TEST: Prilba HQBC QAMAX - bezpečnosť začína od hlavy

Naozaj neexistuje žiadny dôvod na to, aby si niekto povedal: „veď idem len pár metrov, prilbu si teda dávať nemusím…“. Cyklisti pravidlo o nutnosti používania prilby veľmi dobre poznajú, práve preto je vždy a v každej situácii povinnosťou. 


To, čo sa zdá samozrejmé pri väčších výjazdoch, by sa malo stať zvykom aj pri menších výletoch či v prípade mestskej cyklistiky. Ako matka dvoch malých detí by som mala ísť príkladom, preto je u nás nosenie prilby automatickou záležitosťou. Pre obe deti je tak prirodzené, že každý výlet na bicykli alebo cesta do školy znamenajú mať prilbu nasadenú na hlave.
 

Bezpečnosť a štýl musia byť 

Našťastie, na súčasnom trhu už nájdeme prilby, ktoré poskytujú ľahkú a štýlovú ochranu a mne sa práve jedna z takých nedávno dostala do rúk na test. Značka HQBC ponúka univerzálnu prilbu QAMAX, ktorá je vyrobená In-Mold technológiou, čo značí, že sa pri výrobe zhotovuje ako jeden celok, vďaka čomu je veľmi ľahká. 


Prilba HQBC je dostupná až v 5-tich farbách: v bielej, modrej, červenej, čiernej a v žltej. Moja voľba padla práve na tú poslednú - žltú, a to nielen kvôli lepšej viditeľnosti v premávke, ale taktiež z dôvodu, že sa dokonale hodí k mojej cyklistickej bunde. Už pri jej prvom nasadení som ostala príjemne prekvapená tým, ako prilba sedí a že som si ju v porovnaní s mojou doterajšou (z nemenovaného reťazca) nemusela počas jazdy ani raz naprávať. 


Komfort po celý deň

Ku komfortu nosenia jednoznačne prispievajú sieťované popruhy, pod ktorými sa pokožka pri horúcom počasí potí výrazne menej, vďaka čomu sa dámy nemusia báť napríklad ani o svoj makeup na ceste do práce . Prilba si však veľmi nerozumie s copom či drdolom, čo môže byť pre niektoré slečny prekážkou, aj mne samej najviac vyhovuje mať na bicykli vlasy zopnuté, aby mi čo možno najmenej zavadzali. 


Ako som sa dozvedela, tento model je primárne určený do terénu, nakoľko obsahuje šilt. Ten sa dá celkom jednoducho odpojiť, no bez neho sa mi už prilba páčila o čosi menej a pri podvečerných vychádzkach jeho neprítomnosť spôsobovala, že mi do očí zbytočne viac svietilo slnko. 


Chybička krásy 

Vnútro prilby je vystlané vyberateľnými výstelkami, čo je veľmi dobrou správou, pretože sa budú dať ľahšie udržiavať čisté. Stačí ich jednoducho odobrať a hodiť do práčky spolu s obľúbenou avivážou, ktorá prilbu príjemne prevonia. Pri ich vyberaní však dávajte pozor na suché zipsy, ktoré držia vypchávky na mieste. Pomerne ľahko sa dokážu odlepiť, hlavne ak prilbu necháte na slniečku. To by som však všeobecne pri akejkoľvek prilbe neodporúčala, rovnako si treba dávať pozor, aby prilba nezostala v aute, kde bude dlhodobo vystavená slnku.


Model QAMAX je tiež prijemne ľahký a so svojimi 245 gramami vašu hlavu určite nezaťaží. Veľmi pozitívne hodnotím i praktickú sieťku, ktorá chráni pred dotieravým hmyzom.

Plusy

  • priaznivá cena
  • viaceré farebné kombinácie
  • dobré odvetranie prilby a popruhov
  • sedí na hlave bez potreby naprávania

Mínusy

  • nie je kompatibilná s copom
  • niektoré suché zipsy, ktoré držia výstelky, sa odlepili


Musím sa priznať, že prilba HQBC ma aj napriek pre mňa nie veľmi známej značke príjemne prekvapila a stala sa mojou voľbou číslo jeden jednak v situáciách, kedy ideme s deťmi do školy alebo na nákup, či len tak na výlet. Možnosť výberu farby je bonusom navyše a určite poteší každú ženu, ktorá si takto môže zladiť svoje cyklo oblečenie. Za cenu 27 € ide o veľmi štýlový kúsok, ktorý sa nestratí ani v drahšej konkurencii. Viac informácií o tomto produkte nájdete na stránke dovozcu Paul Lange Oslany.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Sue-hos 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Čo vie tradičný výrobca prilieb Giro vylepšiť na top modeli prilby, keď je cieľom najmä ochrana, ale dôležité je aj vetranie, hmotnosť a praktickosť?
Test: Lazer Z1 KinetiCore – Kráľovná medzi prilbami

Test: Lazer Z1 KinetiCore – Kráľovná medzi prilbami

Kým som sám nevyskúšal, naozaj som neveril, že cyklistická prilba môže mať takú úžasnú aerodynamiku a nízku hmotnosť.
Ako si vybrať prilbu – základné rozdelenie a tipy

Ako si vybrať prilbu – základné rozdelenie a tipy

Prilba je pri cyklistike snáď základným bezpečnostným prvkom. Aby ale plnila svoju funkciu spoľahlivo, treba vybrať ten správny model.
keyboard_arrow_up