Test: Náradie Lezyne Torque Drive - spratný momentový kľúč v praktickom balení

Test: Náradie Lezyne Torque Drive - spratný momentový kľúč v praktickom balení

V dnešnej dobe je už väčšina skrutiek na vašom bicykli označená hodnotami uťahovacích momentov. Tie tam však rozhodne nie sú len na okrasu a ich ignorovanie sa vám nemusí vždy vyplatiť.

Reč pritom nie je iba o karbónových komponentoch, kde môže mať nedodržanie predpísaných uťahovacích momentov za následok ich deštrukciu. To je ten lepší prípad, v horšom si to môžete naozaj nepríjemne odskákať vy a vaše zdravie!

V podmienkach odborného alebo domáceho servisu nie je problém podoťahovať či prekontrolovať skrutky momentovým kľúčom, ktoré sú v dnešnej dobe pomerne dostupné. Zložitejšie je to v prípade, ak sa chystáte laborovať s nastavením predstavca, sedlovky, riadidiel a iných komponentov v teréne alebo na cestách.Tu stojí rozhodne za povšimnutie tento spratný hybrid od Lezyne, ktorý nesie označenie Torque Drive. V podstate je to vreckové náradie v tvare T, obsahujúce v tele mechanizmus umožňujúci sledovanie momentu, ktorý vyvíjate na rukoväť, čo vôbec nie je zlá myšlienka. V kombinácii s vymeniteľnými bitmi vám tak toto náradie môže vydržať doslova veky.

Prvý dojem, obsah balenia a základné parametre


Ako je zrejmé už z fotky, Torque Tool pozostáva z dvojice hliníkových rúrok (tela a rukoväte), ktoré sa do seba zasúvajú. Na spodnej časti tela sa nachádza magnetický port na štandardné bity, ktoré sú súčasťou balenia. Rozložené náradie je uložené v praktickom zipsovacom puzdre z nylonu s obsahom penovej výplne, v ktorej má každá súčiastka pekne svoje miesto.

Nezabudlo sa pritom ani na malú priehradku pre možnosť uschovania napríklad bankovky, to, samozrejme, v prípade, že nosíte náradie so sebou na výjazdy. Čo sa týka materiálov, všetky súčasti s výnimkou kvalitných CrV bitov sú vyfrézované CNC strojom a následne anodizované v skutočne príťažlivej čierno-zlatej farebnej kombinácii. Logá a stupnica na náradí sú vypálené laserom, vďaka čomu sa nemusíte obávať, že by časom vybledli.Rozsah a hmotnosť


Rozsah uťahovacieho momentu, ktorý si viete odsledovať na náradí, je od 2 Nm do 10 Nm s presnosťou na jeden Newtonmeter. Nie je to síce porovnateľné s profesionálnym servisným náradím, no na väčšinu bežne používaných komponentov, akými sú spomínaný kokpit, sedlovka a pod., to bohato stačí. Ak vás zaujíma hmotnosť, tá je v prípade samotného náradia 76,5 g. Kompletná sada v puzdre so všetkými bitmi má následne zhruba o 100 gramov viac.Zatiaľ som nespomenul typy bitov, ktoré sú v balení a rovnako tak aj ich počet. Aby som túto chybu napravil, tak vedzte, že k Torque Drive náradiu je pribalených 12 bitov, medzi ktorými nájdete šesťhranné inbusy č. 2; 2,5; 3; 4; 5 a 6, plochý a krížový skrutkovač a torxy č. T10, T25 a T30.

Základné parametre


  • Materiál: CNC frézovaný anodizovaný hliník
  • Bity: inbus 2-6 mm, torx T10, T25, T30, krížový a plochý skrutkovač
  • Rozsah: 2-10 Nm
  • Hmotnosť: 178,6 gDojmy z použitia v praxi - náradie a momentový kľúč 2 v 1


V reálnych podmienkach sa s nástrojom robí príjemne. Materiál je pevný, nedochádza k prepružovaniu jeho rukoväte a nezaregistroval som ani žiadnu neželanú vôľu medzi jednotlivými časťami. Samotná montáž jednotlivých dielov dohromady síce nejaký čas trvá, no výhodou je skladnosť náradia, ktoré dokážete pohodlne strčiť aj do cyklobatohu, čím ho možno mať vždy pri sebe. Manipulácia s T-čkovou rukoväťou je podľa môjho názoru príjemnejšia, než manévrovanie s malým multikľúčom, nezanedbateľným plusom je taktiež veľký počet bitov.

Azda nejestvuje nič horšie, ako keď na výjazde zistíte, že máte všetky možné nástroje okrem torx T25, s ktorým si dotiahnete povolenú objímku lockoutu vidlice . S týmto náradím si dokážete rovnako pohodlne odsledovať aj uťahovací moment a rozhodne sa nemusíte báť, že ublížite napríklad svojim novým stogramovým karbónovým rajdám Schmolke za tri kilá. Toto s normálnym multikľúčom jednoducho nepôjde a keď nemáte cit v rukách, môže tu nastať skutočný problém. Fakt, že je na stupnici uvádzaný maximálny moment 10 Nm ale neznamená, že väčšiu silu s náradím nevyviniete! S vysunutou rukoväťou dokážete naopak jednoduchšie povoliť doslova až na krv zatiahnuté či „zapečené" skrutky, čo by sa vám s minináradím na výjazde nemuselo podariť.

Pozitívne hodnotím tiež praktickú priehradku v obale náradia, do ktorej sa dá pohodlne schovať bankovka, podpísaná zmenka od riaditeľa komerčnej televízie alebo inkaso lístok. V tomto nepremokavom obale budú určite v bezpečí . Jedinú nevýhodu tohto náradia vidím v jeho predĺženej konštrukcii tela, s ktorým sa je zložité napasovať do stiesnených priestorov. Ako príklad uvediem montáž druhého košíka na fľašu vnútri rámového trojuholníka, tá sa vám s ním zrejme nepodarí. Ostatné skrutky ako sedlovka, objímka, predstavec či skrutky v prevodníku, ktoré sú dobre dostupné, však nebudú predstavovať nijaký problém.Ja osobne som uvedené náradie využíval nielen pri oprave a skladaní bicyklov, ale tiež pri bežných domácich prácach, akými sú montáž nového nábytku alebo skrutkovanie vypínačov a zásuviek. Použitie rukoväte v tvare T mi totiž príde príjemné a ergonomické a možnosť rýchlej výmeny bitu pri viacerých typoch skrutiek priam na nezaplatenie.Na záver ešte doplním, že MOC tohto náradia je 49 € a dovozcom na Slovensko je značka Sloger. Viac informácií sa môžete dozvedieť na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Sada náradia Super B TBA800 - ideál pre domáce použitie

Test: Sada náradia Super B TBA800 - ideál pre domáce použitie

Riešite si servis bicykla doma a zvládate aj náročnejšie úkony? Mám pre vás tip na sadu náradia do dielne, ktorá sa nestratí ani v servise.
Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Pumpu sa vždy oplatí mať na výjazde, či už pri zle dofúkaných plášťoch alebo pri nečakanom defekte. Ako dokáže model od značky Lezyne vyriešiť nepríjemnú situáciu?
Test: Lezyne račňový kľúč - sada s nadstavcami v praktickej taštičke

Test: Lezyne račňový kľúč - sada s nadstavcami v praktickej taštičke

Jeden z najznámejších Murphyho zákonov znie: „Ak sa môže niečo pokaziť, tak sa to pokazí.“ My cyklisti tam môžeme pridať ešte dôvetok: „...alebo sa to minimálne povolí“.
keyboard_arrow_up