Test: Shimano S-PHYRE SH-XC902 - tretry, ktorým verím roky

Test: Shimano S-PHYRE SH-XC902 - tretry, ktorým verím roky

Opäť som vyskúšal najvyšší horský model tretier Shimano, už som nespravil chybu, ako naposledy. Názor o kvalite značky sa dá spraviť aj z fotiek na konci testu.

Hlavný hrdina tohto testu bude „off-road" model Shimano SH-XC902, keďže ide o posledný prírastok do mojej výbavy, zameriam sa na jeho silné stránky a pokúsim sa nájsť aj nejaké slabé. Tento článok však pojmem nielen ako test MTB tretier, chcem spomenúť aj to, prečo sa vždy vrátim k Japoncom, keď si vyberám tretry.

Ak dobre počítam, s tretrami Shimano jazdím už 5 rokov, vždy išlo o najvyššiu verziu S-PHYRE. Úplne prvý model, ktorý som obúval, niesol označenie SH-RC900 a podľa svojho fotoarchívu odhadujem, že sa písal rok 2018. Potom som vyskúšal aj pokračovateľa, ktorý sme poznali pod číslom 901, a posledné dve sezóny využívam predposlednú generáciu cestných tretier Shimano SH-RC902.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902

Zaujímavé bude ukázať už poriadne zjazdené cestné tretry, na ktorých je najlepšie vidieť, či sa tvrdenia o kvalite značky skutočne zakladajú na pravde. V máloktorom teste viem argumentovať mnohoročnými skúsenosťami tak, ako v tomto prípade.

Prečo Shimano?


Prvým impulzom pre zmenu talianskych tretier pred 5 rokmi bolo, že mi boli na prstoch príliš úzke. Tvar Shimano topánky sa mi zdal pohodlnejší, čo sa mi potvrdilo aj pri skúšaní. Vyhovovala mi aj ich cena, oproti konkurencii vychádzala najlepšie. Pozitívne som vnímal aj to, že ich tretry sú osadené systémom zapínania BOA, na ktorý som mal dobré referencie. Chcel som sa vyhnúť suchým zipsom, ktoré pri mojom počte najazdených kilometrov rýchlo degradujú, a vlastné zapínania z dielne výrobcov tretier znamenajú často problém, keď treba zohnať náhradný diel, napríklad po páde.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902, vetranie

Model S-PHYRE má na vnútornej strane špeciálny strieborný materiál, ktorý zabraňuje pohybu nohy v topánke...
A v neposlednom rade sa mi Shimano tretry páčili a stále aj páčia, model S-PHYRE má odjakživa jednoduchý dizajn, čo vždy lahodilo môjmu oku. Prvý model som si vybral kvôli zľave v neónovo zelenej, ďalšie cestné a horské Shimano tretry boli už čierne, najlepšie sa udržujú. Aj keď biele tretry sú samozrejme najkrajšie, no to by som potreboval jedny navyše, čo by som mal len v nedeľu. Takýmto spôsobom si vyberajú tretry asi aj ostatní, ide o kombináciu pohodlia, vlastností, životnosti, dizajnu a ceny.

Špecifiká najvyšších MTB tretier


Nezainteresovaný by mohol tvrdiť, že všetky generácie modelu S-SPHYRE sú takmer rovnaké, a mal by vlastne pravdu. Model ide cestou evolúcie, dramatické zmeny sa nedejú. Raz sa jemne zmení ukladanie látky pod predným kolieskom, aby sa toľko nekrčila, inokedy sa zmení polstrovanie päty, alebo pridajú novú generáciu systému BOA. Pri testovaných tretrách SH-XC902 som sa na stránke výrobcu dozvedel nasledovné.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902

Štýl jazdenia


Tento model je určený najmä na XC jazdenie a pretekanie, dobre poslúži aj na cyklokrose, ja som si ich vybral kvôli gravel pretekaniu, ktoré nás tento rok čaká aj na Slovensku. Požiadavky na tretry sú pri spomenutých spôsoboch jazdenia podobné, všetci chceme ľahkú a tuhú tretru, čo dobre prenáša silu do pedálov a niečo aj vydrží.

Podrážka level 11


Najväčší rozdiel oproti cestnému modelu je gumená úprava karbónovej podrážky ULTREAD XC. Nejde o vyhotovenie vhodné na dlhé chodenie po lese, ale pobehnúť alebo vytlačiť bike s ňou cyklista zvládne. Ako som spomínal, ide o kompromis aj s prihliadnutím na hmotnosť. Výbežky na päte a špičke umiestnené na podrážke sú z Dynalast karbónu, ktorý spĺňa level tuhosti 11.

V popise som nenašiel údaj o hrúbke podrážky, ale Bikefitting softvér má v databáze informáciu o výške 5,9 mm, čo je v porovnaní s inými tretrami a inými značkami výborný údaj. Čím menej materiálu nad pedálom, tým lepšie, konkurencia sa bežne dostáva nad 10 mm. A keď už spomínam Bikefitting, výborná je aj mierka, vďaka ktorej sa dajú zarážky presne nastaviť. Niektoré značky ju majú málo presnú, rýchlo sa vie zodrať a dokonca niekedy nesedí ľavá a pravá.

Shimano S-PHYRE SH-XC902Shimano S-PHYRE SH-XC902, protišmykový materiál


Materiál a detaily


Tretry sú vyrobené z umelej kože, aká je jej odolnosť a koľko vydrží, spomeniem neskôr. Testovaný model má po dve kolieska BOA (Li2), ak sa nič nezmenilo, tento dodávateľ ponúka zaujímavú „crash warranty”. Pred rokmi som si nechal po páde poslať bezplatne nové kolieska, nebol s tým žiadny problém.

To, že strih topánky, a aj to, ako sa materiál správa pri zapínaní, sa časom v detailoch vyvíjal, som už spomínal. Oproti prvému modelu 900 je tých zmien niekoľko. Pamätám si, že tam sa tretra pri zapínaní ľahšie krčila, a opustili aj veľkú sieťku pod predným zapínaním. Tá časom degradovala. To je tá evolúcia.

pogumovaná špička Shimano S-PHYRE SH-XC902

Päta je dôležitá najmä v teréne


Kto by to povedal, že na cyklistických tretrách je veľmi dôležitá aj päta. A špeciálne na tých horských. Model S-PHYRE má na vnútornej strane špeciálny strieborný materiál, ktorý zabraňuje pohybu nohy v topánke. Dobré skúsenosti mám s jeho životnosťou. Škoda, že na cestnom modeli už takéto riešenie opustili, ale chápem, že najviac sa tretry zvyknú vyzúvať pri šliapaní po svojich, napríklad pri tlačení do kopca. Správnu veľkosť má aj päta ako taká, nosil som už tretry, ktoré boli v tejto časti zbytočne plytké.

ochrana karbónovej podrážky Shimano S-PHYRE SH-XC902

Ochrana tretry


Okrem podrážky sa cestné a horské tretry odlišujú aj svojou ochrannou, MTB majú extra pogumovanie. Dôvod je jasný, v teréne sa viacej chodí a ľahšie sa zakopne o kameň. Chránený by mal byť aj karbón na podrážke, aby sa pri chodení zbytočne nepoškodzoval. Dobrá „vychytávka” je pogumovanie podrážky v strede nohy, sú situácie, keď sa hneď nepodarí trafiť zarážku na pedál.

Vetranie a vložky


Z posledných detailov spomeniem vetranie, ktoré prebieha cez sieťku na povrchu. Otvory v podrážke, ako má cestný model, tu absentujú. V balení kupujúci dostáva vrecko a hroty, ktoré sa montujú na špičku pre použitie v blate a v náročných podmienkach.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902


Shimano už roky dáva k tomuto modelu rôzne vysoké podložky pod klenbu, ktoré sa prichytávajú suchým zipsom. Vložky za veľa nestoja, nepomáha ani takáto možnosť. Ako to myslím, hneď aj vysvetlím.

Veľkosť, vložky a nastavenie zarážok


O Shimano tretrách sa hovorí, že lepšie je zobrať väčšie číslo, u mňa to platilo tiež. Kto by počítal, že materiál časom povolí, tak by sa toho nedočkal, tretra musí sedieť hneď pri vyskúšaní. Ja som takto musel predať veľkosť 46, jednu nohu mám väčšiu (288 vs. 294 mm) a pri jazdení ma jedna tretra tlačila na palci. Hlavne v lete pri opuchnutí nohy a pri použití hrubšej ponožky. Teraz som spokojný majiteľ veľkosti 47, originál vložky som vymenil za značku Formthotics.

veľkostná tabuľka tretierveľkostná tabuľka Shimano S-PHYRE SH-XC902


Vložky Formthotics


Originál vložky Shimano sú len obyčajný tenký kúsok materiálu bez dostatočnej podpory klenby a u iných značiek je to v drvivej väčšine rovnaký príbeh. Vložky Formthotics toto riešia, v tomto videu sa o nich dozviete základné informácie. V skratke ide o to, že poskytujú lepšiu oporu nohe, pod klenbou sú robustnejšie, teplom sa tvarujú na konkrétny tvar chodidla.

hroty Shimano S-PHYRE SH-XC902Test Shimano S-PHYRE SH-XC902


Ortopedické vložky sú dobré riešenie aj pre tých, ktorým je jedno číslo malé, ale na väčšom dochádza už ku krčeniu materiálu pri doťahovaní zapínania. Alebo pomôžu, ak máte veľký rozdiel medzi nohami, ako ja. Inak, aby táto časť testu nevyzerala ako reklamná vsuvka, ortopedické vložky robia aj iné firmy, ja som chcel hlavne odporučiť ich používanie všeobecne. Mám s nimi dobré skúsenosti.

Nastavenie zarážok


Vážnejší pád som v nich našťastie nezažil, ale okrem toho už museli zvládnuť asi všetko.
Video nemáme len o vložkách, ale aj o domácom inštalovaní zarážok. Orientuje sa podľa malíčkovej a palcovej kosti, na modeloch S-PHYRE to ide dobre, v tejto časti neruší ich hľadanie prešívanie a podobne. Kto by si na to netrúfal sám, za poplatok celý úkon vybaví aj v predajniach Hrádok, Bratislava a čoskoro aj Žilina. Inak, vo videu sú moje staré S-PHYRE tretry, obe verzie sú ešte vo veľkosti 46. Číslovanie uzavriem informáciou, že Shimano udáva rozsah 36 - 48, existuje aj vyhotovenie WIDE pre širšie chodidlá.

vložky Shimano

Pohodlie a všetko okolo jazdenia


Poďme na moje skúsenosti s jazdením top tretier Shimano. Oproti talianskej značke mám viac miesta na prsty, celkovo mi fit vyhovuje lepšie. S-PHYRE sú pohodlné aj napriek tomu, že je to model určený aj na pretekanie. Poznám to aj podľa toho, že počas tréningov nemám potrebu tretry rozopínať alebo sa úplne vyzúvať pri zastávkach na kávu.

BOA si vymeníš aj sám


Na systém BOA som si zvykol veľmi rýchlo. Na tretrách SH-XC902 funguje spôsobom, že sa povoľuje a zaťahuje jednoduchým otáčaním kolieska. Povytiahnutie ich uvoľní úplne, to sa používa pri vyzúvaní. Staré tretry poznali len úplné povolenie a mikro pozície boli len pri doťahovaní. Za sebou mám aj výmenu kolieska po páde, nové som dával aj lanko. Nie je to náročný proces a zvládne to každý, tretry netreba nikam posielať.

náhradné kolieska BOA

Rozdiel v podrážke cítiť


Aj napriek tomuto drsnému zaobchádzaniu som so životnosťou veľmi spokojný...
Tuhosť S-PHYRE podrážky som si uvedomil pri prechode z inej značky MTB tretier, na bežné vozenie som chvíľu jazdil s modelom zo stredu ponuky. Na tých lacnejších som bol schopný vnímať, ako podrážka pracuje, cítil som jej ohýbanie pri maximálnom zaťažení. Pri podrážke S-PHYRE s tuhosťou 11 toto nehrozí, ani si neviem predstaviť situáciu, že by niekto potreboval ešte niečo pevnejšie. Podľa mňa by bežný človek rozdiel ani nepoznal. Kto bude prechádzať z turistickejšej a mäkšej obuvi, prvé jazdy môže cítiť až svrbenie na chodidlách, kým si zvykne.

Ako tank


Toto nie sú moje prvé MTB tretry od Shimana, so starším modelom som jazdil najmä na MTB. Občas sa mi stalo, že som v nich musel bike prenášať po skalách, podrážka dostala zabrať viac ako pri klasickom XC jazdení. Aj napriek tomu gumené časti držali, nedrali sa a ani neodpadávali jej kusy, ako som to videl na iných tretrách.

Výborná vec je „brnenie” na špičke, v teréne sa ľahko stane, že človek zakopne. Jediný mínus vnímam dizajn päty, lesklý plast sa rýchlo poškriabe, je na ňom vidieť každá chybička krásy. Spomínané pogumovanie v strede chodidla využívam najmä v situácii, keď pri rozbiehaní do prudkého kopca nie je čas na nacvaknutie do pedálu.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902

Tisíce kilometrov a desiatky zmoknutí


V galérii článku nájdete fotky mojich cestných tretier Shimano SH-RC902. Chcel som na nich ukázať, aké odolné tretry S-PHYRE sú. Vážnejší pád som v nich našťastie nezažil, ale okrem toho už museli zvládnuť asi všetko. Tisíce kilometrov, chodenie po štrku, zakopávanie, odieranie opätku na schodisku, alebo stovky totálne prepotených jázd na trenažéri a desiatky zmoknutí.

protišmykový materiálTest Shimano S-PHYRE SH-XC902


Toto nie je správna údržba


Umývam ich podľa potreby, najčastejšie pomocou kefy a saponátu na umývanie bicykla, občas ich ponorím celé do vody s pracím prostriedkom a sušenie neprebieha citlivo tiež. Lepší prípad je slnečná terasa alebo sušiče do topánok, občas vytiahnem aj fén. Len pozor na príliš teplý vzduch a plastové časti.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902


Aj napriek tomuto drsnému zaobchádzaniu som so životnosťou veľmi spokojný, nikdy sa mi nič nepáralo, neodlepovalo, nemusel som nič reklamovať. Ani citlivá látka a polstrovanie na päte sa nepredralo, pri čiernom vyhotovení tretry nestratili nič z pôvodnej farby, nezostali zašednuté. Výhoda umelej kože je aj to, že tretry držia tvar a nezostali po všetkom spomenutom „papučoidné”.

Test Shimano S-PHYRE SH-XC902

Ostávam verný


Model S-PHYRE v cestnom alebo v horskom variante nie je len pre pretekárov. Ak pri kúpe tretier nie je chodenie mimo bicykla dôležitá vec, tak budúci majiteľ bude spokojný. Aj nepretekár ocení tuhosť podrážky a dobré držanie nohy vďaka dvom BOA kolieskam. A kto by nechcel tretry, čo aj niečo vydržia a ľahko sa udržujú, že?

Pre tých, ktorí toľko nejazdia, alebo hľadajú niečo dostupnejšie, odporúčam nižší modelový rad RC7 alebo XC7, za zaujímavú cenu tretry ponúkajú podobné vlastnosti, ako má top model.

Horský top model tretier Shimano s označením SH-XC902 má bežnú cenu stanovenú na 327 €. V MTBIKER shope sa dajú nájsť aj iné farebné verzie, kompletná ponuka tretier Shimano sa zobrazí pri použití filtra.
Zdroj fotografií: MTBIKER.sk
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up39thumb_down comments 14 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Match System v praxi - zacvakneš a jazdíš alebo len marketing?

Test: Match System v praxi - zacvakneš a jazdíš alebo len marketing?

Nášľapné pedále a správna obuv vedia v ťažkom teréne určite pomôcť. Ale iba vtedy, ak všetko funguje, ako má.
MTB tretry od DMT, ktoré ma prekvapili

MTB tretry od DMT, ktoré ma prekvapili

Že túto značku používa víťaz Tour de France, ste si možno všimli. No v ich ponuke nájdete aj kúsky, ktoré poslúžia v teréne či na trailoch, kde mám s nimi množstvo skúseností.
Test: V tretrách KLS Beat - plnou parou vpred

Test: V tretrách KLS Beat - plnou parou vpred

Slovenská značka ponúka širokú paletu doplnkov a jedným z najnovších v ponuke sú aj tretry. Čo prináša model určený do terénu so zameraním na technickejšie jazdenie?
keyboard_arrow_up