Test: Wilier FX110 - XC Full s modrou krvou v žilách

Test: Wilier FX110 - XC Full s modrou krvou v žilách

2912 komentárov

bimjeam 08.07.2019 36 fotografií   Bicykel Horsky Bike Wilier Horska Cyklistika Test Karbon Full

Sú bicykle, ktoré sú fajn, bicykle, ktoré možno označiť prívlastkom super, no a potom tie, pri ktorých celkom reálne uvažujete o predaji obličky cez internet.

 

Jedným z takýchto kúskov je aj celoodpružený model FX110 od talianskej kultovky Wilier. Je to presne ten typ bicykla, na ktorý sadnete a všetko je tak, ako má byť a vy nechápete, ako ste vlastne bez neho doteraz mohli žiť . Poďme na to ale pekne po poriadku.Prvé rande plné očakávaní - taliansky dizajn a komponenty ako z výkladnej skrine


Od bicykla, ktorý je osadený zlatými komponentmi XX1 Eagle a odpružením s Kashimou, sa popravde ťažko bočí pohľadom. Čierno-červeno-oranžový germánsky dizajn možno tak trochu klame telom, no v konečnom dôsledku všetko spolu pekne ladí. Kontrastné sú akurát biele logá s písaným fontom, typickým pre všetky bicykle Wilier. Čo sa z fotky možno nedá celkom vyčítať, je veľké množstvo použitých karbónových komponentov. Okrem celokarbónového rámu sú to napríklad i kľuky, riadidlá a sedlovka.

Takýto „mančaft” sa zákonite odzrkadľuje aj na výslednej hmotnosti, ktorá je vrátane trailovej verzie pedálov Shimano XTR presne 11 kg, čo na full rozhodne nie je zlé. Zvlášť, keď vezmeme do úvahy, že model nedisponuje žiadnymi ultralight komponentmi, ktoré by boli určené pre 55 kilových chrtov. FX110 regulérne unesie aj takého brojlera, ako som ja v premotivovanom trailovom móde .Výbava a geometria - bike dvoch tvárí


Okrem spomínaných chuťoviek od značky SRAM a Fox nájdete na bicykli osadené decentné komponenty Ritchey WCS, brzdy Shimano XT, ale aj taliansky pár zapletených kolies s logom Miche. Čo určite stojí za zmienku je geometria. V prospektových materiáloch sa to síce nikde nespomína, no na vahadle sa nachádza tzv. „flip-chip” - malý otočný excentér, ktorým viete geometriu a správanie bicykla trochu upraviť.

Presnejšie by som to v tomto prípade nazval akýmsi prepínačom medzi XC a trail režimom. V XC móde je bicykel hravý, živý a rýchlo reaguje na vaše povely. Naopak, keď v trailovom režime trochu položíte hlavový uhol a znížite o chlp stred, bicykel sa ihneď stane pokojnejším i stabilnejším v zjazdoch a zákrutu s ním vykrúžite s úplnou istotou. Tento variant mne osobne sedel viac, nakoľko bol podobnejší môjmu vlastnému bicyklu. Uznávam však, že každý spôsob nastavenia mal niečo do seba.Prosíte si žehličku alebo zbíjačku? Bez problémov, ráčte si vybrať!


Najväčšiu radosť (ako malý Jojo) som mal z páčky Remote Lockout, ktorá obsluhovala zároveň vidlicu Fox 32 Factory Step-Cast aj tlmič Fox Float DPS. Musím si ale odmyslieť jej umiestnenie v hornej pravej časti riadidiel a presunúť ju na ich logickejšiu spodnú ľavú časť. Pôvodné umiestnenie bolo totiž naozaj tragické a tomu, kto ho takto navrhol, by som dal na tom za trest odjazdiť trasu KING na Dubničáku! Podstatnejšie však je, že páčkou môžete súčasne ovládať kompresiu vidlice a tlmiča v troch polohách. Štandardne je to otvorený, priškrtený a úplne uzamknutý režim.

Najviac času som logicky používal prostredný režim, počas ktorého zadný tlmič „húpal" takmer nebadateľne. Keď sa ale vynorila stojka alebo dlhé stúpanie, jedným cvakom som mal z bicykla nekompromisný fullhard, ktorý prenášal všetku energiu smerom vpred. Naopak, pred nástupom do zjazdu človek cvakol opačným smerom, a Wilier pekne pohlcoval všetky nepríjemné nárazy od terénu. Na pretekárske použitie ako stvorené! Nič efektívnejšie podľa mňa nevymyslíte.

Aby som však nezabudol, páčka od Fox-u je naozaj mohutná a presná. Mal som možnosť vyskúšať aj Twinlock zn. Scott či O.P.L z dielne DT Swiss. Spomedzi všetkých menovaných je podľa môjho názoru práve Fox najvhodnejšia na ostré pretekárske nasadenie. Páčky lockoutu sú pomerne veľké, tuhé a robustné. Cesta väčšej odolnosti na úkor pár gramov mi je ale dosť sympatická. Pokiaľ to na bicykli niekde pekne položíte, práve tento lockout to pravdepodobne s hrdosťou prežije.Detaily nielen na okrasu


Renomované a kultové značky sa od tých ostatných väčšinou odlišujú tým, že ich bicykle majú niečo naviac. Čosi, s čím sa výrobca vyhral a vy tak máte pocit, že tí ľudia sa na týchto bicykloch aj reálne vozia a jednoznačne vedia, čo je kde potrebné.
Takýmto prvkom je napríklad použitie plastovej ochrany spodnej rámovej trubky a gumové papučky na kľukách, ktoré vám ušetria krivenie úst už pri prvej jazde v kamenistom teréne.

Logickým kúskom výbavy je aj použitie vodítka reťaze, ktoré nenecháva nič na náhodu. Keď idete na bedňu, nikoho nezaujíma, že vám padla reťaz alebo ste prešli cez blato či lístie a do reťaze sa vám namotal zmätený regulovčík. Vodítko je istota a vy ste „zichrovaní" !Teória v praxi - dobrý, lepší, Wilier...


Keď mi Slavo dával FX110 do testu, prízvukoval, aby som naň dával pozor a nejazdil s ním v blate... Poznáte to - je to asi niečo podobné, ako keby vám mama povedala, nech si nezjete všetky sladkosti, ktoré ste dostali od Mikuláša, naraz! Neísť s takýmto bicyklom na obľúbené singláče, je ako mať kľúče od Maserati a previezť sa s ním len okolo paneláka.

V krátkosti môžem povedať, že sme si to spolu s „Wilinom” pekne užili a že sa naše výjazdy zväčša skladali z fázy dupania na personal record a pózovania s fotením. To ale, samozrejme, až potom, keď mi klesol tep na rozumnú hodnotu .FX110 je bicykel, ktorý ide skvele za pedálom a jeho nízka hmotnosť vám dáva pocit placeba. Takto konečne nemáte v hlave červíka, či je niečo, čo by ste na bicykli vymenili pre jeho lepší chod, pretože v tomto prípade to už jednoducho dobre ide! Rád by som vyzdvihol aj nové sedlo Selle Italia s veľkým otvorom, ktoré bolo skutočne výborné, ako i kolesá Miche s TLR ráfikmi s vnútornou šírkou 25 mm.

Poteší aj detail, akým je osadenie kokpitu ľahučkými penovými gripmi. Brzdy XT síce nemali v porovnaní s ostatnými komponentmi taký glanc, no svojou funkciou ma vôbec neurážali. Práve naopak! Najmä som však rád, že výrobca nesiahol po nejakom „koncernovom” balíku s brzdami Level, či inej exotike.

Plusy:

  • možnosť úpravy geometrie
  • precízne diaľkové uzamykanie vidlice a tlmiča
  • nízka hmotnosť a tuhá zadná stavba
  • ochrana spodnej rámovky a vodítko reťaze
  • vydarený neopozeraný dizajn

Mínusy:

  • „len” XT-čkové brzdy
  • absencia teleskopickej sedlovky
  • možnosť namontovať iba jeden košíkAk teraz čítate tento článok, tak ma kolegovci z MTBIKER-u pravdepodobne našli a s Wilierom nás proti mojej vôli násilím rozdelili. Vedzte, že to bol výnimočný bicykel a že by som si ho vedel predstaviť ako trvalú súčasť môjho vozového parku. A to som po rokoch redakčných testov pomerne prieberčivým bikerom.

Celkom na záver doplním, že MOC tohto plnokrvníka v testovanej výbave je 6 000 € a jeho kompletnú špecifikáciu nájdete na tomto odkaze.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

DanoL91 08.07.2019 (20:49)

2


Bike za 6k a nema teleskopku.. to je vlastne take trochu usmevne

 
TomasGA 09.07.2019 (05:21)

2


Za 6litri som teda na zadok z neho nepadol 🙂

 
Kenai 11.07.2019 (01:28)

1


Dobre vidim, FORCE gripy za 5 eur ?

 
jaro127 31.07.2019 (12:10)

1


Oceňujem nadhľad a prvky humoru.

 
DanKriz 23.03.2020 (22:48)

1


Dlouho jsem váhal, jestli v r.2020 kupovat sice paradně vybavený bike, ale s 70°v hlavě a 440mm zadní stavbou. Když jsem si ale přečetl tuto recenzi, kde je geometrie podobná - je můj! KTM Scarp Elite za 2k5 € https://www.youtube.com/watch?v=-e__71nYxKA

 
Ledavi 08.07.2019 (11:40)

0


Že Brojlera 😂😂😂😂😂😂

 
roleta Ledavi 09.07.2019 (10:54)

1


ak on je brojler tak ja som potom osipana s expirovanym zakalacim preukazom a stale ma bike bavi

 
bmartin 08.07.2019 (12:14)

0


Čo ja viem, ja som teda na zadok z toho nepadol, taká tuctovka

 
N/A 08.07.2019 (13:33)

0


len XT brzdy

 
bimjeam N/A 08.07.2019 (13:38)

0


S tými brzdami nie je ani najmenší problém, ide len o to, že všetky ostatné komponenty sú z najvyššej rady, či už Sram alebo Fox. Preto je to "len" v úvodzovkách

 
N/A 08.07.2019 (13:43)

0


Ja s tym nemam najmenis problem len to niejej minus, ale blud

 
Davac 16.10.2019 (16:25)

0


Ja by som sa na biku s XX1 aj hambil jazdit. Obehol by ma este nejaký 60r. biker na bicykli z Decathlonu a by som sa rovno pod zem prepadol od tej hamby.

 
Pridaj komentár