Časté problémy cyklistov - zlomenina kľúčnej kosti

Časté problémy cyklistov - zlomenina kľúčnej kosti

1213 komentárov

Habci 03.03.2019   Ochrana Chranice Horska Cyklistika Bezpecnost Cestna Cyklistika Zdravie

V sérii článkov s častými problémami cyklistov pokračujeme témou zlomeniny. Kombinácia rýchlosti, tvrdého terénu a pádu tomu doslova nahráva. Nech sa prihlásia tí, ktorí si pri páde zlomili ruku. Keďže ich vidím zdvihnuté, tak ste sa z toho v poriadku dostali.

 

Pri sledovaní cyklistických prenosov často ležia jazdci na zemi so zveseným ramenom, hlavou naklonenou k zlomenine a predlaktím pritlačeným k hrudníku. Naša diagnóza je aj na diaľku presná a jasná: kľúčna kosť. Poznáme aj horšie situácie, pri ktorých sa poškodí nielen táto kosť a navyše môžu pri náraze nastať ďalšie komplikácie. Ako teda postupovať, čo nás čaká a dá sa tomu vôbec predchádzať?

Kľúčna kosť


Toto zranenie je už skoro klišé v našom športe, ale je tou najčastejšou zdravotnou diagnózou. Pád cez riadidlá na rameno a reflex, kedy dávame ruky pred seba, to je situácia, pri ktorej sa láme kľúčna kosť. A tak sú cyklisti „cieľovou“ skupinou týchto komplikácií.

Záchranár Štefan Ohradzanský: „Táto zlomenina sa dá identifikovať jednoducho z klinických príznakov daného pacienta. Má silné bolesti v mieste úrazu a taktiež pri pohybe ramenného kĺbu.“ K ďalším veciam, ktorými vám telo povie, že niečo nie je v poriadku, sú napríklad: možný hmatateľný výčnelok v mieste bolesti alebo je poranené rameno nižšie oproti druhému. V niektorých prípadoch je dokonca možné pri páde aj počuť toto zlomenie.Aby sme to nesmerovali len na tento konkrétny problém, podobné príznaky vám napovedia aj pri iných zlomeninách. Bolesti, nemožnosť úplného pohybu, pri ťažších prípadoch aj krvácanie. Každému je jasné, že najohrozenejšie sú naše ruky, zápästie, rameno.

Miesto zranenia však úzko súvisí s udalosťou, ktorá predchádzala zraneniu. Preto nájdeme aj prípady, kedy si cyklisti zranili nohu, členok či v komplikovanejších prípadoch aj poškodili chrbticu. V dnešnej téme sa venujeme hlavne zlomeninám kľúčnej kosti.Prvá pomoc


Záchranár Števo chváli prístup mnohých bikerov, ktorí príkladne poskytli prvú pomoc svojmu zranenému „kolegovi“ ešte pred ich príchodom so záchrannou zdravotnou službou a povzbudzuje aj nás: „V prípade laickej prvej pomoci sa môže ako fixačný prostriedok použiť aj odev, no najlepšie je použiť dve trojrohé šatky, jednou sa vytvorí záves pre končatinu a druhú si zložíme do formy kravaty, ktorou sa fixuje končatina k hrudníku, aby sa obmedzil pohyb aj vo vodorovnom smere. Dlaň má ležať na hrudníku.“

Preto nečakajme až na príchod záchrannej zdravotnej služby a pomôžme hneď na mieste. Pri neposkytnutí môžu ostré úlomky kosti poškodiť cievy a nervy, ktoré sú vedené práve týmito miestami. Poskytnutie prvej pomoci pri zlomenine trvá 2-3 minúty. Ale neposkytnutie môže predĺžiť dobu liečenia z niekoľkých týždňov na niekoľko mesiacov.

Liečba


Štefan Ohradzanský opisuje aj liečbu, ktorá po príchode do nemocnice začína röntgenovým vyšetrením a následne chirurg podľa nálezu a závažnosti stanoví liečbu. Pri zložitejších úrazoch sa bohužiaľ pristupuje k operáciám. Doba liečenia je veľmi špecifická. Faktorom je aj vek.

Pri jednoduchých „diagnózach“ sa doba liečenia pohybuje od 6 do 8 týždňov. Pri tých komplikovanejších, kde pacient podstúpi aj operáciu, sa tak doba liečenia stanovuje na 3-4 mesiace a úplne uzdravenie je po pol roku.Takýmto vážnym prípadom bol napríklad aj český profesionál Petr Vakoč, ktorého na začiatku roka 2018 na sústredení v Južnej Afrike zrazilo nákladné auto. Nemal len zlomenú kľúčnu kosť, ale jeho zranenia boli omnoho vážnejšie a podstúpil aj niekoľko zákrokov na operačnom stole. Úplne zotavenie zo všetkých operácií a rekonvalescencií, ktoré absolvoval, bolo až po roku.

Súťažný návrat absolvoval na etapáku Vuelta a San Juan v Argentíne na prelome januára a februára. „Po fixácii nastupujú rehabilitácie pacientov a predpisujú sa rôzne fyzioterapeutické procedúry, masáže či teplé soľné kúpele. Po úplnom vyliečení nevidím žiadny problém, aby ste sa vrátili k cyklistike“, dopĺňa záchranár a zároveň študent medicíny v poslednom ročníku.Komplikácie


Pri úraze kľúčnej kosti môžu nastať mnohé komplikácie. Môžu byť poškodené cievy, ako aj nervy. Tak dochádza k paralýze rúk, strate citlivosti prstov. Pri otvorených zlomeninách je situácia vážnejšia a rieši sa tu aj krvácanie a poškodenie tkaniva.

Pri hojení môžu vzniknúť nepravé kĺby tzv. pakĺby. V každom prípade je potrebné pravidelne navštevovať kontrolné vyšetrenia, dodržiavať rady lekárov a po zložení fixácie podstúpiť rehabilitácie. Na nich vám ukážu cvičenia, ktoré budete následne vykonávať aj doma a pomaly sa budete zotavovať.Prevencia


Pri tejto otázke sa záchranár Štefan Ohradzanský pousmeje a vysvetľuje: „Prevencia je prostá, väčšina zlomenín kľúčnej kosti vzniká pri páde na rameno alebo na vystreté ruky. Treba sa vyvarovať pádom aj keď viem, že pri tomto športe je to niekedy komplikované.“

Predsa len pri predchádzaní zranení môžeme nosiť ochranné prvky a znížiť tak riziko. Prilbu ani nebudeme spomínať, chrániť si hlavu, v ktorej máme to najdôležitejšie, je úplné minimum. Ak holdujete DH alebo ste drsný freerider, tak ani ostatné chrániče by pre vás nemali byť tabu. Ochrana kolenných a lakťových kĺbov, rôzne korzety na ochranu hrudníka, či chránič krčnej chrbtice.

To všetko nie je na škodu a môže vám to zachrániť zdravie, alebo aj život. Korzety čiastočne chránia kľúčnu kosť, no konkrétna ochrana na toto miesto neexistuje. Stačí vám náraz zboku, spredu či zozadu a bohužiaľ sa ostáva len modliť, aby to telo vydržalo. Poprípade môžete siahnuť po hokejovej výstroji, no pri zjazde sa nebudete cítiť najkomfortnejšie . Samozrejme žartujem.Každý je originál


Pri uvádzaní doby a spôsobu liečenia sa snažíme o malé zovšeobecnenia. Každý prípad sa posudzuje individuálne a až po absolvovaní všetkých vyšetrení je vám stanovená liečba, následné rehabilitácie a tak môžete plánovať návrat na bicykel.

Hlavné je, aby ste sa pri návrate veľmi neuponáhľali, lebo spadnúť na poranenú časť tela a predĺžiť alebo si skomplikovať dobu liečenia určite nechcete. Vydržte a doliečte svoj problém do konca a potom sa môžete vrátiť na sedlo. Snáď sa nám tieto komplikácie budú zďaleka vyhýbať a prežijeme celú sezónu 2019 bez ujmy.

Zdroj fotografií: Pixabay, MTBIKER

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle)

Komentáre

lendl 03.03.2019 (21:05)

4


"Po fixácii nastupujú rehabilitácie pacientov a predpisujú sa rôzne fyzioterapeutické procedúry, masáže či teplé soľné kúpele... uplne zle!
"Po fixácii nastupuje liečenie a zakazujú sa teplé kúpele e predpisuje sa sprchovanie studenou vodou!

 
Habci lendl 12.03.2019 (14:27)

0


Spomínaný lekár to tak aj myslel, po fixácií nastupuje liečba, to znamená, okrem iného aj rehabilitácie. Keďže som medicínu neštudoval, tak k druhej časti vety sa neviem vyjadriť. Nie sú tie teple solné kúpele len doplnok pri/po rehabilitáciách? a tie studené sprchy, ktoré používate sa aplikujú na zmiernenie opuchu?

 
jozko007 03.03.2019 (19:39)

2


Hmmm takze mala lekarnicka na bajku neni odveci ci?

 
zajac734 04.03.2019 (10:20)

2


No neviem. Mne to zafixovali na urgente v sobotu ku hrudniku ale pacilo mi to akurat v zlomenom mieste. Sadisticka bolest. Po navsteve urazovky v pondelok v mieste bydliska mi to rozstrihali a nechali volne - vyzdvihol som si ortezu (taka leziaca osmicka). Po nasadeni - ruky volne, zlomena zacala odpuchat. Syudene obklady najprv, potom denne chladenie v ladovej vode, natieranie esencialnymi olejcekmi na hojenie zlomenin. Po 20 dnoch na druhej kontrole isla orteza dole - zahojene! Postupne zatazovanie a cvicenie (aj hrazda! - ale len visenie zo zaciatku). Ale ladova sprcha denne stale. O mesiac po zraneni polmaraton (hej - citil som to pri kazdom doslape) a 5 tyzdnov po zraneni bike - jemne, pomaly dole kopcom. Za 3 mesiace bike uplne bez toho aby som citil ze daco bolo zlomene. Nic nasilu - treba pocuvat telo.

 
marosh1 03.03.2019 (20:24)

0


Zvlastna tlmena bolest nic extremne ruka sa automaticky da do polohy dlanou na hrud tak to najmenej citit.

 
zajac734 marosh1 04.03.2019 (10:58)

0


To je asi aj dost individualne - ja som mal v tej fixacii dost problem s tou bolestou - to nebola tlmena bolest Mozno ze mi to dali vyssie alebo do nevhodnej polohy. Po uvolneni to bola ina kava...

 
Majo6245 03.03.2019 (23:22)

0


Ja som mal fraktúru s posunom , operovaný som nebol kedže som nemal poškodené ani nervy ani cievy no bohužial bude to esteticky škaredšie kedže to nebude pekne rovno zrastené. Bohužiaľ v takom prípade úplne zotavenie nastane po roku možno dvoch. Prešlo pol roka a ruka je plne funkčná v bežnom živote bez problémov no uvidíme aké to bude keď sa začne sezóna či sa neobjavia obmedzenia. Osobne mi lekár nepovedal nič o rehabilitaci, Takže bolo by super napísať aj nejaký článok o nejakých špeciálnych cvikoch práve na túto oblasť aby sa to poriadne spevnilo a zosilnelo kedže to bude už celoživotne slabšie miesto. Ak teda niekto vie o vhodných cvikoch poprípade videa a tak budem rád keď komentuje môj koment

 
Kaper Majo6245 04.03.2019 (08:43)

0


Celozivotne slabsie miesto to nebude,pretoze zahojena zlomenina je pevnejsia ako povodna kost.

 
3Shark31 Kaper 23.11.2019 (20:50)

0


S istotou ti môžem povedať, že to nie vždy platí, dnes som si zlomil kľúčnu na dva krát a v mieste kde bola predtým zlomená..

 
lendl Majo6245 04.03.2019 (09:17)

1


nechapem, preco si nesiel na rehabilitaciu, tam su sestricky, ktore najlepsie vedia co mas cvicit

 
ikar1968 04.03.2019 (10:47)

0


Nikdy som nemal zlomenu klucnu k. Ale v priebehu 3 r. sa mi podarilo na lavej a na pravej ruke vyklbit klucnu kost. Prvy raz na mtb mar. asi v 40ke medzi stromceky a kriky a druhy raz na cestaku. Po 4mes. liecby som bol plavat a je to bez problemov. Ziadna bolest . A to davam hlavne kraul. Trochu unava, ale ta casom prejde.
Ale uz by som tu torturu 2 operacii a liecby nechcel absolvovat

 
MartinXC 04.03.2019 (16:38)

0


Ani to nejak zvlášť v prvom momente nebolelo. Skôr som cítil zápästie keďže som dopadol na vystretú ruku. Cítil som nejaký divný pocit v ramene ... takú zvláštnu vôľu. Ešte som dumal že sa nejak pozviecham a dôjdem domov ale cca po minúte ma kompletne vyplo. Musel som si sadnúť - prepadla ma naprostá slabosť a nekontrolovateľná zimnica. Rovno si ma nechali na chirurgii ... kľúčnu kosť som mal na tri kusy + nejaké úlomky. Kus kosti bol otočený kolmo na pôvodnú polohu. Tak mi to operovali a mám to vystužené kovovou dlahou. Doktor nejaví ochotu mi ju niekedy vybrať ... vraj sa to môže opäť zlomiť. Pri jednoduchej zlomenine kde kľúčna kosť sama (alebo s pomocou) skočí do pôvodnej polohy ľudia po 6 týždňoch ani nevedia že sa im niečo stalo. Pri komplikovaných a operovaných zlomeninách kľúčnej kosti je rekonvalescencia naopak pomalá. Plná funkčnosť sa mi vrátila cca po 6 mesiacoch. Na bike som si prvý raz sadol cca po 3 mesiacoch ale len opatrne. Nie že by to nešlo skôr ale zranenie mi dočasne tak obmedzilo rozsah pohybu že bolo nemožné/nekomfortné ju mať ruku natiahnutú pred sebou pri držaní riaditiek. Absolvoval som dve kolá rehabilitácie ale rozsah pohybu nie je stále taký ako pred tým. Navyše neustále ma v tom pleci niečo omína. Začínam si myslieť že už nikdy to nebude ako pred tým. Ale nevadí. Mohol som to zachytiť hlavou a nie rukou a to by bolo horšie.

 
Robio 08.03.2019 (19:03)

0


Tiez som mal zlomenu(uzdravenu iba fixacnou ortezou) ale ako citam a aj pocuvam ludi co ju mali tiez zlomenu tak si uvedomujem ake som mal stastie v nestasti. Moja najvacsia "bolest" pri tomto uraze bola od fixacneho obvazu ktory mi spravili v nemocnici v meste kde som bol na cyklovylete, tento obvaz som mal asi 24h a strasne ma rezal do ramena(cize ziadna) okrem toho iba neprijene chrupkanie kosti pocas prveho tyzdna pri vyraznom pohybe(vstavanie z postele) som ani nevedel ze mam nieco s kostou. Hojenie trvalo tusim 4tyzdne a potom nejake cvicenia 2tyzdne. Osobne som ale mal viac problem po psychickej stranke, dlho som kosti nedoveroval, kratko po uzdraveni som si notoricky pri kazdom nejakom udere ramena kontroloval ci nieje zlomene, bol to taky tik ktory po case zmyzol.

 
Pridaj komentár