Zdroj: Facebook - Peter Sagan

Brit Bradley Wiggins sa stal celkovým víťazom 99. ročníka cyklistických pretekov Tour de France, ktoré boli úspešné aj pre Slovensko zásluhou triumfu Petra Sagana v bodovacej súťaži. Slávne podujatie vyvrcholilo v nedeľu záverečnou 20. etapou z Rambouillet do Paríža, hromadný šprint na Elyzejských poliach po 120 km vyhral Mark Cavendish. Brit zavŕšil dominanciu tímu Sky na 99. ročníku.

Peter Sagan napokon na záver svojej premiérovej "starej dámy" obsadil 2. priečku, tretí finišoval v cieli Austrálčan Matthew Goss. "Chceli sme dokončiť našu prácu a pripraviť v závere najlepšiu pozíciu pre Marka Cavendisha. Teším sa, že sa nám to podarilo. Stále si zvykám, že som prvý britský víťaz Tour. Môžem len povedať, že misia sa naplnila," povedal do mikrofónu Eurosportu Wiggins.

Wiggins sa stal prvým Britom, ktorý triumfoval na Tour de France. Tridsaťdvaročný jazdec tímu Sky dosiahol najväčší úspech svojej kariéry na ceste. V celkovom účtovaní po 3488 km mal pred tímovým kolegom a krajanom Christopherom Froomom náskok 3:21 min. Tretí skončil Talian Vincenzo Nibali s odstupom 6:19 min. Peter Sagan naplnil svoje ambície a zelený dres, ktorý si obliekol po prvý raz v druhej etape, doviezol až do Paríža. Stal sa prvým Slovákom, ktorému sa podaril tento úspech. V celkovom poradí skončil 22-ročný jazdec tímu Liquigas-Cannondale na 43. mieste. Peter Velits skončil na 99. ročníku na 27. pozícii a jeho brat a tímový kolega v Omega Pharma-QuickStep Martin na 90. priečke.

Nedeľňajšia etapa bola s výnimkou časoviek najkratšou na 99. ročníku. Úvod bol pokojný, za prvú hodinu prešiel pelotón len 31,7 km. Súťažiť sa začalo až na ôsmich okruhoch po Elyzejských poliach. Vpredu jazdil aktívne Jens Voigt, ktorý bol lídrom sedemčlennej skupiny. Pri vjazde do posledného kola bol vpredu už len s Ruiom Albertom Costom a Sébastienom Minardom. Na čele pelotónu pracovali šprintérske tímy, vidieť bolo aj Liquigas i Sky so žltým Wigginsom a v koncovke si to medzi sebou rozdali špurtéri. Cavendish sa odhodlal k dlhému špurtu a tešil sa z tretieho etapového úspechu na 99. ročníku. "Táto Tour de France bola pre nás veľmi úspešná. Dnes som to skúsil na dlhý špurt a vyšlo mi to. Je to krásne víťazstvo, veľmi som chcel uspieť na Elyzejských poliach. Je neuveriteľné, ak pre vás pracuje cyklista v žltom drese. V závere bolo dôležité udržať si v poslednej zákrute správnu rýchlosť. Vedel som, že som si ju udržal, a tak som nastúpil. Toto je najúžasnejší dojazd na svete," povedal pre Eurosport Mark Cavendish.

Okrem Wigginsa i Sagana si víťazné dresy v Paríži v nedeľu po etape prevzali aj najlepší vrchár Thomas Voeckler z Francúzska (biely dres s červenými bodkami) i najlepší mladý jazdec Tejay van Garderen z USA (biely dres). Najbojovnejším pretekárom 99. ročníka sa stal Dán Chris Anker Sörensen. Súťaž tímov vyhral RadioShack-Nissan. Sagan tento rok v bodovacej súťaži jasne dominoval, v konečnom hodnotení zdolal Andrého Greipela o priepastných 141 bodov. "Dnes som chcel veľmi vyhrať. Zdolať Cavendisha však bolo veľmi ťažké. Som šťastný z výsledkov na tejto Tour, vyhral som tri etapy, mám zelený dres. Prekvapil som sám seba. Určite sa ešte môžem zlepšovať, to je isté. Prichádzajú olympijské hry, majstrovstvá sveta, sezóna sa ešte nekončí," povedal pre Eurosport Peter Sagan, ktorý sa v Paríži zoznámil aj s bývalým skvelým šprintérom Mauriceom Greenom.

Neoficiálne výsledky - Tour de France:

20. etapa (Rambouillet - Paríž, 120 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Sky 3:08:07 h, 2. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale, 3. Matthew Harley Goss (Aus.) Orica GreenEdge, 4. Juan José Haedo (Arg.) Saxo Bank-Tinkoff Bank, 5. Kris Boeckmans (Belg.) Vacansoleil-DCM, 6. Greg Henderson (N. Zél.) Lotto Belisol, 7. Borut Božič (Slovin.) Astana, 8. André Greipel (Nem.) Lotto Belisol, 9. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 10. Jimmy Engoulvent (Fr.) Saur - Sojasun všetci čas ako víťaz, ... 42. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep, 62. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep obaja +9 s

Konečné poradie po 20. etape: 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 87:34:47 h, 2. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +3:21 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +6:19, 4. Jürgen Van den Broeck (Belg.) Lotto +10:15, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +11:04, 6. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +15:41, 7. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +15:49, 8. Pierre Rolland (Fr.) Europcar +16:26, 9. Janež Brajkovič (Slovin.) Astana +16:33, 10. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ-Big Mat +17:17, ... 27. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +1:05:10, 42. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +1:38:37, 88. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +2:40:47

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 421 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 280, 3. Matthew Goss (Aus.) 268,... 15. Peter Velits 89, 66. Martin Velits (obaja SR) 27

Súťaž vrchárov: 1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 135 bodov, 2. Fredrik Kessiakoff (Švéd.) 123, 3. Chris Anker Sörenssen (Dán.) 77,... 14. Peter Velits 29, 36. Peter Sagan 8, 53. Martin Velits (všetci SR) 2

Súťaž mladých jazdcov do 25 rokov: 1. Tejay van Garderen (USA) 87:45:46 h, 2. Thibaut Pinot (Fr.) +6:13, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) +1:05:48, ... 7. Peter Sagan (SR) +1:27:42

Súťaž družstiev: 1. RadioShack - Nissan 263:12:01 h, 2. Sky +5:54, 3. BMC Racing +36:36, 4. Astana +43:35, 5. Liquigas-Cannondale +1:04:58, ... 12. Omega Pharma-QuickStep +2:17:23

Wigginsovi sa splnil jeden veľký detský sen
Cyklista Bradley Wiggins sa stal prvým Britom, ktorý vyhral slávnu Tour de France. Jazdec tímu Sky tomuto cieľu podriadil celú sezónu. Na Tour prišiel výborne pripravený nielen on, ale aj celý jeho tím. Druhý v celkovom poradí skončil jeho kolega Christopher Froome a prvýkrát od roku 1984 sa stalo, že jazdci z jednej krajiny obsadili na "starej dáme“ prvé dve priečky. Naposledy to dokázali Francúzi Laurent Fignon a Bernard Hinault.

Wiggins bol v minulosti úspešný v dráhovej cyklistike, v ktorej je trojnásobný olympijský víťaz. Svoju pozornosť však po olympijských hrách 2008 sústredil na cestu a už na Tour de France 2009 bol štvrtý. Bolo to vtedy najlepšie umiestnenie britského jazdca na pretekoch. Kým zo začiatku patril medzi špičku v časovke, postupne sa z neho stal komplexný jazdec. V roku 2011 vyhral Critérium du Dauphiné a skončil tretí na Vuelte. V tíme Sky ho vymenovali za kapitána a všetko podriadil úspechu na tohtoročnej Tour. Na Critériu du Dauphiné obhájil prvenstvo, uspel aj na Paríž - Nice ako prvý Brit po 45 rokoch.

Na Tour de France bol v úvodnom prológu druhý s minimálnou stratou na Fabiana Cancellaru. Jeho chvíle prišli v kopcoch a v časovkách. Po 7. etape sa obliekol do žltého dresu lídra pretekov a ten už zo svojich rúk aj s prispením tímových kolegov nepustil. Mal ho na sebe trinásť dní. V horách mu výborne pomáhali členovia tímu Sky, ktorý zlikvidovali každý vážnejší pokus súperov. Wiggins ukázal svoje časovkárske schopnosti v oboch dlhých jazdách proti chronometru, ktoré vyhral.

Definitívne o svojom triumfe rozhodol v sobotňajšej časovke do Chartres, ktorú suverénne vyhral. "Lepší scenár by ste ani nemohli kúpiť. Jazdil som na trati časovky v marci a predstavoval som si seba v žltom drese. Teraz je koniec júla a moja práca je hotová. Boli to veľmi ťažké tri týždne. Keď vidím, čo tento úspech znamená pre ľudí, keď vidím mechanikov v slzách, cítim veľké zadosťučinenie,“ povedal pre Guardian Wiggins.

Ďalší skvelý britský cyklista - dráhar Chris Hoy v rozhovore pre BBC označil úspech svojho kamaráta za jeden z najväčších individuálnych úspechov v histórii britského športu. „Poslal som mu správu s poďakovaním. Najväčšou odmenou pre športovca je rešpekt od jeho rovnocenných súperov,“ doplnil Wiggins.

Tridsaťdvaročný cyklista patril medzi favoritov Tour už vlani, vtedy ho úspech pripravil pád. Cestou do Paríža si vybavil množstvo obrazov zo svojho života. "Mám za sebou dlhú cestu. Spomínam si na svoje detstvo, na otca, ktorý nás opustil, na moju mamu, ktorá mi pomáhala v prvých krokoch, na starého otca, ktorý bol mojim vzorom a zomrel pred Tour 2010. Mysľou mi prebehlo vlaňajšie sklamanie, keď som sledoval radosť Cadela Evansa. Chcel som sa rovnako tešiť ako on, veľa som preto vytrpel, ale teraz sa už môžem naozaj radovať. Vyrastal som ako fanúšik športu. Predo mnou bolo množstvo víťazov a teraz sa na ten špeciálny zoznam dostane aj moje meno. Mnoho detí v mojom okolí snívalo o tom, že vyhrajú FA Cup. Pre mňa bolo snom, že na pretekoch ako Tour de France budem aspoň jeden deň v žltom tričku,“ doplnil pre BBC Wiggins, ktorý sa narodil v belgickom Gente. Manželom jeho matky Lindy bol austrálsky profesionálny cyklista Gary Wiggins. Po rozchode sa v roku 1982 vrátil Bradley s matkou na jedno z londýnskych predmestí.

Vo Wigginsovej zbierke je veľké množstvo víťazných pohárov, dresov a medailí. Posledné tri týždne na Tour de France však označuje za najlepšie v jeho kariére: „V mojom osobnom živote som dosiahol oveľa významnejšie méty ako je víťazstvo na Tour de France. V športovom je to však pre mňa najväčší úspech. Čo môže byť väčšie ako vyhrať Tour?“

Tohtoročná Tour bola prakticky rozhodnutá oveľa skôr ako v sobotňajšej časovke. Jazdci v čiernych dresoch Sky od začiatku diktovali tempo a všetko mali pod kontrolou. Wigginsovo víťazstvo je úspechom celého kolektívu a nie jednotlivca. Pre mnohých to boli vzhľadom na silu Sky nudné preteky. "Je to iba výsledok dnešnej cyklistiky. Veľké individuálne výkony ako v minulosti už nie sú možné. Myslím, že Tour je v súčasnosti oveľa humánnejšia. V súčasnosti už nie sú reálne dlhé 220 km úniky v horách. Spomínam si, ako v 90. rokoch všetci sledovali Richarda Virenqua, ale odvtedy sa doba zmenila,“ priznal pre cyclingnews.com Wiggins.

V tíme Sky je po Tour veľká spokojnosť, každý jednotlivec podriadil svoje ambície pre úspech lídra. Už počas pretekov sa však diskutovalo o tom, či nie je lepší Christopher Froome. Medzi životnými priateľkami oboch britských cyklistov prišlo na Twitteri k slovnej hádke. Froome mal v kopcoch navrch, ale musel na základe tímovej taktiky viackrát počkať na Wigginsa. "Veľa ľudí by chcelo počuť silný príbeh, ale ten neexistuje. Medzi nami nie je žiaden spor, nemáme medzi sebou problémy. S Chrisom idem pokojne na obed či na večeru. Na budúci rok to môže byť pokojne opačne a pôjdeme všetci pre Chrisa,“ uviedol Wiggins.

Na 99. ročníku jasne dominoval tím Sky. Tento rok boli v žltom drese len dvaja jazdci, po úvodnom prológu v Liége sa doň obliekol Fabian Cancellara z RadioShack-Nissan a potom ho už od 7. etapy Bradley Wiggins. Len dvakrát v histórii sa stalo, že by na jednom ročníku mal žltý dres len jedného držiteľa. V roku 1924 to dokázal Ottavio Bottecchia a o jedenásť rokov neskôr Romain Maes. Naposledy sa len dvaja jazdci vystriedali na jednom ročníku v žltom drese v roku 1999, keď ho vlastnili Lance Armstrong a Jaan Kirsipuu.

Vizitka víťaza cyklistickej Tour de France Bradleyho Wigginsa a víťaza bodovacej súťaže na 99. ročníku Petra Sagana:

BRADLEY WIGGINS

Štátna príslušnosť: Veľká Británia

Tím: Sky

Dátum a miesto narodenia: 28. apríla 1980 v Gente (Belg.)

Stav: ženatý, manželka Catherine, otec dvoch detí Bena a Isabelly

Trvalé bydlisko: Eccleston pri Chorley

Záľuby: vlastní kolekciu klasických skútrov a gitár zo 60. a 70. rokov 20. storočia.

Bývalé tímy: Linda McCartney (2001), Francaise des Jeux (2002 - 2003), Credit Agricole (2004 - 2005), Cofidis (2005 - 2006), High Road/Columbia (2008)" title="8), Garmin-Transitions (2009), Sky (2010 - doteraz)

Úspechy: víťaz Tour de France 2012, trojnásobný olympijský víťaz (2004 individuálne stíhacie preteky na 4 km, 2008 individuálne stíhacie preteky na 4 km, stíhacie preteky družstiev), striebro z OH 2004 v tímovej stíhačke, dvakrát bronz z OH (2000 tímová stíhačka, 2004 madison), šesťnásobný majster sveta v dráhovej cyklistike (2003 stíhacie preteky jednotlivcov, 2007 stíhacie preteky jednotlivcov i družstiev, 2008 stíhacie preteky jednotlivcov i družstiev, madison), striebro z časovky MS 2011 v cestnej cyklistike, víťaz Herald Sun Tour 2009, 3. miesto na Vuelta a Espaňa 2011, víťaz Critérium du Dauphiné 2011 a 2012, víťaz Paríž - Nice 2012, víťaz Okolo Romandie 2012

PETER SAGAN

Štátna príslušnosť: Slovensko

Tím: Liquigas-Cannondale

Dátum a miesto narodenia: 26. januára 1990 v Žiline

Stav: slobodný

Trvalé bydlisko: Žilina

Prezývky: Tourminátor, Rambo, Kanibal

Bývalé tímy: CyS Žilina, Dukla Trenčín Merida (2009), Liquigas (2010 - doteraz)

Úspechy: víťaz bodovacej súťaže na Tour de France 2012, juniorský majster sveta a Európy 2008 v horskej cyklistike, strieborný medailista z MS 2008 v cyklokrose, víťaz GP Kooperatíva 2009, víťaz Okolo Sardínie 2011, Okolo Poľska 2011, víťaz bodovacích súťaží na Okolo Mazowska 2009, Paríž - Nice 2010, Okolo Kalifornie 2010, 2011 a 2012, Okolo Sardínie 2011, Okolo Poľska 2011, Okolo Ománu 2012, Okolo Švajčiarska 2011 a 2012, majster SR 2011 a 2012

[Foto na úvode: Facebook - Peter Sagan]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Slovensko malo priemerných športovcov. Malo dobrých športovcov. Malo vynikajúcich športovcov. A potom je tu Peter Sagan.
Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Taliansky región Emilia-Romagna našincovi veľa neprezradí, ale s pomocou doplňujúcich informácií sa každý hneď rýchlo zorientuje.
Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Rozhodujúci týždeň a celý 110. ročník „Starej dámy“ je za nami. Ako to nakoniec dopadlo?
keyboard_arrow_up