Zdroj: Kráľ Záhoria MTB Maratón Štafiet 2015, autor Adam Oliva

Fotochromatické okuliare - už netreba riešiť, či je práve šero alebo svieti slnko

PR článok

Pri výjazde je fajn, ak sa človek nemusí sústrediť na nič iné ako na samotnú jazdu. Tomu sa prispôsobili dokonca aj výrobcovia okuliarov so svojou ponukou fotochromatických modelov, vďaka ktorým už netreba riešiť, či je práve šero alebo bude svietiť slnko a ktoré sklá si vziať. V dnešnom prehľade produktov si niektoré modely stručne predstavíme.

Fotochromatické okuliare dokážu samozrejme pokryť len určitý rozsah svetla, väčšinou sú to 2 alebo 3 stupne na stupnici od 0 do 4, kde nižšia hodnota znamená väčšiu priepustnosť. Taktiež treba rátať s tým, že prechod (zafarbovanie) nebude okamžitý, ale nejakú dobu to potrvá. Aj keď so súčasnými technológiami je to iba okolo 30 s. Pri samotnej jazde to človek skoro vôbec neregistruje a nijako ho to neobmedzuje.

HQBC Treedom Plus

Okuliare Treedom Plus sú v podstate vylepšenou verziou populárneho modelu Treedom. Zaujmú novým atraktívnym designom a kvalitným prevedením za veľmi dostupnú cenu. Rám je vyrobený zo špeciálneho pružného plastu TR90grilamid, sklá sú polykarbonátové (optická trieda 1). Taktiež sú netrieštivé a odolné voči poškriabaniu. Nosník z kvalitnej gumy sa postará o stabilné usadenie. Fotochromatické sklá je možné dokúpiť za približne 40 € a sú prispôsobivé v rozsahu 1-3. Okuliare sú dostupné v širokej škále farebných prevedení. Okuliare stoja 44.95 € a viac informácií nájdete TU.

Alpina Twist Four S VL+Nie každý má samozrejme štandardné rozmery tváre a práve tým s užším profilom je určený model od nemeckého výrobcu Alpina. Okrem celkovej šírky sú skrátené aj bočnice. Tie sú na konci tvarovateľné podobne ako v oblasti nosa. Varioflex technológia sa postará o automatické prispôsobenie aktuálnym svetelným podmienkam. Okuliarom nechýba ani úprava Fogstop proti nepríjemnému zahmlievaniu. Zladenie taktiež nebude problém, pretože sú ponúkané v 7 farebných kombináciách. Cena je cca 80 € a viac informácií nájdete TU.

BBB Impulse PHBBB pri svojom modeli Impulse stavia najmä na kvalitných sklách s technológiou PH, ktorá umožňuje prispôsobenie v extra širokom rozsahu: 17 – 85 %. Navyše, tieto sklá sú v prípade potreby aj vymeniteľné. Ich tvar spoľahlivo chráni pred slnečným svetlom, vetrom aj prachom a o komfort sa stará najmä nastaviteľný nosník a pogumované bočnice. Rám je z materiálu Grilamid, ktorý zaručuje vysokú odolnosť proti poškodeniu. Okuliare sú dostupné v bielom prevedení. Cena je cca 90 € a viac informácií nájdete TU.

Cratoni High FlyZameranie modelu High Fly od Cratoni je už na prvý pohľad jasné. Osloviť by mal najmä športových jazdcov vďaka kombinácii designu a úžitkových vlastností. Prispôsobivé sklá sa dokážu adaptovať v rozsahu ochrany 1-2 (na zaužívanej stupnici od 0 do 4). Taktiež im nechýba úprava proti poškriabaniu a zahmlievaniu vrátane odvetrania na bokoch skiel. Nastaviteľný nosník a bočnice sú v kategórii vyšších modelov už štandardom. Dostupné sú v 3 farebných prevedeniach. Cena je cca 119,95 € a viac informácií nájdete TU.

Uvex Sportstyle 202 Race VarioNemecký špecialista na prilby a okuliare ponúka kompaktný model Uvex Sportstyle 202 Race Vario. Jeho hlavnou devízou je extrémne nízka hmotnosť napr. aj vďaka tomu, že rámik je prichytený o sklá priamo zboku. Sklá sú vyrobené technológiou Uvex Variomatic, ktorá sa vo veľmi rýchlom čase dokáže prispôsobiť svetelným zmenám. Technológia Supravision zase slúži na minimalizáciu zahmlievania, ktoré dokáže byť niekedy poriadne nepríjemné. Nosník a taktiež konce obrúčok sú ľahko tvarovateľné a prispôsobivé. Okuliare sa dodávajú v 2 farebných prevedeniach – biela a čierna.
Cena je cca 109,99 € a viac informácií nájdete TU.

Briko LipariTak trochu odlišný a určite výrazný design predstavuje Briko pri modeli Lipari. Vďaka technológii Nastek® poskytujú tieto okuliare unikátnu, až 98,9 % ochranu pred tzv. modrým svetlom. Taktiež sa automaticky prispôsobia svetelným podmienkam v rozsahu 1-3 (na stupnici od 0 do 4). Navyše, vďaka premyslenej konštrukcii sú okuliare extrémne ľahké a sklá vymeniteľné. Nosník umožňuje zvoliť 2 pozície podľa šírky a taktiež bočnice sú ľahko tvarovateľné a prispôsobivé. Sú ponúkané v piatich farebných kombináciách. Cena je cca 149,90 € a viac informácií nájdete TU.

Okuliare by mali byť samozrejmosťou pri každom výjazde. Nejde len o to, či svieti slnko alebo nie, ide najmä o ochranu zraku pred vetrom, prachom alebo prípadným nečakaným nárazom (napr. trčiaci konár). Spomínané fotochromatické modely veľmi uľahčujú výber a vďaka nim je možné mať jedny okuliare na 99 % podmienok. Navyše, pri takom množstve rôznych tvarov a prevedení si dokonale padnúci model nájde určite každý.

[Foto na úvode: Kráľ Záhoria MTB Maratón Štafiet 2015, autor Adam Oliva ]

report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl PR článok

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl

Okrem tepla prichádza s letom a slnkom takmer „nutnosť" nosiť okuliare. Zrak si treba chrániť a ak váhate, ktoré sú tie pravé, pomôcť môže náš menší výber.
Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Ochrana očí pri takom dynamickom športe, akým cyklistika je, patrí okrem ďalších prvkov ochrany ku zodpovednému prístupu každého cyklistu ku sebe samému.
Vesty a ľahké bundy - nevyhnutní spoločníci pri väčšine výjazdov PR článok

Vesty a ľahké bundy - nevyhnutní spoločníci pri väčšine výjazdov

Pomaly sa nám umúdruje počasie, teploty stúpajú, no stále to nie je iba na dres. Nevyhnutnými spoločníkmi sú v tomto období bundy a vesty a pár si ich predstavíme.
keyboard_arrow_up