GERLACHING – my sme to dali na Dulickom kopci

GERLACHING – my sme to dali na Dulickom kopci

6214 komentárov

miroslav.bielicky 01.08.2020 12 fotografií   Gerlaching Jazdenie Vyjazd Zabava Slovensko Cestna Cyklistika Mtbiker.sk

„Kamaráti ma ukecali na zábavičku“. Takto opísal Gerlaching Falko a ja sa s týmto opisom plne stotožňujem. To je princíp Gerlachingu – zábava, sloboda jazdy, more potu a endorfíny.

 

Ale pekne od začiatku. Pre lepšiu orientáciu si predstavíme účastníkov nášho Gerlachingu. Ja (miroslav.bielicky), Maroš (Maross16), Falko (falko32) a Matúš (matus_rvnt). Minulý rok Maroš úspešne zdolal Everesting, bláznivú cyklistickú výzvu, ktorá hlavne tento rok mala vo svete veľký úspech. S vedomím, že na toto ešte nemám, som sa nesmierne potešil iniciatíve MTBIKER v podobe Gerlachingu. Ľudskejšia forma Everestingu aj pre nás, doslova hobbíkov.

Začalo to mojím výšľapom na Veľkú Javorinu, chvíľu po tom, ako sa v Imrovom videu prvýkrát spomenul Gerlaching. Šiel som na prvý servis svojho gravel biku do MTBIKER centra v Hrádku a spojil to aj s jazdou. Myšlienka Gerlachingu sa mi od začiatku páčila a bol som presvedčený, že toto chcem dať. Ako prvého som oslovil Maroša, blázna, ktorého nahovorím, pokiaľ ide o bicykel, aj na cestu do pekla a späť. Spočiatku moje „výzvy“ bral skôr na ľahkú váhu, no keď som mu s tým pílil uši čoraz častejšie, pochopil, že to myslím vážne.


Jedného dňa mi napadlo, že by sme to mohli dať na mojom „domácom“ kopci. Je síce krátky, no výživný. Sám som to najskôr myslel z vtipu, no Maroš sa toho chytil, a tak bola voľba jasná. Na ktoromsi výjazde sme oslovili aj Falka a ten neváhal a súhlasil (pritom nepoznal Gerlaching, ani daný kopec). Pár dní pred Gerlachingom, konkrétne v stredu sa konalo 3. kolo našej lokálnej cyklistickej ligy a tam sme hodili reč s jedným naším „konkurentom“ Matúšom. Ani neviem ako a zrazu bola dohoda, že ide do toho s nami.

Príprava


Všetko sa začína už v piatok 3. júla 2020, navštevujem športový obchod, kde nakupujem nejaké tie gély. Následne potraviny, nakoľko sme sa rozhodli, že si na mojom pozemku spravíme „bufet“. Poprosil som manželku, či by bola ochotná sa takto na našej akcii podieľať a ona súhlasila. Následne sa ešte vyberám na Dulický kopec, zastavím pri našej stavbe, vytiahnem metlu, lopatu a idem pozametať kritické úseky nášho kopca, hlavne kvôli bezpečným zjazdom.

Deň D


Budík na 4:10 ráno v sobotu. Chytám sa za hlavu a sám seba sa pýtam, prečo si toto robíme? Po prebudení sa potichu zakrádam bytom, aby som nepobudil ostatných spolubývajúcich. Bicykel, oblečenie, GPS a všetko potrebné som si nachystal ešte večer deň pred tým a teda idem rovno na raňajky. Keďže som len hobbík, nečakajte nejaké presne nalinajkované raňajky. Ako prvá, tabletka na alergie. Následne 4 malé chlebíky s nutelou, aby bol dostatok cukru. K tomu nesmie chýbať ranná káva. Aby tabletiek nebolo málo, po raňajkách a káve pridávam tabletku na tlak (áno, som kardiologický pacient na bicykli, čo vymýšľa s výzvami typu Everesting či Gerlaching). Obliekam sa do kraťasov a tímového dresu (Beer Inside Team).


Pozerám na teplomer a pre istotu na ranných 14 stupňov natiahnem aj rukávniky a ľahkú vestičku. Obúvam tretry, nahodím ruksak, v ktorom si nesiem prvú dávku ovocia pre všetkých mojich spolugerlacherov, dron a nejaké drobnosti. 5:45 vychádzam von a stretávam sa s Marošom a Falkom. Presúvame sa na štart nášho Gerlachingu pod spomínaný Dulický kopec. Tu sa stretávame s posledným Gerlacherom z našej party, Matúšom. Zmeska ako víno. 28-ročný kardiocyklista (ja), 90-kilogramový, no neskutočne odhodlaný Falko, nezničiteľný a pre cestnú cyklistiku nadšený Maroš a pre nás zatiaľ pomerne cudzí Matúš, ktorého poznáme len zo súperenia na kolách našej regionálnej ligy.

Na začiatok vypúšťam prvýkrát dron a natáčam celé stúpanie pre potreby videa, ktoré by sme chceli dať dokopy. Pohľady ľudí, ktorí už o 6 ráno stoja na balkónoch hovorili veľa. Dron je späť a my vyrážame na prvý z plánovaných minimálne 40 výšľapov. Cca v polovici stúpania zastavujeme a zhadzujeme ruksaky do garáže. Po tejto krátkej pauze sa už šplháme opäť hore. Ľavá, pravá, ľavá a sme hore. Chalanom ukazujem krásny výhľad a púšťame sa dolu. Dolu to je jedna radosť, no treba si dávať pozor, nakoľko zjazd je v úzkych uličkách a relatívne technický.

A hurá, takto sa začína opakovaný boj s Dulickým kopcom. Už po 2 výšľapoch s Falkom vieme, že Maroš a Matúš sú iná liga a idú si svoje tempo. Prvýkrát nás obiehajú „okolo“ už v 6. výšľape. Po asi 10. si robíme prvý pit stop, dopĺňame tekutiny a ja sa opäť chytám drona. Natočím chalanom pár záberov, počas tejto doby mi nadelia ďalšie 2 kolá. Sadám teda na bike aj ja a púšťam sa dole zo základne. Opakujeme dookola.


Doplnenie energie


Zásadnejšia chvíľa prichádza o 9 hodine, kedy prichádza manželka so sestrou, naše bufetárky. Doniesli koláče, ďalšie ovocie, minerálky a špekačky, na ktoré sa všetci na záver tešíme. Ďalšie zastavenie máme po cca 20 výšľapoch (chalanov som doslova donútil, keďže sme toho nachystali veľa a nechcem to niesť domov), kedy dopĺňame tekutiny, nejaký ten koláč a banán. Pokračujeme ďalej. S pribúdajúcimi hodinami a narastajúcim teplom naším neustálym „lietaním“ hore-dole pútame čoraz väčšiu pozornosť susedov, ktorí sa postupne pýtajú, čo to tu trénujeme. S niektorými prehodím pár slov a vysvetľujem pointu nášho bicyklovania v daný deň. Niektorí sa pousmejú, niektorí krútia hlavou.


Druhá polovica výšľapov už začína aj bolieť, strmé pasáže, ktoré tu dosahujú aj 14 % už preverujú hlavne psychickú odolnosť. Nikto z nás však nejaví najmenšie známky toho, že by to chcel vzdať. Prestávky na našej „headquarters“ sa znásobujú a postupne ubúda zo zásoby koláčov a vody. Vysielam preto manželku pre kofolu - rýchly cukor. Medzičasom Maroš a Matúš, keďže sú iný level ako ja a Falko, dokončujú Gerlaching. Ich cieľom je však pokračovať ďalej a prekonať výšku 4 000 výškových metrov.

Pri ostávajúcich 3 pokusoch velím manželke, aby začala grilovať, že už som čoskoro hotový. Po 40 výšľapoch to máme za sebou už úplne všetci. Teda, Matúš a Maroš ešte krútia v šialenom tempe, aby mali spomínanú „4-ku“. Ja a Falko už „slávnostne“ degustujeme. Beriem opäť dron a natáčam pár záberov pre naše video. Chalani dokončia svoje stúpania a konečne si spoločne užívame už len hody. Hodnotíme, že to bola super akcia, skvelý nápad od MTBIKER a vyberáme sa domov.

Hlavne sa zabaviť a dať si do tela


Náš Gerlaching nebol o tom dokončiť ho v rekordnom čase. Nebol o tom dokázať si, že Matúš a Maroš sú niekde inde. Bolo to o partii kamarátov so spoločným cieľom. Zabaviť sa. Dať si do tela. Zdolanie výzvy a zaradenie do Siene slávy na MTBIKER je čerešnička na torte. Som rád, že MTBIKER prišiel s touto „ľudskou“ verziou Everestingu. Je to motivácia aj pre nás, ktorí si na samotný Everesting netrúfame. My sme si to veľmi užili, zároveň dobre potrénovali a strávili čas s priateľmi. Odkaz do sekcie Výjazdy na môj Gerlaching nájdete na tomto odkaze.

A ako vyzerá to moje video? Nech sa páči.Prikladám vyjadrenia mojich spolupokoriteľov Gerlachu na bicykli.

Falko – morálny víťaz nášho Gerlachingu


"Výzvu ako Everesting už registrujem od roku 2018. Tento rok MTBIKER prišiel s podobnou, ale humánnejšou výzvou. Sám pre seba som si povedal, to by som mohol tento rok skúsiť, niečo v lete potrénujem, nejaké tie výškové a vyhliadnem si nejaký kopec v okolí, kde budem krúžiť. Miro a Maroš sa ma na jednom výjazde opýtali, či idem do toho s nimi a veru nemuseli ma dlho presviedčať. Chalani mi povedali, že sa ide krúžiť Dulický kopec. Netušil som, čo je to zač a kde presne to je. Robili si zo mňa srandu, keď som sa pýtal, či to nie je ten alebo ten kopec. Prvá tretina išla celkom dobre. Nebolo teplo a ľudia v dedine ešte spali, a tak nám robili spoločnosť len štekajúce psy. Na konci 2/3 opakovaní stúpania som dostal menšiu krízu, musel som zastať na základni a trochu si oddýchnuť, aj fyzicky aj mentálne. Mirova manželka nám prichystala kopu občerstvenia, tak som dopĺňal silu. Zastavil sa aj Miro a povzbudil ma, že to dám/e. Išiel som teda aj ja na poslednú porciu asi 13 opakovaní. Po prvom z nich som len počul „Maroš si dal KOM po 39. raze“. Pomyslel som si hneď, že šialenec a nejako ma to nakoplo dokončiť moje opakovania. Ďakujem za pekný deň Miro, Maroš, Matúš a Lucka support. Ďakujem aj MTBIKER za výzvu a teším sa, čo ďalšie pre nás vymyslia."


Matúš


"Gerlaching bol pre mňa presne to, ako/prečo vznikol - malý Everesting. Na krátkom kopci som si vyskúšal psychickú výdrž opakovať výjazd dookola desiatky ráz. Keďže sa chystám v budúcnosti spraviť Everesting najefektívnejšie ako to pôjde, teda na krátkom a strmom úseku, 4000 nastúpaných metrov bola výborná skúška tempa, prevodov a výdrže. Nehovoriac o príjemne strávenom čase po Gerlachingu, vďaka Mirovi a jeho manželke, ktorí pripravili výborné občerstvenie."


Maroš – člen siene slávy HELL 500


"Výzvu Gerlaching som prvýkrát zachytil cez sociálne siete MTBIKER, no vtedy mi nenapadlo, že by som sa do toho zapojil. Keď však o tom Miro začal hovoriť stále častejšie, vyzeralo, že to myslí vážne a že do toho nakoniec pôjde. Prišiel s nápadom, že miesto činu by mohol byť Dulický kopec, a to z toho dôvodu, že asi v polovici stúpania má rozostavaný dom a bolo by to fajn miesto na naše stanovisko. Vtedy sa mi tá myšlienka zapáčila natoľko, že som sa rozhodol pridať. Nakoniec som sa teda pripojil k partii, ktorá bola z výzvy natešená. Už vtedy som ale vedel, že výška Gerlachu mi asi stačiť nebude (ha-ha). Asi to bolo tým, že pred necelým rokom som absolvoval Everesting a Gerlaching by preto nemal byť veľký problém. Na konci dňa som bol spokojný a príjemne unavený, takže ráno opäť hurá na bicykel."


Na záver ďakujeme MTBIKER a Tomášovi (Cepooovi) za perfektný nápad a ďalšiu motiváciu prekonávať samých seba.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Cestné bicykle)

Komentáre

cepooo 02.08.2020 (16:17)

2


Dakujem za podakovanie!

 
karits 04.08.2020 (07:49)

2


chalani klobuk dole, super video a skvely koncept, ako ste to ponali, normalne ste ma inspirovali...

 
miroslav.bielicky karits 06.08.2020 (17:22)

0


Vďaka za pochvalu hlavne si ten svoj Gerlaching uži

 
Truhlik50plus 03.08.2020 (15:20)

1


Miro, super, pekne motivacne napísané 👍. Nabudúce sa k vám asi pridám (ak má vezmete 🤔), lebo isto potrebujete do partie aj jedného seriózne staršieho 😁

 
miroslav.bielicky Truhlik50plus 03.08.2020 (15:43)

0


Truhlík si kedykoľvek vítaný. Budeme radi. Ešte stále som Ti dlžný šprintérsku odvetu :P

 
Drobec37 05.08.2020 (11:39)

1


Chalani, perfektné videjko, nápad, partia a super čítanie, tak snáď čoskoro pribudnú aj ďalšie články.

 
miroslav.bielicky Drobec37 06.08.2020 (17:23)

0


Ahoj, vďaka za pochvalu . Pracuje sa aj na niečom ďalšom, či to výjde uvidíme

 
milancaban 01.08.2020 (19:05)

0


Sa divim ze to z principu nepotiahli na half-everest ked uz tam mali 4000. Gerlaching je fajn ..skusal som 2x.. hlavne lebo to amaterom neodvari telo .. ako u mna bolest v krizoch a kolenach co ja vidim ako najvacsie problemy ked clovek nie je zvyknuty...ved pomenej sa da ist stale. Akurat to mozno netreba tak prehanat s pripravou. Dnes mi stacil 1banan a 1tycinka a 1l vody (iontaku) a na ranajky som bol doma a to mam tento rok asi 3000km co neni nejak vela.

 
miroslav.bielicky milancaban 01.08.2020 (19:16)

1


Ahoj, nemyslím si, že by sme niečo preháňali. Ak si článok prečítal celý, vieš, že pre nás šlo v prvom rade o možnosť si spolu užiť cyklistiku a následne si pochutiť, preto toľko jedla. No a každý potrebujeme niečo iné, ja by som isto nevydržal točiť sa v teple a niekoľko hodín o 1l vody.
Chalani dotáčali 4000 len preto, že skončili skôr ako my slabší. Maroš už má Everesting za sebou a Matúš sa naň tento rok chystá, takže to nebolo potrebné hrotiť v daný deň. Každopádne vďaka za reakciu

 
milancaban 01.08.2020 (19:48)

0


Myslel som len z pohladu ze ak to niekto chce skusit tak na to netreba take pripravy a vstavat o 4tej. Ale da sa to aj skromnejsie. Ja som si do travy vyhodil jednu flasu...moze si clovek vyhodit aj 2litrovku a dolievat po intervaloch. Osobne sa mi na tom pacilo to ze sa kopec jazdi v pomalsom tempe a clovek si uzije dane okolie ci uz prirodu ale aj prechod dedinou. A samozrejme super vidiet ako sa to meni s casom ak ide clovek skoro rano.

 
miroslav.bielicky milancaban 01.08.2020 (19:55)

0


Samozrejme že sa to dá aj inak, ja ani nikomu nedávam návod, každý si to musí spraviť tak aby ho to v prvom rade bavilo. Btw Ty si štartoval 4:43 svoju jazdu, takže si tiež vstával skoro :P

 
milancaban miroslav.bielicky 01.08.2020 (20:05)

1


Ano mam 3 male deti o ktore sa treba cez den starat tak som sa siel povozit kym spia. Komentujem pre tych co sa boja lebo aj cepo to popisal tak dramaticky ze aj ja som rozmyslal ci umrem bez podporneho timu, gelov ale nakoniec to znizenie intenzity to spravilo ovela lahsim. Hlavne treba mat aj prevod na ktorom sa da pomaly tahat.

 
miroslav.bielicky milancaban 01.08.2020 (20:07)

0


Nuž a to je to, každý to musí spraviť podľa seba . My sme zas chceli mať poobede voľný čas. Napríklad ja som sa ešte previezol s manželkou na rodinný guľáš, Falko na rodinnú chatu. Báť sa určite nie je čoho, koniec koncov, keby sa už aj nebodaj nepodarilo dokončiť, nič sa nestane. Je to pekná výzva a kto ma rád takúto formu motivácie, tak isto pomôže.

 
mikkaeeel 03.08.2020 (07:52)

0


50x vyslapat nejaky lokalny kopec (idealne so zaplatami aj vytlkmi na asfalte a retardovanymi pohladmi miestnych neandertalcov), ah ta priroda! 😁

 
Pridaj komentár