Podľa šéfa SZC nemá prezident UCI v Európe silnú pozíciu

Podľa šéfa SZC nemá prezident UCI v Európe silnú pozíciu

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara bude na kongrese Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) jedným z európskych voličov nového prezidenta. Európa má štrnásť hlasov, jeden z nich patrí aj šéfovi slovenskej cyklistiky. V súčasnosti sú známi dvaja kandidáti, doterajšieho prezidenta UCI Pata McQuaida vyzýva Brit Brian Cookson. Kandidatúra McQuiada je v súčasnosti otázna. Doterajšieho šéfa svetovej cyklistiky odmietla podporiť jeho domovská írska národná federácia. Podporu jeho kandidatúre stiahlo aj Švajčiarsko, kde McQuaid v súčasnosti žije.

UCI je odhodlaná zmeniť stanovy o voľbách svojho šéfa. UCI tvrdí, že iniciatíva o zmene prišla z Malajzie, ktorá navrhuje, aby mohli kandidáta na najvyšší post nominovať hocijaké dve členské krajiny, teda nielen tie, čo majú priamu väzbu na danú osobu. McQuaid má podľa UCI platné členstvo aj v thajskej a marockej federácii, ktoré ho tiež nominovali. O úprave volebných stanov sa môže rozhodnúť na volebnom zhromaždení vo Florencii v závere septembra. Platnosť by nadobudla retroaktívne od augusta, keď je uzávierka nominácií.

S návrhom nesúhlasí McQuaidov britský vyzývateľ Brian Cookson. Jeho stúpenci hovoria o "hanbe cyklistiky a trápnom pokuse zmeniť pravidlá v priebehu samotných volieb". Zväzy z USA, Ruska, Kanady, Fínska a Alžírska už podali návrh na Športový arbitrážny súd, ktorý má určiť, či McQuaid môže kandidovať aj na tretie funkčné obdobie.

"Európska cyklistická únia si zvolala vlastný kongres na 14. a 15. septembra. Chceme sa na ňom dohodnúť na ďalšom postupe, aby sme netrieštili sily. V Európe súčasný prezident nemá silnú pozíciu, keďže niektoré jeho vystúpenia z minulosti najmä v kauze Armstrong boli protichodné. Hlasovanie je tajné, každý sa potom síce rozhoduje sám, ale chceme zvoliť spoločný postup a spojiť sa s víťazom, čo je vždy výhodné," povedal Peter Privara.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Rozhovor: Miriama Kováčová - športovkyňa s prírodou v srdci

Rozhovor: Miriama Kováčová - športovkyňa s prírodou v srdci

Miriama, Mirka alebo jahodka_lesna je rovnaká osoba. Milovníčka prírody a mnohých športov a aj tvár MTHIKER. Aký je jej recept na aktívny život a čo má sama najradšej?
Rozhovor: Andrej Špánik - človek s historickou zbierkou bicyklov

Rozhovor: Andrej Špánik - človek s historickou zbierkou bicyklov

Veľa toho nenajazdí, ale napriek tomu má bicykle za pár tisíc. Čo všetko má Andrej vo svojej historickej zbierke a ako sa k tomu dostal?
Simona Kuchyňková – pre 4. miesto v zjazde na MS so zlomeným zápästím

Simona Kuchyňková – pre 4. miesto v zjazde na MS so zlomeným zápästím

Keby bolo kedy, ale v zjazde na majstrovstvách sveta sme sa skoro mohli radovať z medaily. Hlavné je, že Slovensko má v gravity disciplínach skutočne veľký talent.
keyboard_arrow_up