Treba mi vôbec momentový kľúč? Ak áno, aký?

Treba mi vôbec momentový kľúč? Ak áno, aký?

3840 komentárov

Henry33 27.01.2020 22 fotografií   Naradie Horsky Bike Weldtite Horska Cyklistika Cestny Bike Cestna Cyklistika Servis

Momentový kľúč bol kedysi považovaný za luxus a dokonca aj v bike servisoch sa veľmi nepoužíval, nakoľko správny mechanik to má predsa v ruke, nie? To sa postupne zmenilo s príchodom nových materiálov a technológií...

 

Dnes má momentový kľuč každý, kto to myslí aspoň trochu so svojím bicyklom vážne a nechce si zbytočne poničiť drahý rám a komponenty.Môj prvý bicykel a začiatky servisu znamenali jeden multikľúč a s tým som vedel všetko rozložiť, a keď sa zadarilo, tak som to aj vrátil do pôvodného stavu. Hliníkový rám a sedlovka sa u mňa uťahovali na maximum, čo to šlo, aby to však držalo... Možno si to pamätáte so svojím prvým bikom.

Podobne som fúkal aj pneumatiky, kedy jediným ukazovateľom bolo, či sa už nedá stlačiť bočnica a iba vtedy to bolo nafúkané správne. No a potom prišiel môj prvý seriózny bicykel a zrazu prílišné utiahnutie sedlovky malo za následok jej spomalenie a podobne. Pár strhnutých skrutiek a prasknutých komponentov neskôr a už som držal v ruke momentový kľúč.Aký “momeňták” vybrať


Na výber sa nám ponúka veľké množstvo momentových kľúčov od rôznych výrobcov. Značka nie je veľmi dôležitá, ale skôr by som sa priklonil k výrobcovi, ktorý predsa len nejaké cyklo náradie vyrába a nie je to len “rebrand” výrobku z Číny.

Nepodceňujte taktiež certifikát o testovaní kľúča. Tam musí byť presne označené, aké hodnoty kľúč dosiahol pri uťahovaní. Ono je super nastaviť si na kľúči 4 Nm a mať istotu, že to nakoniec nebude 7 alebo ešte viac, čo sa pri tých "no name" kľúčoch bežne stáva. Pri veľmi citlivých komponentoch sa tak razom ušetrených pár eur na kľúči môže pretaviť do nenávratného poškodenia.Rozsah kľúča je taktiež veľmi dôležitý a určite by som volil kľúč s rozsahom od 2 do 24 Nm. Na uťahovanie skrutiek, ktoré vyžadujú vyššiu silu, vám už momenťák nebude treba. Na trhu sú tiež populárne takzvané prednastavnené kľúče na daný moment (napríklad 5 Nm). Tieto však berte skôr ako doplnkové a určite vám takýto kľúč nevystačí na servis zadnej stavby alebo podobne náročné operácie. Naopak, ak budete potrebovať momentový kľúč iba na sedlovku, tak potom toto bude úplne v pohodičke...Na trhu už nájdete aj množstvo digitálnych kúskov, a tak ak váš rozpočet nie je limitovaný, kľudne choďte do toho. Pre väčšinu však plne postačí aj analógová verzia. Pri výbere neprehliadnite, či momentový kľúč obsahuje aj nejaké bity, aby ste mali o starosť menej a kľúč bol ready na použitie hneď po vybalení. Pri správne zvolenom rozsahu kľúča by nemal byť problém s veľkosťou hlavy (upínací štvorhran), avšak iba pre istotu pripomínam, že pre potreby cykloservisu je vhodnejšie zvoliť 1/4” hlavu.Niektorí výrobcovia dodávajú jednoduchý momentový kľúč pre potreby poskladania bicykla. Takýto kľúč je fajn ako núdzovka a na prvotné poskladanie bude stačiť, avšak jeho presnosť je otázna a taktiež podľa môjho názoru ťažko udržateľná. Častým používaním takéhoto kľúča jeho presnosť úmerne klesá.

Mne osobne sa páči taktiež možnosť aretácie kľúča na zvolenom momente. Môžem si tak byť istý, že sa mi pri manipulácií s kľúčom nezmení prednastavený moment a niečo nestrhnem omylom. Ale to už je však len taká bonusová funkcia, nakoľko pred každým použitím si treba skontrolovať nastavenie.Aký teda odporúčam?


Pri pohľade na ponuku shopu, vyššie spomenuté kritéria a taktiež osobnej skúsenosti môžem vrelo odporučiť kľúč od Cyclo. Jednak poskytuje dostatočný rozsah, ale aj bohaté príslušenstvo. Priamo v ochrannom puzdre sú imbusy od 3 po 10 mm a torx 15, 20 a 25, ale aj predĺžený imbus 5 mm, ktorý je úplne ideálny na ťažko prístupné miesta ako sú skrutky brzdového prasiatka.Samozrejmosťou je certifikát z testovania každého kľúča, kde môžete vidieť, aké hodnoty reálne kľúč dáva do skrutky pri každom nastavení ale aj to, aké sú povolené normy. Toto nie je samozrejmé pre každého výrobcu, tak na to dávajte pozor. Tak ako je u Weldtite zvykom, kľúč ako aj všetko príslušenstvo sa vyrába v UK. Pridajte k tomu cenu pod 70 € a myslím, že sa jedná o rozumnú voľbu...

Na ktoré skrutky teda treba momenťák?


Po určitom čase už budete presne vedieť, ktoré skrutky treba doťahovať momentovým kľúčom. Samozrejme pri karbónovom bicykli a komponentoch by som zo začiatku uťahoval na moment asi všetko. Tlieskam výrobcom, ktorí si dajú tú prácu a na každú skrutku vyrazia hodnotu uťahovacieho momentu. Vie to veľmi uľahčiť prácu pri servise bicykla.Z tých základných, ktoré sa určite oplatí uťahovať vždy na presný moment, by som spomenul zámok sedlovky, a to hlavne tie všelijaké moderné integrované v ráme. Ak sa vám zdá, že aj po dotiahnutí na správny moment sa sedlo posúva, treba použiť pastu na karbón a nie uťahovať viac.Zadnú stavba na celoodpruženom bicykli bez momentového kľúča ani nerozoberajte. Nesprávny moment bude znamenať buď zničenie komponentu z prílišného utiahnutia alebo "vyvaklanie" celej stavby pri malom utiahnutí.Predstavec a riadítka tiež majú rady, keď sú pekne presne utiahnuté. Ja ešte pridám, že sa oplatí utiahnuť na moment aj brzdové a radiace páčky, hlavne na karbónových riaditkách. “Premáčknuť” riaditká je ľahšie, ako by ste si mysleli a často si to všimnete až keď budete dávať páčky dolu. Taktiež správne utiahnutá páčka sa v prípade pádu otočí a nie zlomí.Pevné osky, brzdové prasiatka, pätky rámu a objímky prešmykača si tiež zaslúžia ten svoj správny moment, ale vôbec nič nepokazíte, keď si každú skrutku skontrolujte. Po práci kľúč nezabudnite uvoľniť, aby mechanizmus zbytočne nebol napnutý.Jednoznačne treba


Ponuka na trhu je dnes bohatá, a tak sa stačí už len rozhodnúť, na čo momentový kľúč budeme potrebovať. Ak to však myslíte so svojím bicyklom vážne, prípadne si chcete servis robiť doma lebo vás to jednoducho baví, momentový kľúč vám určite nemôže chýbať.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

grznma 27.01.2020 (19:17)

5


Momentový klúč je nevyhnutnosť. No sú kvalitné kúsky, ktoré stoja do 30€ a sú dlhodobo stabilné. Mám to otestované, keďže pracujem ako metrológ a čas od času ho prekontrolujem. A to, že by bolo potrebné ho kontrolovať(kalibrovať) každý rok je zbytočné. To by musel byť používaný na dennej báze.

 
Bade grznma 27.01.2020 (19:24)

0


a ja robim metrologom majstra, a kazdorocna kalibracia momnetovych klucov je povinna, ci sa kluc pouziva , alebo nie. neznamena ze ked kluc nepouzivas, nemoze zacat merat s velkou odchylkou. na to maju vplyv ine veci. unava materialu, prach , vlhkost pripadne staci ze ti kluc spadne alebo s nim niekde buchnes.

 
Bade Bade 27.01.2020 (19:26)

2


a preto si ja momentak nekupim, dokial si ho viem pozicat z roboty a viem ze meria presne lebo je pravidelne kalibrovany.

 
Gusto0 Bade 27.01.2020 (20:06)

0


takze radsej torzny ?

 
Bade Gusto0 27.01.2020 (20:17)

1


asi radsej pruzinovy, ako v clanku, len po kazdom pouziti povolit pruzinu na minimum.

 
RoyalNatal Bade 28.01.2020 (07:43)

0


perioda rekalibracie meradla zavisi od viacerych faktorov a je jasne ze v spolocnosti, kde meradlo pouzivaju desiati ludiav 3 zmennej prevadzke a na hodinovej baze, bude musiet byt kalibrovane kazdy rok - ba aj castejsie, overovany pred vyrobnym procesom aj denne.. ale domaci momentovy kluc, ktory pouzivam desatkrat v roku, kalibrovat kazdy rok - je MEGA prehnane, samozrejme pokial s nim nehadzete o zem a viete, ze ste ho "nepretiahli"

 
blavatraffic 27.01.2020 (18:31)

1


Každý servisák by si mal zvyknúť na to, že je profesista a ako taký MUSÍ dbať na odbornosť, aby sa nestávali napríklad takéto veci...https://www.mtbiker.sk/foto/477102/63771_fotky-bez-zaradenia_5e2f1d30844bfjpg.html
K návykom odborníka patrí aj samozrejmosť používania kvalitného náradia!!!
Ak to tak nie je, môžete zo servisu dostať aj také prekvapenie v podobe pretlačených karbónových rajdov.

 
richard.f blavatraffic 28.01.2020 (10:22)

0


Krásna teória... ale kvalitné náradie nevyrieši to, že je niekto proste k****.

 
hurmikak 27.01.2020 (19:13)

1


Netreba. Treba mat cit a rozum.

 
frantisek.stolar 28.01.2020 (07:58)

1


Mam taku otazku ako laik, ktory tomu nerozumie.Nemozem si doma checknut momentak ? Ak upnem momentak do zveraku a chcem si overit 10N/m. Pre Bratislavu je g=9.812m/ss a nech kluc ma 30cm tak potom zavazie, ktore vytvori silu 10N je rovne
(10/9.812)*0.3= 0.30574806359Kg. Takto sa to neda ?

 
XMarekX frantisek.stolar 28.01.2020 (08:44)

2


Teoreticky áno, keďže torzný moment je len sila na ramene a pri momente 10 Nm ( nie 10 N / m - to je jednotka pre rovnomerné líniové zaťaženie ) je potrebné zaťaženie 3,398 kg na 30 cm ramene, aby vyvolalo spomínanú hodnotu tor. momentu. Pozor vo vzťahu máš chybu, T = m.g.r, z toho m = T / ( g.r ) resp. 10 / ( 9,812 . 0,3 ).

 
frantisek.stolar XMarekX 28.01.2020 (08:47)

0


Jansne preklep (10/9.812)/0.3 = 3.397 tak to ma by dakujem.

 
Kice frantisek.stolar 28.01.2020 (22:29)

3


 
katko 28.01.2020 (15:11)

1


stačí si prečítať starší testík a je jasné, že ten Cyclo kľúč nie je ničím unikátny, ale len obrandovaný Taiwan...tu je síce starší model, ale hodnotený ešte horšie ako napr. môj "lacák" Bike-hand hneď nad ním...nič proti Weldtite, ale tieto platené servisné príspevky sú celkom na smiech...
https://www.bikeradar.com/features/the-best-cycling-torque-wrenches/

 
Slavo17 27.01.2020 (16:31)

0


Podľa mňa je asi najlepší Proxxon MicroClick MC 15

 
Polo Slavo17 27.01.2020 (16:44)

0


Ten je "len" do 15Nm. Na servis bajku treba aspon 25Nm

 
Slavo17 Polo 27.01.2020 (17:54)

2


25Nm načo ? to už snáď veľmi málo využiješ a na tak veľké momenty. To už rukou. Potom už je ten momenťák aj zbytočne veľký.

 
Polo Slavo17 27.01.2020 (22:23)

0


Capy na fulle sa utahuju bezne na 20 - 25Nm. Ked utiahnes malo tak sa povoluju, ked vela tak strhnes zavit alebo s sesthranej diery urobis kruhovu, alebo si poskodis ram

 
richard.f Polo 28.01.2020 (10:19)

1


Skús používať závitové lepidlá a už nebudeš riešiť či málo, alebo veľa.

 
BabaYaga Slavo17 18.02.2020 (12:47)

0


Súhlasím, Proxxon MicroClick MC 15 mám aj ja... Je super a stačí mi.

 
Bade 27.01.2020 (17:59)

0


najvacsi problem je aj tak ten, ze vacsina ludi co si kupi momentak ho aj tak nikdy neda nakalibrovat (prva kalibracia ma platnost dva roky, potom by sa mala opakovat vzdy po roku). za tri , styri roky pouzivania vie zacat merat aj o 20 - 30% viac. a to nechces.

 
marcel77 Bade 28.01.2020 (10:36)

1


Nemáš celkom pravdu. Mám kľúče, ktoré majú už viac ako 7 rokov, pokiaľ ho po každom použití vrátiš do minimálnej hodnoty, výrazne tým predlžuješ jeho životnosť aj bez kalibrácie. Napr teraz som kupoval nový ParkTool 5.2 a môžem povedať, že 7 ročný BBB kľúč je úplne presný v porovnaní s novým PT.

 
jerenej 27.01.2020 (23:23)

0


http://www.priemyselnydom.sk/proteco/_g20627.html

mam tento a na domace pouzitie staci

 
ondrisik.peter 28.01.2020 (07:57)

0


Ja mám tiež PROTECO 43.OMK-025-14, ale by som upozornil tých, ktorí ešte len zvažujú kúpu, aby zvážili aj možnosť výmeny hlavy za plochý nástrčný kľúč
https://www.toolzone.sk/produkt/rucne-naradie/kluce/momentove/s-celnim-klicem/otevrene/nastrcny-otvoreny-kluc-50mm-22x28mm-stahlwille-53272.htm#tab-technicke-parametry
môj momentový kľúč to neumožňuje a neviem tým pádom na čapoch rámu utiahnuť momentové skrutky určené pre plochý kľúč

 
mpower 28.01.2020 (15:18)

0


mam v ruke 5 - 10 - 15 to mi staci a na sram kluky 54 pouzijem riadny pajser 😂

 
macko64 28.01.2020 (20:30)

0


Vrelo odporúčam značku Jonnesway. Sú presné a ako jeden z mála výrobcov sa dajú ku nemu kúpiť náhradné diely ktoré sa časom opotrebuju. Dôležité je po použití nastaviť krútiaci moment na najnižšiu hodnotu. TECHNOMAX.

 
ecorra 29.01.2020 (10:21)

0


neverím, že je to vyrobené v UK.. typický Rembrandt

 
winter78 27.01.2020 (19:50)

-1


Netreba.

 
richard.f 28.01.2020 (10:17)

-3


Momentový kľúč je dobrá vec ale pre cyklistiku určite nie nevyhnutná. Uťahujeme s rozumom a používame závitové lepidlá o ktorých tu nieje ani zmienka, pritom utiahnutie na moment mi je prd platné, keď sa do spoja vyžaduje použitie závitového lepidla, však?

 
the-redsox richard.f 28.01.2020 (10:32)

1


neviem preco splietas dve odlisne veci: utahovanie na urcity moment (najma aby si neposkodil karbonovy komponent) a zavitove lepidlo (na zaistovanie skrutiek proti samovolnemu uvoleniu). Ked dokazes s citom zatiahnut na 5Nm a nasledne na 8Nm tak ma to nauc.

 
richard.f the-redsox 28.01.2020 (12:10)

0


No splietam to preto, lebo sa tu všetci rozplývate nad kvalitným a nakalibrovaným náradím, ktoré ti má udajne zabezpečiť to, že sa ti nebude povolovať zadná stavba (to tam už odznelo). Tak len dodávam taký detail k tomu, že prečo asi nestačí si kúpiť momenťák za 50 eur, ale treba aj lepidlo k tomu za 3 eura !

 
marcel77 richard.f 28.01.2020 (10:41)

0


Máš tu tretí príspevok v tomto vlákne, v prvom si tu všetkých čo používajú momenťák pourážal a ostatné dva príspevky nijako nesúvisia s touto debatou. Trepať dve na tri môžeš aj inde.

 
richard.f marcel77 28.01.2020 (12:14)

0


No písať už vieš a teraz by si sa mal naučiť počítať a potom pozorne čítať.

 
marcel77 richard.f 28.01.2020 (12:24)

0


je úplne jedno, či je tých príspevkov 3-4-5-10, podstatné je to, že píšeš sprostosti. Neviem čo má spoločné lepidlo na závit so silou uťahovacieho momentu. A toho k.... si si určite odpustiť mohol.

 
richard.f marcel77 28.01.2020 (12:33)

0


Lepidlo na závit so silou uťahovacieho momentu má spoločné to, že spoj sa ti neuvoľní. Veď ja neviem či si to tu nečítal celé, alebo čítaš len medzi riadkami, alebo ako to je? Mimochodom, ja som nikomu priamo nenapísal, že je k****, tak neviem, prečo sa ty tak cítiš? Ale keď ti niekto strhne závit na tvojom milovanom biku (napríklad ako to spravili mne na garančke), tak potom mi daj vedieť, ako si ho pomenoval...

 
marcel77 richard.f 28.01.2020 (12:40)

2


Aha, tak mi teda povedz čo máš z toho, že máš namiesto odporúčaného momentu 6Nm zatiahnuté na 4Nm, ale máš na závite lepidlo? Alebo opačne, ak máš namiesto odporúčaného momentu 4Nm zatiahnuté na 6Nm, k čomu ti je tam lepidlo? Bavíme sa o dvoch rozdielnych veciach. Ak tu bude článok/recenzia o závitových lepidlách, tak potom sa ozvi do témy. Tu v tejto téme nikoho lepidlá nezaujímajú, je reč o uťahovacích momentoch. A k tomu, či si niekomu priamo alebo nepriamo nenapísal, že je k...., tak iba toľko, že tu na tvoju bohurovnosť nie je nikto zvedavý.Stačí si pozrieť tvoju historiu, štýl a obsah tvojich príspevkov a odpovedí na fóre. Tak sa skludni.

 
richard.f marcel77 28.01.2020 (14:24)

0


Čo tu stále reveš dookola o tom istom? Už sa mi aj vyhrážaš dokonca? Vieš čo, vôbec neviem ako som ťa ponížil, ale už prosím ťa nerieš... Tu tiež nikoho nezaujíma, že ty nikoho nezaujímaš. Keď sa nerozumieme normálne, mne to fakt vôbec nevadí, debata proste skončila!

 
marcel77 richard.f 28.01.2020 (14:57)

0


Vyhrazam??😀😀 Nebud zase taky rozciteny. Koncim aj ja debatu s tebou a s tvojim lepidlom.

 
the-redsox marcel77 28.01.2020 (16:53)

0


nekrm trola....

 
richard.f the-redsox 29.01.2020 (14:43)

0


No hlavne sa vy dvaja nerozmnožujte ďalej, lebo tak znižujete IQ populácie.

 
Pridaj komentár