Časté problémy cyklistov – zrak a dioptrie

Časté problémy cyklistov – zrak a dioptrie

thumb_up2thumb_down 48 komentárov

Habci 27.01.2019   Jazdenie Ochrana Doplnky Okuliare Horska Cyklistika Bezpecnost Cestna Cyklistika Zdravie

Prvý článok tejto série venujeme ľuďom, ktorí majú dioptrickú chybu a nechcú sa kvôli nej vzdať bicykla. S akými ťažkosťami sa stretávajú? Ako môžu svoj hendikep spojiť so športom? Aké možnosti majú?

 

V tejto minisérii sa pozrieme na bežné, ale aj menej časté zdravotné problémy, s ktorými musia zápasiť cyklisti. Články budú obohatené o rady odborníkov, ktorí pracujú v oblasti zdravotníctva a častejšie sa stretávajú s týmito diagnózami. O aké ide? V jednotlivých príspevkoch sa zameriame na problémy s častými zápalmi, zlomeninami kľúčnej kosti, s krátkozrakosťou a podobne.

Mnohí ľudia v dnešnej dobe trpia poruchou zraku. Či už nevidíte do blízka alebo do diaľky, je potrebné túto chybu korigovať. Ak ste priaznivcom cyklistiky a na sedle trávite mnoho času, tak ostré videnie je samozrejmosťou. Pri pochybnostiach navštívte očného lekára, overte si, že je všetko v poriadku. Predpokladajme, že o vašej dioptrickej chybe viete a už ju aj liečite. Aké možnosti teda máte?Kontaktné šošovky


Vďaka nim môžete vykonávať svoje bežné, každodenné činnosti. Dá sa to aj na bicykli? Optička Veronika Buriková tvrdí: „Niektorí ľudia sú zvyknutí na každodenné nosenie kontaktných šošoviek, a tí to potom preferujú aj popri športe, pretože ich nosenie je pre nich komfortné. Pri niektorých druhoch športu nie sú však veľmi dobrá voľba. Napríklad pri plávaní.

Nosenie pri cyklistike je bezpečné, pretože sú v oku chránené aj okuliarmi. Jazdec ich nosí a oko je aspoň čiastočne skryté pred okolitými vplyvmi.“
Ako môžeme vidieť, tak pri tých, ktorí nosia kontaktné šošovky, nemusia byť veľké komplikácie. Stačí si oči dostatočne chrániť športovými okuliarmi. Ale akú možnosť majú tí, ktorí ich nemôžu používať pre svoju očnú chybu?Športové dioptrické okuliare


Táto možnosť je tu pre tých, ktorí sú odkázaní na používanie klasických okuliarov. Športové dioptrické modely ponúkajú športový dizajn a zároveň sú sklá už prispôsobené vašim požiadavkám. Podľa očnej optičky prakticky pri každom modeli dodávanom ako športové dioptrické okuliare, môžu byť použité dioptrické sklá.

Veronika Buriková dopĺňa: „Povrchové úpravy závisia od individuálnych potrieb zákazníka. Medzi najzákladnejšie patrí antireflexná, hydrofóbna úprava, tvrdenie a tiež UV filter chrániaci pred nežiaducim žiarením, čo je pri cyklistoch dosť dôležité, keďže sa pohybujú prevažne v exteriéri. Možné sú aj farebné odtiene, napríklad žltý odtieň, čo dobre pôsobí na naše oči pri daždivom počasí, či v hmle.“

Dávajte si však pozor, nie do každých športových okuliarov sa dajú vybrúsiť sklá. Skôr by sme si mali vyberať spomedzi tých, ktoré sú definované ako športové a zároveň dioptrické. Nie je ich málo. Máte si z čoho vyberať. Dokonca určité značky ponúkajú modely primárne pre cyklistiku.Laserová operácia očí


V súčasnosti tu máme aj tretiu možnosť korekcie poruchy zraku. Je ňou laserová operácia očí. K pozitívam patrí to, že je to jednorázový zákrok, po ktorom môžete prakticky hneď na druhý deň sadať na bicykel a športovať. Najmodernejšie metódy minimalizujú vedľajšie účinky a momentálne sa tento spôsob odstránenie porúch videnia stáva čoraz obľúbenejší.

Rýchlosť regenerácie po laserovej operácii je úmerná použitej metóde. Pri najmodernejších metódach, kde je zásah len do malej časti rohovky, je zotavenie rýchle. Čím staršia je motóda, tým je vyššie riziko komplikácií a aj vedľajších účinkov. Ako každá operácia, tak aj táto so sebou nesie určitú mieru rizika. Syndróm suchého oka, rezavý pocit a podobne. Najnovšie metódy sa snažia tieto riziká minimalizovať.

Keďže tento výkon nie je preplácaný zdravotnými poisťovňami, tak k negatívam patrí cena. Je potrebné si našetriť do 2 500 € pri najnovších metódach, kedy ihneď po zákroku vidíte bezchybne. K operácii máte doživotnú záruku, navyše v cene máte pred aj pooperačnú starostlivosť.Ktorá možnosť je pre mňa?


Podľa skúseností očnej optičky tu ide hlavne o komfort nositeľa. Ak sme zvyknutí na pravidelné nosenie klasických okuliarov, bližšie budeme mať teda k tým športovým. Ak si denne vkladáme šošovky do očí, tak by sme ich mali používať s bežnou cyklistickou výbavou na nose.

Takýmto spôsobom môžeme ušetriť zopár eur, keďže tie športové dioptrické sú o niečo drahšie ako tie, ktoré majú klasické sklá bez korigovania očnej chyby.

Aké nebezpečenstvo nám hrozí?


Ak už bojujeme s touto nepríjemnosťou a musíme svoj zrak podporovať nosením korekcie na nose či šošoviek, tak pri našej vášni sa môžeme dostať do rôznych nebezpečných situácií. Veronika Buriková vidí nevýhodu nosenia dioptrických okuliarov pri cyklistike v tom, že je limitované zorné pole.

Taktiež komplikácia môže byť aj pri zahmlievaní. Táto situácia nastáva hlavne pri prechode medzi prostrediami s rôznou teplotou. Každopádne je lepšie, ak cyklista, ktorý potrebuje korekciu, tak ju aj nosí. Pretože nebezpečenstvo hrozí hlavne tým, ktorí svoju refrakčnú chybu neriešia alebo o nej vôbec nevedia.Čo máme robiť?


V každom prípade a na prvom mieste by malo byť to, aby sme o svojom ochorení vedeli a následne ho liečili. Môžete navštíviť očného lekára. V prípade, že nechcete v čakárni stráviť celý deň, tak oči vám vedia premerať v takmer ktorejkoľvek optike. Je to kontrolné meranie zraku a ak sú stabilné dioptrie, je to o to lepšie, lebo optik vám len skontroluje, či sa niečo nezmenilo.

Keď okuliare ešte nemáte, tak vám odporučia návštevu lekára a už do spomínanej čakárne pôjdete na istotu. Ak už o svojej refrakčnej chybe viete, máte spôsoby, ako sa i naďalej venovať cyklistike. Veronika Buriková: „V dnešnej dobe sa v optike stretávame stále častejšie s požiadavkou športových okuliarov s dioptrickými sklami.

Snažíme sa zákazníkom dopriať čo najlepší komfort ako pri bežnom nosení, tak aj pri športe. Pri nositeľoch kontaktných šošoviek je to o to jednoduchšie, že nie sú limitovaní výberom športových dioptrických modelov, nakoľko nepotrebujú vyriešiť korekciu zraku.“
A čo dodať na záver?


Ak si nie ste istí svojím zrakom, navštívte preventívne lekára, poprípade zabehnite na menšiu konzultáciu do optiky. Určite je lepšie vidieť v teréne každý detail, každý skrytý konár a nerovnosť, ako ísť „naslepo“. Ak už zápasíte s očnou chybou ako ja, nevzdávajte sa.

Práve tieto komplikácie skúšajú, či sme oddaní našej vášni naplno. A aj napriek nášmu malému hendikepu si môžeme vychutnať šport, ktorý nás tak baví. Pri ďalších lekárskych cykloporadniach sa VIDÍME nabudúce.

Zdroj fotografií: Pixabay, autor

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Okuliare)

Komentáre

ddrmodes 27.01.2019 (18:16)

thumb_up7thumb_down


Ku laserovej operácii "hneď na druhý deň sadať na bicykel a športovať." a ďalšia veta "kedy ihneď po zákroku vidíte bezchybne". Za takéto klamstvá by nemala hroziť basa, ale rovno do basy.

 
martinkura ddrmodes 27.01.2019 (21:08)

thumb_up1thumb_down


Presne tak, bol som na takej operácii a dobre som začal vidieť až po cca 2-3 mesiacoch. Prvý týždeň sa nedá poriadne ani pozerať. Takže asi tak k tomu bludu o super zraku na druhý deň. A to podotýkam že som bol v jednom z najlepších očných centier na Slovensku ak nie v najlepšom.

 
Habci martinkura 28.01.2019 (11:09)

thumb_up-1thumb_down


Rýchlosť regenerácie po laserovej operácii je úmerná použitej metóde. Pri najmodernejších metódach, kde je zásah len do malej časti rohovky, je zotavenie rýchle. Čím staršia je motóda, tým je vyššie riziko komplikácií a aj vedľajších účinkov. Tak ako každá operácia, tak aj táto so sebou nesie určitú mieru rizika. Syndróm suchého oka, rezavý pocit a podobne. Najnovšie metódy sa snažia tieto rizika minimalizovať. (Tak ako som to spomínal vo svojom článku) Nijakým spôsobom neobhajujem tento spôsob, len ho používam ako jednu z možností. V komentároch sa ozvalo pár ľudi, ktorí túto operáciu podstupili a ich názor si môžeme prečitať. Ako budeme bojovať s naším hendikepom je však len na nás. Spomenutú laserovú operáciu používam len ako jednu z možností.

 
Hosť Habci 29.01.2019 (08:54)

thumb_up3thumb_down


Rozdelenie moderna a stara metoda len naznacuje, ze vase informacie su naozaj plytke v danej domen. Skuste si nastudovat ake indikacie vedu k akym operaciam a kde su ake obmedzenia.

 
Habci Hosť 30.01.2019 (20:40)

thumb_up2thumb_down


Pri formulacii mojich viet som vychadzal z predpokladu,ze prijemca nebude ocny lekar alebo clovek,ktory pracuje vo fach-u. Snazil som sa to napisat sposobom,aby to bolo jasne kazdemu,nielen tym co do tejto problematiky VIDIA hlbsie Cielom clanku nebolo objasnit vsetky druhy laserovych operacii,dokonca tejto metode som venoval najmenej priestoru. Spominam ju len ako jednu z moznosti. Spominat indikacie a rozdiely v metodach by bolo absolutnym balastom,kedze ciel clanku bol iny. Ale vdaka za upozornenie,do buducna zvolim lepsie formulacie

 
flying-dutchman17 27.01.2019 (19:13)

thumb_up6thumb_down


Optik vám nemá čo kontrolovať korekciu a už vôbec nie snažiť sa zmerať novú. Je to nad ich kompetencie, protizákonné aj nad rámec vzdelania ktoré dostávajú. Vo veľa optikách sa žiaľ hrajú na to, že to vedia.
Toto by mal robiť jedine očný lekár alebo vysokoškolsky vzdelaný optometrista, ktorých si myslím, že je na Slovensku tak do 50.
Laserové operácie sú dobré riešenie, ale len pre určitú časť ľudí. Toto sú nepravdivé informácie alebo skôr nejaký pokus o PR článok. Nemusí to byť ani bezbolestné, ani nemusíte vidieť na druhý deň a miera dlhodobých vedľajších účinkov, pokiaľ zveríte svoj zrak niekomu kto chce len zarobiť je veľká.
Pardón, že som sa opustil ale pracujem v tomto odvetví a miera dezinformácie a zavádzania je tu fakt obdivuhodná. Inak čo sa týka okuliare/KŠ fajn článok, len mi príde, že zas si niekto chcel spraviť nie úplne odbornú reklamu.

 
Jano1987 flying-dutchman17 27.01.2019 (19:20)

thumb_up6thumb_down


Len toto veľa ľuďom nevysvetlíte. Množstvo ľudí nabehne do Tesca a podobne a nasadí si okuliare za pár € ak vidí lepšie, kúpi a nosí. Málokto si nájde čas a zájde za doktorom. Ten môže okrem chyby zraku objaviť aj rôzne anomálie, prípadne začínajúce rôzne formy zákalov.

 
flying-dutchman17 Jano1987 27.01.2019 (19:33)

thumb_up3thumb_down


Pravda. Mám pocit, že ľudia na Slovensku si vôbec nevážia svoj ZRAK (najdôležitejší zmysel) a záujem o starostlivosť klesá úmerne s potrebou minút nejaké peniaze.

 
bi-cyklista flying-dutchman17 21.02.2019 (08:44)

thumb_up1thumb_down


Ako človek s vrodenou tupozrakosťou na ľ.oku a so zvýšeným očným tlakom som pod pravideľným dohľadomoč. lekára. Pri kontrolách oč. tlaku som bol už dva razy poslaný k miestnemu optikovi na porovnanie meraní. Optik je na vys. prof. úrovni a má prístroje modernejšie ako v oč. ambulancii. Navštevuje ho celá rodina k všeobecnej sokojnosti a pri meraní zraku na stanovení dioptrií dospel k stejnému výsledku ako oč. lekár. Tým nechcem povedať, že tak to je všade- iba že možnosti "dovzdelania" a prístr. vybavenie závisí na jednotlivcovi a návšteva odb. lekára je pri problémoch zraku prvoradá!!!

 
Hosť Jano1987 27.01.2019 (19:42)

thumb_up0thumb_down


v takych optikach pridete o zrak, treba presne vycentrovat zorne pole a kazde oko moze mat o stvrt dioptrie inac a k tomu cylindricku dioprtiu.

 
Jano1987 Hosť 28.01.2019 (00:05)

thumb_up1thumb_down


Mne to nemusíte hovoriť, od 2 rokov nosím okuliare, každý rok na preventívnu prehliadku, odkedy mám 18, tak každé 2 roky. Rozhodne nie som tak blbý, aby som si svojpomocne naordinoval aké okuliare potrebujem.

 
Hosť Jano1987 28.01.2019 (00:17)

thumb_up0thumb_down


To nebolo ako upozornenie na Vas. Vidim ako ludia skusaju okuliare v drogerii ci tescu a skusaju cez ne citat. Nezda sa mi ze by si ich kupovali kvoli lacnym ramom. Do takych mi ani optik nevsadi skla. Pritom kabelku ma ako z krokodyla a na kazdom prste prsten. Ale okuliare za par eur kupi. 10e za meranie neda, ani 35 za ram ani 22 za skla ked uvediem teda nejake lacne ak to pojde mimo poistovne, ze si rezervuje vysetrenie u optometristu aby nesedela cely den v cakarni u lekara s 15 dalsimi ludmi.

 
Jano1987 Hosť 28.01.2019 (08:11)

thumb_up0thumb_down


Návšteva doktora je základ. Doktor zistí aké dioptrie potrebujete, skontroluje vám oči, či sú v poriadku, či tam nie je nejaký iný problém ako nejaký zákal, či niečo iné, či sa okoko hýbe akoby sa malo, keďže môžte mať problém so svalmi v oku a nie s tým, že je zhoršený stav oka priamo. Mal by mi zmerať tlak v oku. Žiaľ nie všetci majú prístroj na meranie tlaku, tak zvyčajne povedia, kde vám ho vedia zmerať. V optike už len si človek má vybrať rám a optometer by vám mal už len zmerať vzdialenosti, aby od oka, aby vedel osadiť správne sklá. Niekde vedia aj zmerať vnútroočný tlak. Takže v princípe doktor má povedať čo potrebujete a optometer sa má postarať o technickú časť okuliarov.

 
Habci Jano1987 28.01.2019 (11:13)

thumb_up0thumb_down


Návštevu lekára spomínam aj ja vo svojom článku ako prvú z možností. Je to základ, aby sme naše ochorenie mohli patrične riešiť a poprípade odhalili aj väčšie komplikácie. Informatívne premeranie zraku v optike nič nepokazí, ale v prvom rade ma byť lekár. Súhlasím.

 
Hosť Jano1987 29.01.2019 (18:58)

thumb_up4thumb_down


Ja som bol u optometristu lepsie vybaveneho pristrojmi ako nas ociar.
Takmer hodinu mi meral zrak aj vnutroocny tlak binokularnu rovnovahu astigmatizmus, nepravidelnost rohovky, subjektivny , aj digitalne aj sosovkami aj som sa prechadzal vonku so skusobnym ramom,. Je to specislista aj na tvrde sosovky. Keby nieco zistil co nevyriesi korekcoiu tak ma posle k ocnemu a aj sam by som siel ak by sa zrak pokazil nahle, ci bolesti oci alebo dost tazko uz videl, unava oci, zapal.
Ociar ma plnu cakaren ludi zo zapalmi a zakalmi a moje meranie v rychlosto odflakne a ani sa v nom nepreskoluje. Radsej navstivit oboch. Optometrista mi da zlavu na meranie ak si kupim unoho ramy alebo skla. Aj mi upravi stranice na mne, vycenruje vsetko. Nemal som na mysli optiku, , kde ma za chvilku vybavi nestudovany optik na jednom refraktomere

 
flying-dutchman17 Hosť 31.01.2019 (08:39)

thumb_up1thumb_down


Áno je to pravda, optometrista je kvalifikovanejší na samotné meranie zraku, kontaktné šošovky ako očný lekár. Správny systém fungovania by mal byť najprv ísť k optometristovi ktorý urobí kompletné vyšetrenie a keď nenájde problém predpíše okuliare. Ak nájde problém pošle k očnému. To zníži čakacie doby u lekárov ktorí budú mať čas sa venovať liečeniu chorôb.
Problém je, že na Slovensku je optometristov akútny nedostatok. Neexistuje vysoká škola kde by sa tento odbor študoval. Takže tí čo sú, sú len z českých univerzít.

 
Restor flying-dutchman17 01.02.2019 (19:42)

thumb_up1thumb_down


ja som platil 1800 eur za obe oči pred necelými troma rokmi, a na druhý deň som už mohol fungovať, bol so trošku svetloplachý, ale na ďalší deň som už mal všetko na 100 %, o tri dni po operácií som normálne pracoval pred počítačom.

Ak sa v článku spomína, že si treba pripraviť do 2500 eur a na druhý deň uvidíte, tak je článok práveže ešte málo pesimistický ohľadom ceny

 
triki 27.01.2019 (21:12)

thumb_up6thumb_down


Tomuto článku chýba,označenie platená reklama.Inak je to čistý sputnik.

 
Jano1987 27.01.2019 (18:57)

thumb_up3thumb_down


Väčšina cyklistov si rovnako ako väčšina šoférov neprizná, že potrebuje okuliare. Základom je priznať si, že potrebujem okuliare/šošovky a obstarať si potrebné pomôcky. Jednoznačne najlacnejšie sú okuliare. V súčastnosti je veľký výber rámov a do 200€ nájdete určite niečo vhodné. Sklá vyjdú podľa úpravy. Navyše rám okuliarov má tú výhodu, že je možné ho používať roky, pokiaľ ich niekde nerozbijeme a v prípade potreby len vymeniť sklá. Pri šošovkách si treba uvedomiť, že majú svoju obmedzenú životnosť, tak isto niečo stojí aj čistiaci roztok. Navyše údržba je náročnejšia. Navyše ešte jedna výhoda okuliarov. Pokiaľ si dobre vyberiete, môže vám to pomôcť vylepšiť váš vzhľad a v niektorých prípadoch dosť rapídne.

 
Anthemmer 28.01.2019 (09:34)

thumb_up3thumb_down


Bohužiaľ bez okuliarov nevidím, takže ich musím nosiť, v lete sú OK, ale v zime už používam jedine kontaktné čočky. Nezabudnem ako som minule vyrážal v okuliaroch a potom sa postupne rozsnežilo a ja som cez zasnežené a zahmleté okuliare nevidel ani h....

 
Hosť 27.01.2019 (19:32)

thumb_up2thumb_down


Ked neviete, ci dobre vidite a ci potrebujete sfericke dioptrie vytlacte si snellenovu tabulku
http://sosovka.sk/wp-content/uploads/2018/02/test-oci-zdroj-zsmltu.cz_.pdf
za poriadneho slnecneho svetla napoludnie a skusajte ktore riadky uz nedokazete precitat. Potom existuje este obrazok s bodom, kde sledujete bod ci budete potrebovat cylindricke dioptrie.
Chodte do optiky a tam si vyberte okuilare, ktore vam sadnu, netlacia vas, pripadne vam nastavia stranice a tam vam povedia ci sa daju vybrusit do nich skla. Cylindricke maju problem so zakryvenym ramom a tak isto aj mohutnejsie dioprtie, nejdu do kazdych ramov, tam by som doporucil laserovku, ale aj ta nieje pre vsetkych vhodna, to vam povie uz lekar. Lekar vacsinou riesi ocne organicke problemy oka, meranim sa zaobera menej moc na nejake specialne skolenia o tom moc nechodi, optometrista je zas odbornik na presne meranie, ale zakal neriesi. Ak nieco zisti, tak vas posle za lekarom. Niektore optiky maju aj bezkontaktne meranie vnutroocneho tlaku fuknutim vzduchu. Ak sa vam zhorsi zrak prudko, tak je problem iny nez taky ktory by vyriesila korekcia. Vtedy treba za lekarom.
Radsej si priplatit za skla so zvysenou trvdostou, anitreflexom a hydrofobnou upravou. A polarizacne su vhodne na soferovanie. Najlepsie mat aj polarizancne aj cire aj tmave.
A treba aj precitat recenzie na optiky a lekarov, niektori nameraju ine dioptrie. V zlej optike maju len digitalny pristroj a v dobrej okrem digitalu maju aj klasicku vymenu sosoviek a este sa mozete poprechadzat po ulici s tymi sosovkami a meraju aj tupozrakost. Tie skusobne skla su dalej od nosa. Tam vam presne zmeraju a vycentruju. Meranie ma trvat aspon hodinu a nie ze ma lekar plnu cakaren pacientov so sedym zakalom a vas odflakne.
V jednej hypermarketovej optike zas predavacka brigadnicka chcela predat cistiaci roztok na kontaktne sosovky, pri ktoreho pouziti by si mohli poskodit oci.
Okuliare k cyklistike patria a ak ma niekto korekciu, tak si da dipotricke skla. Nevyhoda je ze si nemoze vybrat nejaky zahnuty ram ako maju jazdci tdf. A pri maske v zime sa zahmlievaju, tak je vhodne masku s dierkami a skla s upravou proti zahmlievaniu. Trosku viac to pomaha. Ram mozete vybrat napriklad nylonovy.

 
flying-dutchman17 Hosť 27.01.2019 (19:36)

thumb_up0thumb_down


Čo to bol za roztok? Nie náhodu AOSept alebo podobný na báze peroxidu?

 
Hosť flying-dutchman17 27.01.2019 (19:43)

thumb_up1thumb_down


neviem, nestalo sa to priamo mne, ale myslim ze ano.

 
flying-dutchman17 Hosť 27.01.2019 (19:50)

thumb_up0thumb_down


Tam bol možno len zle informovaný tou brigádničkou ako sa používa. Lebo je druh roztoku ktorý sa nesmie dostať do oka pred tým ako sa neutralizuje v špeciálnom púzdre na šošovky. Má ale najlepšie dezinfekčné účinky a je vhodný pre alergikov lebo neobsahuje žiadne konzervačné látky takže chyba predavačky

 
iron.hide flying-dutchman17 27.01.2019 (21:17)

thumb_up-1thumb_down


TLDR

 
iron.hide iron.hide 27.01.2019 (21:18)

thumb_up0thumb_down


sorry to bolo na vuka, nejaky error alebo co

 
Hosť Hosť 27.01.2019 (19:39)

thumb_up0thumb_down


do nylonoveho ramu si doma lahko vymenite skla za ine. Nejake tvrde treba nahrievat, a zalezi ako vybrusi optik skla..

 
LacoR 28.01.2019 (08:54)

thumb_up2thumb_down


asi najlacnejšie cyklo okuliare s dioptrickým klipom sú Force Ride. Dajú sa niekedy kúpiť za 26€ K tomu pár vymeniteľných skiel. Kvalita Konštrukcie aj skiel cca zodpovedá cene, ale ak si človek dáva bacha vydržia mu dve sezóny. Náhradné sklá stoja cca od 7€, takže ak sa poškriabu (a oni sa poškriabu) nezruinuje to peňaženku. Asi najviac vydrží samotný dioptrický klip. Ten mám ešte pôvodný. Inak rám už tretí alebo štvrtý.Ďalšie okuliare už pravdepodobne vyskúšam iné. Možno Ekoi alebo Shimano, kde tá cena nie je vysoká...

Taká moja neplatená reklama toto

 
Hosť LacoR 28.01.2019 (21:17)

thumb_up0thumb_down


Daju sa prosim do nich dat aj cylindricke dioptrie? Tie by mali byt rovno a nie zakrivene. Ci ten klip je rovny?

 
flying-dutchman17 Hosť 28.01.2019 (21:33)

thumb_up1thumb_down


Do dioptrického klipu sa dajú dať bez problémov aj cylindricke dioptrie pokiaľ sú ale dioptrie príliš vysoké treba rátať s tým, že aj do takéhoto klipu treba dať sklá stenšené a to hlavne z funkčného hľadiska.

 
LacoR Hosť 29.01.2019 (09:06)

thumb_up0thumb_down


 
Hosť LacoR 30.01.2019 (18:17)

thumb_up0thumb_down


Tak to asi bude problem s cylindrami pri zahnuti. Na fotke z obchodu klip nieje vidiet z boku. Ci je tiez rovnako zahnuty ako samotny ram?

 
Cykloturista 27.01.2019 (18:05)

thumb_up1thumb_down


A ešte je tu jedna možnosť, niektoré okuliare ponúkajú od výrobcu dioptrický adaptér, do ktorého sa dajú v každej dobrej optike urobiť dioptrické sklá. Je to taký kompromis, nie každému to vyhovuje, lebo sa môže mihalnicami dotýkať adaptéra, ktorý je bližšie k očiam. A častejšie sa stáva že pot steká práva po vnútorných sklách, alebo muška vletí tam kde nemá. Ale záleží od tváre a typu okuliarov. Spomínam to len ako riešenie, ktoré tu nebolo popísané.

 
Sesulak Cykloturista 27.01.2019 (18:52)

thumb_up2thumb_down


Oakley sa daju vybrusit priamo skla na dioptriu aku treba. Je to drahe, ale vraj je to ovela lepsie ako adapter: https://www.mtbiker.sk/forum/post1390424.html#p1390424

 
Habci Sesulak 28.01.2019 (11:15)

thumb_up0thumb_down


Ano, uvazoval som, ze tam doplnim aj tuto moznost. Ale nakoniec som sa rozhodol pre dioptricke športové okuliare už bez dioptirckého adaptéra. Ale dakujem za doplnenie z Vašej strany

 
tomasspura Sesulak 29.01.2019 (23:01)

thumb_up1thumb_down


Áno dajú, je to drahé, ale je to paráda. Ešte aj so zrkadlovou povrchovou úpravou ako mali orignal. Práve kvoli dioptriam som nikdy slnečné okuliare nenosil. Už s tým 2 sezóny nemam problém.

 
Davac 27.01.2019 (20:12)

thumb_up1thumb_down


Raz mi na 20tom kilometri pretekov vypadla kontaktna sosovka. Cely den v pase... je to desny handicap.

 
toygrik 28.01.2019 (09:09)

thumb_up1thumb_down


Mať okuliare je občas nevýhoda, občas výhoda. Výhoda, že človek vyzerá inteligentnejšie po 20tke, občas staršie. Nevýhoda, že pred 20tkou je považovaný za kocku/bifľoša alebo keď padneš na biku v lese, tak ti môže vypadnúť z rámu okuliarov sklíčko. Keďže si slepý jak patrón, tak ho tam hľadáš po hmate. Samozrejme to po 10 minútach nenájdeš, bolo by to príliš ľahké. Tak to vzdáš, veď si zlámaný po páde, ideš s jedným vidiacim okom domov, priznáš sa doma že nemáš ako vidieť a idete nazad pohľadať okuliare a po 2 sekundách vidiaci človek ti nájde dotyčné sklíčko. to že sa sklíčko zahmlieva na to sú ževraj spreje (nespomenuté v článku).

 
LacoR toygrik 28.01.2019 (10:13)

thumb_up0thumb_down


no a preto, že sa semtam človek pri jazdení (nielen) v lese vyváľa, preto je lepšie mať Force za 26€ ako Oakley za 200€

 
majovajo 17.02.2019 (12:15)

thumb_up1thumb_down


Celkom by som uvital keby ste tu v komentaroch dali tip na odporucane okuliare - s klipom alebo bez - dioptricke. Mam Shimano a klip je taky zahnuty, ze ani normalne s nim niej e dobre vidno. Navyse s cirym sklom vyzeraju ako na plavanie... Ale bryle su nutnost aj bez dioptrii. Nechapem ludi, ktori letia lesom bez okuliarov.

 
duves 27.01.2019 (22:47)

thumb_up0thumb_down


Reklama na excimer. Nezabudnite, že vo vyššom veku bez okuliarov potom nič neprečítate. Ja mam 56 rokov a čítam bez skiel. A ano, do dialky ich potrebujem.

 
Hosť 28.01.2019 (07:30)

thumb_up0thumb_down


Prosim skuste sa si navzajom neako tie clanky review-ovat skor nez to pustitte von. Hlavne, ked sa to jedna zdravia lebo toto je fakt uz na povazenie.

 
LacoR 28.01.2019 (08:56)

thumb_up0thumb_down


a rozhodne by som si nedával operovať oči, ak to nie je fakt nevyhnutné...

 
Hosť LacoR 28.01.2019 (08:58)

thumb_up1thumb_down


Je to zasah ale keby si sa rozpraval s ludmi, ktory mali cez 3 dioptrie a ako im to zmelnilo zivot asi by si sa dival na to inac .

 
LacoR Hosť 28.01.2019 (10:06)

thumb_up0thumb_down


no ja som myslel podobne ako mám ja 1,7 dioptrie, čo nie je katastrofa. Ako bola by nádhera vidieť ako orol a mať na očiach len slnečné okuliare. Ja ale poznám ľudí, čo po operácii majú určité problémy (obťažujúce rezanie v oku aj pol roka po operácii).

 
Hosť LacoR 28.01.2019 (10:30)

thumb_up0thumb_down


Ano to je ako pises u isteho druhu ktory je imlikovany presne za neakych podmienotk to trva dlhsie. Len si proste predstav keby si sa rano zobudil mas neake -5 a hladas okuliare a naozaj nevidis tak toto ti za to isto stoji.

 
LacoR Hosť 28.01.2019 (11:25)

thumb_up0thumb_down


no pri -5a pod. mi tá operácia za to samozrejme stojí (:

 
martinkura LacoR 28.01.2019 (10:58)

thumb_up0thumb_down


No ja som napríklad mal len cca 0,9 na každé oko a išiel som na laserovú operáciu. A ten chvíľkový diskonfort za to určite stojí. Rezanie očí a podobné problémy zmiznú ale ostrý zrak ostane. Tu operáciu rozhodne neľutujem. Už dávnejšie ju má za sebou aj manželka a jej brat a teraz sa chystá aj sestra.

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up