Tielko pod letný dres? Potenie pomáha alebo len otravuje?

Tielko pod letný dres? Potenie pomáha alebo len otravuje?

Dávať si ďalšiu vrstvu pod dres, keď je vonku teplo? Ako si vybrať konkrétny model funkčného tielka?

Pri jazde v horúčave si cyklista najviac želá jednu vec. Potrebuje sa ochladzovať. Spojencom v tomto úsilí je oblečenie, preto krátke nohavice a dresy určené do najvyšších teplôt sú maximálne odvetrané a materiál vyzerá ako sieťka. V najväčšom horku chceme mať na sebe čo najmenej vecí, letné perforované dresy nosené priamo na pokožke môžu spôsobiť aj to, že sa cez ne spálime.

Ako protiklad k takémuto minimalizmu v obliekaní sa môže zdať, ak si niekto oblečie pod dres ešte aj ďalšiu vrstvu, funkčnú bielizeň alebo „potné" tielko, je jedno, ako to nazveme. Ako funguje ochladzovanie a aké sú základné pravidlá termoregulácie tela? Ako si vybrať z rôznych modelov spodnej vrstvy do tepla?Čo je dobré vedieť o potení


Možno sa to bude zdať divné, ale pot je náš kamarát. Jednak vyvoláva na pokožke chladivý efekt a zároveň pomáha z tela vylučovať prebytočné teplo. O pote sa dá povedať, že funguje ako chladiaca kvapalina. Ak by sa s našou termoreguláciou niečo stalo, už pri telesnej teplote 42 °C môžu nastať závažné problémy, až smrť.

Špeciálne pri vytrvalostných výkonoch som už viackrát z úst športovcov počul, že kto zostane suchý, skončil.
Zaujímavé je, že športovci sa začínajú potiť skôr, ako bežní ľudia a navyše to robia efektívnejšie. Na druhú stranu, trénované telo nestráca toľko tekutín, organizmus pracuje efektívnejšie. V priemere vieme pri športe vypotiť až jeden liter za hodinu, preto je pitie dôležité. Čím dlhšia je aktivita, tým stúpa potreba do tela dopĺňať aj soli, draslík a ďalšie látky, najčastejšie sa toto rieši pitím aj iných nápojov, ako je čistá voda.

Zaujímavosťou je, že muži majú viacej potných žliaz ako ženy, takže tie môžu trpieť na prehrievanie častejšie. S potením sú spojené aj rôzne polopravdy, ak si niekto myslí, že vďaka nemu výrazne schudne, je to omyl. Väčšinou ide len o stratenú vodu, alebo je potenie iba súbežný jav inej aktivity, ktorá páli kalórie. Potením sa nerobí ani detox, žiadne jedovaté látky z tela nevytekajú, takéto polopravdy sa väčšinou zneužívajú pri predaji.Sucho je zlé


Prečo nosiť funkčné tielko pod dresom a ako pomáha s ochladzovaním? Je to celkom jednoduché, štruktúrovaný materiál a funkčné vlákno vytvára medzi pokožkou a dresom priestor, ktorý je pri ochladzovaní prospešný. Ak fúka teplý suchý vzduch, želaná vlhkosť pod dresom vydrží dlhšie, lepšie funguje termoregulácia, najhoršie, čo by sa mohlo stať, je, že zostaneme v horúčave úplne suchý. Aj z tohto dôvodu sa veľa športovcov pri výkone v lete polieva vodou. Špeciálne pri vytrvalostných výkonoch som už viackrát z úst športovcov počul, že kto zostane suchý, skončil.

Keď je potu až príliš


Opačný extrém je, keď je vlhkosti až priveľa. Jednak to nie je príjemné a ak je vonku zároveň zima, telo by sa mohlo podchladiť. Kvalitný funkčný materiál vtedy funguje ako potrubie a prebytočný pot presunie o vrstvu vyššie. Na bicykli môže ísť o moment, keď po stúpaní prechádzame do zjazdu, alebo skončí interval. Posledné, čo by si cyklista v tomto momente želal, je byť úplne prepotený s prilepených mokrým dresom na tele. Spodné vrstvy si s odvádzaním vlhkosti poradia lepšie ako bežné dresy, aj keď toto sa tiež mení a na trhu nájdete špeciálne dresy z 3D materiálov, ktoré sa nosia na holé telo.Ako si vybrať spodnú vrstvu?


Ak sa budete držať nasledujúcich tipov, nebude výber letného funkčného tielka žiadny problém. V prvom rade by som išiel po kvalitnej značke, pretože rozdiely v materiáloch a v reálnom fungovaní môžu byť obrovské. Čo sa v popise produktu môže tváriť ako funkčná vrstva, vo finále môže byť len lacná vec z umelého materiálu, ktorá dlho schne a hneď smrdí. Zdrojom zápachu nie je pot samotný, tento „odor" vzniká až na pokožke a zapríčiňujú ho baktérie. Toto nemusí platiť v puberte, pri ochorení alebo v súvislosti s konzumáciou nejakých jedál.Kvalitná značka vydrží a funguje


Ja si za tielko radšej priplatím. Dobrá značka vydrží roky, hlavne, ak sa správne perie. Na toto treba myslieť pri jemných materiáloch, predovšetkým pri tých, čo pripomínajú sieť. Tie sa vedia ľahko trhať, opatrne treba s nimi narábať pri obliekaní a vyzliekaní. A keď už spomínam tieto „fishnets”, môžem dať pár odporúčaní k jednotlivým typom.

Sieť alebo klasika?


Pri výbere termobielizne sa riadim jednoduchým pravidlom, čím výraznejšia sieťka, tým lepšie vo vyšších teplotách.
Nič by však z toho nefungovalo tak, akoby mohlo, keby si biker nezvolil správnu veľkosť.
Ako príklad by som mohol uviesť sieťku Sportful 2Nd Skin Mesh, tú nosím, keď je vonku najteplejšie. Existuje vo verzii tielka a aj s krátkym rukávom, no veľký rozdiel v ich nosení necítim. Asi by som si vybral podľa toho, v čom sa človek cíti príjemnejšie. Tielko má výhodu, že sa nebude krčiť pod rukávom, tričko zase pracuje pod celým dresom.Univerzálnejšia a menej citlivá vrstva sa volá Sportful Pro. Ide o klasický materiál s rôzne štruktúrovaným povrchom, v prednej spodnej časti je sieťka výraznejšia, lebo na tomto mieste sa prekrýva s nohavicami. Viacej perforovaný je aj chrbát, hustejšie vlákno je len na hrudníku, netreba sa tak báť prefúknutia pri rozopnutom zipse na drese. Verzia Sportful Pro je dostupná aj v rôznych farbách, takže štýl netrpí ani v takejto situácii.Veľkosť je dôležitá


Existujú aj ďalšie modely a iné vyhotovenia, rozdiely budú v detailoch. Stále sa zdokonaľuje odvádzanie vlhkosti, prepracovanejšie sú strihy a často sa kombinujú rôzne materiály, ako to je vidieť na tielku Sportful Pro. Nič by však z toho nefungovalo tak, ako by mohlo, keby si biker nezvolil správnu veľkosť. Vrstva musí byť priamo na pokožke, takže sa netreba báť obtiahnutého strihu. Predná časť môže byť kratšia, hlavne, ak sa používajú klasické nohavice s trakmi. Keď som spomínal značku Sportful, mne sedí XL (199/85).Či si zvoliť umelé materiály alebo prírodné, som v tomto momente rozoberať ešte nechcel, to by bolo na samostatný článok. Teraz mi stačí, že som niekomu rozšíril obzory v otázke potenia sa a športu, prípadne mu vnukol myšlienku, že funkčné tielko je aj v lete dobrý pomocník. Posledný tip súvisí s tým, že každý sme trošku iný, preto je dobré si veci vyskúšať na sebe, niekto sa potí viacej a iný menej, rôzne sme zvyknutí na vyššie teploty. Pokojne sa podeľte o svoje skúsenosti, tie moje sú samozrejme limitované. Možno tieto veci fungujú inak chlpatým chlapom a čo sa týka žien a športových podprseniek, tam sa prirodzene nechytám vôbec.

V testoch oblečenia Sportful som sa stihol venovať aj zateplenej termobielizni s krátkym rukávom, všetky články sú v Magazíne. Sieťované tielko Sportful 2Nd Skin Mesh má bežnú cenu 54,99 €, sieťované tričko Sportful 2nd Skin Mesh 64,99 € a klasické tielko Sportful Pro 62,99 €.
Zdroj fotografií: Archív autora
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up56thumb_down comments 31 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Nebudem vám klamať, aj mne sa už niekedy zdá testovanie piateho setu gravel oblečenia za rok trochu prehnané. Veď toľko tých rozdielov medzi výrobcami predsa nemôže byť.
Test: Gravel košeľa a tričko? Letná pohoda od značky Sportful

Test: Gravel košeľa a tričko? Letná pohoda od značky Sportful

Košeľa alebo tričko namiesto dresu? Aj o tomto je gravel jazdenie. Budú reakcie na takéto oblečenie buď veľmi pozitívne, alebo opačné, ale nič medzi tým?
Tip na výlet: Cez Antonstál do Súče - asfaltový únik z civilizácie

Tip na výlet: Cez Antonstál do Súče - asfaltový únik z civilizácie

Tento tip na výlet mám v hlave už veľmi dlho. Zádrheľ je v tom, že vždy, keď túto trasu idem, akosi zabudnem fotiť.
keyboard_arrow_up