Test: Panaracer Comet HardPack 29' - dokonalé obutie do sucha

Test: Panaracer Comet HardPack 29' - dokonalé obutie do sucha

V úvode maratónskej sezóny sa mi naskytla možnosť otestovať tieto pneumtiky od Panaracer v rozmere 29x2,10. A síce som pred ich osadením mala menšie obavy, tie som však zahodila okamžite po prvej jazde.

Na Comet HardPack som prechádza zo Schwalbe Nobby Nic 29x2,25 (57-622) a 29x2,35 (60-622). Teda, hneď na úvod sa priznám, že vo svoje jazdecké schopnosti nemám najväčšiu dôveru a preto rada jazdím širšie gumy na nižších tlakoch. To u mňa krásne funguje ako placebo efekt. Mám dojem, že nemôžem stratiť trakciu a každú jazdu tak prežijem bez pádu . Zdroj mojich obáv je už teda asi každému jasný.Po postavení na váhu Comet HardPack s kevlarovou pätkou ukazovali cca 620 g, na mojej neskalibrovanej kuchynskej váhe . Plášte sú tenké a ľahučké, v porovnaní s mojimi “klasikami”. Žiaľ tento model je bez možnosti použitia ako bezdušáky. Plášte som osadila na ráfiky značky Rodi, 622x25. Po maximálnom pretlakovaní na 4 bar bola šírka plášťa 55,5 mm, pri jazdných tlakoch 1,7 bar okolo 53 mm.Prvý výjazd


Úvodnú jazdu som začala najprv na vysokých tlakoch 4,5 a 4 bar, lebo veď prečo nie. Na asfalte moje HTčko valilo ako cesťák, sranda to však prestala byť v teréne. Samozrejme bike ani gumy na takéto tlaky nie sú stavané a nakoniec som skončila na 2 a 1,7 bar. A jazdu som si začala naozaj užívať. Teda, najprv som ich pokrstila prvým agátovým tŕňom, veľkým ako zub megalodona. A až následne po oprave defektu, vo fajnovom veternom počasí a nešťastí z mojej defektovej príťažlivosti…Na udupanej poľnej ceste či na štrku držali perfektne. Plášte majú nízky hustý vzor, podobný napr. Maxxis Ikon. Nízky valivý odpor a dobrá priľnavosť mi dali možnosť sa vyblázniť na cestách, ktoré som predtým iba prechádzala. V zákrutách som si síce musela privyknúť na iný jazdecký štýl, no aj v náklone si viedli nečakane dobre. Občas ma trošku skrotili, po nabehnutí do hlbšieho štrku, kde si zadok robil čo chcel a nebral ohľad na zmenu smeru jazdy. To sa však dá pri nízkom vzore tak trochu aj očakávať . Trošku mi liezlo na nervy neustále vyhadzovanie štrku. Celú jazdu som počúvala bubnovanie o blatník.Druhá jazda už bola našťastie bez defektov či iných komplikácií. Ešte som si ale musela zvykať na menší náklon, ktorý som si na Comet HardPack mohla dovoliť, voči mojim “klasikám”. Čo som si ale krásne užila, boli suché korene. Po tých sa šlo nádherne, či už smerom dolu, alebo hore.Na pretekoch


Naozaj na tvrdom, suchom povrchu jazdia “samé”.
No a po krátkom oťukaní sa mohlo ísť pretekať. Najprv jedna časovka do kopca, kde som si spravila osobný rekord a trať som si vážne užila. Plášte boli rýchle a povrch Malých Karpát im “chutil”. Cestu späť sme si zjazdili neznámou trasou, keď sme zle odbočili a tak mali aj menšiu skúšku jazdy na „blind". Po štrkovej ceste a vo vysokej rýchlosti sa nové plášte nenechali vyviesť z miery a ja som sa na ne mohla plne spoľahnúť.Tieto moje dve nové radosti som si vzala aj na prvý riadny maratón a moju prvú dlhú trať, Topoľčianky. Podmienky na trati im sadli ako uliate. Trať bola suchá a prašná. To pravé orechové. Korene, rýchle zjazdy, všetko som si to mohla neobmedzene užívať, teda v rámci svojich kondičných možností. A jednoznačne môžem povedať, že tieto plášte budem veľmi rada jazdiť aj naďalej.

Ako by som to zhrnula


Plášte Panaracer Comet HardPack majú svoje určenie jasne dané už v názve. A výrobca nezavádza. Naozaj na tvrdom, suchom povrchu jazdia “samé”. Sú rýchle a zmes už na pohľad vyzerá kvalitne. Obrovským plusom je u tohto modelu jednoznačne cena. Priznám sa, bežne by som si lacné plášte nekúpila zo strachu o ich kvalitu. Comety ma však veľmi príjemne prekvapili a okamžite som zahodila predsudky.Plášte majú okrem nízkeho valivého odporu dobrú trakciu na suchých technických úsekoch, či v zákrutách. Chýba mi na nich len ochrana proti prierazom, čo je však daň za nízku hmotnosť. Pre vyznávačov bezdušového systému tento plášť vhodný nebude, nakoľko na takýto systém obutia nie je od výroby určený. Ak ste však cyklisti “s dušou” a chcete si naplno užiť prašné cesty, Panaracer Comet HardPack môžem bez váhania odporučiť. Cena plášťov je cca 30 € a nájdete ich aj v našom eshope.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
DeniDu (Denisa Dubovská)
Páči sa ti tento článok? thumb_up28thumb_down comments 17 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Drsnejší terén so skalami, koreňmi a šmykľavým povrchom dáva jazdcovi, plášťom a kolesám zabrať. Ale už existuje pomerne efektívne riešenie, ako predchádzať „katastrofe"...
Test: Tufo Speedero - gravel rýchlik z Čiech

Test: Tufo Speedero - gravel rýchlik z Čiech

Dalo by sa povedať, že touto pneumatikou som uzavrel testovanie celej gravel ponuky od našich susedov. Aký je plášť Speedero a načo sa najviac hodí? Zvládne aj nejaký ťažší terén alebo je určený len na rýchlý spevnený povrch?
Test: Milkit bezdušová sada - ľahšie to už nebude

Test: Milkit bezdušová sada - ľahšie to už nebude

Vždy, keď si poviem, že už som videl všetko, tak príde niečo, čo ma donúti na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť. Presne takto nejako som ostal pozerať na krabicu s nápisom Milkit.
keyboard_arrow_up