Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Rovnako dobrá na bicykli ako aj mimo neho. Presne takto nejako by sa dala jednou vetou opísať táto taška. Ide totiž o hybridný model, ktorý spája ruksak a tašku na nosič.

Preč sú tie časy, keď boli tašky napevno „pripútané“ k nosiču. V dnešnej rýchlej dobe potrebujem tašku, ktorá sa v momente premení na ruksak. Pri ceste do práce nemám čas prekladať veci v garáži. Potrebujem zobrať všetko naraz a utekať na meeting. Je Thule Paramount presne to, čo potrebujem? Dozviete sa v článku.

Thule Paramount

Vystúpiť z radu


Hybridná taška nie je vo svete cyklistiky už ničím novým. Dokonca som jednu konkurenčnú mal možnosť aj otestovať. Thule však nato išlo trošku inak. Paramount je na prvý pohľad úplne regulárny ruksak. Dokonca ani na ten druhý pohľad by ste nepovedali, že sa tu deje niečo iné ako to, na čo sme zvyknutí.

Thule Paramount review
Až detailnejšie preskúmanie zadnej časti s popruhmi odhalilo jej čaro. Celý zadný panel je totiž na zips a po jeho odopnutí a otočení je z ruksaku taška na nosič. Toto riešenie sa mi páči viac, ako keď má taška z každej strany samostatný mechanizmus.

Thule ParamountThule Paramount recenzia

Popruhy na ramená sú ergonomické a celkom dobre odvetrané. Niežeby to bol ruksak určený na nejaký dlhý hike, ale aj po celom dni na chrbte vás nebude nijako obmedzovať. Celý zadný panel je taktiež odvetraný a vystlaný tlmiacim materiálom, aby bol komfort čo najväčší.


Po už spomínanom otočení zadného panelu sa z batoha razom stáva plnohodnotná taška na nosič. Uchytenie je štandardne Thule, ako ho poznáme z iných ich produktov. Celé je vyrobené z plastu, avšak je veľmi kvalitné a premyslené. Obe strany sa dajú nezávisle nastavovať, taška sadne naozaj na každý nosič.

Thule Paramount
Samotné zámky sa po zatlačení uzamknú a taška tak nemôže sama od seba z nosiča vyskočiť. Potiahnutím rukoväte sa zámky automaticky otvoria. Manipulácia s taškou je veľmi komfortná a rýchla.

Thule Paramount test
V spodnej časti absentuje akýkoľvek plastový zámok a je vybavená iba popruhom. Ten však tašku spoľahlivo a bezpečne drží na mieste, preto sa niet čoho báť. Ja som s obľubou tašku vozil na vrchnej časti nosiča pre lepšie vyváženie bicykla a tam sa popruh hodil parádne.


Materiál, rozmery, hmotnosť a konštrukcia

Taška je vyrobená – ako inak – z polyesteru. Toto nám však nič nenapovie a väčšinu asi bude zaujímať skôr to, ako je taška na tom s odolávaním v poveternostných podmienkach.

Thule Paramount recenzia
Pravdou je, že tento ruksak je „iba“ vodoodolný. To znamená, že zvládne s prehľadom nejaký slabý dáždik alebo prehánku. Ak však počasie pritvrdí, budete musieť siahnuť po integrovanom pršiplášti. Ten je ukrytý v spodnej časti tašky.

Thule Paramount recenziaThule Paramount skúsenosti

Osobne som viac naklonený riešeniu, keď je taška vodotesná, nakoľko sa mi nechce stále riešiť nejaký cover. Druhá vec je, že čo potom s ním, kde to sušiť a podobne. Na druhej strane celý pršiplášť je reflexný a tak zvyšuje pasívnu bezpečnosť. Oceňujem aj možnosť odopnúť pršiplášť kvôli možnosti lepšieho sušenia, napríklad v práci.

Thule ParamountThule Paramount review

Rozmery sú 31,5 x 28 x 51,5 cm, čo nám dáva použiteľný objem 26 litrov pri hmotnosti 1,8 kg. Na výber máte tri varianty, mnou testovaný Soft Green, Black a Nutria, čo je taká príjemná, zemito-piesková farba.

Thule Paramount recenzia
Ako sme už u Švédov zvyknutí, tak materiály, spracovanie a celková konštrukcia sú na prvotriednej úrovni. Ani po dvoch mesiacoch denného používania by ste nenašli na taške žiadny defekt.

Thule Paramount
Všetky zipsy sú vodoodolné, zakončené reflexnou šnúrkou a skvele sa ovládajú aj v rukaviciach. Veľmi sa mi páči spodná a bočná časť, ktorá je pokrytá odolným a robustným materiálom. To je super, keď ruksak niekde položíte, aby sa nepremočil alebo neprederavil. Toto je aj tá časť, ktorá je najviac exponovaná pri prevoze tašky na nosiči.

Thule Paramount review

Nadpriemerná organizácia

Pri upnutí na nosič je veľmi dôležité vedieť správne rozložiť hmotnosť v taške – a práve tu Thule exceluje. Taška obsahuje celkovo päť hlavných priečinkov. Ten hlavný pojme až 16-palcový laptop a zároveň 11-palcový tablet. Na ochranu zariadení sa kladie veľký dôraz a tak sa nemusíte ničoho báť.

Thule Paramount
Ďalším zaujímavým počinom je aj priestor na náhradné oblečenie. Tu sa jasne hľadí na veľký commute potenciál tejto tašky. Nesmieme zabudnúť ani na sieťové vrecko na nabíjačku a myš. Hlavný priečinok však nekončí ani tým a do tašky sa zmestí ešte ďalšie kvantum vecí, ako napríklad obed alebo pitný režim. Na vrchnom diele sa nachádza menšie vrecko na zips. To je ideálne na nejaké drobnosti, ktoré chcete mať stále poruke.


V prednej časti je vrecko na rýchly prístup. Uzavrieť sa dá buď klasickým zipsom, alebo tým suchým. Osobne som ho najviac využil na zámok, ktorý bol veľmi rýchlo k dispozícii. V chladných mesiacoch som si tam rád odkladal bundu alebo rukavice.


Bočné strany tašky obsahujú ďalšie priečinky na zips. Tie sa dajú celkom veľkoryso otvoriť a sprístupniť tak celý priestor. Samozrejmosťou sú rôzne organizačné priečinky, ale aj karabínka na kľúče.

Thule Paramount test
Celkovo sa mi rozloženie a usporiadanie tejto tašky veľmi páči. Všetko mám stále poruke a taktiež jedným pohľadom môžem skontrolovať, či mám všetko zbalené do práce. Keď to porovnám s taškami, ktoré majú iba jeden veľký priestor, tak toto je veľmi návykové a praktické riešenie.

Thule Paramount recenzia

V detailoch je krása

Tento kúsok je doslova posiaty rôznymi detailmi a vychytávkami. Spomenúť môžem praktický úchyt na helmu v prednej časti. Alebo veľmi veľa úchytov na svetlo alebo príslušenstvo na strategických miestach. Samozrejmosťou sú aj reflexné prvky na celom batohu, ale aj na pútkach zipsov.

Thule Paramount review

Kam s ňou?


Ak si niekto kupuje takúto tašku, už má nejakú tú predstavu kam s ňou, myslím tým na aký nosič a podobne. Ak ste však v tomto nováčik, tak Thule má pre vás skvelé riešenie. Ide o univerzálne a jednoduché riešenie nosiča na akýkoľvek bicykel. Netreba vám dokonca ani žiadne úchytné body na bicykli.

Thule Paramount reviewThule Paramount recenzia

Nosič sa prichytí pomocou sofistikovaného systému popruhov. Tie sa veľmi pevne a bez poškodenia rámu obopnú okolo zadnej stavby alebo prednej vidlice. Vhodný je ako na pevné stavby, tak aj na celoodpružené bicykle. Zľaknúť sa nemusia ani majitelia karbónových bicyklov a kolies až do veľkosti 29 a šírky 2,5 palca. Nosič má nosnosť 11 kíl, čo bohato stačí na akúkoľvek batožinu. Nájdete ho aj u nás v MTBIKER shope za cenu 89,90 € alebo na stránke výrobcu.

Thule Paramount

Tak teda odporúčam?


Jednoznačne áno. Tak ako všetky produkty od švédskeho výrobcu, aj taška Paramount je skvelo vypracovaná, kvalitná a premyslená. Skvele sa hodí na dochádzanie do práce, ale aj na bežné nosenie. Prvotriedne materiály ju predurčujú na dlhý život po vašom boku.

Cena 159,90 € eur sa možno bude zdať mierne vysoká, avšak nezabúdajme, že dostaneme dve tašky v jednom. Ak teda hľadáte univerzálny ruksak, ktorý sa v sekunde môže zmeniť na tašku na nosič, tak si Thule Paramount určite uložte. Za mňa veľká spokojnosť a jednoznačné odporúčanie.
Zdroj fotografií: archív redaktora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Kärcher OC 6-18 Premium – už neumývajte bicykle v kúpeľni

Test: Kärcher OC 6-18 Premium – už neumývajte bicykle v kúpeľni

Veľkorysé riešenie, ktoré má dostatočnú zásobu vody a výdrž batérie aj pre tých, ktorým pri umývaní záleží na detailoch.
Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Batoh od výrobcu VAUDE mi prišiel ako malé porovnanie s podobným kúskom od inej značky, ktorý mi už pred rokmi doslúžil. Ako sa zmenili technológie a posunuli napred materiály, spracovanie či rôzne vychytávky?
Funkčné oblečenie z rastlín? Značka UYN a ich originálny prístup

Funkčné oblečenie z rastlín? Značka UYN a ich originálny prístup

Čisté merino je menej príjemné na pokožke, syntetika horšie odoláva baktériám a preto zapácha. Nastal čas na použitie vlákna z rastlín?
keyboard_arrow_up