Test: PTN Revolution – penová revolúcia?

Test: PTN Revolution – penová revolúcia?

thumb_up17thumb_down 24 komentárov

bimjeam 25.09.2020 18 fotografií   Ochrana Doplnky Horska Cyklistika Test Defekt Kolesa Plaste

Bezdušové plášte a nízke tlaky ponúkajú pri jazde v teréne bezkonkurenčný grip. Minimálne do chvíle, než dostane ráfik ranu, alebo sa vám podarí seknúť plášť.

 

Ohnuté pätky alebo prasknuté ráfiky nie sú nič výnimočné, najmä pokiaľ radi jazdíte hranu a radi si to pustíte na plný plyn v korenistých a kamenistých zjazdoch s podhustenými plášťami. Nedoskočené dopady a odvodňovacie rigole tiež vedia narobiť veľa škody a ten, komu sa už niekedy podarilo zdemolovať ráfik určite vie, o čom hovorím. Posledné roky badať, že na trhu pribúdajú rôzne vložky do ráfikov (tzv. inserty), ktoré sľubujú podstatné navýšenie ochrany ráfikov pred ich poškodením alebo zničením. Mne sa do testu dostali najnovšie „nudle” od Pepi´s tire s prívlastkom Revolution, v nasledujúcom článku si môžete prečítať moje čerstvé postrehy po viacerých jazdách v náročnom teréne.Pepiho nudle druhej generácie – marketingový ťah alebo dobrá vychytávka?


Kladiete si otázku, na čo sú takéto vložky do ráfiku vlastne dobré, prečo by ste si ich mali kúpiť a prečo kus peny stojí toľké peniaze? Na toto všetko sa snažím nájsť odpoveď. Hoci na prvý pohľad sa vám môže zdať, že ide o materiál podobný napríklad izolačným rúrkam na vykurovacie potrubie, ktoré stoja pár "šušňov", rozdiel v spracovaní a materiáli je úplne odlišný. Pena, z ktorej sú vyrobené nudle, má podstatne vyššiu hustotu, takže dokáže pohltiť vibrácie, ako aj energiu veľkého nárazu, bez toho aby ste ju sekli. Rovnako dôležité je, aby bola pena aj dostatočne elastická a dokázali ste ju natiahnuť na ráfik. Materiál musí mať rovnako uzavreté póry, aby nenasával tmel, ktorý sa nachádza v bezdušovom plášti.

Pokiaľ do toho započítate ešte požiadavku na minimálnu hmotnosť a materiálovú stabilitu, tak dostávate seriózny alchymistický rébus, pri ktorom musíte mať aj vývoj a dlhodobé testovanie. Prvá generácia PTN (Pepi´s tire noodle) ráfikových vložiek využívala kombináciu penového jadra, obaleného v plastovej fólii. Pri dlhodobom namáhaní alebo opakovaných seknutiach však mal obal tendenciu prasknúť a pena nasávala tmel. Druhá generácia označená ako „Revolution” už je vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý je vyvinutý vyslovene na tento účel a mal by spĺňať všetky vyššie uvedené požiadavky.


 

Prvý dojem, veľkosti, hmotnosť a obsah balenia


Inserty, ktoré som testoval ja vo veľkosti S/M a priemere 29”, sú určené pre plášte so šírkou 55-65 milimetrov. Hmotnosť jedného takéhoto insertu je cca 80 gramov. V extra veľkej taške z netkanej textílie nájdete okrem dvojice ružových insertov aj dva špeci hliníkové „LUFTY” ventilky, ktoré zamedzujú ich upchávanie tmelom a uľahčujú fúkanie pri nasadenom inserte. V krabičke s ventilkami je pribalený aj malý plastový kľúčik na vyskrutkovanie jadra z ventilku. Okrem toho je k nudlám pribalený aj sáčok nálepiek s odkazom na víťazstvo na majstrovstvách sveta. Hmotnosť páru ventilkov je 8,4 gramu.


 
Čo sa týka vlastností, tak pena je na stisk pomerne tuhá, rozhodne ju prstami nestlačíte nadoraz ani pri seba-väčšej snahe. Nudle nemajú kruhový priemer, ale sú pekne profilované pre ráfikový kanál. Sploštená je aj vonkajšia časť, aby v plášti bolo viac miesta na vzduch. Na príbalovom štítku je pekne a jednoducho uvedené, aký rozmer/šírku insertu pre váš plášť a druh biku potrebujete.Nahadzovanie - ako na to, aby ste sa nevytrápili?


Nebudem vám klamať, ani vás zavádzať – nahadzovanie plášťov, v ktorých sú ráfikové vložky je určite komplikovanejšie, ako nahadzovanie bezdušového plášťa bez tejto vymoženosti. Môj prvý pokus nedopadol zrovna slávne a okrem opakovaného porušenia druhého prikázania, fyzického a nervového vyčerpania sa mi podarilo zlomiť aj dve montpáky. Samozrejme plášť som ani tak nenahodil. Kým natiahnuť nudlu na ráfik sa ešte relatívne dá, napasovať pätky do ráfika je už trochu tvrdší oriešok. Kde zlyhala hrubá sila, musel nastúpiť rozum (plus Google) a druhý pokus už prebehol úspešne. Bolo potrebné však dodržať pár pravidiel, ktoré vám podstatne zjednodušia nahadzovanie. Najzásadnejšie bolo použitie montpáčiek Schwalbe NEW, ktoré umožňujú zacvaknutie pätky pášťa v ráfiku, aby vám nevyskakoval pri dopasovávaní plášťa do ráfika. Za tie 3 eurá to rozhodne stojí, verte mi! Pokiaľ dávate nový plášť, treba dobre nalubrikovať pätky pred nahodením, ideálne prípravkom na to určeným. Pokiaľ nechávate starý plášť, dôkladne otrhajte starý tmel, ktorý sa vyzrážal na pätkách a zmenšil tak ich vnútorný priemer. A v neposlednom rade pomôže aj názorná ukážka vo forme videonávodu na inštaláciu od výrobcu.Skúsenosti z jazdy v teréne – umbakarna pre vaše kolesá


Moje pôvodné očakávania veľké neboli. Inserty som mal vždy zafixované ako pomôcky pre enduro a DH maniakov bez pudu sebazáchovy, ktorí jazdia určite omnoho väčšie peklá ako ja. Na moje veľké prekvapenie však inserty zďaleka nie sú len o ochrane ráfika pred poškodením alebo o precvaknutí plášťa o ráfik.

Zásadným benefitom je aj omnoho vyššia tuhosť bočníc plášťa pri nízkych tlakoch. Ako prvú testovaciu jazdu som zvolil lokálne traily nad Lachovcom, ktoré sú plné koreňov a o voľné kamene tiež nie je núdza. V lese bolo navyše pekne mokro a blatisté úseky prejazd koreňov podstatne sťažovali. Podfúknuté kolesá s insertami držali na mäkkom a šmykľavom podklade veľmi dobre a bočnice mojich plášťov Vittoria Barzo a Mezcal (oba 2,35” na 23 a 25 mm ráfikoch) držali tvar omnoho lepšie ako bez nich. Za normálnych okolností by sa bočnice pri nízkom tlaku pri mojich 80 kg začínali v zákrutách pekne žuvať. S insertami majú bočnice však slušnú vnútornú oporu a tým pádom aj stabilitu. Nehovoriac, že pri takto nízkom tlaku som bežne pri agresívnejšej jazde dával plášť párkrát až na ráfik.S „revolučnými nudlami” som nič také nepostrehol. Inserty vám tak dávajú možnosť pustiť to v zjazde „na hulváta” bez rizika, že vám bude zvoniť ráfik. Nízke tlaky zasa dodajú viac gripu a istoty. Keď zoberiem do úvahy, že hmotnosť oboch vložiek je 160 gramov, tak je to vlastne menej, ako jedna rezervná duša, ktorú som vozil s montpákou prilepenú na ráme. Áno, v prípade, že sa vám podarí plášť prerezať, tak bude omnoho komplikovanejšie plášť zhodiť a nahodiť dušu, no ja osobne som s prerezaným a podlepeným plášťom aj tak radšej vždy otáčal opatrne domov. Ráfiková vložka vám navyše umožní dojazd niekoľko kilometrov aj s prázdnym kolesom (nie je to komfortné, ale ide to) a hlavne pokiaľ dostanete v zjazde „šlusdefekt”, tak je to rozhodne bezpečnejšie pre vás aj pre váš ráfik.Takáto vnútorná ochrana ráfika je podľa môjho názoru veľmi vhodná aj pre karbónové ráfiky, kde výmena zdemolovaného ráfika vyjde na niekoľko stoviek eur a hmotnostné navýšenie o 80 gramov nie je žiadna tragédia, pokiaľ máte ráfik, ktorý má napr. pod 350 gramov. Po dvoch týždňoch jazdenia som skontroloval aj obsah tmelu a nestalo sa, že by tam žiadny nebol. Čiže inserty zatiaľ tmel nežerú, no z hľadiska dlhodobého používania sa zatiaľ vyjadriť neviem.Plusy


  • možnosť jazdiť extra nízke tlaky bez rizika poškodenia ráfika
  • navýšenie bočnej tuhosti plášťa
  • bezpečnosť pri prerezaní plášťa
  • možnosť núdzového dojazdu pri defekte
  • ľahučké ventilky v balení


Mínusy


  • mierne vyššia rotačná hmotnosť kolies
  • náročnejšie nahadzovanie plášťov
  • v prípade rozrezania plášťa problematické nahodenie duše


Ak by som mal teda zhrnúť svoje postrehy a poznatky, tak PTN Revolution inserty určite hodnotím ako super vymoženosť, ktorá za tých pár gramov navyše v rotačnej hmotnosti kolesa určite stojí. Okrem ochrany ráfika dostanete aj vyššiu tuhosť bočníc plášťov pri nízkych tlakoch a možnosť jazdiť bomby aj v úsekoch, ktoré ste predtým púšťali s rešpektom. Ja osobne som veľmi ocenil aj možnosť sfúknuť plášte v blatistom teréne bez obavy, že poškodím ráfik alebo plášť a že plášte sa budú žuvať v každej zákrute.Tieto nudle vozí aj Imro, pričom ich využíva napríklad na hardtaily Lector, kde vozí aj karbónové kolesá. Práve oni dokážu hardtail v technickom teréne výrazne posunúť bez toho, aby ste poškodili materiál a rovnako výrazne zvýšiť komfort. Viac o tom sa dozviete aj vo videu nižšie, kde podstúpili test na náročnej trati v Nízkych Tatrách.Odporúčaná maloobchodná cena PTN Revolution insertov je stanovená na 95 €, podrobnejšie informácie nájdete na stránke výrobcu na tomto odkaze

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Colovlado 25.09.2020 (12:20)

thumb_up2thumb_down


Akurat som ich nahodil. Podobne skusenosti ako ma BimJeam, teda strata nervov, zlomena montpaka a prepotene vsetko az po slipy. Pan Pepi to v instruktaznom videu robi akoby natieral maslo na chlieb, ale pre mna to bolo extremne narocne, na to sa treba pripravit.

Potom som skusal sfuknut a uvolnit patku aby som tam nalial tmel a to sa mi veru nepodarilo, pocitam s tym, ze dolu to uz asi nedam a plast prerezem ked ho budem chciet vymenit. Tmel siel cez ventil a dusa z vaku von aby ostal zachovany zakon hmotnosti

Dufam, ze ta jazda bude stat za tolko driny huh. Este k vyberu velkosti. Pozor na to, ze vyrobca uvadza sirku vonkajsieho rafiku, povodne som bol zmateny ci vyberat podla rafiku mensie alebo plasta vacsie a nechapal som ten nepomer, ale pri vonkajsej sirke, uz to dava zmysel.

 
ajeto 26.09.2020 (17:34)

thumb_up2thumb_down


Plusy - možnosť jazdiť extra nízke tlaky bez rizika poškodenia ráfika - to je odvazne tvrdenie. Riziko tu vzdy je, akurat sa pouzitim insertu znizuje.
Minusy - 95€ mi pride dost vela, predosla verzia Race Line sa dala kupit za 40-50€.

 
jimpino633 ajeto 27.09.2020 (08:29)

thumb_up0thumb_down


Sice jazdim panzer ale to je jedno nahodenie som mal aj ja problem... Ked to budes davat dole pojde to ako keby nic... A naspat ked das novy plast zase sa narobis... Ale ja jazdim v EN 20 psi a neskutocna pecka...

 
jimpino633 jimpino633 27.09.2020 (08:31)

thumb_up0thumb_down


Toto malo ist uzivatelovy Colovlado o prispevok vyssie 🤣

 
bimjeam 26.09.2020 (18:05)

thumb_up2thumb_down


95€ je DMOC, určite sa budú dať kúpiť reálne aj za menej a cena časom pôjde dole, ako pri všetkom

 
phercek 25.09.2020 (15:56)

thumb_up1thumb_down


Ake tlaky si mal bez vloziek a s vlozkami pre predne a zadne koleso? Ake boli sirky rafikov a plastov?

 
Colovlado phercek 25.09.2020 (16:52)

thumb_up1thumb_down


Neviem, ci sa pytas mna alebo autora. Ja som este nemal moznost jazdit na tom, ale predtym som jazdil 1.2/1.4 a zadnu som parkrat sekol, chcem skusit 1.1/1.3. Rafiky 27 vnutorna a plaste 59mm

 
bimjeam phercek 26.09.2020 (09:33)

thumb_up0thumb_down


šírky plášťov a ráfikov uvádzam v článku. Tlak štandardne do sucha vozím okolo 1,4-1,6 predok / 1,6-1,8 zadok. V teréne som postupne odfukoval, ale nemal som so sebou manometer.
Ono ten insert trochu klame aj v tom, že zmenší vnútorný objem plášťa, čiže aj pri rovnakom tlaku je to koleso mäkšie. Niečo ako aj cestné plášte - 28mm na 6 atm bude podobne odvaľovať ako 25mm na 8 atm. Výrobcovia udávajú tiež rozdielne maximálne tlaky pre ráfik pre rôzne šírky plášťa.

 
phercek bimjeam 26.09.2020 (11:04)

thumb_up1thumb_down


Ide mi skor o to o kolko nizsi tlak sa da pohodlne pouzit s vlozkou do plasta.
Tiez by ma zaujimalo o kolko nizsie tlaky ludia pouzivaju ked zvacsia sirku rafika ale to je mino temy tvojho clanku.

Znizenie objemu vedie pri rovnakom zaciatocnom tlaku k pocitovo tvrdsiemu kolesu. To je dovod preco sa vkladaju vlozky do tlmicov, aby zostrmila sila tlmica (zvysovanie tlaku v nom) s jeho stlacanim. Stava sa tym viac progresivny. Ak s vlozkami do plastov sa guma javi ako maksia pri rovnakom tlaku, tak to znamena, ze ta vlozka samotna sa pod tlakom stlaca lahsie ako iba samotny plyn. Je to menej progresivne. Takze nezanedbatelna cast tvaru vlozky je tvorena strukturalnou tuhostou jej materialu mimo plynovych bublin v nej. Tuhost toho materialu bude menej progresivna ako standardna adiabata plynu.

Rovnake odvalovanie(*) uzsieho plasta pri vyssom tlaku (oproti sirsiemu kolesu pri nizsom tlaku) je sposobene tym, ze sirsie koleso ma vacsiu plochu styku s vozovkou a kedze koleso musi posobit proti rovnakej zatazi jazdca a bicykla, tak pri vacsej ploche moze byt nizsi tlak (F = p*S).

(*) rovnake dlzkove stlacenie sa plasta v smere ku stredu kolesa

Nic, to som sa nepatricne rozkecal, Co by ma zaujimalo su prakticke skusenosti o kolko mozno znizt tlaky pri pridani vloziek alebo rozsireni rafikov.

 
Colovlado phercek 26.09.2020 (11:22)

thumb_up0thumb_down


To je podla mna aj tazka otazka, lebo co urcuje minimalnu moznost tlaku v plasti? Ked som ho raz za pol roka sekol a stale som jazdil rovnake tlaky a trasy tak uz bol prinizky ten tlak, alebo taka obet je akceptovatelna? Mozno som vedel aj ist nizsie. Alebo uz nemam po insertoch znizovat a jazdit to co predtym s tym, ze snad neseknem? Co som studoval tak vacsinou jazdci hovoria o 2psi znizeni povedzme z 27 na 25

 
phercek Colovlado 26.09.2020 (11:33)

thumb_up0thumb_down


Hej je to tazka otazka. Ale moja idea je, ze ludia budu tolerovat zhruba rovnake mnozstvo narazov rafikov o teren (co je citit a nie vzdy to vedie k prerazeniu plasta). A podla toho sa ustalia na nejakych tlakoch po pridani vloziek. A ustalia sa na nich pravdepodobne uz po par desiatkach jazd a mohli by vediet povedat ako moc zmenili tlak lebo za tak kratku dobu nezabudnu ake tlaky pouzivali pred tym.

 
Imroman phercek 26.09.2020 (12:08)

thumb_up1thumb_down


Ja som na tom vzadu na HT isiel na 1,35 BAR pre zadny plast...presne na Drapaku som tak mal a pusal som si to po sutroch bez strachu A to mam cca 84 kg, rafik vnutorna sirka 27 mm a plast Rekon Race 2,25 Vpredu to nevozim, tam mi to nie je treba.

 
target 25.09.2020 (19:14)

thumb_up1thumb_down


Celkom pekne videjko na tuto temu od Rasta Baranka:
https://youtu.be/oCHvSUBLtJY

 
Stunty22 26.09.2020 (13:57)

thumb_up0thumb_down


Nazdar bude to na mtbiker dostupne??? Ja coskoro budem prerabat na. Tubeless system nemam e tym skusenosti este ale rovno by som to tam capol kedze chcen mat stopercentny pokoj a istotu ze vsetko je ako ma byt tip top a nemusim sa bat ze prerezem plast . Som taky maximalista v tychto veciach dalsia vec, kamos mi vravel ze ked mas nalepenu pasku v rafiku ore bezdusaky a ides nahadzovat plast nerob to s montpakami aby si pasku neposkodil a nahodou plast zbytoxne na patke nevytahal... Takze idealne je vyhnut sa montpakam??? Ak tam dam tuto penu poyom sa bude dat v pohode naliat mlieko ??? Lial by som jednoznačne cez ventil. Druha otazka ak dam bezdusovu pasku na rafik, tu povodnu plastovu mam dat dolu??? Alebo ako to je , diky moc ahojte

 
Bade Stunty22 26.09.2020 (14:19)

thumb_up5thumb_down


tuto kravinu za 100€ na bezdusaky absolutne nepotrebujes ak nejdes jazdit enduro pretek alebo nejazdis agresivne, tym myslim skoky v plnej rychlosti, braapovanie v klopenkach a pod.. ak ides lepit bezdusovu pasku na rafik, musi ist gumova paska z pod duse samozreme prec. mlieko nalievam cez ventil. montpaky sa samozrejme na nahodenie bezdusaku pouzit daju, len nesmies byt moc velke nemehlo.

 
Stunty22 Bade 26.09.2020 (15:08)

thumb_up1thumb_down


Diky moc ušetril si mi papieriky v penazenke kedze jazdim oo rovinách sem-tam daky kooec nic tu neni v Novych Zámkoch... Luky s polne cesty... Obcas nejaky zobor . Este raz diky

 
Colovlado Bade 26.09.2020 (16:53)

thumb_up0thumb_down


Nemyslim, ze Imro na svojom HTcku ide enduro bomby. Ale ano, na bezne vozenie to asi naozaj nema zmysel. Ja potom co som to uz parkrat sekol budem radsej mat klud na trailoch za 100 eur a 150g v kolesach a to som len taky hobik

 
cistyjebo Colovlado 27.09.2020 (11:29)

thumb_up0thumb_down


Videl so nejaké jeho video? 😄 Ver mi, jazdí bomby dôležité kopcom bez ohľadu na terén. 😝

 
wncommerceza Bade 05.11.2020 (21:56)

thumb_up0thumb_down


skuste mrknut aj na slovenskeho vyrobcu insertov mtbrival.com

 
ajeto Stunty22 26.09.2020 (17:30)

thumb_up1thumb_down


Vzdy som nahadzoval tubeless plaste montpakami a ziadny problem s paskou nebol. Ak si neni mongol, tak dokazes nahodit plast montpakou aj bez dotyku montpaky o pasku. V idealnom pripade aj bez montpak, ale to nie je vzdy mozne hlavne pri novych tubeless plastoch. A za dalsie, ak by sa aj montpaka pri nahadzovani dotkla pasky, nemal by si ju poskodit, ak pouzivas plastove montpaky a nie kovove.
Ventilky dodavane k insertom su urcene aj pre nalievanie mlieka a jednoduchsie fukanie, tak ako je uvedene v clanku.
A ano pri prechode na tubeless staru pasku nahradzas tou bezdusovou. Stara plastova paska chranila dusu proti predratiu o diery v rafiku, niple a spice, po prechode na tubeless straca zmysel ju tam mat.

 
richard.f ajeto 27.09.2020 (09:14)

thumb_up-1thumb_down


Vies, ale myslim si ze ten jeho kamos - odbornik, pouziva montpaky zrejme este od stareho otca na Jawu 250.

 
wncommerceza Stunty22 05.11.2020 (22:03)

thumb_up0thumb_down


ahoj, mrkni slov. znacku mtbrival.com

 
Stunty22 26.09.2020 (20:48)

thumb_up0thumb_down


Dakujem páni za typy, a priznávam kedze som maximalista a lubim mat veci na poriadku tak by som to i tak tam dal , a mal istotu. Kazdopadne som zvedavy celkovo na prechod na bezdusaky kedze teraz mam freeride duse a slime v nich v kazdej 150 ml, a jazdim.v predu cca 1.9. Vzadu 2.2. Bar na schwable rocket ron 27.5 x 2.60 s novou suntourkou raidon 34 230mm mi to az take hrozne nepripada ale som zvedavy na rozdiel v komforte pri jazde napriklad v kolaji od traktora na takych 1,3 bar na predku a 1,5 na zadku.

 
Pridaj komentár