Vortex platničky - lepšia alternatíva?

Vortex platničky - lepšia alternatíva?

Brzdové platničky sú spotrebný materiál a tak výmena za sezónu bude určite nutnosť. Možno ste ako ja a skúšate stále nové alternatívy. Preto ani ponuka na vyskúšanie novej značky Vortex neostala z mojej strany nepovšimnutá.

V ruke sa mi ocitli organické platničky označené ako DO-01, ktoré pasujú do Shimano bŕzd a sú náhradou za notoricky známe Shimano B01-S. Ak máte brzdy Tektro, tak pre niektoré modely vám budú tieto platničky pasovať tiež. Všetky podporované modely bŕzd nájdete na priloženom linku na náš shop.Balenie a prezentácia


Všimol som si aj na iných produktoch, že Vortex používa recyklovaný papier a ani tieto platničky nie sú výnimka, za čo určite chválim. Okrem samotných platničiek obsahuje aj rozpernú pružinku a všetko je to spojené plastovou sponou. Balenie mohlo v tejto cene obsahovať náhradnú závlačku, ale to už zase vymýšľam.Trošku väčšie, ale sadli


Neviem prečo mám potrebu všetko porovnávať a merať šublerou, asi už profesionálna deformácia. Zistil som však, že Vortex platničky sú o nejakú desatinku dlhšie a ponúkajú skoro o pol milimetra širšiu brzdnú plochu.Platničky však sadnú do bŕzd bez najmenších problémov a montáž prebehla za pár sekúnd. Pri niektorých brzdových prasiatkach vedia originálne platničky nepríjemne cinkať. Vortex so svojou mierne väčšou dĺžkou tento neduh na mojom ebiku eliminoval. Ďalšou výhodou je už spomínaná širšia brzdná plocha. Jednak prispieva k trošku lepšej brzdnej sile a taktiež je konečne kotúč rovnomerne opotrebovaný.Prekvapujúce prvé metre


Po výmene platničiek väčšinou nasleduje fáza zabrzďovania, aby si nové platničky sadli a brzdili, ako majú. Zaujímavé bolo sledovať, že Vortex hrýzol kotúč hneď po prvom stlačení a tak som túto fázu preskočil a šiel rovno na trail.Pri lacnejších brzdách, ako sú moje MT400, mávam väčšinou problém s prehrievaním a následným vädnutím bŕzd. Vortex sa chváli prímesou kevlaru, ktorá logicky musí posunúť zlomový bod vädnutia vyššie. Absolvoval som preto ten istý trail v ten istý deň s oboma sadami platničiek.Subjektívne musím potvrdiť, že sa mi Vortex páčili viac. Jednak nástup brzdného účinku je viac kúsavý a skôr pripomína metalické platničky. Taktiež sa brzdy určite menej prehrievali, nakoľko som ani raz nemusel povoliť brzdu, aby sa trošku ochladila.Pomer cena - kvalita na jednotku


Aj keď je Vortex zatiaľ u nás málo známa značka, tak sa nemusí za nič hanbiť a tieto platničky ma presvedčili. Uvidíme ako na tom budú s výdržou ale myslím, že nebudú na tom horšie ako originály. Kvalita a použité materiály sa odzrkadlili na mierne zvýšenej cene oproti základným Shimano platničkám, avšak dovolím si tvrdiť, že za dvojnásobnú cenu ponúkajú aj dvojnásobný výkon.

Plusy:

  • kvalitné spracovanie
  • väčšia brzdná plocha
  • prímes kevlaru
  • lepší výkon oproti štandardným Shimano platničkám

Mínusy:

  • v balení sa nenachádza poistný pin
  • pre niekoho cena

A aké dojmy si z používania týchto platničiek odniesol kolega Adam? Prenechávam mu slovo.

Adam - skúsenosti s Vortex


Brzdové platničky patria medzi komponenty, ktoré sú na prvý pohľad nenápadné, no práve platničky sa radia medzi kľúčové z hľadiska komfortu jazdy a to najmä z kopca. Ako obstáli tie od Vortex? Práve platničky vo veľkej miere rozhodujú o tom, aký charakter majú pri brzdení vaše brzdy.

K vyskúšaniu ma priviedla najmä zvedavosť, keďže Vortex patrí možno k tým drahším platničkám, no svojim “moderným” balením (moderný, pretože je papierový ) a celkovo už pri prvom pohľade ma oslovili svojím dizajnom, ktorý pôsobí kvalitne. Na výber sú organické a metalické. Ja osobné rád kombinujem na predný strmeň organické, ktoré majú síce menšiu životnosť, ale zato sa viac “kúsnu” do kotúča. Zadný strmeň si vyslúži zas metalické kvôli životnosti.Organické prevedenie, ktoré používam vpredu, bolo svojím brzdným účinkom a vlastnosťami podobné, no rozdiel bol v o niečo dlhšej výdrži oproti originálnemu setu napríklad od Shimana. Od absolútneho začiatku brzdili ako mali, pričom veľmi dobre zvládli aj dlhšie a náročné zjazdy.

Tu treba dodať, že používam vpredu 203 mm kotúč. Nevydávali žiadne nepríjemné zvuky a to platí aj v prípade vyššej vlhkosti a prípadnej vody. Ak preferujete citlivé dávkovanie a jemnejší prejav, ide o vhodnú voľbu.Metalické prevedenie, ako som spomínal, bolo použité dozadu a práve to ma svojím výkonom naozaj prekvapilo. Celkovo bola životnosť poriadna a najmä sa odstránilo nepríjemné rezonovanie a s tým spojené vibrácie.

Hlavne ma presvedčili v dlhých zjazdoch, kde bol ich prejav výrazne odlišný, ako som bol zvyknutý. Ani ku koncu nevydávali šialené zvuky. Samozrejme ak bolo vlhko, trochu si “zaškriekali”, ale nešlo o nejaký extrém.A čo cena?


Samozrejme, faktorom pri výbere býva aj cena, ktorá sa v prípade organického prevedenia pohybuje okolo 8 € a metalické sa pohybujú okolo 11 €. Práve tie mi prídu ako výborný pomer ceny a ponúkaných vlastností, pretože skok medzi nimi a originálom je oveľa menší ako pri organickom prevedení.

Navyše vzhľadom na ich výdrž a vlastnosti by som ich bez váhania nasadil rovno na predné aj zadné koleso, ak nechcete nič riešiť a mať pokoj počas dlhej doby. Treba si dávať ale pozor, pretože v balení sú platničky a samozrejme pružinka no nenájdete tam poisťovaciu „závlačku“, takže tú starú určite nevyhadzujte.

Viac informácií ako aj kompletnú špecifikáciu a ponuku nájdete na stránkach MTBIKER shopu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up20thumb_down comments 23 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Tufo Thundero – gravel plášť, ktorý príjemne prekvapil

Test: Tufo Thundero – gravel plášť, ktorý príjemne prekvapil

Otázka výberu gravel pneumatík je v mojom prípade jasná a je to snáď vidieť v chválospevoch, ktoré odo mňa zožali GravelKing-y. Je preto na mieste sa báť mi poslať na test nejakú inú značku, nakoľko som evidentne zaujatý. A predsa to spravili.
Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Ponúka výrobca Super B stabilný a dobre prevedený stojan, do ktorého sa oplatí zainvestovať?
Novinka: XPLR gravel kolekcia - vyťaž z biku viac

Novinka: XPLR gravel kolekcia - vyťaž z biku viac

Tri renomované značky SRAM, RockShox a Zipp prinášajú na trh tri sety produktov, aby dali každému jazdcovi presne to, čo potrebuje.
keyboard_arrow_up