Zdroj: Bicycle.net

UCI odmieta obvinenia Hamiltona zo zakrývania dopingu

Vedenie Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) aj jej bývalý šéf Hein Verbruggen rezolútne popreli obvinenia, podľa ktorých mala UCI pomáhať zakrývať pozitívny výsledok dopingového testu Američana Lancea Armstronga na pretekoch Okolo Švajčiarska v roku 2001.

Verbruggen, ktorý šéfoval svetovej cyklistike v spomenutom období, pre agentúru The Associated Press uviedol: "Nikdy, opakujem nikdy sme nezakrývali výsledky Armstrongových antidopingových kontrol."
Bývalý tímový kolega a dlhoročný spolujazdec sedemnásobného víťaza Tour de France Tyler Hamilton v nedeľnom programe "60 minút" na americkej televíznej stanici CBS vyhlásil, že Armstrong a ostatní lídri bývalého amerického cyklistického tímu US Postal povzbudzovali svojich kolegov k užívaniu zakázaných látok a aktívne sa zúčastňovali na dopingovom programe s cieľom uspieť na Tour de France 1999 a aj po nich.
"Medzinárodná cyklistická únia kategoricky odmieta obvinenia pána Tylera Hamiltona," uvádza sa v pondelňajšom vyhlásení UCI.
Hamilton tvrdí, že na vlastné oči videl, ako Armstrong berie EPO, testosterón a v roku 2000 aj zakázanú transfúziu krvi. "Nemám z toho dobrý pocit, že to takto otvorene hovorím. Verím však, že jedného dňa z toho bude mať cyklistika úžitok," komentoval svoje vyhlásenia Hamilton, ktorý sa navyše sám priznal k dopingu a už aj dobrovoľne vrátil zlatú medailu z olympijských hier 2004 v Aténach.
V relácii "60 minút" odznel popis ďalších detailov údajného dopingového programu US Postal. Zapletení do neho mali byť najlepší jazdci, vedenie vrátane lekárov a manažérov. Tí všetci ostatných jazdcov údajne povzbudzovali k rovnakým praktikám a dohliadali na ich účasť. Doping mal mať v tíme dlhoročnú tradíciu siahajúcu už pred éru Lancea Armstronga. Cyklisti vraj dostávali povzbudzujúce prostriedky vrátane EPO a rastových hormónov v bielych potravinových taškách. Krvný doping mal mať svoju presnú procedúru. Všetci jazdci sa zišli na letisku, odkiaľ ich odviezli na hotel a odobrali im krv, ktorú neskôr dostali formou transfúzie späť do obehu.
Armstrong slávil na Tour de France úspechy nepretržite v rokoch 1999 - 2005. Hamilton bol súčasťou tímu US Postal v rokoch 1995 - 2001, mal teda podiel na troch Armstrongových prvenstvách na Tour de France. Pred rokom Armstronga obvinil z dopingu aj ďalší jeho bývalý spolujazdec Floyd Landis, ktorý sa pod ťarchou dôkazov priznal k užívaniu testosterónu a prišiel o titul z Tour de France 2006. Hamilton tiež nemá čisté svedomie, po zisku zlatej medaily v časovke jednotlivcov na olympijských hrách 2004 v Aténach mal pozitívny nález, ale pre chybu laboratória nemohli overiť výsledok analýzou B-vzorky, preto nenasledoval trest. Ten prišiel až neskôr, keď ho pri inej príležitosti usvedčili z krvného dopingu. Odslúžil si dvojročný dištanc, ktorý mu vypršal v roku 2007. Po návrate do pelotónu neprešiel v apríli 2009 mimosúťažnou antidopingovou kontrolou a za užitie zakázaného antidepresíva nasledoval osemročný trest zastavenia činnosti, čo viedlo dnes 40-ročného Američana k vyhláseniu o konci kariéry.
Hamlitonov príbeh mal údajne americkým federálnym vyšetrovateľom potvrdiť aj iný dlhoročný kolega Lancea Armstronga a jeho veľký pomocník pri prvenstvách na Tour de France George Hincapie. Ten v súčasnosti jazdí na podujatí Okolo Kalifornie a médiám povedal, že nevie, odkiaľ televízia CBS tieto informácie vzala.
Armstrong stále tvrdí, že bol čistý, operuje pri tom najmä približne 500 antidopingovými kontrolami s negatívnym výsledkom. Podľa Hamiltona to však nie je celkom pravda. Raz ho údajne prichytili, a to na Okolo Švajčiarska v roku 2001. "Vôbec nič si z toho nerobil, smial sa tomu. Vďaka nemu som to aj ja bral na ľahkú váhu. Keby Lancea prichytili, tím by stratil sponzorov, prišiel by som o prácu. A so mnou ďalších 50 až 60 ľudí. Pozitívny test by mal ďalekosiahle následky," uviedol Hamilton a vyhlásil, že medzi Armstrongom a Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) existovala dohoda: "Našli spôsob, ako to zahladiť."

[Foto na úvode: Bicycle.net]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Viete o pravidlách, za ktoré môžu jazdca vyhodiť z pretekov? Aké nové pokuty pribudli profíkom? Aké sú dôvody UCI na tieto kroky?
Video: Keď Peter Sagan vyhral 100. ročník Okolo Flámska – pohľad do zákulisia play_arrow

Video: Keď Peter Sagan vyhral 100. ročník Okolo Flámska – pohľad do zákulisia

Pozrite si výborne spracované video, ktoré kombinuje pohľad do zákulisia a krásne súboje priamo na trati jubilejného ročníka, v ktorom sa Peter Sagan radoval v drese svetového šampióna.
Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Dnes sa v rámci nášho historického seriálu prenesieme do 80-tych rokov 20. storočia. Predstavíme si amerického pretekára Grega LeMonda, ktorý dokonale demonštroval význam aerodynamiky v cyklistike.
keyboard_arrow_up