Test: VAUDE AM MOAB Gravity – na traily aj do bikeparku

Všestranné topánky, ktoré na prvý pocit pripomínajú bežné skejtové modely, dokázali, že vzhľad môže mýliť.

MTB topánky určené na jazdu dole kopcom, teda od trailu až po zjazd, sa vedia od seba veľmi odlišovať. Na jednej strane si viete kúpiť topánky, ktoré budú masívne a zvládnu ochrániť nohy v tej najdrsnejšej situácii, no na druhej strane sa nachádzajú topánky, ktoré sú ľahké a vhodné aj na celodenné výlety. AM MOAB Gravity sú skôr druhý typ.

VAUDE AM MOAB gravity test

Dirtový štýl

Topánky majú svojský štýl oproti ostatným modelom výrobcu VAUDE. Skôr pripomínajú streetovú/dirtovú obuv ako model, ktorý si obujete do bikeparku. Estetická stránka je jedna vec, druhá je funkčnosť a materiály. Tie sú na lepšej úrovni, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Materiály

Model MOAB Gravity pôsobí na túto kategóriu topánok masívnejšie najmä kvôli použitiu koženého zvršku. To najmä na špičke a päte topánok. Príde mi to ako menej tradičné riešenie, ktoré má však svoje opodstatnenie – zlepšená životnosť. Jazyk topánky je dosť hrubý, čo výrobca odôvodnil extra ochranou, no nazúvanie by bolo komfortnejšie, ak by použili materiálu menej. Gumička na uchytenie šnúrok je v tomto prípade samozrejmosťou.

MTB obuv VAUDE AM MOAB gravity
Podrážka je na pocit veľmi mäkká, čo znamená, že bude lepšie spolupracovať s konvexnými pedálmi, prípadne nižšími a hrubými pinmi alebo aj plastovými pedálmi. Je to kvôli tomu, že sa bude podrážka veľmi pekne prispôsobovať. Guma je taktiež pomerne mäkká a šesťuholníkový tvar je pri VAUDE už klasikou. Opäť ako v prípade môjho predošlého testu by som vytkol veľmi úzke kanáliky medzi šesťuholníkovými tvarmi presne na došľapovej ploche na pedáli. Piny by sa vedeli lepšie zahryznúť.


Jemne mi tu absentujú priedušné materiály, ktoré by pomohli počas horúcich letných dní. O tom však neskôr v tomto teste.

Ochrana

Ochrana špičky a chodidla celkovo je podpriemerná. Neviem si predstaviť, že by som vo vysokej rýchlosti zavadil špičkou o ostrý koreň. Pri jemnejších nárazoch však určite niečo zvládnu.

VAUDE AM MOAB gravity

Topánky v praxi

Prvé testovanie prebehlo na pumptracku, kde sa topánky na základe ich štýlu hodili asi najviac. Mäkká medzipodrážka docielila to, že topánky prispôsobili svoj tvar pedálu a držali veľmi pekne. To aj na pedáloch, na ktorých mi tvrdé podrážky vôbec nedržali. Mäkkosť gumy je adekvátna aj pre ostré piny, ktoré majú vo všeobecnosti tendenciu podrážky rozrývať. Tu som nič také nepostrehol a podrážka vyzerá aj po mesiaci (takmer dvoch) v poriadku.

VAUDE AM MOAB gravity review
Možno vzhľadovo pripomínajú bežnú obuv, no materiálom sa tu nešetrilo a hrubší jazyk mi skôr prekážal, ako by mal chrániť chodidlo. To má práve špička a päta, ktorú som našťastie priamym nárazom o nerovnosť nevyskúšal, no jemnejšie nárazy určite prežije.

VAUDE AM MOAB gravity skúsenosti
Pri teste v bikeparku Kálnica som začínal pociťovať pri vyšších teplotách absenciu priedušného materiálu. Kožený zvršok spolu s hrubým jazykom nie sú ideálnou voľbou pre horúce letné dni. Na druhej strane, ich životnosť bude určite lepšia ako pri použití napríklad sieťoviny. Musím však uznať, že sa v modeli AM MOAB Gravity aj príjemne chodí, čo je však iba taký dodatok, keďže topánky nie sú primárne určené na chodenie.

Odskúšal som s topánkami aj rôzne pedále, pričom mi nesedeli práve obrovské platformy s ostrými a vysokými pinmi. Skôr si rozumejú s menšími hrubšími pinmi, kde vedia svoj tvar prispôsobiť, čím prispejú k vyššiemu gripu. Osobne mám radšej mäkšie topánky, najmä pri technickejších a pomalších úsekoch, kde topánky držia lepšie ako tvrdý masívny model určený na extrémne zjazdy.

VAUDE AM MOAB gravityVAUDE AM MOAB gravity test

Zhrnutie

Možno vám nepríde model AM MOAB Gravity ničím výnimočný. Sú to však solídne topánky, ktoré vydržia veľa. Použitie kvalitných materiálov (kožený zvršok) alebo rozumne zvolenej tvrdosti podrážky hodnotím ako dobré rozhodnutia. Vyvarujte sa však náročným úsekom, kde by ste mohli chytiť do chodidla poriadky koreň alebo kameň. Tam budú lepšie iné modely.

VAUDE AM MOAB Gravity nájdete u nás na MTBIKER shope za cenu 109 €, pričom cena závisí od objednanej veľkosti.
Zdroj fotografií: archív redaktora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Dobrý pomer vlastností zo sveta cestnej aj horskej cyklistiky, spojených s pohodlím a výkonom. To vôbec neznie zle. Ako sa jazdí v tretrách Kuro Tech a kde majú limity?
Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Batoh od výrobcu VAUDE mi prišiel ako malé porovnanie s podobným kúskom od inej značky, ktorý mi už pred rokmi doslúžil. Ako sa zmenili technológie a posunuli napred materiály, spracovanie či rôzne vychytávky?
Test: VAUDE Moab Hip Pack 4 – vrecká vo vreckách

Test: VAUDE Moab Hip Pack 4 – vrecká vo vreckách

Existuje veľa spôsobov, ako počas jazdenia prepraviť servis, jedlo alebo oblečenie. Časom každý príde na to, čo mu pri jazdení chýba a, naopak, čo so sebou ťahá zbytočne.
keyboard_arrow_up