Test: Gravel košeľa a tričko? Letná pohoda od značky Sportful

Košeľa alebo tričko namiesto dresu? Aj o tomto je gravel jazdenie. Budú reakcie na takéto oblečenie buď veľmi pozitívne, alebo opačné, ale nič medzi tým?

Vnímajú určité krajiny extravagantnú módu viacej benevolentne? Existujú národy, kde je vyčnievanie z davu „odmenené” kritickými pohľadmi? Podľa môjho názoru áno, asi to súvisí aj s historickými okolnosťami konkrétneho miesta. Kto trochu cestoval po svete, veľmi rýchlo zaradí Slovensko do jednej z týchto dvoch kategórií. Ale všetko sa vyvíja a ja tu nechcem mudrovať a polemizovať. Už teraz sa teším na diskusiu pod týmto testom, zvedavý som na názor na takéto trochu odlišné cyklistické oblečenie.

oblečenie od Sportfulretro oblečenie od Sportful

Ak som aj článok začal témou móda, ďalej sa chcem viacej zamerať na vlastnosti jednotlivých kúskov Sportful. Ak by mal nejaký cyklista alebo cyklistka chuť tieto veci vyskúšať, aby sa im lepšie vyberali veľkosti a spravili si predstavu, aké to je jazdiť v košeli Sportful Indigo, tričku Flow Giara alebo krátkych nohaviciach Sportful Supergiara s prívlastkom SkyRider. A ak som spomenul cyklistky, tak nie náhodou, existujú aj dámske prevedenia, prípadne by som pozornosť nesústredil len na gravel, ale „cieľovkou” môže byť aj MTB alebo „urban” jazdenie.

oblečenie na cestnú cyklistiku, Sportful

Tie roky sedemdesiate

Začnem s tým najzaujímavejším, čo nás dnes čaká, košeľa alebo polokošeľa so zvláštnym názvom Indigo. Ja som si ju vybral v zelenej farbe, zaujímavá je aj kayenská červená. Tak aké Indigo? Ďalšia vec, ktorá ma mätie, je zaradenie košele v MTBIKER shope. Nie je umiestnená v kategórii dresy, kde by som hľadal za bežných okolností veci na jazdenie, veď aj tričko Flow Giara, o ktorom ešte bude reč, je práve tu. Na chvíľu som aj zapochyboval, či sa má v košeli jazdiť, ale veď má vzadu 3 cyklistické vrecká a model na fotke má oblečené cyklistické nohavice. Toľko kontroverzií hneď na začiatku.

Košeľa Sportful IndigoKošeľa Sportful Indigo

Očakávania a výber veľkosti

Keď som sa rozhodoval, aký dres na gravel vyskúšam a hlavne, čo predstavím v podobe článku, voľné veci z gravel kolekcie Sportful ma hneď zaujali. Na prvý pohľad sa mi hodili ku gravel jazdeniu, aké mám rád. Z cestnej cyklistiky bývam unavený z „dupania”, stále som navlečený v aero veciach. Preto gravel používam na vypnutie hlavy, chcem si oddýchnuť od áut a práve voľnejšie oblečenie mi k tomu sedí. Žiadny cyklopočítač, watty, proste pohoda.

rozopnutá Košeľa Sportful Indigo, testKošeľa Sportful Indigo

Pri skúšaní som automaticky siahol po veľkosti XL (199/85), ako som zvyknutý nosiť pri Sportful dresoch. Košeľa mi však bola veľká, vzadu som ju mal až pod zadok a pri predklone do cyklistickej pozície mi škaredo prevísala na bruchu. Aj som sa zľakol, že sa možno nehodí na moju postavu, pre istotu som vyskúšal aj veľkosť L.


Na ramenách som na hrane, ale je to OK, hlavne mi výborne sedí dĺžka a aj prevísanie zmizlo. Na tomto mieste môžem spomenúť dobre fungujúci konfigurátor veľkostí na stránke Sportful, napriek mojej výške mi automaticky neponúkal veľkosť XXL.


Materiál a vyhotovenie

Košeľa dobre schne, je to dobrý kompromis medzi funkciou a pohodlím.
Kombinácia polyesteru a bavlny napovedá, že prioritou je pohodlie a pocit na pokožke, umelé vlákno zabezpečí odolnosť a termoreguláciu. Na dotyk sa zdá byť látka hrubšia, ako v skutočnosti je, som zvyknutý na tenké a maximálne funkčné materiály klasických dresov. Pri detailnom pohľade je vidieť až priehľadnosť košele, hrubšie miesto je len v oblasti šije, kde sú 2 vrstvy.

vrecká na košeli Sportful Indigo
Na košeli sa mi páči golier, funkciu podľa mňa nemá žiadnu, jednoducho len vyzerá „cool”. Na prsiach je jedno vrecko s logom Sportful a vrecká vzadu som už spomínal. Tým, že košeľa má byť voľná, chrbtová strana nemá z vnútornej strany protišmykovú úpravu, preto by som tieto vrecká „nepreťažoval”, ak by sa veľmi naložili, budú sa hýbať do strán. Veci dnu drží gumička na vstupe.

Sportful retro kolekcia, Košeľa Sportful Indigo, krátke nohavice Sportful Sky Driver Supergiara

Jazdenie v retro košeli

Zadná strana je predĺžená, aby všetko sedelo najmä v pozícii v sedle.
Vďaka prednému zipsu som si zvykol v najväčšom teple košeľu úplne rozopínať, v takýchto podmienkach nemôže úplne konkurovať letným klasickým dresom. Podľa chuti pod ňou jazdím buď s funkčným tielkom, alebo aj bez, materiál je vďaka bavlne oveľa príjemnejší, ako majú bežné dresy. V zadných vreckách nosím najmä tyčinky, kľúče ale ťažší mobil dávam radšej do vreciek gravel nohavíc Sportful Supergiara. Košeľa dobre schne, je to dobrý kompromis medzi funkciou a pohodlím.

tričko Flow Giara Sportfultričko Flow Giara Sportful

Jednoduché a príjemné tričko

S tričkom Flow Giara a skúšaním veľkostí to bolo presne ako s košeľou. Skončil som z identických dôvodov pri veľkosti L. Existujú 3 farebné prevedenia (hnedá, berry blue/cayenna red, cayenna red/mud) ja som si vybral to najmenej tmavé.

tričko Flow Giara Sportful
Veci majú aj podobný materiál, oproti košeli mi príde ešte jemnejší a asi aj trochu tenší. Oblieka sa klasicky cez hlavu, otvor nie je veľmi veľký a ani pružný, ak som si chcel tričkom prekryť nos a ústa kvôli prachu od traktora, ktorý som predbiehal, nešlo mi to.

tričko Flow Giara Sportful
Viac cyklistický je strih trička, je to taký medzikrok medzi dresom a košeľou. Zadná strana je predĺžená, aby všetko sedelo najmä v pozícii v sedle. Na tričku Flow Giara je len jedno malé vrecko so zipsom na chrbáte, zvyknem v ňom nosiť kľúče. Tričko sedí tak dobre, že ich hmotnosť nevadí, dokonca pri jazde ani neštrngajú.

tričko Flow Giara Sportfulrukáv trička Flow Giara Sportful

Ako som spomínal nosenie tielka pri košeli, tak to rovnako robím aj s tričkom. V tomto prípade však nie je možné prípadné regulovanie teploty pomocou rozopínania. Pre košeľu aj tričko platí, že nemajú výraznejšie reflexné prvky.

krátke nohavice Sportful Sky Driver Supergiara Sportful

Evolúcia nohavíc

U značky Sportful som si všimol, že podľa označenia rovnaká vec, ale kúpená v rôznom čase, môže byť iná. Keďže tie zmeny boli vylepšeniami, proti tomu nebude nikto namietať. Presne toto som si všimol na nohaviciach Sportful Supergiara (XL), ktoré som už síce testoval, ale teraz ma zaujal ich nový dizajn z aktuálnej kolekcie. Označenie Sky Rider odkazuje asi na malé vytlačené bodky, pripomínať majú nočnú oblohu.

krátke nohavice Sportful Sky Driver Supergiara Sportfulkrátke nohavice Sportful Sky Driver Supergiara Sportful

V predaji sú aj klasické prevedenia gatí Supergiara, všimol som si rozdiel v cene. Minuloročné sú drahšie. Napadlo mi skontrolovať vložku, či v Sky verzii nie je lacnejšia, ale nie, je tam tiež DMS, ktorá je stavaná pre jazdenie po nerovnostiach. Porovnal som aj počet vreciek alebo prevedenie trakov a všetko rovnaké.

krátke nohavice Sportful Sky Driver Supergiara Sportful
Nakoniec som našiel 3 odlišnosti. Inak vyzerá protišmyková gumička, rozdiel vo funkcii nie je. Jednofarebné Supergiara majú reflexné prvky, Sky ich nemajú. Príjemná výhoda a vylepšenie, o ktorom som hovoril na začiatku, je, že vrecko na stehne je väčšie. Konečne sa mi tam zmestí aj nový mobil, ani kúsok netrčí. Všetko ostatné o nohaviciach zostáva v platnosti, ako som opisoval v minuloročnom teste. Na gravel a MTB sú výborné najmä kvôli vložke a extra vreckám.

sportful gravel oblečenie

Klasické dresy oddychujú

Podľa čoho sa dá spoznať, že nová „handra” v šatníku cyklistu splnila očakávania? Ak opadne prvé nadšenie z kúpy a nová vec sa aj ďalej používa viac, ako staršie oblečenie, vtedy sa výber podaril. S výberom košele a trička som doteraz spokojný, netradičný strih a aj dizajn sa mi ani po čase „neprejedli”, vidieť to aj na nižšej frekvencii, s akou obliekam klasické gravel dresy. Áno, takto ladené kúsky nebudú hlavným prúdom pre väčšinu cyklistov a cyklistiek, ale mne sa práve aj toto na nich páči.

V čase písania testu je na veľa vecí v MTBIKER shope akcia, bežné predajné ceny sú nastavené nasledovne. Košeľa Sportful Indigo 99,99 €, tričko Flow Giara 79,99 € a krátke nohavice Sportful Sky Driver Supergiara 139,99 €.

Takto vyzerá aktuálna ponuka dámskych modelov a rôznych farieb trička Sportful Flow Giara a nohavíc Sportful Supergiara.

Cestné alebo gravel testy oblečenia od talianskej značky Sportful, pre všetky ročné obdobia, nájdete v Magazíne.
Zdroj fotografií: archív redakcie
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Nebudem vám klamať, aj mne sa už niekedy zdá testovanie piateho setu gravel oblečenia za rok trochu prehnané. Veď toľko tých rozdielov medzi výrobcami predsa nemôže byť.
Test: Sportful SUPERGIARA - v čučoriedkovej farbe chutí gravel lepšie

Test: Sportful SUPERGIARA - v čučoriedkovej farbe chutí gravel lepšie

Farebne zaujímavý letný set najmä na gravel a MTB ponúka viac, ako len pekný dizajn. Silnou stránkou je vložka nohavíc, horšie sú na tom kovové časti.
Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?

Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?

Prečo som si obľúbil bundu Sportful Total Comfort a nohavice Fiandre? Je rozdiel v materiáloch tak zásadný?
keyboard_arrow_up