Test: Corratec ALLROAD A1 ULTEGRA - gravel do každej nálady

Test: Corratec ALLROAD A1 ULTEGRA - gravel do každej nálady

Už dlhšiu dobu som túžil zajazdiť si na nejakom cesťáku. No do testu mi nakoniec prišiel gravel a pomerne výrazne mi rozšíril obzory. Viac o tom, prečo to tak je, sa dozviete v teste.

Nedalo mi nevšimnúť si momentálnu módu či už gravelov, alebo endurace bicyklov. Mnoho výrobcov na to tlačí a aj klasický cesťák je už možné obuť na širšie plášte, a tak posunúť jeho hranice pohodlia a využitia. Nehovoriac o použití kotúčov a pevných osí. Tento trend sa nezastaviteľne posúva aj do života tých, ktorí sú tak trochu gravel “menej pozitívny”. No a ako to bolo u mňa po tejto skúsenosti?“Prvé rande”


Corratec pri modeli ALLROAD A1 stavil na jednoduchý dizajn, ktorý je v konečnom dôsledku pekný. Nedá mi nespomenúť, že Corratec je bavorská značka bicyklov, ktorá nepatrí pod žiaden globálny koncern, začo si u mňa podstatne šplhla . Hliníkový rám výborne korešponduje s týmto dizajnom a je aj badateľné, že osadenie gravelu je určené skôr na nespevnené cesty ako hladký asfalt. Tento fakt zaisťujú aj 37 mm široké plášte Continental, ktoré zvolil výrobca. Na ráme a vidlici sa nachádzajú aj uchyty na nosiče, ktoré určite ocenia "bikepackeri". Do očí mi ihneď udreli napríklad netypické omotávky s pogumovaným zakončením, nesúce logo výrobcu bicykla, ktoré naozaj výborne tlmili otrasy. Tu je potrebné podotknúť, že testovaný model prešiel pár úpravami od majiteľa, ktoré postupne spomeniem.

Takže plášte Continental boli zamenené za širšie Maxxis Wormride 700x42c na Tubolito dušiach. Stredový dezén mal jemný vzor po celom obvode, ale zato hrany plášťa podržia aj v mäkšom teréne. "Nabombované" plášte sa odvaľovali pomerne slušne aj na väčšiu šírku.12-milimetrové osky predpovedajú tuhosť v zábere a čerešnička na bicykli - kotúčové brzdy z radu Ultegra - zasa záruku vysokého brzdného účinku za akýchkoľvek podmienok.Geometria a komponenty


Geometria je typická pre gravel. Nečakajte preto uľahnutý a natiahnutý pretekársky posed, strmé uhly, ale skôr pohodlnejšie jazdenie a hravé ovládanie, čo aj tak trochu dáva zmysel. Hliníkový rám vyrobený zo zliatiny 6061 3B je osadený zaujímavým mixom komponentov, ktorých vrcholom je Ultegra.Kotúčové brzdy Shimano Ultegra, prehadzovačka Ultegra a oproti testovaciemu modelu, ten katalógový je osadený aj pákami Ultegra. Toto všetko uvádzajú do pohybu kľuky Shimano s dvoma prevodníkmi 50/34. Zvyšok komponentov nesie logo vlastnej značky Corratec - ZZYZX. Spomínané úpravy majiteľa sa dotkli kokpitu - originál predstavec bol 100 mm značky ZZYZX vymenený za 80 mm Answear a hliníková sedlovka značky ZZYZX vymenená za karbónovú Force.Poďme to teda vyskúšať!


Napriek tomu, že som naposledy sedel na cesťáku pred rokom a viac menej jazdím len MTBečka, posed na Corratecu mi sadol ako uliaty. Možno tomu pomohol aj kratší predstavec, no ak by som to porovnal s cesťákom, tak posed je o niečo vzpriamenejší a tým pádom aj pohodlnejší. Váha ukázala niečo cez 11 kg, no žiaľ som mal doma len ťažké MTB pedále, ktoré hmotnosti bicykla priťažili.

Môj prvý výjazd smeroval na sedlo Rakytie, kde som si ihneď uvedomil, že toto je úplne iný tréning ako MTB a bicykel sa naozaj výborne odvaloval aj po asfalte. Druhý výjazd som si už dal okruh Žilina - Stará Bystrica - Kysuce - Žilina, no koniec som si to ešte “strihol” cez Vadičov a takú lesnú kamenistú cestu. Poviem vám, toto bolo zlomové, mal som pocit, že s týmto bicyklom som neobmedzený, a pritom je na ceste naozaj rýchly. This is Gravel!Cesťákom po zvážniciach a lese?


Stačí sa pohrať s tlakom a komfort Corratecu sa vedel meniť v závislosti od povrchu, kotúčové brzdy a pevné osi...no jedna báseň. Takýto bicykel je ďaleko tuhší aj vo výšľapoch, samozrejme širšie plášte si vezmú svoju daň, ale na tréning je to predsa iba plus, potom na žiletke človek musí doslova lietať. Ďalšie pozitívum, ktoré som si všimol bolo, že som necítil každý kamienok cesty alebo dilatáciu a rovnako som sa ich neskôr ani toľko neobával. Za mňa určite výborný tréningový bicykel napr. pre enduro jazdcov.

Plusy

  • jednoduchý dizajn
  • prijateľná cena
  • pevné osky
  • Ultegra
  • univerzálnosť

Mínusy

  • hmotnosť niečo okolo 10,5 kg bez pedálov, čo je pri porovnaní s cestným bicyklom pomerne dosť
Zhrnutie


Mne Corratec ALLROAD ako aj gravel učaroval a zrejme by som pri kúpe cesťáku pokukoval už skôr po graveloch. V prvom rade si treba uvedomiť, čo človek chce jazdiť. Každopádne tu môžete jazdiť ako cestu, tak aj úseky mimo nej. S gravelom si môžete cestu skrátiť krížom cez pole, čo by ste na cesťáku skúšali asi zbytočne, no zároveň ste na asfaltových úsekoch citeľne rýchlejší, ako by ste boli na horskom bicykli.Odporúčaná cena testovaného kúsku sa pohybuje okolo 1 699 € a kompletnú špecifikáciu si môžete pozrieť na stránke dovozcu PROCYCLING.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Superior Xroad TEAM ISSUE Di2 - cesťák alebo gravel?

Test: Superior Xroad TEAM ISSUE Di2 - cesťák alebo gravel?

Väčšinou, keď príde na test bicykel, tak mám v tom hneď jasno. Pri tomto kúsku som však vôbec netušil, či je toto cestný bicykel alebo gravel, na ktorý len niekto omylom dal cestné gumy.
Test: CTM KOYUK 3.0 - celoročný gravel parťák

Test: CTM KOYUK 3.0 - celoročný gravel parťák

S klesajúcou teplotou, stúpajúcou vlhkosťou a zrážkami sa pomaly hlási o slovo pravá gravel sezóna. A platí to aj presne opačne, keď prichádza jar.
Video: Ebike a klasický bicykel v jednom - Pinarello Nytro play_arrow

Video: Ebike a klasický bicykel v jednom - Pinarello Nytro

Existuje bicykel vhodný na asfalt a aj do terénu, ktorý sa dá používať ako ebike a aj ako klasický ľahký bicykel? Ťažko by sa hľadal univerzálnejší stroj, ako je egravel od Pinarella.
keyboard_arrow_up