Reportáž: Istrofinal Snežnický MTB maratón - podujatie s technickými úsekmi a singláčmi

Reportáž: Istrofinal Snežnický MTB maratón - podujatie s technickými úsekmi a singláčmi

thumb_up60thumb_down 21 komentárov

iceman 10.09.2020 30 fotografií   Sezona 2020 Trail Sneznica Horska Cyklistika Reportaz Maraton

Tohtoročná koronavírusom poznačená sezóna je momentálne v plnom prúde. Uplynulý víkend si bolo z čoho v maratónskom kalendári vyberať a ten kto vsadil na Istrofinal Snežnický MTB maratón, určite neoľutoval.

 

V Snežnici sa konal už jeho 7. ročník. Na výber boli tak ako vlani dve trasy. Kratšia 21 kilometrová a dlhšia polmaratónska s 51 kilometrami. Na krátkej nastúpate 680 a na dlhej 1 660 metrov. Tieto údaje sú z oficiálnych propozícií. Realita je troška inde, čo viacerých štartujúcich, jemne povedané, zaskočilo na posledných kilometroch . Do budúceho ročníka by bolo fajn zistiť presnú dĺžku hlavne dlhej trate. Viacerí by sa mohli vyhnúť psychickej traume na posledných 5 kilometroch .Nič pre slabé povahy


Kto má rád náročné maratóny s technickými úsekmi a singláčmi, bude v Snežnici vo svojom živle. Kto naopak v technike jazdy zaostáva, môže byť tento maratón tou pravou školou, alebo bude miestami celkom slušne nadávať. A keďže tento rok pár dní pred podujatím výdatne pršalo, už aj tak ťažká trasa sa posunula o nejaký ten stupienok v náročnosti vyššie.

Hlavne s rozumom


Keďže to mám z domu do Snežnice len 15 minút autom, prezentáciu sme spolu s kolegami z nášho tímu vybavili ešte v piatok podvečer. V sobotu ráno som do Snežnice zamieril na bicykli. Tých 10 kilometrov bolo ideálne rozjazdenie. Stačilo sa mi len postaviť na štart a počkať na úder 10. hodiny, kedy sme sa pustili do boja s nástrahami trate. Po minuloročných skúsenostiach a boji s kŕčmi som sa rozhodol, že tento rok musím jazdiť rozumnejšie a taktickejšie. Minulý rok bola taktika asi takáto: napálim to, čo to dá a hádam dôjdem nejako do cieľa. Nevydalo. 5 km pred cieľom ma kŕče hodili o zem.

V úvode som sa držal niekde v strede balíka a v prvom stúpaní som sa len pomaly posúval vpred. Postupne sme sa dostali až k Vreteňu, kde začína môj obľúbený trail. Mám ho celkom najazdený, preto som pred ním trochu zašpurtoval, aby som sa dostal na čelo minivláčika, ktorého som bol súčasťou. V zjazde do priestoru cieľa pribudlo ďalších pár metrov singláča, za čo dostávajú organizátori odo mňa plusové body. Mojou dnešnou výzvou bolo zdolanie kamenistej stojky pri prejazde cieľa. Veľkou motiváciou bolo aj oduševnené povzbudzovanie môjho rodinného fanklubu. Bohužiaľ, v nájazde ma pribrzdil biker predo mnou a môj pokus zhorel hneď na začiatku.Čerešnička na torte


Po strmom stúpaní ku kaplnke pod Vreteňom prišiel zlatý klinec maratónu. Pre mňa je ním pokračovanie po singli okolo Vreteňa. Tento trail mám rád aj preto, že som tu pekných pár hodín strávil aj s krompáčom v ruke pri jeho údržbe. Pri vrchole stúpania som si opäť trochu nastúpil, aby som sa dostal na čelo vláčika a nikým nezdržovaný som si mohol vychutnávať jazdu. Ďalších jazdcov som dostihol až na začiatku zjazdu. Po pár dňoch jazdenia na čiernych trailoch na Rychlebách minulý týždeň mi Vreteň pripadal ako krásny jednoduchý flow trail. Na prvý pohľad mi bolo ale jasné, že nie každý to vníma rovnako ako ja. Videl som aj nejaký ten pád a pár borcov korenisté vracačky radšej zišlo peši.

Nasledoval kúsok po širšej ceste a opäť časť nového trailu v smere k Hučidlu. Znova palec hore pre organizátorov. A jeden môj nápad. Neurobíte v tom krátkom koreňovom úseku nad zrázom nad riekou, čo sa nedá prejsť na biku nejakú lávku? Rád priložím ruku k dielu aj ja .Sólo


Tu sa ale sranda skončila. Prišla asfaltka na Ostré a všetkých, ktorých som poobiehal v technickejších úsekoch, mi to vrátili aj s úrokmi. Na občerstvovačke som doplnil ionťák do fľaše a pokračoval ďalej. Nasledujúce kilometre by mal úrad verejného zdravotníctva zo mňa radosť, pretože som šiel úplne sám, čiže som dodržal odporúčané rozostupy. Preletel som dlhú zvážnicu a čochvíľa som už brzdil pri kaplnke nad Vadičovom. Bohužiaľ, už som vedel, čo ma čaká. Taktika bola ale jasná, šetriť sa, takže som tie najprudšie pasáže radšej pekne potlačil. Minulý rok som ich síce vyšliapal, ale potom pred koncom som tlačil s kŕčmi v nohách aj po rovine.Prišla ďalšia občerstvovačka a oddychová pasáž s tiahlym stúpaním po šotolinke. Zvážnica nás vypľula na hrebeni a po krátkom boji s bahennými kalužami prišla ďalšia krásna pasáž - singláč ponad Vadičov. Pred jeho klesajúcou časťou som si dal ešte krátky špurt, aby som predbehol dvoch bikerov, ktorý boli kúsok predo mnou. Singel bol v super stave a oproti Vreteňu je aj menej náročný. Nasledovali úseky po lúkach s peknými výhľadmi. Tie sa nám naskytnú počas celého maratónu, akurát v zápale boja si ich nie každý stihne všimnúť.

Ďalší bonusový trail


Po pár kilometroch som zozjazdoval do Kotrčinej Lúčky, kde ma minulý rok seklo. Teraz som stúpanie od ihriska dal celkom bez problémov. V duchu som sa už videl v cieli. Lenže to som nevedel, že príde ďalší bonus v podobe nového trailu z Malého Straníka. Tento nový úsek taktiež chválim. Kto mal už ale viac nakúpené, veľmi šťastný z tohto bonusu asi nebol. Na tomto chodníku som padol aj ja. Zadné koleso v ihličí neudržalo grip a predbehlo ma a ja som skončil na boku sťa plochodrážnik. Tento ročník bol celkovo dosť bohatý na pády. Ja som naživo videl dva a niekoľko ďalších mi popísali bikeri na trati a kamaráti v cieli.V posledných kilometroch sa mi ešte o zábavu postaral malý zúrivý psík, ktorý mi takmer vbehol pod koleso v mieste, kde fotil môj kamarát Peter. Tesne som sa mu dokázal vyhnúť. Ale zase mohla to byť pekná fotka, ako hádžem tigra so psom vo výplete… Na záver ešte cieľová “rovinka”, kde bolo tento rok celkom rušno a hlasné povzbudzovanie ma ešte na posledné metre vyburcovalo k záverečnému finišu. Výsledný čas 03:19:59 a veľká spokojnosť s parádnym pojazdením.Najrýchlejším mužom na dlhšej trati bol Martin Kostelničák (Greenbike Aloha Team), ktorý mi s časom 02:41:36 nadelil bezmála 40 minút! Najrýchlejšia žena, Dominika Vanáková (Maratón klub Rajec), túto trať zvládla za 03:47:37. Zaujímavá situácia nastala na krátkej trati, keď bol absolútne najrýchlejší Erik Meliš (CK epic Dohňany) z kategórie juniorov a druhý za ním v celkovom poradí bol päťdesiatnik Roman Hulka! Najrýchlejšou ženou na krátkej trati bola Martina Grančičová. Kompletné výsledky nájdete na tomto odkaze.A čo dodať na záver? Istrofinal Snežnický MTB maratón si urobil za pár rokov svojej existencie u bikerov veľmi dobré meno, čo potvrdzujú aj pozitívne hodnotenia tu na webe. Organizácia je na veľmi dobrej úrovni a trať je jedna z NAJ na Slovensku. Je jedna z najkrajších a patrí aj k najťažším polmaratónskym tratiam, ak nie je najťažšou u nás vôbec. A či si tu prídem zapretekať aj budúci rok? Jednoznačne áno!

Zdroj fotografií: Michal Gábor, Lenka Imrichová

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Istrofinal Snežnický MTB maratón

05.09.2020
MTB - maratón
Snežnica - Kysucká vrchovina (Slovensko)

Propozície, Reportáže, Výsledky, Foto

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle)

Komentáre

GaliPet 10.09.2020 (13:38)

thumb_up9thumb_down


"Ale nedaj boze ked tu bude raz poriadne chcat "
Ani nebolo treba. Môj výsledok: Dve zlomené rebrá a zlikvidovaná prilba. To mi však nezabránilo užiť si aj cieľovú 26% rovinku.

 
MarianX GaliPet 10.09.2020 (15:58)

thumb_up0thumb_down


uf...tak máš môj obdiv, keď si šiel s dolámanými rebrami...

 
Imroman 10.09.2020 (12:41)

thumb_up7thumb_down


Nevravim to len preto, ze som domaci...no tato trat je vazne skvela. Spolu s Drapakom jedna z top u nas. A hlavne super, ze chalani sa ju snazia "sperkovat" a vylepsovat...

Ale nedaj boze ked tu bude raz poriadne chcat

 
myrech Imroman 10.09.2020 (16:14)

thumb_up0thumb_down


Víťaz 51y mal priemerku necelých 19 km/h
Víťaz 21y mal priemerku necelých 20 km/h
to musí byť "výživná" trať.
Naozaj to bol XCM?

 
MajkyF myrech 10.09.2020 (20:23)

thumb_up0thumb_down


Ake su podla teba priemerky na vyzivnych tratiach ?

 
Imroman myrech 10.09.2020 (20:47)

thumb_up0thumb_down


Som sa dobre zasmial

 
Strenki myrech 10.09.2020 (20:59)

thumb_up0thumb_down


No daj akú si mal ty priemerku, nech vieme, ako náročná bola pre teba. Či len trepeš a ani si nebol?
Majstrák Kráľovský Haring mal 20, Donovalský 20, Košícký 2019 víťaz mal 23. Rýchly Stupavský bol 24,5km/h priemer.
Dokonca VEĽMI technicky náročné MTB Trilogy mala špička priemer ~19km/h.
Dolní Morava (čo je totálny extrém trať čo sa týka techniky, dĺžky aj výškových) mal víťaz 20,5km/h
Skôr preteky s priemerom nad 25+ (niektoré české KPŽ až 30-35km/h) sú málo technicky náročné preteky.
To je tak, keď sa nevyznáš, ale komentuješ bludy a hejty na internetoch ...

 
iceman myrech 10.09.2020 (20:59)

thumb_up1thumb_down


Tiež som sa dobre zasmial. Len tak zo srandy som pozrel priemerky na iných maratónoch. Stupava 105km - vyše 24km/h, Rajecké Teplice 80 km - vyše 25km/h. Sú to tie rýchlejšie preteky. Priemerka pod 20km/h na polmaratóne o niečom asi hovorí.

 
myrech iceman 10.09.2020 (21:35)

thumb_up0thumb_down


@Strenki - to nebol hejt. Moj prispevok nebol ironicky, a myslel som to vazne, ze to musela byt narocna trat ked vitaz siel pod 20 km/h.
Na tomto maratone som nebol, a trat nepoznam. V oblasti Vadicova, Sneznice , Kotrcinej lucky som jazdieval cca 15rokov dozadu.
Nebudem tvrdit, ze sa vyznam, ale cisla sa daju lahko dohladat (dokonca cez linku co je v clanku) & co to si este pamatam.
Na posledy som bol na maratone v 2011 - Horal Krejzi.
btw. Krezi som dal 7x , priemerky som maval 14-17km/h. Barenyi, Hartl mi davali cca 1 min na 1 km - oni sli 20-24km/h podl atoho kolko bolo blata. Bol som hobik a koncieval som niekde medzi polovicou a 3/4 startoveho pola
Ked myslite, ze je diskusia pre vyvolenych, ktori sa strasne vyznaju,
tak ok, nebudem sa Vam tu miesat.
Vela stastnych kilometrov

 
iceman myrech 10.09.2020 (21:48)

thumb_up3thumb_down


Stačilo napísať výživná trať bez úvodzoviek a nič by nikto neriešil 😉

 
Strenki myrech 10.09.2020 (22:02)

thumb_up1thumb_down


@myrech no tak potom si to dosť neštastne napísal, keď to nebol hejt z tvojej strany, ale napísané to bolo ako čistokrvný hejt (v preklade my ti nevidíme do hlavy, iba vidíme čo si napísal)
Treba si dávať pozor, pretože tie "" spravili presný opak ako bol tvoj zámer. Ako som uviedol príklady, priemer ~20km/h značí parádnu a náročnú trať. Snáď sa teraz neurazíš a budeš diskutovať aj do budúcna

 
nadro myrech 10.09.2020 (21:48)

thumb_up0thumb_down


A vieš prečo? Lebo sú tu dlhé lúcne zjazdy kde sa chodí 60km/h a viac takže preto sú tie priemerky také vysoké

 
lavinak 11.09.2020 (23:46)

thumb_up6thumb_down


Ahojte všetci bikeri..
sme veľmi štastní, že sa Vám maratón páčil. Robíme to všetci srdcom, od parkovčíka, regulovčíka, registráciu, až po... a spolu až 102 ludí, ktorí pomáhajú pri realizácií tohto podujatia !
Sme nesmierne radi, že ste boli spokojní. Dosiahli sme rekord: 619 pretekárov, vďaka Vám ! Radite nás medzi najlepšie maratóny na Slovensku. Ďakujeme ! Veľa to pre nás znamená... No aj naďalej chceme zostať "nohami na zemi" a vsadiť na kvalitu, nie kvantitu.
Ďaľší rok plánujeme taktiež limit 600 pretekárov.
Čo sa týka výberu trasy.. káždý sa mohol rozhodnúť, podľa skúsenosti.. či pôjde krátku 21 km rýchlejšiu, menej náročnú trasu, alebo zvolí "peklo severu" 51km trasu, na ktorej je viacero technických úsekov, single trailov, výšlapov, zjazdov...
Podmienky ste mali všetci rovnaké Technické pasáže chceme ponechať aj na ďaľší ročník + pripravíme pre Vás ďaľšie malé pekné zmeny. V prípade nepriaznivého počasia je vždy pripravený plán B.. Ale veríme, že aj o rok bude slnko a opäť si užijete Vašu jazdu na 8. ročníku Istrofinal Snežnický MTB maratón 4.9.2021

Pozdravujem Vás..
Michal Gábor


 
pega7 lavinak 25.09.2020 (14:03)

thumb_up0thumb_down


Keďže toto bol môj "na staré kolená" (47 r.) vôbec prvý maratón a hneď som si naložil 51 km, tak som sa nestačil čudovať, aký bol neuveriteľne pestrý i náročný. Cieľ som si však splnil, keďže som do cieľa napriek trom pádom a ohnutej pätke prehadzovačky prišiel.
Veľká poklona organizátorom vo všetkých smeroch. Teším sa na budúce!

 
the-redsox 10.09.2020 (15:26)

thumb_up0thumb_down


Super trat. U mna zle zvoleny predny plast nakolko som netusil, ze bude vlhko/mokro. 2x som polozil bike a ako bonus bahenny kupel. Nastastie nic zlomene.

 
MarianX 10.09.2020 (16:00)

thumb_up0thumb_down


ja nemám veľmi s čím porovnať, ale fajn prostredie a pekná trať (kratšia...)...

 
thetruevil 10.09.2020 (22:27)

thumb_up0thumb_down


Ja som absolvoval 20tku a môžem len pochváliť 👍 ďalší rok opäť 🙂

 
mijat 11.09.2020 (09:09)

thumb_up0thumb_down


mozem len potvrdit, super akcia a hlavne MTB trat so vsetkym co ktomu patri, vacsinu dlhej usmev od ucha k uchu, paradne singlace, narocne stojky no takto som si maraton uz davno neuzival... len zrovna z tohto maratonu som sa tesil na videoreport od Imromana nic v zlom iceman

 
GaliPet mijat 11.09.2020 (09:44)

thumb_up2thumb_down


Sem tam zmena autora reportáže je pre čitateľov vhodná.
( nič v zlom imroman)

 
Imroman mijat 11.09.2020 (09:58)

thumb_up3thumb_down


Ja som bol inkognito, proste si len zajazdit

 
iceman mijat 11.09.2020 (11:09)

thumb_up1thumb_down


Som presvedčený, že Imro zoberie v nejaký pekný deň kameru na tento okruh a urobí super video. A keďže nepôjde maratónske tempo, tak si dá na tom videu patrične záležať

 
Pridaj komentár