Chladné počasie a batéria

Chladné počasie a batéria

Nemusíte byť zástancom zimného jazdenia, avšak ak na vás spoza okna vykúka slnko a snehom zaliata krajina volá po dobrodružstve, je ťažko povedať nie. Predtým, ako sa ale vyberiete von, je potrebné zvážiť, ako dlho v tomto mrazivom počasí vydrží batéria.

Áno, v zime sú aj iné aktivity, ako len jazdenie na bicykli. S elektrobicyklom ale dokážete zdolať jednoduchšie aj hlbší sneh či dodať potrebný výkon brodiacim sa plášťom. Nastaviť bicykel na zimné jazdenie nie je síce žiadna veda, stačí dozrieť na tlak v pneumatikách, neočakávať veľa od odpruženia (olej predsa len tuhne). Je tu však jeden zásadný komponent, ktorý výslovne neobľubuje chlad – batéria.Určite ste si to všimli na mobilných telefónoch, čelovkách, alebo inom elektronickom zariadení, ktoré je vystavené zime. Jeho výdrž sa skracuje s klesajúcou teplotou. Nie, nie je to snaha výrobcov akokoľvek vás oklamať. Jednoducho je potrebné sa rozpamätať na fyziku zo základnej alebo strednej školy. Hlavné veličiny, ktoré sú „zodpovedné“ za funkciu batérie, sú elektrický prúd (Ah), elektrické napätie (V) a ich súčin, teda výkon (Wh).

Znížená teplota neovplyvňuje kapacitu batérie. Problematickou časťou je zvýšenie vnútorného odporu v batérii, ktorý neúmerne ovplyvňuje napätie. Inými slovami, znižujúca teplota = zvyšujúci sa vnútorný odpor = znižujúce sa elektrické napätie = nižší výkon batérie. Výrobcovia, ako napríklad BOSCH, radia užívateľom ebikov, aby sa najmä v zime o čosi viac starali o elektronické súčasti.

Konkrétne sa zameriavajú nielen na nižšie teploty, ale aj na možnosť prieniku zmesi vody a posypovej soli do oblasti batérie. Pre jej celkovú ochranu použite neoprénový obal alebo nepremokavý „návlek“, ktorý odizoluje batériu od vonkajšieho prostredia v čo najväčšej miere.Všeobecne povedané, čím dlhšie bude batéria v teplom prostredí, tým lepšie. Každý pobyt v chlade jej škodí. Ak plánujete výjazd, uchovajte batériu v podmienkach s teplotou okolo 15 až 20 stupňov Celzia. V prípade, že bicykel skladujete v chladnej garáži alebo pivnici, vyberte batériu po každom výjazde z bicykla a skladujte ju doma. Rovnaké pravidlo platí pri jej nabíjaní – vyberte ju a nabite v teple domova.Ohriať batériu počas výjazdu môžete aj spôsobom jej využívania. Zaiste ste si všimli, že pri intenzívnom využívaní elektrických zariadení vzniká exotermická reakcia – uvoľňuje sa pri nich teplo. Ak to prevedieme do našej situácie, najviac tepla vyťažíme pri najintenzívnejšom používaní. Nízky výkon nevytvára dostatočný výkon a súčasne nie dostatočné teplo – častice ostanú „chladné“ a nebudú adekvátne „pracovať“.Teda, môžete skúsiť jazdiť nárazovo s vyššími dávkami výkonu, čo ale nemusí byť pre každého výhodné. Navyše, ak sú intervaly príliš časovo vzdialené, batéria opäť ochladne a začínate od nuly. Skúste zvážiť, či naozaj potrebujete aj na týchto krátkych výjazdoch elektrobicykel. Toto počasie im určite nepraje. Čo tak vytiahnuť klasický, „ne-elektrifikovaný“ stroj a vyblázniť sa na ňom?
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii :iconElektrobicykle v skratke.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up3thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Čo nerobiť počas jazdy na elektrobicykli play_arrow

Video: Čo nerobiť počas jazdy na elektrobicykli

Čo nerobiť pri ebikovaní a akého správania sa radšej vyvarovať, aby ste sa domov vrátili zdraví a spokojní?
Video: Jednoduchá kontrola elektrobicykla pred sezónou play_arrow

Video: Jednoduchá kontrola elektrobicykla pred sezónou

Tieto veci si dokážete na elektrickom bicykli skontrolovať aj doma, ideálne po zimnej pauze, alebo ak ste ebike dlhšie nepoužívali.
Beh a cyklistika - prečo behať a ako začať

Beh a cyklistika - prečo behať a ako začať

Prečo je beh príjemné spestrenie pre cyklistov, aké benefity im prináša a ako sa vystrojiť a začať tak, aby bolo všetko ok.
keyboard_arrow_up