Ako by sa budúcoročné hodnotenie TdF premietlo do výsledkov o zelený dres v roku 2014 a ako by dopadli Saganovi súperi?

Ako by sa budúcoročné hodnotenie TdF premietlo do výsledkov o zelený dres v roku 2014 a ako by dopadli Saganovi súperi?

21 komentár

iwann 15.11.2014   Cestna Cyklistika Tour De France Peter Sagan Zeleny Vysledky

Približne o niekoľko mesiacov sa dozvieme mená nových hrdinov slávnej Tour de France 2015 a organizátori v tomto „prenatálnom“ období už prispôsobili pravidlá tak, aby najmä umožnili zrod nového lídra v súťaži o zelený dres. Zmenili systém bodovania v rovinatých etapách, pretože ako priznal riaditeľ Tour Christian Prudhomme pre cyclingnews.com, motivovala ich Saganova dominancia v uplynulých troch ročníkoch. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim preskúmať, ako by sa budúcoročné hodnotenie premietlo do výsledkov súťaže o zelený dres v nedávno skončenom 101. ročníku TDF 2014 a či by sa teda Peter Sagan mal obávať nového hodnotenia.

 

Na TDF 2014 si Peter Sagan vybojoval zelený dres za 431 bodov získaných v cieli etáp a v šprintérskych prémiách. Za ním sa umiestnil Alexander Kristoff s 282 bodmi, tretí bol Bryn Coquard, ktorý získal 271 bodov.

Pretože sa zmeny v nasledujúcom ročníku dotknú len bodovania v cieli rovinatých -šprintérskych etáp, výsledky u ostatných typov etáp a body za šprintérske prémie zostanú nezmenené.

Ako vyzeralo bodovanie rovinatých etáp do roku 2014 a ako sa zmení od roku 2015, to si môžete prezrieť v nasledovnej tabuľke:

T1

Výsledky z nedávno skončeného 101. ročníka som zhutnil do ďalšej tabuľky, v ktorej som sa zameral na výsledky rovinatých etáp na Tour de France 2014:

T1

Ako môžete vidieť, nové prerozdeľovanie bodov v cieli rovinatých etáp by sa do celkového poradia súťaže o zelený dres premietlo v minimálnej miere, a to v posunoch o jedno miesto na pozíciách, ktoré Petra Sagana nemohli ohroziť.
Dôležitým zistením je, že šprintéri, ktorí túžili po etapových vavrínoch a nakoniec ich aj získali, sa v rýchlostných prémiách snažili šetriť sily, alebo vopred vzdali svoj boj o zelený dres s Petrom Saganom, ktorý od začiatku TDF 2014 zbieral úctyhodné porcie bodov na prémiách i v cieli etáp. Podobne ako Sagan sa snažili zbierať body aj Bryan Coquard a Mark Renshaw. Najmä z mladého Coquarda vyrastá nepríjemný súper pre ďalšie ročníky TDF, najmä ak sa bude znižovať počet kopcovitých etáp, ako to vyplýva z itinerára TDF 2015, pretože v kopcovitých a horských etapách zatiaľ neboduje.
K top šprintérom Marcelovi Kittelovi a Alexandrovi Kristoffovi sa v roku 2015 s najväčšou pravdepodobnosťou pridá Mark Cavendish, a o víťazstvá v cieli etáp sa takto môžu deliť viacerí cyklisti, čím sa môžu medzi sebou oberať o 50-bodové bonusy v cieli, a vzájomne sa tak odsúvať na slabšie bodované pozície. Ďalším lákadlom top šprintérov je časová bonifikácia, ktorá môže najúspešnejších šprintérov striedavo krátkodobo posúvať na čelo súťaže o najcennejší - žltý dres, a tak by boli pre nich špurty na rýchlostných prémiách len mrhaním energie. Mark Cavendish priznal, že má v pláne ísť práve touto cestou.

Uvedené predpoklady a fakty by mohli Petra Sagana a nás, fanúšikov ubezpečiť, že je pred najbližším ročníkom TDF stále najhorúcejším kandidátom na zisk zeleného dresu napriek tomu, že bude musieť plávať proti silným prúdom.

Autor článku: Ivan Nosál

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Luki.11 15.11.2014 (19:48)

1


takze ani nad tym nerozmyslali - nedali si robotu si to prepocitat ZABOZRUTI

 
Pridaj komentár