Corratec tak trochu inak

Corratec tak trochu inak

PR článok

Niektoré značky sa podobajú ako vajce vajcu a niektorú rozoznáte už na prvý pohľad. Do druhej skupiny asi môžeme zaradiť aj značku Corratec, ktorá má svoje korene v nemeckom Bavorsku a bicykle vyrába už viac ako 25 rokov.

Načo lock-out?


Pri konštrukcii športových celoodpružených bikov ide v podstate o jedno: aby pruženie reagovalo na nerovnosti, ale pritom nebránilo efektivite prenosu sily. Väčšina súčasných značiek na to ide pomerne jednoducho a spoliehajú sa na funkcie tlmiča, či už teda na rôzne pritlmené režimy, alebo na klasický lock-out. U Corratecu sa na tento problém pozreli trochu inak a výsledkom je ich systém Inside Link. Žiadny lockout, žiadna platforma, žiadna elektronika. Inside Link sa jazdí vždy v otvorenom režime.

Inside Link


Zásluhu na tom má špecifické zavesenie zadnej stavby. Virtuálny bod otáčania je situovaný pod reťazovou linkou tesne nad zadnými vzperami. To umožňuje efektívnejšiu jazdu, pretože sila pôsobiaca na pedál nebude mať taký vplyv na zadné odpruženie. Nie je dôvod pre jazdu so zamknutým tlmičom, pretože kinematika sa postará o ideálny výkon v každom momente. Pnutie reťaze automaticky pritvrdzuje chod, takže všetky sily sa v tom momente sústredia na pohyb biku jedným smerom - vpred.Inside Link 10 HZ


Ďalším zaujímavým patentom je Inside Link 10 HZ. V podstate sa jedná o snahu zlepšiť reakcie tlmenia pri rýchlo sa opakujúcich nerovnostiach ako sú napr. skaly, korene, schody a pod. K tomu má pomôcť kombinácia klasického tlmiča a tzv. MDU jednotky. Za týmto názvom sa skrýva moderná verzia elastomeru, ktorý si zachováva svoje tlmiace vlastnosti za každých podmienok. Práve ten slúži na elimináciu nepríjemných vibrácií, na ktoré tlmič nereaguje. Výsledkom by mala byť najmä ďaleko lepšia citlivosť, trakcia a pohodlný prechod cez ostré prekážky.Inside Link Carbon 10Hz XT


Ideálnym predstaviteľom týchto technológií je práve model Inside Link Carbon 10Hz XT. Jeho základom je karbónový rám z dielne Corratecu s názvom TCM + a jeho devízou je najmä nízka hmotnosť. Vpredu pracuje RockShox SID RL so zdvihom 100 mm a vzadu RockShox Monarch R so zdvihom 100 mm doplnený o technológiu 10 HZ (tlmiaca jednotka MDU). Čo je zaujímavé, tak pri FS bikoch Corratec uprednostňuje výhradne rozmer 27,5. Už z názvu je jasné, že osadenie má na starosti najmä Shimano a jeho sada XT M8000. Z doplnkov prevláda dcérska značka Corratecu – ZZYZX. V ponuke nechýbajú ani modely s vyšším zdvihom ako Inside Link120 Y (120 mm) a enduro „mašina“ Inside Link XTB175 X (175 mm), ktoré už podľa názvu taktiež využívajú systém odpruženia Inside Link.

Inside Link 120 Y
Inside Link XTB175 X
Rýchlosť a tuhosť - Revolution


Pri karbónových HT rady Revolution, Corratec už toľko nevybočuje od štandardov. Práve pri pevnom ráme ponúka aj 29 palcový rozmer, ktorý je ideálny práve pri tomto type bikov. Tlmič tak trochu „nahrádza“ väčší priemer kolies, ale stále je zachovaná jednoduchosť a nízka hmotnosť. Každopádne, v ponuke nájdete aj verzie Revolution v rozmeroch 27,5, ktoré budú ideálne pre nižšie postavy, prípadne pre tých, ktorí uprednostňujú „živšie“ správanie. Karbónové rámy sú postavené na technológii TCM+, ktorá v sebe kombinuje nízku váhu a extrémnu pevnosť materiálu. Práve preto sú stredové púzdro, reťazové vzpery a sedlová trubka vyrobené v jednej forme. Všetky tieto verzie majú jedno spoločné – športovú a živú geometriu, ktorá sa zďaleka nestratí ani v náročnejšom teréne.

Revolution 29LTD


Základom je karbónový rám doplnený o upside-down vidlicu RockShox RS1 Carbon. Tá pracuje so zdvihom 100 mm. Čo sa týka pohonu, ten je výhradne v rukách Shimana a jeho top mechanickej verzie XTR 11 sp, kde je možné zvoliť variant s 1, 2 alebo dokonca aj 3 prevodníkom. Ľahké karbónové ráfiky ZZYZX vďaka svojej šírke vytvoria spoľahlivú základňu pre objemné plášte Continental Race King 2,2, takže aj pohodlie bude na veľmi slušnej úrovni.Ponuka hardtailov je ale ďaleko širšia a nechýba v nej ani veľmi exoticky vyzerajúci hliníkový 29 palcový model Superbow alebo už o čosi tradičnejší model X-Vert vo viacerých špecifikáciách. Ten je dostupný buď ako 29 alebo 27,5 palcový variant.

Superbow a X-Vert
Ako vidieť, Corratec si ide tak trochu svojou vlastnou cestou. Snaží sa ponúknuť niečo odlišné, ale pritom funkčné a prepracované. Platí to najmä v prípade celoodpružených modelov so systémom Inside Link 10 HZ doplnených o sekundárnu tlmiaci jednotku MDU. U hardailov zase vynikne veľmi špecifický design rámu Superbow. Pre viac informácií navštívte domovskú stránku: http://www.corratec.com .
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Video: Výpredaj bicyklov v MTBIKER shope play_arrow

Video: Výpredaj bicyklov v MTBIKER shope

Ako dosiahnuť zaujímavú zľavu? Riešením môže byť výpredaj alebo obstaranie testovacieho biku a niekoľko takých kúskov máme aj u nás.
Test: Corratec E-Power RS 150 29 CX LTD - elektrobicykel z Bavorska

Test: Corratec E-Power RS 150 29 CX LTD - elektrobicykel z Bavorska

Spojenie elektromotora a celoodpruženého bicykla ma veľmi baví a vždy mám rád, keď príde na test práve táto kombinácia. Ak sa k tomu pridajú aj 29-palcové kolesá a zvučné meno, akým nemecký Corratec bezpochyby je, tak je o zábavu postarané.
Video: Dvojica FS od značky Corratec - na maratón aj celodenný výjazd play_arrow

Video: Dvojica FS od značky Corratec - na maratón aj celodenný výjazd

Ak máte radi náročné maratóny a XC, alebo výjazdy na obľúbený trail, máme pre vás výbornú ponuku v rámci MTBIKER shopu.
keyboard_arrow_up