Test: SKS Speedrocker – kamaráti do dažďa a blata

Dážď a vietor, to sú dvaja odvekí nepriatelia cyklistiky. Kým dorazia upršané jesenné dni, oplatí sa porozmýšlať o dobrých blatníkoch. Preto tu máme na test jedny od nemeckého SKS, určené primárne pre všetkých „štrko-žrútov”.

blatnik

Blatníky áno, či nie? 

Blatníky sú taká kontroverzná téma a cyklo spoločnosť sa tu opäť bude lámať na dva tábory. Jedna bude tvrdiť, že poriadny cyklista sa predsa nemôže zľaknúť trochu vody a blata, a tak v podstate žiadne blatníky nepotrebuje. Naopak, tá druhá nedá na blatníky dopustiť. S pribúdajúcim vekom sa moje preferencie radikálne menia, a ak som niekedy tvrdil, že blatníky nie sú estetické a po väčšinu času aj zbytočné, tak po pár jazdách v daždi musím priznať, že jazda s blatníkmi je obrovský rozdiel v komforte. Stále sa tu bavíme o cestnom/gravel bicykli, takže nečakajte, že ma stretnete v lese s blatníkmi na „fulle” .

blatnik
Keby ste sa mi pozreli do telefónu, tak tam môžete nájsť zopár aplikácií na predpoveď počasia. Nakoľko chodím do práce na bicykli a beriem to celkom „vážne”, tak nesledujem len to, či bude na druhý deň pršať, ale aj to v akých asi hodinách a či to stihnem prefrčať v nejakom vhodnom okne. Samozrejme nie vždy sa dá na predpoveď spoľahnúť, a tak už sa mi veľakrát stalo, že ma dážď zachytil na pol ceste. Cestou domov mi to moc nevadí, avšak prísť do práce zmoknutý do nitky nie je veľmi praktické, ani príjemné a sušiť veci cez celý office asi nie je príjemné ani kolegom. Veľakrát sa stane, že aj prestane pršať avšak na ceste je toľko vody, že bez blatníkov sa cítim ako by naďalej pršalo. 

blatnik

Plastový za dve eurá bude stačiť

Toto nie je môj prvý pokus o blatníky a už som ich pár vyskúšal. Totižto, keď je obdobie sucha (rozumej neprší), tak radšej nechám blatníky doma. Preto skôr hľadám niečo, čo sa dá nahodiť aj ráno za pár minút, keď počasie nebude priať. Skúšal som rôzne blatníky, ktoré sa upínajú sťahovacími páskami alebo zacvaknú pod sedlo, avšak ich krytie je veľmi diskutabilné a pri vyššej rýchlosti voda strieka na mňa tak či tak. Pozeral som aj na blatníky, ktoré ponúkajú plné krytie, ale ich montáž už nie je na pár minút a taktiež nie každý bicykel má predvŕtané diery, vrátane toho môjho.

blatnik

Ideálne riešenie si ma našlo samo

SKS Speedrocker prišli na test práve, keď sa počasie rozhodlo pokaziť a v čase písania tohto článku stále prší – takže som mal možnosť vyskúšať ich naozaj dobre. Jedná sa o blatníky určené primárne na gravel bicykle, nakoľko ponúkajú krytie až do šírky kolies 42 mm. Gramárov určite poteší príjemná hmotnosť 408 g. Výrobca odporúča tieto blatníky na 28” kolesá, avšak myslím, že sa budú dať použiť aj na 29-gravel strojoch s objemnejšími gumami úplne bez problémov. Blatníky sú vyrobené v Nemecku, čo je hrdo všade napísané a treba uznať, že keď ich zoberiete do rúk a bližšie sa pozriete, tak každý detail je dotiahnutý k dokonalosti.

blatnik
V balení nájdeme predný blatník spolu s malým blatníkom, ktorý sa montuje dopredu a má príznačný názov „Mudbreaker”. Tento má za úlohu chrániť vašu tvár pred blatom a vodou, ktorá sa dostane pred bicykel a vietor by ju inak sfúkol priamo na vás.

blatnik
Zadný kúsok naopak ponúka možnosť predĺžiť blatník pri sedlovej trubke, a tak ho prispôsobiť každej veľkosti rámu. V balení nájdete všetky upínacie pásky. Vpredu sa kvôli väčšej šírke karbónových vidlíc používa suchý zips, ktorý ma protišmykový silikónový pásik, aby držal na mieste ako prikovaný. Zadný potom istia gumy, ktoré dokážu obopnúť hocijakú trubku a držať blatník pevne na mieste aj v rozbitom teréne.

blatnikblatnik

Montáž je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý za pár minút. Ak by ste si nevedeli rady, tak sme pre vás pripravili aj inštruktážne video.


Blatníky sa dajú prispôsobiť odstrihnutím kovových tyčiek presne na váš bicykel, aby presne kopírovali kolesá, a tak ponúkali perfektné krytie. Čím bližšie je blatník k pneumatike, tým lepšie to celé vyzerá. No ak jazdíte po veľkom blate tak to bude mať tendenciu sa v tomto mieste viac zachytávať. Treba najskôr vyskúšať, čo vám bude vyhovovať predtým ako pôjdete strihať .

blatnik
Upraviť dĺžku môžete aj na suchých zipsoch a gumičkách, čo je už čisto estetická záležitosť.

blatnik

Ťažko na cvičisku 

Tentokrát som bol výnimočne rád, že prší v jednom kuse a tešil sa na každú jazdu. Blatníky sú dostatočne dlhé, a tak počas celého testu som nemal na sebe ani kvapku blata alebo vody, ktorá by na mňa odletela od kolesa. Blatníky kryjú kolesá veľmi dobre a ani pri prejazde veľkou mlákou sa mi na nohy nedostala žiadna voda od predného kolesa. Dodatočný blatníček vpredu má za úlohu chrániť predovšetkým tvár a horné torzo, aby sa nejaké blato alebo voda nedostalo do vzduchu pred vás. Sklon je nastaviteľný, takže sa dá prispôsobiť presne na váš bicykel a preferencie.

blatnik
Zadný blatník je dostatočne dlhý, a teda voda a blato nemajú šancu opísať takú trajektóriu, aby sa dostali na váš chrbát. Výsuvná časť bráni vode, aby vám zozadu striekala na nohy.

blatnik
Trošku som sa bál tých úchytov, aby sa blatník počas jazdy v rozbitom teréne neposúval, ale môžem potvrdiť, že za celý test sa nepohli ani o milimeter. Všetky nožičky sú vybavené gumenou ochranou, čo pomáha jednak proti nechcenému posúvaniu, ale aj chráni rám pred poškodením laku.

blatnikblatnik

Predný blatník môže v určitej kombinácii veľkosti rámu zavadzať pri šliapaní a otáčaní sa v malých rýchlostiach. Možno by nebolo na škodu práve túto časť vybaviť pružnejšou časťou. Párkrát som do neho kopol a následne sa čudoval, že ešte stále drží na svojom mieste.

blatnik

Mňa presvedčili...

Ak hľadáte blatníky, ktoré sa veľmi jednoducho a rýchlo inštalujú, ponúkajú výborné krytie pred vodou a blatom a výbornú kvalitu,  tak možno som vám ušetril veľa minút strávených googlovaním . SKS je na trhu veľmi obľúbený, práve vďaka svojej kvalite a premyslenému designu. Speedrocker si nájde svojich fanúšikov nielen v gravel komunite, ale aj u všetkých, ktorí hľadajú blatníky pre náročné podmienky.

Plusy

  • Jednoduchá montáž
  • „Mudbreaker” vpredu naozaj funguje
  • Prispôsobiteľná dĺžka pri sedlovej trubke
  • Výborné spracovanie
  • Dokonalé krytie

Mínusy

  • Predný blatník mohol mať flexibilný koniec 
  • Predný blatník zavadzia pri pomalých rýchlostiach 

Odporúčaná cena týchto blatníkov je cca 50 €, viac informácií nájdete na stránkach dovozcu SKS.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Gravel tretry Udog Distanza - šnurovanie z oboch strán

Test: Gravel tretry Udog Distanza - šnurovanie z oboch strán

Nová značka Udog spojila protichodné vlastnosti. Pohodlné tretry, čo dostatočne držia nohu a šnúrky, ktoré sa nerozväzujú a nezavadzajú.
Test: Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 - v znamení pohodlia

Test: Lapierre Pulsium AllRoad 6.0 - v znamení pohodlia

Je pre teba pohodlie na ceste dôležitejšie ako rýdzi športový výkon? Pulsium AllRoad ho ponúka naozaj viac než dosť.
Test: Alpina Ravel Reflective – do mesta, na cestu, aj pre gravel

Test: Alpina Ravel Reflective – do mesta, na cestu, aj pre gravel

Donedávna som prilbu určenú na cestu či gravel nevyhľadával, pretože som veril, že moja MTB prilba je dostatočne dobrá vo všetkých smeroch. Zmenil som názor?
keyboard_arrow_up