Test: ABUS AirBreaker - prilba, o ktorej sotva viete, že ju máte na hlave

Model AirBreaker je výsledkom spolupráce s profitímom Movistar a zároveň dôkazom, že ABUS to s prilbami myslí viac, než vážne.

Prilby ABUS som prvýkrát zaregistroval asi 3 roky dozadu, keď sa do nej beznádejne zamilovala moja priateľka, po tom, čo jej táto prilba dokonale sadla na hlavu. Keď ju nakoniec doniesol Ježiško, tak som zistil, že dokonale sedí aj mne. Lenže ja už som novú prilbu mal.

Keď sme tento rok navštívili Bikefest v Kálnici, pri stánku ABUS SECURITY som zaradil spiatočku a zo zvedavosti som si začal skúšať nové modely prilieb. Slovo dalo slovo a o pár týždňov už mi volal kolega Patrik, že má pre mňa na test prilbu. Na moju otázku: “aká je to prilba?”, odpovedal stroho, že “ľahká a pekná”. Hmm, skoro ako ja, pomyslel som si . Pretože som tušil, že to určite bude model AirBreaker v parádnej modrej metalíze, nad ktorým som sa nedávno rozplýval. Prilba však nie je určená len na parádu, a preto som si ju vzal pod poriadny drobnohľad, aby som vám vedel poreferovať, či je hodná svojho mena a samozrejme ceny.


Základné údaje, určenie a prvý dojem - model nabitý technológiami

Model AirBreaker je označený ako cestná prilba pre profesionálne použitie. Jej “nadprirodzenou” schopnosťou je podľa výrobcu schopnosť odvádzať omnoho lepšie teplo od hlavy a udržiavať ju tak v chlade. Bonusom je aj výborná aerodynamika. Na tento účel slúži 11 vstupných a trojica veľkých výstupných ventilačných otvorov, doplnených o mriežku v tvare včelieho plástu v hornej časti prilby. Túto technológiu ABUS nazýva skrátene FACT (Forced Air Cooling Technology). Prilba je vyrobená metódou In Mold a v EPS výplni sa nachádza aj spevňujúca sieťka, ktorá slúži ako štruktúrovaná výstuž brániaca rozlámaniu prilby pri páde. Táto technológia nesie označenie “ActiCage”.


Ďalšou zaujímavou funkciou je možnosť nastavenia sklonu prilby, ktorá nesie názov “Zoom Ace”. Čo sa dizajnovej stránky týka, tak prilba je pomerne subtílna, bez nejakých výrazných vystúpených prvkov a agresívnych hrán. Po jej nasadení na hlavu tak nebudete vyzerať ako prerastený dubák. K prilbe, podobne ako v prípade väčšiny cestných modelov, nie je pribalený predný štít a ani ho nemožno dodatočne namontovať. Zaujímavým vylepšovákom je uchytenie vnútornej výstelky pomocou plastových poistiek, miesto štandardných suchých zipsov. Koliesko nastavenia upnutia v zadnej časti je pomerne malé, no manipuluje sa s ním pohodlne aj jednou rukou.


Ľahký, ľahší, AirBreaker - keď hmotnosť nie je len marketingový ťah

Neviem ako vy, ale moje dlhoročné skúsenosti s hmotnosťou prilieb sú asi také, že keď výrobca tvrdí, že prilba má 250 gramov, tak po zvážení na váhe, má v lepšom prípade od 10 do 20 % viac. Potom niekde v príbalovom letáku nájdete pod textom hviezdičku s prťavým písmom, že údaj platí pre prilbu vo veľkosti XXS, bez štítu, výsteliek, laku, v dolnej hranici výrobnej tolerancie za splnu mesiaca na odvrátenej strane zemskej pologule. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď prilba vo veľkosti M (52-58 cm) s udávanou hmotnosťou 220 g po zvážení reálne ukazovala takmer o 10 gramov menej. AirBreaker je rozhodne najľahšou prilbou, ktorá sa mi doteraz dostala do rúk a som fest zvedavý, ako sa s ňou bude jazdiť.


Nastavenie a materiály

Ako prvé by som rád vyzdvihol nastavenie prilby. Okrem klasického nastavenia obvodu hlavy zadným kolieskom si viete upraviť aj vzdialenosť upnutia celého sťahovacieho mechanizmu v škrupine prilby, čím dokážete prispôsobiť prilbu tvaru vašej lebky. V prednej tretine prilby sa totižto na bokoch nachádza trojica otvorov, ktorými viete skorigovať guľatosť/elipsovitosť vašej hlavy vo vodorovnom priereze. Ďalšia výborná vlastnosť je, že vďaka mechanizmu Zoom Ace si viete upraviť sklon prilby v horizontálnom smere. Toto sa hodí najmä pri zmene z horného do spodného úchopu, alebo pri striedaní rôznych typov bicyklov.


ABUS nezabudol ani na ženy, alebo dlhovlasých bikerov, ktorí nebudú mať problém prestrčiť cop alebo vrkoč cez otvor v upínacom mechanizme. Vnútorná výstelka je navrhnutá rozumne, po celom obvode čela, tak aby vás nič netlačilo a pot si nenašiel cestu pod okuliare. Zaujímavá je aj “fičura” upnutia výstelky, ktorá miesto suchých zipsov drží na plastovej poistke. Ruku na srdce, kto z vás nikdy nevytrhol nalepený suchý zips, pri snahe dať dole výstelku za účelom jej vyprania? Veľkú pochvalu zaslúžia aj upínacie remienky, ktoré sú vyrobené z mäkkého, tenkého materiálu, ktorý je zošitý pod uhlom. Eliminuje sa tým potreba umiestnenia nepríjemnej sťahovacej plastovej spony pod ušným lalôčikom. Remienky tak pekne lícujú, neťahajú, neobťažujú a nemajú tendenciu vo vysokej rýchlosti vydávať nejaké pazvuky. Z hľadiska komfortu nosenia je to ideálne riešenie.


S chladnou hlavou do kopcov aj zjazdov

Kľúčovou vlastnosťou tohto modelu je však schopnosť odvádzať teplo od hlavy. V tomto ohľade mi boli asi všetci bohovia naklonení, lebo tesne po tom, ako ku mne prilba dorazila, začali vonkajšie teploty atakovať hodnoty 35°C. Úpekov počas cesty do a z práce, rozpáleného asfaltu, ako aj výživných stúpaní som si teda za ten čas zažil viac, než dosť. Celý ten čas som si hovoril, že však žiadny zázrak sa nekoná, prilba funguje, dýcha, normálka… až kým som si nenasadil späť moju starú prilbu. Vtedy som zrazu zistil, že s AirBreaker-om som vôbec nemal problém s tým, že by mi pot stekal dolu čelom pod okuliare, alebo by som mal výstelku v prilbe napitú potom ako špongiu, alebo ju mohol predať nejakému solivaru. Napriek tomu, že som si to nijako výrazne neuvedomoval, tak ono to skutočne fungovalo.


Nízka hmotnosť je plus či už na ceste, alebo v teréne

Prilbu som jazdil ako správny tester aj na horskom bicykli, kde som ocenil extra nízku hmotnosť. V zjazdoch som o prilbe poriadne ani nevedel a upínací mechanizmus sa mi absolútne nepovoľoval ani na náročných trailoch. Pár ušetrených dekagramov padlo vhod aj počas horských časoviek do vrchu, ktorých sa každoročne pravidelne zúčastňujem. Samozrejme, človek by mal so šetrením gramov začať hlavne na sebe, ale pokiaľ to už z nejakého dôvodu nejde, tak sa ľudia snažia ušetriť gramy na svojom bicykli. Často pritom zabúdajú, že miesto kúpy nezmyselne drahých karbónových a titánových komponentov, ktoré sú veľakrát aj menej odolné, môžu za menej peňazí kúpiť napríklad kvalitnú prilbu, na ktorej ušetria pokojne aj 100-200 gramov.

Aerodynamiku je z pohľadu jazdca veľmi ťažko posúdiť, pokiaľ to neviete nejako presne zmerať. Každopádne v porovnaní s podobnými prilbami na tom AirBreaker rozhodne horšie nebude. Zaujímavým prvkom je aj mriežka so šesťhrannými otvormi pripomínajúcimi včelí plást v hornej časti prilby. Podľa údajov výrobcu toto riešenie umožňuje lepšie sálanie horúceho vzduchu od hlavy, bez toho, aby sa tým negatívne ovplyvnila aerodynamika prilby. Čo však bežní jazdci ocenia asi viac, je sekundárna vlastnosť, že tento plást dokáže v sebe držať kvapky vody, ktorou si v úpeku polejete hlavu. Voda nestečie cez prilbu úplne, ale zachytí sa v šesťhranoch a vy si tak z prilby vytvoríte taký malý “výparník”, ktorý vám “klimatizuje” hlavu.


Z ďalších vecí, ktoré som na tejto prilbe ocenil, je možnosť zastrčiť si okuliare do otvorov v zadnej časti prilby. Z takto “odložených” okuliarov som mal omnoho istejší pocit, ako keď si ich zastrčím do prilby spredu, kedy mám stále nejaký blbý pocit, že mi pri prejazde nerovnosti vyletia do nenávratna. Z fyzikálneho hľadiska tak pri jazde dolu kopcom nie sú okuliare naklonené v smere pádu. Pôvodným zámerom tejto vychytávky je však opäť raz snaha o zníženie aerodynamického odporu jazdcov v profipelotóne. Tak, či onak, túto možnosť vnímam rozhodne ako plus.


Plusy:

  • extra nízka hmotnosť
  • výborné odvetranie
  • nastavenie sklonu prilby počas jazdy
  • pohodlné mäkké popruhy
  • kvalitná výstelka
  • vhodná aj pre ľudí s dlhými vlasmi
  • kompaktný tvar

Mínusy:

  • vyššia cena
  • absencia reflexných prvkov


Záverečné zhrnutie

Abus AirBreaker je výborne navrhnutá prilba, zvlášť pre cestné nasadenie počas horúcich letných mesiacov, kedy najviac oceníte jej nadštandardnú schopnosť ventilácie. Nestratí sa však ani na hlavách XC-čkarov, chrtích maratóncov, časovkárov do vrchu, alebo všetkých tých, ktorí vedia, že je “sakra” rozdiel mať na hlave 400 a 210 gramovú prilbu. Kvalita spracovania je na top úrovni a najmä možnosť nastaviť predozadný sklon prilby jednoducho počas jazdy je niečo, čo ju posúva z hľadiska ergonómie ešte o kus ďalej. Táto prilba nemá po funkčnej a vizuálnej stránke jedinú slabinu. Ambicióznemu spracovaniu však zodpovedá aj cenovka, ktorá činí 249 €, čo nie je zrovna najmenej. Každopádne z môjho pohľadu je to prilba, ktorá mi sadla ako "prdel na hrniec", a s ktorou som nadmieru spokojný a v neposlednom rade musím uznať, že v modrej perleťovej metalíze označenej ako “steel blue” naživo vyzerá naozaj luxusne.

Ak vás prilba zaujala, alebo si chcete pozrieť aj ostatné farebné varianty, viac informácií nájdete tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila

Test: ABUS HiDrop – pekná prilba, ktorá sa osvedčila

ABUS sa v mojom ponímaní preslávil výrobou cyklistických zámkov. Avšak v portfóliu nájdete aj iné výrobky a v neposlednom rade aj kvalitné prilby.
Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Čo vie tradičný výrobca prilieb Giro vylepšiť na top modeli prilby, keď je cieľom najmä ochrana, ale dôležité je aj vetranie, hmotnosť a praktickosť?
TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla  PR článok

TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla

Ak zabezpečíš svoj bicykel trakerom od výrobcu JER, získaš oveľa viac, ako iba monitorovanie polohy bicykla. Čo všetko ponúka TrackHead, sa dozvieš v tomto článku.
keyboard_arrow_up