Test: Giro Ventana - dobrý kompromis na nohách

Test: Giro Ventana - dobrý kompromis na nohách

112 komentáre

adam.milo111 04.07.2020 12 fotografií   Giro Tretry Horska Cyklistika Enduro Test Vybava

Pohodlné tretry určené na dlhé enduro výjazdy či trail jazdenie, kedy si na svoje možno prídu aj XC a gravel jazdci. Prečo je tomu tak?

 

Keďže moja stará obuv už pomaly dožíva, veľmi ochotne som prijal možnosť otestovať tieto „kalifornské črievičky“ určené primárne pre EN/AM zameraných jazdcov. So značkou Giro nemám veľa skúseností, no registrujem ju od počiatku môjho prvého kontaktu s bicyklami (to som mohol mať cca 10 rokov) a verím, že skúsenosti sa im vyplatili.„Army“ dizajn a kvalitné prevedenie


Ako prvé, čo zrejme zaujme, je priam vojenský vzhľad. Olivovozelená nemusí sadnúť každému, no mne sa v kombinácii s bledou podrážkou veľmi páči a myslím, že dokážu zaujať a zároveň nepotrebujú extra údržbu, čo pri endure oceníte.

Ventana bola podľa výrobcu navrhnutá pre celodenné enduro a trailové výjazdy, kde pohodlie a spoľahlivosť sú úplnou nevyhnutnosťou. Topánka je dostatočne tuhá pre agresívne šliapania a pritom veľmi pohodlná vďaka tlmiacej vložke EVA. Podrážka je z protišmykovej gumy Sensor - podrží na kameňoch, koreňoch a, samozrejme, aj na pedáli. Kvalitná podrážka je základ, najmä keď je potreba pár úsekov pri výjazdoch tlačiť po kamenistom traile a podobne. Určite viete, čo mám na mysli. Pri kráčaní v náročnom teréne som nemal pocit nejakej nestability na nohách a tretra sa z nohy ani nepohla.Individuálne dotiahnutie v jemných krokoch má na starosti koliesko Boa, poistené pásikom na suchý zips. Boa systém výborne kontinuálne doťahuje nohu v tretre a rovnako sa výborne aj uvoľňuje. Je mi jasné, prečo tento systém získal obľubu, a to nielen v cyklistike. Päta i špička sú zosilnené gumou a chránené proti predratiu. Zároveň sa na tretre nachádza niekoľko častí z mikrovlákien (Synchwire™) situovaných tak, aby bola noha čo najlepšie odvetraná.Reálne skúsenosti


Pri prvom výjazde som okamžite cítil vysokú tuhosť tretry, čiže sa strácalo minimum energie pri výšľape alebo agresívnom zašliapnutí. Asi po hodine mi noha v tretre jemne začala tŕpnuť, z čoho som nebol veľmi nadšený. No po niekoľkých výjazdoch sa akoby tretra prispôsobila a uvoľnila, tŕpnutie sa už neobjavilo.

Cítim sa v nich pohodlne, aj keď nejdem len na biku. Napríklad, keď som natáčal s Imrom video a potreboval som sa v nich pohybovať aj pešo, tak nebol problém. Odvetranie funguje na výbornú, len sa troška obávam, ako by to bolo s vodou, zrejme by cez odvetranie prenikla dnu. Ako veľký benefit ale hodnotím hmotnosť, pri mojej veľkosti 42 vážia okolo 400 g - to je takmer polovica mojich predchádzajúcich tretier, čo už nie je zanedbateľné. Veľkosť tretier som si vyberal podľa mojej bežnej veľkosti (EU 42) a sadli ako uliate. Usadenie na nohe si môžete ešte troška doladiť aj vďaka konštrukcii tretry a systému BOA. Špička tretry nie je úzka a preto je vhodná aj pre ľudí so širším chodidlom.Plusy:

  • Boa systém
  • Odvetranie
  • Podrážka z kvalitnej gumy
  • Päta a špička pogumované a chránené proti odreniu

Mínusy

  • Nenašiel somS tretrami Giro Ventana som celkovo spokojný a nenašiel som nijaké vážne negatívum, snáď len farbu. Ale aj toto sa dá jednoducho vyriešiť. Výrobca má na výber niekoľko farebných verzií. Systém Boa, prepracované odvetrávacie prvky a použitie materiálov sa prejavilo na cenovke, ale ak sa niekde oplatí viac investovať, tak na kontaktných bodoch.

Cena predstavovaného modelu Giro Ventana je na úrovni cca 180 € a viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

cistyjebo 05.07.2020 (19:25)

0


Pekné, ale celkom vysoká cena a podrážka vyzerá hladko, že nepodrží. 😏

 
airbilly 15.08.2020 (19:43)

0


Kupil som a som spokojny

 
Pridaj komentár