Test: BBB prilba Varallo a okuliare Adapt - aby sa jazdilo bezpečne a pohodlne

Test: BBB prilba Varallo a okuliare Adapt - aby sa jazdilo bezpečne a pohodlne

Často zabúdame, aké je v živote dôležité zdravie a, že si ho treba chrániť. Nie je tomu inak ani pri cyklistike, kde niekedy môže dôjsť ku škaredým pádom, odreninám či zlomeninám. Hlava je však určite najzraniteľnejšia, a preto netreba zabúdať na jej ochranu. Ja som mal možnosť otestovať prilbu spolu s okuliarmi od značky BBB. Prilba ma zaujala natoľko, že uvažujem nad predajom starej . Okuliare ma zase potešili plným rámikom, čo sa mi na celkovom designe najviac páči, ale je to len môj pohľad na vec. Poďme si ich teda bližšie predstaviť...

Prilba BBB Varallo - šikovná a priedušná
Presné označenie je Varallo BHE-67-MTB. Prilba je určená pre MTB a all mouintain, ako sa píše už v samotnom názve. V podstate preferujem tento štýl jazdenia, takže sa mi prilba hneď zapáčila a dokonca mi celkom pristala . V tomto smere som vždy vyberavý a nie všetko sa mi páči, ale samozrejme to nie je najpodstatnejšia vec. Treba hľadať najmä takú prilbu, ktorá vám sadne výborne na hlavu. Varallo je na výber vo veľkostiach M (54-58 cm) a L (58-61,5 cm). K nám sa do testu dostavila M-ková veľkosť a keďže mám menšiu hlavu, dokonale mi sadla. Po nasadení ma nikde netlačila, či nerezala a navyše popruhy majú jednoduché nastavenie i zaistenie pod bradou. Na ešte lepšie upevnenie slúži vzadu umiestnený systém Twist close 2.0. Je to v podstate rotačné koliesko, s ktorým sa dá manipulovať jednou rukou. Takýto či podobný druh systému mi vyhovuje najviac aj skrz toho, že sa dá rýchlo upraviť aj počas jazdy v teréne. Naviac ho z vonkajšej strany zdobí reflexná nálepka a z vnútornej má penovú vložku. Ďalšia vložka ide spodným obvodom prilby od ucha k uchu a samozrejme na vrchnej časti hlavy. Všetky sú antibakteriálne a dajú sa prať.Prilba sa môže pochváliť In-mold konštrukciou, ktorú používa väčšina moderných modelov. To znamená, že sa do vonkajšej škrupiny vstrekne EPS polystyrén. Počas testovania som trafil pár konárov alebo možno skôr konárikov, jeden z nich však bol celkom slušný. Ani ten ale nezanechal výrazné stopy, takže vonkajšia povrchová úprava niečo znesie. Prilba má spolu 18 ventilačných otvorov, z toho štyri v prednej časti a na dvoch stredných je ochranná sieťka proti hmyzu, ktorá vie byť nápomocná. Možno sa niektorým z vás už stalo, že do prilby vletela mucha či iný hmyz a určite to nie je nič príjemné. Myslím si, že väčší účinok by mala sieťka, ak by bola vo všetkých štyroch predných otvoroch. 18 otvorov mi prišlo ako dostatočný počet na odvetrávanie. K „náhananiu“ vzduchu do nich trochu pomáhal aj predný šilt, ktorý je ľahko odopínateľný a taktiež nastaviteľný. Pri jazdení som to však nikdy nevyužil a vždy som ho mal nasadený. Treba však pripomenúť, že som prilbu netestoval v tropických horúčavách, ktoré už sú aj u nás počas leta, tak nemôžem posúdiť, aké to bude s potením/odvetrvaním pri extrémoch. Pravdepodobne sa však aj tak budete potiť rovnako intenzívne ako v iných prilbách, pretože v týchto extrémnych podmienkach to ani inak nejde…Prilba je dostupná v štyroch farebných prevedeniach: matná čierna, matná biela, matná oranžová/červená, matná zelená/modrá a stojí 75,95 €. Viac informácií nájdete na stránke: sk.bbbcycling.com/bike-wear/helmets/BHE-67.

Okuliare Adapt - plný rámik a 3 vymeniteľné sklá so 100% UV ochranou
Adapt BSG 45 sú prvé okuliare od BBB s plným rámikom. Už v úvode som spomínal, že mne sa tento dizajn veľmi pozdáva. Určite nie som jediný, preto si myslím, že je to zaujímavé prevedenie, ktoré môže osloviť aj ďalších. Rám je vyrobený z materiálu Grilamid, doplnený o nadstaviteľný gumenný nosník a bočnice. Trošku ma tlačili nad ušami, ale s tým mávam dosť často problém aj u ostatných okuliarov. Okrem toho mi výborne sadli a gumený nosník poskytoval potrebné pohodlie.

Okuliare disponujú výmennými polykarbonátovými sklíčkami so 100% UV ochranou. Vymieňajú sa jednoducho pomocou systému twist lock. Stačí len nosník potočiť smerom doprava a rámik sa uvolní. Náhradne sklíčka sú v žltej a čírej farbe, kde treba obzvlášť spomenúť tie číre. Tieto sklá majú špeciálnu špeciálnou zrkadlovú úpravou (čo pri konkurencii nie je štandardom), ktorá z obyčajných čírych skiel, robí sklá, ktoré si dobre poradia aj so slnečným dňom a sú ideálne pre jazdu v podmienkach, kde sa strieda jazda na slnku s jazdou v lese a aj keď jazdec vybehne na ostré slnko, nie je oslepený a v tmavom lese zas nie je problém okamžite zaostriť.

Aj keď je rámik plný, tak sa mi málokedy stalo, že by som si pod ne nadýchal a ak, zahmlenie za malý okamih zmizlo. Pri dotyku prstov so sklíčkami nezostávali takmer žiadne otlačky, čo je veľké plus.Čistenie bolo nutné jedine v prípade väčšieho potenia či zablatenia, ale to sa ovplyvniť samozrejme nedá. Okrem skiel sa daju vymeniť i rôznofarebné bočnice okuliarov, takže prípadné „zladenie“ s bikom alebo oblečením bude ďaleko jednoduchšie .

Ešte doplním, že súčasťou balenia je ochranný obal, ktorý som občas použil aj na čistenie. K dispozícii sú nasledovné farebné kombinácie: čierna, čierna/zelená, čierna/žltá, čierna/modrá, čierna/červená, biela/sivá a okuliare stoja 89,95 €. Viac informácií nájdete na stránke: sk.bbbcycling.com/bike-wear/sport-glasses/BSG-45.

Zhodnotenie na záver


Okuliare s prilbou som mohol testovať cca mesiac. Za tú dobu som s nimi prešiel pár cyklovýjazdov v okolitých lesoch. Prilbu nosievam takmer vždy a kedže som Varallo testoval, nechýbala ani na jednom výjazde. Osvedčila sa výborne a mne naozaj veľmi dobre sadla na hlavu, čo je však určite individuálne. Musím hlavne pochváliť systém Twist close 2.0 a ochranu proti hmyzu, i keď nebola na všetkých štyroch predných otvoroch. Okuliare nezvyknem nosiť až tak často, hlavne, ak sa nepotrebujem chrániť proti slnku. No neraz sa mi stalo, že mi vletela do oka nejaká muška a nie je to nič príjemné. Rovnako aj tmavé prostredie vie spraviť problémy. Preto ma potešili najmä ľahko vymeniteľné sklíčka. Podľa môjho názoru je to dobrá voľba, ktorú by ste mohli zhodnotiť pri kúpe okuliarov.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: BBB Echelon Comfort – keď je pohodlie na prvom mieste

Test: BBB Echelon Comfort – keď je pohodlie na prvom mieste

Znamená šírka sedla a viac peny automaticky viac komfortu? Tak sa na to poďme pozrieť.
Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Test: Prilba Giro Aries Spherical - chráni, vetrá a dobre sedí

Čo vie tradičný výrobca prilieb Giro vylepšiť na top modeli prilby, keď je cieľom najmä ochrana, ale dôležité je aj vetranie, hmotnosť a praktickosť?
Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Test: Uvex Revolt Mips - ak sa neviete rozhodnúť

Kvalita, nové technológie a jednoduchosť v rámci konvertibilných prilieb. Tieto slová by mohli definovať novinku od Uvexu – model Revolt.
keyboard_arrow_up