Test: Lezyne Zecto Drive – hliníkové blikačky aj na denné svietenie

Test: Lezyne Zecto Drive – hliníkové blikačky aj na denné svietenie

Aj blikačky môžu byť z kvalitného materiálu a je dobre, že výrobcovia počítajú s ich použitím na denné svietenie.

Nový bicykel si zaslúži nové príslušenstvo, ja som chcel vyskúšať blikačky, ktoré by som jazdil na gravel bicykli. Na ňom najčastejšie svetlá zapínam, keď sa do terénu presúvam ešte pomedzi autá na cestách, gravel oblečenie je často v zemitých farbách, tak aby ma bolo lepšie vidieť, svietim aj cez deň. Keďže to je gravel, hľadal som odolnejšie svetlá, blato a prach býva môj „denný chlebíček“ pri potulkách okolo Trnavy. Pri listovaní v ponuke MTBIKER shopu v sekcii Sady svetiel mi všetky parametre spĺňal set Lezyne Zecto Drive, pekný dizajn bol príjemný bonus.

predné svetlo Lezyne Zecto Drive

Očakávania


Označenie IPX7 by malo zaručovať ponorenie na 30 min. do hĺbky 1 metra...
Ideálne blikačky na gravel bicykel by som si predstavoval asi takto. Odolnosť a dobrú viditeľnosť svietenia aj cez deň som už spomínal, v teréne sa určite hodí poriadny mechanizmus na pripevnenie na bike. Tvar by mali mať radšej kompaktný, nech z gravel biku nič netrčí, to je len komplikácia pri prenášaní bicykla a ďalšie miesto na zachytávanie blata.

Lezyne Zecto DriveLezyne Zecto Drive hliníkové blikačky

Zvládať by mali špinu a vodu a keďže jazdím dosť často, určite sa hodí slušná kapacita batérie. Príjemnou vecou je jednoduché zapínanie, pamäť na posledný zvolený režim a presný ukazovateľ stavu batérie, aby som nezostal niekde potme a neviditeľný. Stále hovorím o svojich predstavách, podľa popisu produktu Lezyne Zecto Drive to vyzeralo, že som našiel to, čo hľadám.

Lezyne Zecto DriveLezyne Zecto Drive

Konštrukcia


Prvou vecou, ktorá ma na svetlách upútala, bol dizajn, páčilo sa mi použitie hliníka okolo optiky. Telo je vyrobené z tvrdého plastu a v Lezyne ho nazvali Composite Matrix. Rohy blikačiek a kryt na nabíjacom micro USB vstupe sú chránené mäkkou gumou, to by malo pomôcť pri pádoch a vstupe nečistôt do nabíjania.

Lezyne Zecto Drive hliníkové svetláLezyne blikačka

Odolnosť a výdrž


V popise vlastností pokračujem podľa toho, ako som svoje požiadavky menoval v úvode, s odolnosťou súvisí aj to, ako zvládajú vodu. Označenie IPX7 by malo zaručovať ponorenie na 30 min. do hĺbky 1 metra, to sa s gravelom nechystám robiť.

Výkon svetiel je papierovo stanovený na 250 lumenov vpredu a 80 vzadu, blikačky sa ovládajú jedným tlačidlom, ktoré pri kratšom podržaní ukáže zostávajúcu kapacitu batérie. Tá je na prednom a zadnom svetle odlišná, papierový rozdiel je 15,5 h. vs. 11 h. Samozrejme, záleží od zvoleného režimu.

Lezyne Zecto Drive

Obe svetlá majú aj špeciálny režim na jazdenie cez deň, tieto záblesky sú jasnejšie, aby bolo cyklistu vidieť aj za svetla. Blikačka vtedy používa maximálny výkon a predná by mala vydržať asi 4,5 h. Červené svetlo to má rovnako, len papierová výdrž je vyššia, až 7,5 h. Nabíjanie by malo trvať 2,5 h.

Lezyne Zecto Drive

Umiestnenie na biku


Predné aj zadné svetlo má 2 možnosti uchytenia – buď klasicky s použitím gumičky, alebo pomocou háčika na uško ruksaku alebo taštičky, systém Clip-On. Hmotnosť každého zo svetiel je asi 50 g, ja som ho vážil aj s gumičkou.

váha svetiel Lezyne Zecto Drive

Rozbalenie a prvé nabíjanie


Po rozbalení svetiel som ich najprv úplne vybil, chcel som zistiť, koľko skutočne trvá nabíjanie. Údaj z popisu produktu sedí, trvá 2,5 – 3 h. Kým sa svetlá nabíjali, naživo som si ich ohmatal a prehliadol a skutočne vyzerajú hodnotne, pôsobia kvalitným dojmom.

Montáž na bicykel nebol problém, ja som využil gumičky. Dizajn háčika funguje zároveň ako lôžko, kde svetlo príde do kontaktu so sedlovkou a riadidlami. V tomto mieste je háčik inak prehnutý na bielom a inak na červenom svetle, zadné má vybratie väčšie, aby sa kompenzoval sklon sedlovky a svetlo tak nesvietilo do zeme.

gumičky na upevnenie Lezyne Zecto Drive

Chybičky krásy


Tvarovanie háčika spôsobuje to, že svetlá nie sú na bicykli presne v strede, vpredu to nevadí, že je trochu vyššie. Zvláštne to vyzerá vzadu, svetlo je viacej vystrčené do strany. Obe blikačky som montoval tak, aby sa tlačidlo nabíjania nachádzalo hore a ľahko sa obsluhovalo. Za najväčší mínus svetiel považujem tvrdý plast, z ktorého je háčik vyrobený, lebo oškiera sedlovku a riadidlá. Nalepil som tam priesvitnú ochrannú fóliu, ako provizórne riešenie. Pogumovanie by bolo lepšie.

Lezyne Zecto Drive

Háčik je ozaj pevný, ak svetlo zavesíte na nejaké pútko, netreba sa o neho báť...
Tlačidlo na zapínanie je na moje veľké prsty malé, hlavne pri obsluhe za jazdy to je občas boj. A nech už vybavím všetky mínusy blikačiek na jednom mieste a ďalej môžem len chváliť, micro USB konektor je zastaraný, v roku 2023 sa mi nechce triafať kábel správnou stranou, USB-C by mohlo byť odolnejšie a rýchlejšie riešenie.

Lezyne Zecto Drive

Režimy a svietenie


Na starých svetlách som neznášal, že mi po vypnutí nezostal v pamäti posledný zvolený režim, Lezyne toto zvláda. Logické mi príde aj sledovanie stavu batérie, po bokoch sú 4 malé diódy v rôznych farbách, ako sa blikačky vybíjajú, postupne zhasínajú. Kontrola je možná aj krátkym podržaním tlačidla pri vypnutom svetle, kontrolné diódy sa na chvíľu ukážu aj pri zapínaní.

diódy, stav batérie

Na svetlách najčastejšie používam režim denných zábleskov, predné aj zadné svetlo je výkonné dostatočne a aj v najjasnejších letných dňoch so slnkom v očiach budú vodiči cyklistov vidieť. Pozor pri jazde večer, treba z výkonu blikačiek ubrať a zvoliť iný režim, aby neosvetľovali až príliš. Sada Zecto Drive svieti aj do strán, pod hliníkovým krúžkom je priezor, čo určite zvyšuje bezpečnosť jazdca. Predné svetlo nie je vhodné na klasické svietenie si na cestu, aj keď 3 diódy majú poriadny výkon, optika a smerovanie svetelného lúča nemá slúžiť tomuto účelu.

Lezyne Zecto Drive

Keď sa batéria blíži k vybitiu, blikačka si sama zmení režim, aby sa takto predĺžil čas dojazdu. Manuálne sa dá ešte prepnúť medzi blikaním alebo svietením, asi kvôli rôznej legislatíve, v niektorých krajinách je blikanie zakázané. Výdrž batérie súhlasí s tým, čo deklaruje Lezyne, svetlá som jazdil len v lete, ako zvládajú chlad môžem do článku doplniť neskôr.

háčik na upevnenie, Lezyne Zecto Drive

Možnosti montáže


Gumičky majú 2 možnosti natiahnutia, držať budú na tenkých aj hrubších priemeroch. Háčik je ozaj pevný, ak svetlo zavesíte na nejaké pútko, netreba sa o neho báť, skôr bude náročné ho tam dostať, materiál je ozaj pevný.

test Lezyne Zecto Drive

Spočítané a zhrnuté – od setu Lezyne Zecto Drive som dostal to, čo som chcel, sklamaním bolo iba to poškriabanie sedlovky. Svetlá som si vybral dobre, vyhovujú mi tvarom, spracovaním, robustnosťou, výdržou a hlavne aj výkonom. Blikačky v sebe nemajú „vychytávky" ako detekcia prichádzajúcich áut, brzdové svetlo alebo kreslenie svetelných lúčov na zem, ale na gravel bicykli by som toto nevyužil, zbytočne by to navýšilo cenu takéhoto setu.

Keď sme pri peniazoch, bežná cena tejto sady je 74,99 €, predná a zadná blikačka sa dajú kúpiť aj samostatne, samozrejme, set vychádza výhodnejšie. Takto vyzerá aktuálna ponuka modelu Lezyne Zecto Drive.
Zdroj fotografií: Archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 17 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Knog R-150 a Front Blinder - blikajúca „rodinka“ od protinožcov

Test: Knog R-150 a Front Blinder - blikajúca „rodinka“ od protinožcov

Knog je známy svojím inovatívnym dizajnom a rovnako aj dôrazom na kvalitu. Ale čo to znamená v prípade „obyčajných" blikačiek?
Test: Ravemen PR1000 - krátke dni? No a čo?

Test: Ravemen PR1000 - krátke dni? No a čo?

Cesta, MTB, dochádzanie? Predné svetlo Ravemen PR1000 sa nestratí ani v jednej z týchto disciplín.
Doplnky na nočné jazdy – bezpečne mestom aj lesom PR článok

Doplnky na nočné jazdy – bezpečne mestom aj lesom

Jeseň je typická sychravým počasím, šerom a skorým stmievaním. Od jazdenia to však mnohých neodradí. Čo by sa mohlo zísť na takéto neskoré jazdenie?
keyboard_arrow_up