Odvzdušnenie bŕzd s Bleedkit - od začiatočníkov po profi použitie

S príchodom hydraulických bŕzd sa mnohonásobne zvýšila bezpečnosť a brzdný účinok, no ruka v ruke s tým aj vyššia náročnosť na údržbu, ktorej sa netreba báť a zvládnete ju aj vo vlastnom domácom servise.


Nemusíme hneď minúť balík

Každý výrobca bŕzd ponúka svoje dedikované sady na ich servis, tieto sú však väčšinou na tej drahšej strane ponuky. Našťastie tak ako pri všetkom, aj tu sa dá vybrať z možností tretích strán. Poďme sa preto pozrieť, čo ponúka jeden z najlepších výrobcov odvzdušňovacích sád, Bleedkit.


Značka so zajacom v logu

Bleedkit je slovinská značka, ktorá sa plne zameriava len na odvzdušnenie bŕdz. Tým, že všetka ich energia je smerovaná len na túto sféru, sú ich produkty na špičkovej úrovni a často používané aj profi servismi. Ich portfólio ponúka sadu na všetky typy bŕzd s rôznym stupňom vybavenosti a tak si určite vyberie každý.


Výhodou tohto riešenia je možnosť zadovážiť si sadu presne podľa potreby a úkonu, na ktorý ju budeme potrebovať. Ja osobne mám týchto sád doma viacero a každá je určená na iné použitie. Tým, že rôzne systémy používajú rôzne kvapaliny, tak aj tieto sady by sa nemali miešať. Skvelým príkladom je hydraulické diaľkové ovládanie sedlovky Reverb, ktoré síce používa úplne rovnaké koncovky ako brzdy Sram, avšak namiesto brzdovej kvapaliny je tu použitý hydraulický olej. Aj malé množstvo brzdovej kvapaliny by mohlo časom poškodiť tesnenia v systéme sedlovky a tak je dedikovaná sada správna cesta.


Bleedkit ponúka sady rozdelené do kategórií:


V najnižšom balení Štandard nájdeme iba to najzákladnejšie a zväčša to sú dve striekačky s konkrétnymi adaptérmi na váš typ bŕzd. Samozrejme nechýba ani blok do brzdového prasiatka, náhradné tesnenia a podobné drobnosti. Táto sada je aj finančne najatraktívnejšia a väčšinou sa zmestíte pod 20 €. Keď som vyššie spomínal sedlovku Reverb, tak toto je presne tá sada, ktorú mám vyhradenú len na Reverb hydraulické ovládanie.


Premium balenie obsahuje zhodné striekačky, avšak naviac tu nájdete aj potrebné náradie na skrutky ku vašim brzdám. Nechýbajú už ani ochranné rukavice, kvalitnejší blok a podľa zvoleného variantu už aj náhradná kvapalina od renomovaného výrobcu Liqui Moly. Ak hľadáte sadu na odvzdušnenie raz za rok a nepotrebujete sa v brzdách špárať každý víkend, tak táto sada bude viac ako dostačujúca. Samozrejmosťou je aj podpora nového bleed edge štandardu od Sram, ktorý veľmi uľahčil celý process.


Najvyššie v ponuke sa nachádza balenie Pro, ktoré už je zamerané pre profíkov a servisné dielne, avšak to neznamená, že si nemôžete dopriať takúto sadu aj domov. Cenovo sa pohybuje okolo 45 € a za túto cenu už v balení najdete profi striekačky. Tieto sa už v ničom nepodobajú na tie z lekárne a pri prvom uchopení vám je jasné, že tu sa nešetrilo. Celá striekačka je plne demontovateľná a servisovateľná. Čo to znamená? V skratke veľmi jednoduché čistenie a taktiež záruku, že vám vydrží roky. Jednoduchou výmenou tesnení, ktoré sú v balení, môžete mať opäť striekačky ako nové, aj keď budú mať za sebou x odvzdušnení. Mosadzné adaptéry a ukončenia striekačiek len potvrdzujú kvalitné prevedenie. Samozrejme v tejto sade nájdete všetko, čo budete potrebovať na odvzdušnenie vrátane kvapaliny a návodu.


Zvlášť pri brzdách Sram, kde treba pri odvzdušnení vyvinúť nemalý podtlak, sa oplatí investovať do kvalitných striekačiek, nakoľko pri tých lacnejších variantoch sa stáva, že nie všetky bublinky vytiahnem. Mimochodom, pro striekačky obsahujú doraz a tak sa pri nechcenom plnom vysunutí nevytiahnu. Toto sa mi stalo pri striekačke z lekárne ešte v začiatkoch mojej servisnej kariéry a ešte teraz nachádzam brzdovú kvapalinu po dielničke .


Mineral vs. DOT

Ak vlastnite viac bicyklov, tak si treba uvedomiť, akú kvapalinu ktoré brzdy používajú a podľa toto si vyhradiť sadu iba na minerálny olej alebo DOT. Mixovanie oboch by vedelo narobiť škodu hlavne pri aplikácii DOT kvapaliny do Shimano bŕzd, kedy by táto rozožrala všetky tesnenia. Výhody a nevýhody oboch by sa dali spísať v samostatnom článku, avšak to nie je cieľom. Ak radi navštevujete bikepark alebo obľubujete dlhé zjazdy, kde sa výdatne brzdí, tak môžete svojím brzdám pomôcť aspoň novinkou v podobe Gold minerálneho oleja s bodom varu až 400 stupňov. Stojí skoro rovnako a tak určite v budúcnosti vyskúšam.


Ako často ma to čaká

Minerálny olej alebo brzdová kvapalinu majú svoju životnosť a aj keď brzdy fungujú stopercentne, tak sa odporúča vymeniť celý obsah brzdy aspoň raz za sezónu. Pri ťažkom nasadení bude však možno potreba tento úkon spraviť aj viackrát za rok a nenechať tak nič na náhodu. Niektoré brzdy majú však tendenciu sa zavzdušnovať a je to spôsobené mnohými faktormi. Zo skúseností viem, že moje staré Deore brzdy nemajú rady, keď sa stláčajú, zatiaľ čo je bicykel hore nohami. Iné zase po dlhšej odmlke vedia nadobudnúť špongiovitý efekt. Postupom času sami zistíte, kedy je tá správna chvíľa na odvzdušňovanie.


Netreba sa toho báť...

Tak ako pri každom servisnom úkone nás prvé napadne, čo ak to pokazím. Samozrejme táto možnosť tu je vždy ale netreba sa toho báť, nakoľko pri dodržaní spávného postupu nie je čo pokaziť. Nechajte sa inšpirovať našim playlistom na YouTube kanáli, kde vám ukážeme ako na ktoré brzdy. Keby to náhodou predsa len nevyšlo, tak je tu vždy ochotný kamarát alebo servis, ktorý vám s tým pomôže.

Viac informácií ako aj kompletnú ponuku s cenami nájdete na stránke dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Cycplus AS2 Pro – malý-veľký pomocník

Test: Cycplus AS2 Pro – malý-veľký pomocník

Viete si predstaviť, že by ste na výjazd namiesto pumpy vozili so sebou akumulátorový kompresor? Asi nie. Popravde, donedávna som na tom bol podobne.
Čistota, údržba aj servis - aby bicykel stále fungoval PR článok

Čistota, údržba aj servis - aby bicykel stále fungoval

Jazda na bicykli prináša skvelé pocity, hlavne ak ide všetko hladko a ticho. V našom e-shope nájdeš všetko potrebné pre údržbu a servis a v článku prinášame niekoľko tipov.
Náradie na servis doma aj v teréne PR článok

Náradie na servis doma aj v teréne

Či už plánuješ robiť servis bicykla doma, alebo neplánovane v teréne, polovicou úspechu je výbava. Tá rozhodne, či to bude hotové raz-dva, alebo „trápenka“ na niekoľko desiatok minút.
keyboard_arrow_up