Nastavenie posedu - keď pár mm pridáva km/h

Nastavenie posedu - keď pár mm pridáva km/h

thumb_up50thumb_down 15 komentárov

cepooo 25.09.2019   Bikefitting Sedlo Mtbiker Centrum Horska Cyklistika Nastavenie Cestna Cyklistika Zdravie

Správny posed je kľúčová záležitosť pre komfortný pocit z jazdy na bicykli a nevyhnutnosť pri pretekárskych ambíciách. Šetrí bolesť a peniaze, pridáva pohodlie a výkon.

 

Posed je komplexná záležitosť a pri jeho nastavovaní treba počítať s veľkým množstvom premenných. Na úvod tejto témy sa im teoreticky povenujeme, povieme si, na čo všetko má správne sedenie vplyv a aj to, ako sa k nemu dopracovať.Cieľ


Pre zjednodušenie si môžeme rozdeliť motiváciu jazdcov na niekoľko dôvodov. Najviac ľudí má jednoducho záujem o pohodlnú jazdu bez nevyhnutných bolestí a nepríjemných pocitov. Jazda na bicykli by nemala byť očistcom a bolesť by mala prameniť len z príjemného zaťaženia svalov. Bolesť chrbta, tŕpnutie rúk, preťažovanie jednej partie svalov, toto všetko je zlé. Podstatnú časť cyklistov bude zaujímať optimalizovanie posedu z dôvodu zvýšenia výkonu.

Nemusí sa jednať len o ľudí, čo každý víkend stepujú v ranných hodinách na štartovacej čiare. Každého poteší, že sa zlepšuje, že STRAVA ukazuje ďalšie PR, alebo že vyškolil v kopci kamoša. Ďalším podstatným dôvodom, ktorý si však dopredu neuvedomujeme, je zdravie. Dlhodobé nesprávne zaťažovanie pohybového aparátu z dôvodu zlého posedu môže vyústiť do zdravotných problémov či zranení. To je ten paradox, že s aktivitou, s ktorou si máme zdravie zlepšovať, si ublížime. Športom k trvalej...Každý sme iný


Univerzálne návody tu nefungujú. Každý sme jedinečný. Pri výbere bicykla je dôležitá nielen výška, to pozná každý, ale podstatná je aj dĺžka trupu a nôh, rúk, šírka ramien... K tomu treba pridať aj flexibilitu aparátu, typ postavy (ekto, mezo, endomorf), zranenia z minulosti a aj vek. A toto všetko prispôsobujeme na preferovaný štýl jazdenia. Ozaj toho nie je málo.

Najčastejšie problémy


Toto by mohol byť veľmi dlhý zoznam, čo všetko môže nevhodný posed spôsobiť. Nepreberná studnica boliestok a bolestí. Klasika sú bolesť chrbta, krčnej chrbtice, kolien, sedacích partií, tŕpnutie rúk, prehnané pálenie stehien, lýtok. Čo však treba podotknúť je, že každá bolesť nemusí súvisieť len so zlým posedom! Hlavné je byť zdravý, nepreťažovať sa, počúvať svoje telo, nezabúdať na regeneráciu a ideálne precvičovať aj partie, ktoré na bicykli toľko nezapájame. Napr. dnes populárne “core” cvičenia.Posed a kúpa bicykla?


To, čo môže človek spraviť sám, aj bez znalostí teórie a bez skúseností s cyklistikou je, že si pozrie veľkostné tabuľky udávané výrobcom. Pozor, čo výrobca, to často jedinečný spôsob číslovania a rozdiel je aj medzi jednotlivými modelmi jednej značky. Bicykle pre mužov a pre ženy opäť rozdielny prístup. 170 cm môže byť u mužov rám S, u žien M... Najčastejšie sa takýto výber veľkosti volí pri objednávaní z e-shopu.

Nejde o nastavovanie posedu v pravom slova zmysle, ale pri troche šťastia, bez reálneho vyskúšania, človek môže kúpiť vhodnú veľkosť. Vyšší level je návšteva predajne s odborne zdatným personálom a fyzické vyskúšanie kupovaného bicykla. Ak sa predajca rozumie, veľa vie opticky posúdiť. Má to v oku, vidí či človek nie je moc natiahnutý, či sa dostatočne prepínajú nohy...

Takto máte aspoň istotu, že odídete s bicyklom vašej veľkosti. Prebehnúť môže aj rýchle nastavenie výšky sedla a jeho horizontálnej polohy, výšky riadidiel, nastavenie kufrov tretier. Nie je problém zmerať panvu zákazníka a odporučiť šírku sedla. Všetky tieto služby sú k dispozícii aj v MTBIKER Centrum v Hrádku.Ak už bicykel mám


S každým bicyklom treba jazdiť a jemne dolaďovať detaily. Niečo si človek dokáže ustrážiť sám, pomôcť môžu rôzne návody ako napríklad aj naše video nižšie.Super je mať skúseného kamoša, ktorý počas tréningu zhodnotí posed. Inak sa sedí hneď po vyrazení a inak po hodine jazdy, keď sa dostaví prvá únava. Je pravdepodobné, že vďaka tomuto postupu už na bicykli nesedíte vyslovene zle a nespôsobujete si zásadné problémy. Ale prečo celý proces neskrátiť a nevyužiť svoj celý potenciál? A za viac ako primeranú cenu v porovnaní s cenami priemerného vybavenia? K tomu slúži Bikefitting!Bikefitting


Ide o službu, kedy vás odborne vyškolený personál prehliadne (spomínaná hybnosť a prípadné limity vášho tela), zmeria (nie je to len o výške jazdca, ale pomocou špecifických pomôcok zaznamená hodnoty ako šírka ramien, dĺžka nôh a rúk, dĺžka trupu...) a “uprace” na bicykli.

Mala by prebehnúť kontrola na vašom stroji osadenom v trenažéri a jemné doladenie. Dôležitá pomôcka je laserová stolica, bez ktorej by meranie nastavenia komponentov bicykla bolo len približné.


Zdroj: http://www.bikefitting.com

Celý proces je komplexom mnohých úkonov, výsledkom ktorých je dokument s hodnotami, podľa ktorých viete nastaviť hocijaký bicykel. Súčasťou know-how je špeciálny softvér, ktorý podľa týchto vstupov vypočíta konkrétne hodnoty posedu. Takýto výstup je ideálny na doladenie posedu aktuálneho bicykla, ako odporúčanie pri kúpe nového, alebo aj ako manuál, ako si nastaviť bicykel z požičovne počas cyklo sústredenia.

Aj v MTBIKER centre


Nezáleží, či si prídete nastaviť posed na cestný bicykel, gravel, MTB alebo časovku. Softvér toto zohľadňuje a jediným limitom sú pravidlá UCI, ak sa chystáte na preteky. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, informácie nájdete v sekcii Bikefitting na tomto odkaze.Hlava


V tomto bode spomeniem aj osobnú skúsenosť, ako je dôležitá hlava. Nemyslím jej obvod, ale narážam na psychiku. Vo svojom okolí mám niekoľko prípadov “nastavovačov”. Ide o chalanov, čo nastavovaniu výšky sedla a prípadne kufrov na tretrách zasvätili svoj život.

Neustále majú pocit, že niečo “nehrá”. Ak sa sám človek takto deptá, bikefitting a zverenie sa do rúk druhému môže byť liekom. Cudzia autorita a odborné argumenty pre vnútorný boj človeka vedia vyliečiť ich POSEDnutosť.Ľahko ako profík


Pri pozeraní TV si divák, čo už niečo pojazdil, určite všimne, ako krásne a uhladene vyzerá väčšina profíkov. Skoro sa zdá, že sa nenamáhajú a nemajú žiadne vyosené posedy, žiadne kývanie, či divné pohupovanie (teda na pár výnimiek).

A o tom to je, takto uhladená jazda je tá najefektívnejšia. Netreba sa však nechať uniesť priďaleko a príliš agresívne posedy nechať profíkom. Tom Dumoulin v profesionálnom prevedení Bikefitting štúdia si môže dovoliť aj takýto maximálne efektívny posed. Dôležité je nájsť kompromis medzi pohodlím, aero hodnotami a limitmi tela. A ten sa dá nájsť jazdením a skúšaním, alebo tento čas skrátiť práve vďaka bikefittingu.


Zdroj: http://www.bikefitting.com

Na záver odporúčanie. Ak už máte posed, na ktorý ste si zvykli, tak posúvanie posedu k ideálu je potrebné robiť postupne. Výrazné zmeny budú bolieť, dokonca môžu spôsobiť aj zranenie. Takže ak sedlo dvíhať, tak nie hneď o 5 cm.

Bikefitting je zaujímavá téma a budeme jej venovať samostatný priestor, kde si detailnejšie prejdeme celý proces.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Sedlá)

Komentáre

Kenai 26.09.2019 (00:26)

thumb_up3thumb_down


Super clanok KONECNE! Velmi pekne ste vysvetlili nastavenie vysky sedla. Skoda, ze to iste neplati o predo-zadnej polohe. Video udava zastaraly sposob nastavenia a aj ten este nevysvetluje uplne spravne. Predo-zadna poloha ma ovela viac co robit s uhlami medzi stehnami a torzom, nez s polohou voci pedalom. Tiez je velmi dolezite si uvedomit, kolko jazdec spusta patu, alebo naopk jazdi palcom dole, ak uz chcem danu metodu pouzit. V stupani majorita jazdcov spusta patu ovela viac, ako na rovine. To cele robi z danej metody nefunkcnu. Z mojej praxe, pre svojpomocne nastavenie, radim skor vnimat komfort na sedle a v oblasti krizov a po 2-3mm experimentovat. Su s tym lepsie vysledky, ako s dogmatickym nastavenim podla olovnice. A tiez po zmene predozadnej polohy treba opat prekontrolovat vysku, to sa totiz vzajomne ovplyvnuje.
Laserova stolica je ciste PR. Absolutne nepotrebna vec pre profesionalny bikefitting. Vhodne mozno skor pre konstrukterov bikov, alebo obchod. Umoznuje zistit geometriu biku, aj ked ju vyrobca neudava a teda porovnavat ramy na priec vyrobcami. Ale ako nastroj pre bikefittera nema velmi cenu. Hadam len pre prenesenie posedu z jedneho biku na druhy. ale to sa bezne aj tak nerobi. Vzdy je lepsie urobit komplet meranie na starom a potom na novom, nez prenasat nastavenia.
Fotky su pekne, ale mohli ste aspon uviest zdroj. I ked vam zrejme https://www.bikefitting.com povolil ich pouzite, ako ich dealerovi. Takto by si niekto mohol mysliet, ze to tak vyzera u vas, a to by ste asi nechceli.
Ale celkovo som rad, ze nejaka autorita konecne adresovala danu problematiku. Ludia sa tu na to stale este divaju sposobom kupim bike a jazdim ... aky bikefitting?! Uz sa velmi tesim na pokracovanie serie.

 
cervo Kenai 26.09.2019 (11:55)

thumb_up1thumb_down


Len na margo toho ako to u nas vyzera - ta fotka je od nas (https://www.mtbiker.sk/images/gallery/Other/mix-clanky/nastavenie_posedu/11.jpeg), viac aj na https://www.mtbiker.sk/shop/informacie/centrum.html. Ta posledna je ilustracna, Tom Dumoulin u nas na bike fite nebol

 
cepooo Kenai 01.10.2019 (10:56)

thumb_up0thumb_down


Vidiet, ze mas v teme prehlad. Na margo laserovej stolice, mne praca s nou vyhovuje. Pred tym som pouzival bezne metre a sam som citil, ze tam minimetre utekaju hore dole.

 
sonakallay 26.09.2019 (10:31)

thumb_up1thumb_down


Celkom by ma to zaujímalo a asi by som o túto službu aj mala záujem, keďže mi zvykne tŕpnuť buď jedna alebo druhá ruka. Kedy poskytnete viac info? Bude to rozdelené do viac cenových kategórií ako to majú v Oslanoch? Alebo budete poskytovať iba jeden celý balík bikefittingu, kde zhrniete úplne všetko? A aké budú ceny u Vás?

 
cervo sonakallay 26.09.2019 (11:48)

thumb_up1thumb_down


 
maxxxmato sonakallay 27.09.2019 (00:43)

thumb_up0thumb_down


mne trpla luka ked som krivo sedel, resp som mal sedlo stocene do strany, potocil som ho o naozaj mozno o 1 stupen, velni malo a zrazu nic neboli nic netrpne ani na 4 a viac hodinovej jazde na cestaku.
btw na bikefitting sa chystam aj ja, zdravie mam len jedno

 
Solichant sonakallay 03.10.2019 (11:01)

thumb_up1thumb_down


Soni aj pôjdeš skúsiť? S tými rukami mám aj ja problém, Ale to je aj v práci s PC resp myšou, basgitara..... a

 
sonakallay Solichant 11.10.2019 (09:00)

thumb_up0thumb_down


Neviem, možno si to vypýtam ako darček na Vianoce

 
flasa3 28.09.2019 (13:13)

thumb_up0thumb_down


no toto tu malo byt prv nez mam vajcia tak bolave ze uz nejazdim vobec..neviem ci mam specialne telo ale to perineum dostalo na frak a dovi dopo

 
cepooo flasa3 01.10.2019 (11:00)

thumb_up0thumb_down


tvoj problem moze mat viacero pricin. Posed, sedlo, konkretna vlozka, citliva pokozka. Na vsetko je recept, len treba identifikovat zdroj problemu. Aspon ta potesim tym, ze urcite nie si v tom sam

 
Rakineki 09.10.2019 (14:26)

thumb_up0thumb_down


Je to vhodné toto poradenstvo aj keď chcem riešiť posed na trail/enduro bajku? Alebo to je smerované pre cesťákov? Ďakujem za info

 
cepooo Rakineki 11.10.2019 (09:17)

thumb_up1thumb_down


Je to aj pre MTB, ale klasika, kde je podstatny posed kvoli tahaniu.

 
JaroNM 21.05.2020 (22:29)

thumb_up0thumb_down


Dobrý deň

Chcel by som sa opytat či sa na bike fittingu dajú na simulovať aj konkrétne modely bicyklov a to? Ak by som sa chcel objednať na túto službu nájdem niekde nejaký formulár na webe?

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/cestne-bicykle/wilier-cento1air-105-disc-model-2020-cerveny.html

Veľkosť 52,54

https://www.basso-bikes.sk/kolo-basso_venta_disc_shimano_ultegra,_anthracite,_2020-492357674-541998524-cestne_disc_2020/

Veľkosť 51,53


Ďakujem
S pozdravom
JaroNM

 
cepooo JaroNM 22.05.2020 (08:01)

thumb_up-1thumb_down


Dobry den Jaro Informacie najdete na tomto odkaze: https://www.mtbiker.sk/shop/informacie/bikefiting.html
Sucastou SW su aj geometrie niekolkych realnych bicyklov, nove modely tam Shimano pridava postupne...

 
JaroNM 02.06.2020 (21:29)

thumb_up0thumb_down


Vysvetlí mi už niekto ako funguje celi Mtbiker?

Na predajni sa predajcovia tvária že ich moje otázky obťažujú a jediné čo som počul tak bola odpoveď" to by som musel pozrieť" tak ma napadlo čo Vám v tom bráni? keď si u Vás chcem kúpiť bicykel cca za 2000 eur tak predajca mi začne ponúkať model za 5000 eur na to že sa tvárite akých mate skúsených predajcov mi to príde že ma ani nepočúvajú a mám sa obrátiť na technickú podporu,na technickej podpore sa na priamu otázku dozviem na miesto odpovede len link kde sa mám objedať alebo kde si mám objednať tovar a to s obľúbenou odpoveďou"malo by to pasovať,namal by to byť problém" samé alibistické odpovede a nič konkrétne.
Tak som si kúpil bicykel v 22 bikes kde predajca na miesto snahy predať mi toho čoho sa chce zbaviť ponúkol niečo o čo som mal záujem v cene akú som mu predostrel.
Ale jedeného člene týmu by som chcel vyzdvihnúť a to je Jaroslav Filip,ktorý ako jediný odpovedá na otázky priamo odborne a bez výhovoriek za čo mu ďakujem.

P.S: cepooo prosím Vás na budúce na otázku neodpovedajte polovicou a to linkom .

Ďakujem
s pozdravom
JaroNM

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up