Vuelta 2011 od soboty s 2 Slovákmi

Vuelta 2011 od soboty s 2 Slovákmi

0

SITA 18.08.2011   Vuelta Sezona 2011 Martin Velits Peter Sagan Pozvanka Cestna Cyklistika

Rovnako ako vlani bude mať Slovensko na cyklistických pretekoch Vuelta a Espaňa, ktoré sa začnú v sobotu 20. augusta v Benidorme, dvojnásobné zastúpenie. Už štvrtú Vueltu v rade absolvuje Martin Velits. Pred rokom s ním spoločne v tíme HTC-Highroad jazdil jeho brat Peter, ktorý napokon obsadil 3. miesto, tentoraz bude jedným z jeho súperov v drese družstva Liquigas Peter Sagan.

 

Vuelta a Espaňa sa prvýkrát po 33 rokoch vráti do Baskicka. V itinerári 66. ročníka Okolo Španielska je 21 etáp, dve z nich situovali do regiónu Baskicka s dojazdom vo Vitorii a Bilbau. Vuelta naposledy viedla touto severošpanielskou provinciou v roku 1978, keď v nej zrušili časovku v San Sebastiane.

Tohtoročné preteky sa začnú 20. augusta jazdou proti chronometru tímov v Benidorme a vyvrcholia na tradičnom mieste v Madride 11. septembra po takmer 3300 km. V itinerári je individuálna časovka na 47 km v desiatej etape v Salamance a šesť horských dojazdov. Prvenstvo bude obhajovať Talian Vincenzo Nibali.

Do programu sa vrátil aj náročný kopec Angliru v Sierra Nevade, tentoraz sa však preteky vyhnú Katalánsku a Pyrenejam. Absolútnou novinkou sú stúpania na Estacion de Montana Manzaneda v Galícii v jedenástej etape a na La Farrapona v Astúrii o štyri etapy neskôr. Pretekári sa vytrápia aj na San Lorenzo del Escorial, kde má posledný kilometer sklon 23 %. Aj vďaka jedinej individuálnej časovke tohtoročné preteky svojím profilom vyhovujú najmä kvalitným vrchárom.

Pre Petra Sagana bude Vuelta premiérovým podujatím Grand Tour v jeho kariére. Na preteky absolvoval kvalitnú prípravu na podujatí WorldTour Okolo Poľska, ktoré vyhral. Dvadsaťjedenročný rodák zo Žiliny nemá pred začiatkom pretekov ambície na umiestnenie v celkovom poradí. "Na Vueltu idem s tým, že by som chcel vyhrať jednu etapu. V Španielsku pôjdeme celý tím na Vincenza Nibaliho, ktorý bude obhajovať prvenstvo. Tak ako on mne pomáhal v Poľsku, tak mu aj ja chcem na Vuelte. Cieľom nášho tímu je dokončiť každé preteky Grand Tour v kompletnom zložení. Aj ja chcem prísť do cieľa," povedal Peter Sagan.

Martin Velits bude mať v tíme HTC-Highroad úlohu jedného z domestikov. Na Vuelte sa bude v USA registrované zoskupenie snažiť o čo najviac etapových úspechov, v tíme sú štyria kvalitní šprintéri na čele s Markom Cavendishom. "Budem mať čo robiť. Mojou úlohou bude predovšetkým pomáhať pri príprave pozícií pre šprintérov. Osobne by som chcel byť podobne ako každý rok aspoň v jednom úniku. V programe je aj tímová časovka, ktorá je pre naše družstvo tiež zaujímavá," povedal pre agentúru SITA Martin Velits, ktorý v Španielsku skončil každý rok aspoň v jednej etape medzi najlepšími desiatimi.

Najväčším favoritom tohtoročnej Vuelty je Vincenzo Nibali, ktorý pri svojich posledných troch štartoch na podujatiach Grand Tour skončil v najlepšej desiatke. Vlani jazdil takticky a vďaka tomu sa presadil. Vyzývateľmi 26-ročného Taliana budú predovšetkým domáci Španieli na čele s Igorom Antonom a Joaquimom Rodríguezom. Na sklamanie z Tour de France budú chcieť zabudnúť Belgičan Jürgen van den Broeck, Nemec Andreas Klöden či Brit Bradley Wiggins, k dvom doterajším prvenstvám na Vuelte by chcel pridať ďalšie Rus Denis Meňšov.

Program Vuelta a Espaňa 2011:
Sobota 20. augusta - 1. etapa: Benidorm - Benidorm (časovka družstiev na 13,5 km)
Nedeľa 21. augusta - 2. etapa: La Nucía - Playas de Orihuela (174 km)
Pondelok 22. augusta - 3. etapa: Petrer - Totana (163 km)
Utorok 23. augusta - 4. etapa: Baza - Sierra Nevada (170,2 km)
Streda 24. augusta - 5. etapa: Sierra Nevada - Valdepeňas de Jaén (187 km)
Štvrtok 25. augusta - 6. etapa: Úbeda - Córdoba (193,4 km)
Piatok 26. augusta - 7. etapa: Almadén - Talavera de la Reina (182,9 km)
Sobota 27. augusta - 8. etapa: Talavera de la Reina - San Lorenzo de El Escorial (177,3 km)
Nedeľa 28. augusta - 9. etapa: Villacastín - Sierra de Bejar. La Covatilla (183 km)
Pondelok 29. augusta - 10. etapa: Salamanca - Salamanca (časovka na 47,0 km)
Utorok 30. augusta: voľný deň
Streda 31. augusta - 11. etapa: Verín - Estación de Esquí Alto de la Manzaneda (167 km)
Štvrtok 1. septembra - 12. etapa: Ponteareas - Pontevedra (167,3 km)
Piatok 2. septembra - 13. etapa: Sarria - Ponferrada (158,2 km)
Sobota 3. septembra - 14. etapa: Astorga - La Farrapona. Lagos de Somiedo (175,8 km)
Nedeľa 4. septembra - 15. etapa: Avilés - Anglirú (142,2 km)
Pondelok 5. septembra - voľný deň
Utorok 6. septembra - 16. etapa: Villa Romana La Olmeda (Palencia) - Haro (203,6 km)
Streda 7. septembra - 17. etapa: Faustino V - Peňa Cabarga (211 km)
Štvrtok 8. septembra - 18. etapa: Solares - Noja (174,6 km)
Piatok 9. septembra - 19. etapa: Noja - Bilbao (158,5 km)
Sobota 10. septembra - 20. etapa: Bilbao - Vitoria (185,0 km)
Nedeľa 11. septembra - 21. etapa: Circuito del Jarama - Madrid (95,6 km)

Mapa Vuelta 2011

Peter Sagan v Taliansku v generálke na Vueltu 41.

Tre Valli Varesine (Besozzo - Campione d"Italia, 199,13 km): 1. Davide Rebellin (Tal.) Miche - Guerciotti 4:41:30 h, 2. Domenico Pozzovivo (Tal.) Colnago - CSF Inox +4 s, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ, 4. Enrico Gasparotto (Tal.) Astana, 5. Simon Clarke (Aus.) Astana, 6. Jegor Silin (Rus.) Kaťuša všetci +7, ... 41. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +1:38 min

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať
SITA

© 2020, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Podobné články

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár