Reportáž: Jarná Cena mesta Rimavská Sobota - Keď pretek baví, na jedničku po všetkých stránkach

Reportáž: Jarná Cena mesta Rimavská Sobota - Keď pretek baví, na jedničku po všetkých stránkach

V kalendári cestných cyklistických maratónov pribudla v minulom roku nová akvizícia, preteky s názvom Teatro Okolo Malohontu. Pretek sa napriek upršanému počasiu tešil skvelej odozve všetkých zúčastnených a tak sa rozhodli organizátori vyplniť kalendár aj novým podujatím: Jarná cena mesta Rimavská Sobota. Propozície boli jasné, pravá jarná klasika so všetkým, čo k tomu patrí. Krátke prudké stúpania a príjemná kilometráž prilákali aj mňa.

Predsa len, väčšina slovenských maratónov je obsypaná kopcami a tak je vaša konečná pozícia striktne spätá s aktuálnou váhou . Okolie Rimavskej Soboty takmer vôbec nepoznám a tak sme sa rozhodli s partiou cyklistov zo Zvolena a okolia prísť na miesto pretekov už dva týždne vpred. Cieľom bola obhliadka trate a pokochanie sa pre nás novým, našimi bicyklami neprebádaným krajom. Boli sme dohodnutí aj so Števom z Rožňavy (steeve83) no na mieste stretnutia nás čakalo milé prekvapenie, nakoniec sa nás s domácimi cyklistami zišlo až 13 jazdcov, dokonca sme mali technickú podporu v podobe vozidla priamo od riaditeľa pretekov, pána Juhaniaka. Už tu som šípil skvelú organizáciu, jednalo sa len o tréning, ale ochota po mojom zaostaní po technických problémoch za skupinkou bola taká, akoby sme už boli na samotnom preteku.

Spoločný tréning dva týždne pred pretekom, skvelá partia .Nedeľa, 3. máj, deň pretekov sme na miesto činu dorazili s mojím bratom Marošom a Maťom (krkavec) a hneď postretávali aj množstvo fóristov, ktorých nicky by zabrali celý odstavec . Pousmiali sme sa nad tým, že MTBIKER fórum dostáva na pretekoch reálne kontúry .

Viete, prečo chodia cyklisti vždy dvaja...Po príjemných stretnutiach a prehodení pár slov sme sa vrhli na všetky prípravy. Formalita v podobe registrácie prebiehala veľmi rýchlo, bezproblémovo, už len nasadiť čip, obliecť sa a trochu roztočiť nohy. Osobne som nekontroloval teplomer, no už na štarte bolo dostatočne teplo a keď som si prestavil, aké tempo sa pôjde, voľba oblečenia bola jasná! Takže krásny deň, príjemné počasie, pekná účasť, zaujímavá trať – poďme na to!

Počkať, počkať, na stupni víťazov už dávno niekto je! (Autor: Urban-Photo / Fotograf)10:30 sa vydalo presne 170 pretekárov a pretekárok okúsiť nástrahy trate prvého ročníka jarnej klasiky RS. Trať prevlečená cez gemerský región a Cerovú vrchovinu ponúkala krásne scenérie, my sme však v prvom rade sledovali predné koleso kolegu pred nami. Od začiatku ostrého štartu sa začalo svižne a hneď prišli žiaľ aj prvé pády.O tie nebola núdza, len ja som bol svedkom troch, účastníkom našťastie nie. Po dvadsiatom kilometri odpadlo pár skupiniek a vyselektoval sa zhruba 120 členný pelotón. Onedlho nasledovali prvé krátke stúpania a tempo sa zvyšovalo. Plný síl som sa rozhodol zrýchliť aj ja, moje srdce mi je určite „vďačné“ za tohtoročné tepové maximum 200 úderov . Zistil som, že to vôbec nejde a spoločne s Maťom sme sa zaradili naspäť, ale rapídne, len tak-tak sme sa držali v hlavnej skupine .Osobne mi následný návrat do normálneho režimu, prevádzkovej teploty a ideálneho rozpoloženia trval zhruba 20 minút, ale zvládol som to v hlavnej skupine. To už bol v úniku neskorší víťaz, ktorý si išiel svoju vlastnú časovku jednotlivcov .

Usporiadatelia preteky zatraktívnili aj rýchlostnou prémiu na 41. kilometri v obci Hajnáčka, ktorého dominantu, zrúcaninu hradu na návrší nad dedinkou si snáď niekedy vychutnám aj za pomalšieho tempa . Po prejazde mestom Fiľakovo sa závratne blížili očakávané tri krátke stúpania.

Jazdu v pelotóne som si užíval, aj keď spomalenia pred zákrutou na 20 kmh a následný špurt až na 50 kmh ma dosť vyšťavili. V prvom stúpaní som sa cítil komfortne a v tomto kopčeku sa vyčlenila už len zhruba 50 členná hlavná skupina, ktorú som na prvom aj druhom stúpaní uzatváral, skôr však z taktických, ako z fyzických dôvodov. Neskôr na mňa doľahli aj fyzické problémy, no pozbieral som ešte nejaké sily a vyskúšal som na poslednom kopci nastúpiť celej skupinke, darilo sa mi to len pár sekúnd – celý 50 členný val ma čoskoro pohltil a ja som sa mal veru problém udržať za nimi v zjazde. Vyvesil som si a tak som spokojne prišiel do cieľa s veľmi prekvapivou priemerkou 40,3 kmh. Od ostrého štartu bola priemerná rýchlosť dokonca 42 kmh, takže sme sa asi fakt neflákali .

Víťazom sa po samostatnom úniku stal maďarský pretekár Gábor Fejes s časom 2 hod 16 min 36 sek, medzi ženami triumfovala Tatiana Jaseková v čase 2 hod 21 min 31 sek. Gratulujem! Diváci v cieli si prišli na svoje aj pri hromadnom šprinte hlavnej skupiny hneď 36 sekúnd po víťazovi.Kompletné výsledky: http://www.sportsofttiming.sk/cs/zavod/overview/1462

Ďakujeme! Myslím, že hovorím za všetkých, keď nadovšetko vyzdvihnem prácu organizátorov. Každý detail dotiahli do dokonalosti a tak spravili z amatérskych pretekov ozajstnú lahôdku ako na slávnych klasikách. Usporiadatelia dlhé týždne pracovali na prípravách preteku, značili výmole a samotnú trasu, zametali trať od štrku, úplne uzatvorili cieľovú ulicu, v deň preteku zapriahli veľké množstvo príslušníkov policajného zboru, komunikovali so Železnicami Slovenskej republiky ohľadom zdržania vlakov, zabezpečili pitný režim priamo so sprievodných motocyklov. V štartovo-cieľovom priestore vytvorili priateľskú atmosféru, obohatili program aj o kultúrne vložky, či tombolu. Zapretekať si mohli dokonca aj tí najmenší. Jednoducho mysleli na každý detail. Ja osobne vyzdvihnem bleskovú registráciu a časomieru s čipmi, to sú pre mňa dva dôležité body, ktoré nie sú vždy a všade samozrejmosťou.Je vidieť, že toto cyklistické podujatie si pod palec zobrali ľudia, ktorí skutočne milujú cyklistiku, žijú ňou a snažia sa sprostredkovať ju širokej verejnosti. Chcú aby ste sa aj vy cítili ako známe mená profipelotónu a tak tomu v prípravách podriadili všetok svoj čas a energiu. Ja len dodávam, prídeme aj o rok .

Video priamo z riadítokAutor: Štefan Penzeš
report_problem Našiel si v texte chybu?

Jarná Cena mesta Rimavská Sobota

calendar_today 03.05.2015
label Cesta - maratón
place Rimavská Sobota (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Maratona dles Dolomites 2021 - to najkrajšie, čo Taliansko ponúka

Maratona dles Dolomites 2021 - to najkrajšie, čo Taliansko ponúka

Prvá júlová nedeľa v Dolomitoch po dvoch rokoch opäť patrila cyklistom a mne sa podarilo byť pri tom.
Reportáž: DHL Sereďmaratón 2021 - po roku konečne osobne

Reportáž: DHL Sereďmaratón 2021 - po roku konečne osobne

Aký bol priebeh jedného z najlepších cestných maratónov na Slovensku? Iná bola trať a aj dátum konania, jedinečný bol priebeh, ako to už býva každý rok.
Reportáž: Panaracer Gravel Blinduro - neprekonateľný zážitok

Reportáž: Panaracer Gravel Blinduro - neprekonateľný zážitok

Blinduro je celkom zaujímavý koncept, kedy jazdec dopredu nevie, kadiaľ vlastne pôjde, alebo koľko presne kilometrov a výškových metrov ho čaká.
keyboard_arrow_up