Test: FORCE BERRY PRO PLUS, JORDAN a ARON – batohy na každú príležitosť

Test: FORCE BERRY PRO PLUS, JORDAN a ARON – batohy na každú príležitosť

Výjazd bez batohu si veľa horských cyklistov nedokáže moc dobre predstaviť. Ak ste sa zatiaľ neodhodlali k výberu toho vášho, nápomocný vám možno bude dnešný test.

Trojica batohov značky FORCE u mňa pristála ešte v lete tohto roku a odvtedy sa snažím postupne skúmať ich prednosti a nedostatky. Sú takéto batohy pre začínajúceho alebo priemerného cyklistu postačujúce? Alebo sa im radšej vyhnúť oblúkom? Koľko sa toho do ktorého zmestí, a ktorý by mohol byť ten správny pre vás? Toto sa pokúsim zodpovedať postupne a pekne poporiadku.Trio mušketierov – podobní a predsa rozdielni


Skôr než sa pustím do popisu vlastností jednotlivých kúskov, rád by som najskôr vymenoval prvky, ktoré majú všetky batohy spoločné. Je to napríklad ucho v hornej časti, reflexné prvky spredu na popruhoch, reflexný úchyt na blikačku, „šnúrovačka” v zadnej časti, zipsy s dvoma bežcami, zazipsovateľná minipriehradka na ľavej časti bedrového popruhu s otvorom na kábel slúchadiel, možnosť vloženia rezervoáru, vnútorné priehradky na menšie veci a umiestnenie platovej karabíny vo vnútornej časti. Okrem toho do všetkých troch uvedených batohov môžete vložiť rezervoár na vodu.BERRY PRO PLUS 12 + 2L rezervoár


Koniec suchotám - Kvalitný rezervoár v ekonomickom prevedení


Názov Berry znie, ako by bol batoh nejaký starý známy kamoš. Tým sa však skôr, či neskôr stane, nakoľko do jeho útrob okrem pribaleného dvojlitrového rezervoáru od značky Hydrapak zmestíte pohodlne všetko, čo by sa vám na celodennom výjazde mohlo hodiť. Veľkou výhodou je, že v balení nájdete aj pribalený rezervoár značky Hydrapak, ktorého objem činí dva litre. Materiál rezervoáru prvých niekoľko výjazdov síce „ochucoval“ vodu plastovým buketom, čomu pomohlo preventívne napúšťanie vodou a odvetrávanie na balkóne.

Na strane druhej s rezervoárom sa veľmi dobre manipuluje, nakoľko celá jeho horná hrana sa dá roztvoriť (čo je super najmä pri čistení a sušení) a hadica v spodnej časti sa pripája rýchlospojkou, ktorá značne uľahčuje vyberanie rezervoáru a dopĺňanie vody. Vynikajúcou voľbou bolo aj použitie magnetického úchytu hadice na ramennom popruhu, čo má veľmi veľký vplyv na komfort pitia počas jazdy. Hadica si po pustení sama nájde svoje miesto a pomocou silného neodýmového magnetu sa pricucne k popruhu.Spoľahlivý parťák na kratšie a stredne dlhé výjazdy


Rozmery batohu patria skôr k tým menším a 12-litrový objem ochudobnený rezervoárom o dva litre je rozdelený do veľkej a malej priehradky. Vo väčšej priehradke nájdete okrem iného plastovú karabínu na kľúče ako aj dvojicu vreciek na menšie veci – napríklad multikľúč. V menšej priehradke nájdete iba deliacu sieťku, zhruba do polovice výšky priečinku.

Môžete si pomocou nej oddeliť napríklad doklady od energetických tyčiniek. Pochvalu zaslúži aj polstrovanie chrbta, ktoré je pomerne výrazné vďaka čomu sa chrbát dobre vetrá a zbytočne vám nesteká pot dolu chrbtom hneď po pár šliapnutiach do pedálov. Na povrchu batohu sa nachádza druhá plastová karabína so šnúrovačkou, v ktorej môžete luftovať napríklad prepotené funkčné triko.Postrehy z praxe – drobné muchy inak dobre spracovaného batohu


Na batohu mi trochu vadilo, že nemá žiadnu bočnú sieťku, kam by som vedel dať za jazdy napríklad obal od skonzumovanej tyčinky a nemusel ho tlačiť do vrecka dresu pod batohom, alebo zbytočne zastavovať. Na tento účel sa dá použiť ale drobné vrecko na bedrovom popruhu, pokiaľ v ňom nemáte napríklad drobné mince a pod. Plusom je aj to, že bedrové popruhy sú čiastočne odnímateľné, pokiaľ by vám prekážali. Mojou jedinou výhradou voči tomuto batohu je iba tvar popruhov, ktorý mne z estetického hadiska moc nesedel.

Neviem či je to stavbou môjho tela, vkusom alebo niečím iným, no tu si viem predstaviť, že by popruhy kopírovali moje ramená lepšie. Usadenie batohu na chrbte počas jazdy však nemalo žiadne vady, ramenné popruhy, bedrové, hrudný popruh aj úchyty hadice sa dajú pekne nastavovať podľa vašich požiadaviek a počas jazdy sa nemali tendenciu povoľovať. Z hľadiska použitého materiálu a spracovania myslím tiež nie je čo vytknúť, okúsil hlinu aj skaly viacerých slovenských pohorí, odporúčaná nosnosť bola prekračovaná permanentne a až na občasné bahenné zábaly nejaví žiadne známky defektov materiálu, ani zipsov.

V skratke možno Berry-ho charakterizovať ako fajn parťáka, ktorý vám urobí dobrú službu a bude hasiť váš smäd bez toho, aby najskôr prahol po vašich úsporách. Ak však hľadáte hi-tech batoh, do ktorého budete môcť vložiť aj chránič chrbta, alebo máte útle plecia, poobzerať by ste sa mali skôr inde.


Plusy:

 • kvalitný rezervoár v balení
 • dve priehradky
 • magnetický úchyt hadice rezervoáru
 • komfortné polstrovanie chrbta
 • dobré odvetranie
 • karabína na vonkajšej časti
 • odnímateľné bedrové popruhy

Mínusy:

 • nejaký čas trvá, než sa zbavíte plastovej pachute vody
 • tvarovanie ramenných popruhov by mohlo byť anatomickejšie

Batoh BERRY PRO PLUS je v ponuke v dvoch farbách a jeho odporúčaná MOC sa pohybuje okolo 45 € už aj s rezervoárom Hydrapak. Všetky podrobnosti nájdete na tomto odkaze.

JORDAN 20L


Blafuj ako Jordan – malý veľký batoh do lesa aj do mesta


Popravde som s týmto batohom strávil azda najviac času, vďaka tomu, že som ho využíval aj na väčšinu turistických výletov a každodenné jazdenie do práce. Po dlhodobom testovaní tohto batohu si dovolím tvrdiť, že na spoločné cesty do práce je úplne ideálny. Dvadsaťlitrové vnútro spoľahlivo pojme dózu s obedom, veľkú PET-ku, multikľúč, náhradné oblečenie, peňaženku, doklady, kľúče a kopec iných drobností. Keď do batohu vložíte rezervoár s vodou, zvládnete s ním v pohode aj jednodennú (cyklo)turistiku.

Veľká priehradka je vďaka dvojici bežcov, ktoré sa dajú rozopnúť „od ucha k uchu“ dobre dostupná a do batohu napracete veci, ktoré by ste možno ani nepredpokladali. Po bokoch batohu nájdete sieťkované „smetné koše“. Drobnou nevýhodou je nemožnosť odopnutia bedrových popruhov, vzhľadom na väčší objem a ťažšie náklady mi to v praxi ale až tak nevadilo.

Menšia priehradka je pomerne hlboká a cenné predmety vám z nej nevypadnú ani pri otrasoch, v prípade nechceného rozzipsovania otvoru. Polstrovanie chrbtovej časti je menej výrazné, čo je suplované plastovou výstužou. Chrbát síce pod batohom menej dýcha, no tvrdé alebo hranaté predmety nemáte tendenciu cítiť na chrbte počas predklonu nad riadidlami.Nezničiteľný univerzál – dennodenné použitie mu vôbec neprekáža


Zo záťažového hľadiska toho batoh zniesol naozaj veľa - preteky, Eurobike, turistiku, dennodenné nosenie do práce a stále je takmer ako nový. Takmer hovorím schválne, nakoľko sa mi nechtiac podarilo polámať plastovú sponu bedrového pásu, ktorú som zavrel do zadných dverí auta vo svojej neopatrnosti. Inak na batohu neevidujem žiadne predraté miesta, párajúce sa stehy, zmenu farby materiálov ani trhliny.

Tento batoh je naozaj univerzálny pracant, ktorým viete zastrešiť väčšinu vašich pohybových aktivít “pohodového” charakteru. Keby som si z tejto trojice mohol vybrať len jeden, bol by to pravdepodobne tento - ideálne doplnený ešte o rezervoár. Podobne ako basketbalový Jordan, tak aj JORDAN od FORCE nastavil vo svojej triede latku pomerne vysoko.


Plusy:

 • široké možnosti využitia
 • decentný nenápadný dizajn
 • množstvo priehradiek
 • veľký úložný priestor
 • možnosť vloženia rezervoáru
 • životnosť

Mínusy:

 • neodnímateľné bedrové popruhy
 • slabšie odvetranie chrbta

Oficiálna cenovka pre batoh JORDAN je cca 28 € a kompletný popis nájdete na tomto odkaze.

ARON PRO 10L


Druhá generácia masovo dostupného batohu


Batoh ARON je notoricky známym doplnkom, ktorý v našich končinách vidno na chrbtoch jazdcov pomerne často. Pre mňa osobne to nie je až taká veľká neznáma, keďže prvú generáciu “Árona” vlastním už niekoľko rokov. Z tohto dôvodu viem teda veľmi dobre porovnať v čom je druhá generácia nesúca prívlastok PRO lepšia a prepracovanejšia.Upgrady, kam len pozrieš


Z konštrukčného hľadiska sú to hlavne širšie sieťované traky, ktoré sú po novom vybavené aj výškovo nastaviteľnou plastovou úchytkou na hadicu na ľavej strane. Na prvý pohľad rozhodne badať aj zväčšenie polstrovania, ktoré tvorí šestica výrazných “vankúšikov” z peny obalenej vo vzdušnom sieťovanom textilnom obale. Na boku batohu pribudlo aj nenápadné úzke sieťované vrecko, ktoré je ideálne na vloženie dlhšej pumpičky alebo selfie-tyčky, prípadne teleskopického obušku. Fantázii sa medze nekladú.

V spodnej časti pribudla aj pracka na blikačku, ktorá na predchádzajúcej generácii nebola. Ďalšou výraznou zmenou je doplnenie polstrovaných výsteliek bedrových popruhov s malým vreckom na ľavej strane s otvorom na slúchadlá MP3 prehrávača. Ja v tomto vrecku nosím najčastejšie kľúče od auta alebo domu. Vonkajší úchyt, kam môžete napríklad napasovať prilbu alebo bundu pri dlhých stúpaniach zostal zachovaný. Pribudli však aj také detaily ako kovové tiahlá bežcov, ktoré nahradili gumenné - tie sa zvykli časom rady trhať.Batoh s objemom bandasky - 10 litrov a dosť


Z dnešnej trojice má ARON najmenší papierový objem, no na bežné jazdenie po okolí to obvykle postačuje. Ja v ňom zvyknem nosiť naraz náhradné spodné funkčné tričko, ľahkú fukerku, multikľúč, dušu, pumpičku, nejaké mince, zo dve tyčinky, banán a papierové vreckovky. S týmto nákladom nie je batoh nejako neprirodzene nafúknutý a kopíruje dobre váš chrbát.

Staršia generácia toho prežila so mnou veľa a nepredpokladám, že novší model by kvalitatívne bol na tom zásadne inak. Lepšie polstrovanie chrbta, ako aj lepšia stabilita bedrového pásu sa podpísali pod to, že starý ARON bez prívlastku PRO odpočíva na dne skrine už polovicu sezóny. Tento batoh by som odporučil smelo všetkým tým, ktorí sa obzerajú po nejakom cenovo dostupnom a ľahkom batohu na kratšie výlety, alebo turistiku.

Za relatívne málo peňazí tak dostanete plne funkčný, premyslený batoh, ktorý vám spraví dobrú službu, pokiaľ nemáte extra vysoké nároky. Materiál toho zvládne pomerne veľa a množstvo drobných detailov vám neraz uľahčí nejaký ten problém, ktorý sa na spoločných cyklopotulkách určite čas od času vyskytne.


Plusy:

 • prepracovaný dizajn
 • popruh na prilbu/bundu
 • bočná sieťka na pumpičku
 • odnímateľný bedrový popruh
 • veľa reflexných prvkov
 • veľa farebných variant

Mínusy:

 • len jedna priehradka

Doporučená MOC tohto batohu je niečo cez 27 € a viac info nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up12thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Rozhovor: Miriama Kováčová - športovkyňa s prírodou v srdci

Rozhovor: Miriama Kováčová - športovkyňa s prírodou v srdci

Miriama, Mirka alebo jahodka_lesna je rovnaká osoba. Milovníčka prírody a mnohých športov a aj tvár MTHIKER. Aký je jej recept na aktívny život a čo má sama najradšej?
Výbava nielen pre cyklistu PR článok

Výbava nielen pre cyklistu

Ak robíte viacero športových aktivít, alebo si len radi od bicykla oddýchnete a z času na čas vyrazíte na turistiku či lyže, možno sa vám hodí niečo z nášho výberu.
Test: Camelbak M.U.L.E. Pro 14 – na bicykel alebo aj mimo neho

Test: Camelbak M.U.L.E. Pro 14 – na bicykel alebo aj mimo neho

Potrebujete si na trail alebo celodenný výjazd vziať viac vecí? Alebo ste milovníkom hôr a hľadáte batoh aj na tento typ aktivít? Jednou z alternatív môže byť M.U.L.E. Pro 14.
keyboard_arrow_up