Enduro - odkiaľ prišlo, základné myšlienky a pravidlá

Enduro - odkiaľ prišlo, základné myšlienky a pravidlá

4616 komentárov

MartinKas 26.08.2017 10 fotografií   Downhill Allmountain Historia Horska Cyklistika Enduro

Jednoznačne môžem povedať, že enduro je v súčasnosti jedna z najviac rozvíjajúcich sa disciplín vo svete MTB. Pozrime sa, o čom to celé vlastne je a aké sú základné myšlienky a pravidlá na pretekoch.

 

Rozvoj MTB ako takého začalo v 70. rokoch známymi menami ako Gary Fisher alebo Tom Ritchey, ktorí začali z dostupných materiálov podomácky zvárať a komponovať prvé bicykle schopné horského terénu. Záľuba v tvorení horských bicyklov prerástla vo vášeň, až nakoniec v súťaživosť. Vytvorila sa komunita s vlastným životným štýlom, myslením, filozofiou. Vznikol tzv. „klunkerz“. Čo to znamená? Môj vlastný významový preklad tohto slova, je bicyklovanie s minimálnym rozpočtom s maximálnym pôžitkom . Možno to vyzeralo ako hippies na kolesách, ale evidentne sa skutočne bavili. Vznikajú prvé downhillové preteky, trate, medzi priateľmi vzrastá súťaživosť v čo „najlepšej“ technológii na biku (v rámci možnosti tej doby).

V roku 2007 producent Billy Savage uviedol film o tomto novovznikajúcom životnom štýle na prelome 70.-80. rokov. Tzv. „klunkerz“ opisuje práve vznik myšlienky totálnej slobody na biku v prírode. Vo filme mi zarezonovala jedná veta, s ktorou sa stotožňujem aj v rámci endura. Ako vysvetľuje dokument „Downhill is the best, but the most enjoyable is cross country riding. Getting Away from the Cops, the Cars, the Concrete“.Pokrok nezastavíš


V súčasnosti nám technologický pokrok dáva možnosť navrhovať bicykle tak, aby nám umožnili nielen prírodné prekážky prekonávať, ale terén si aj užívať. Keďže človek je tvor súťaživý, chuť porovnávať svoje jazdecké umenie a nadšencov pre tento druh cyklistiky narastal. V roku 2003 sa rozhodol Fred Glo (otec endura tak, ako ho dnes poznáme) uskutočniť vo Val D´Allos prvé enduro preteky.Enduro


Ani XC, ani maratón, ani DH. A rozhodne nie kombinácia. Enduro. Keď sa ma niekto spýta, o čom sú enduro preteky, mám tendenciu ho prirovnať k automobilovému rally systému: „Chápeš nie?! Ako rally, len na biku“. Hmm, sám moc dobre nerozumiem automobilovým pretekom, takže zväčša mi to na vysvetlenie nestačí. Radšej si dám tu námahu a vysvetlím, na čo všetko tu výbavu a konkrétny bicykel potrebujem.Preteky majú zväčša charakter dlhšieho okruhu, ktorých samotná dĺžka je rôzna. Zúčastnil som sa aj 50 km pretekov s tým, že sú aj extra krátke - 19 km a menej. Na EWS (Enduro World Series) sa celková dĺžka najazdených kilometrov šplhá až k vzdialenosti 100 km. Často sú tak potom preteky rozdelené do dvoch dní. V rámci tohto okruhu sú špeciálne časti, ktoré sú merané, tzv. rýchlostné skúšky (stage alebo RS). Počet rýchlostných skúšok je rôzny a závisí od organizátora pretekov a lokality. Často to však býva niečo medzi 4-7 rýchlostnými skúškami (reálne s takými počtami RS som sa zatiaľ stretol). Profil trate je rôzny, rovnako, ako aj ich dĺžka. Samozrejme, nebudú sa však trate orientovať na šprinty do kopca. Presne tak je to skôr z kopca. V tejto chvíli vysvetľovania často narážam na nepochopenie zo strany nezainteresovaných. „Takže, je to zjazd!“. Nie.Profil a terén trati


Takým typickým ukazovateľom endura je budovanie trailov na základe lesných chodníkov. Sú dlhé a aby jednoducho spojili dva dostupné body aj s veľmi nedostupnou krajinou, kľukatia sa, klesajú a náhle stúpajú, čím vznikajú relatívne prírodné alebo lepšie povedané, prirodzené trate. Preto sa niekedy stáva, že v rámci 200-metrového klesania v rýchlostnej skúške nastúpate do kopca cca 30 výškových metrov.Po dojazde takéhoto šprintu vám budú rozdiely zjazdu a endura hneď jasné . Samozrejme, trať sa počas pretekov dosť rozjazdí a objavia sa korene a kamene, vybrzdené koľaje a podobne. Vtedy trate môžu pripomínať povrch typickej zjazdovej trate. Hold, matička príroda ma s nami „robotu“.Zo skúsenosti a z praxe


Neraz sa mi však stalo, že práve taká ta „prirodzenosť“ endura bola trošku zabitá v bike parku. Organizátori sa však samozrejme vždy snažia a vedia pochopiť, že práve to, čo je na endure krásne, nemôžu uložiť na umelo vytvorených tratiach. Preto niektoré miesta ako sú napríklad dlhé skoky alebo niektoré čistokrvné downhillové pasáže prepáskujú a pridajú malý prírodný doplnok.

Typy pretekov


Väčšina pretekov sa jazdí na dva dni. A to tak, že prvý deň sa trate a rýchlostné skúšky trénujú. Hľadajú sa ideálne stopy, „nalietavajú“ sa rýchle pasáže, a tak podobne. Druhý deň sa ide na čas. Avšak enduro preteky takto na začiatku nefungovali. Vo Francúzsku prebiehali preteky len jeden deň. Bez trénovania tratí, tzv. „nepoškvrnené enduro“. Mnohým sa tento systém pretekov páči a dokonca vyhovuje. Ukáže sa, čo naozaj vo vás je. Stretol som sa s ním zatiaľ len na Rychlebských stezkách, kde tomu dali patričný názov: „Na oči, na čas, na krev“. Preteky som si naozaj užil, dokonca dvakrát. Malo to svoje čaro. A musím povedať, že na rýchlostných skúškach v trvaní okolo 10 minút, to bolo niekedy naozaj na krv.

Pohyb na trati od štartu do cieľa


Štartuje sa v malých skupinách vždy tak, aby sa predišlo dlhému čakaniu pri štarte prvej rýchlostnej skúšky. Presunom od štartu k RS a následne k ďalšiemu štartu sa hovorí transfér. Ide len o presun, ktorý nie je meraný. Celkový čas sa však počíta a vždy býva stanovený limit na konkrétnu trať. Limity však nie sú extra prísne, a preto majú šancu aj menej zdatní bikeri.Ak nie je stanovený dojazdový limit pretekov, dostane pretekár štarty jednotlivých RS. Tak je potom nútený dostať sa na stanovený štart v určitý čas. Tento systém je zavedený napríklad aj vo svetovej sérii EWS. Mne osobne veľmi vyhovuje a je v tom jednoducho poriadok. Ide sa kontinuálne tempo, nestojí sa a všetko prirodzene prebieha tak, ako má. Negatívum však je, ak kondične slabší jazdec štartuje náhodou pred vami. Takto sa to potom bohužiaľ ťahá celý čas, čo vie trošku rozhodiť. Pretože obiehanie v rámci rýchleho šprintu a technickej pasáže môže veľmi rýchlo vyústiť v nepríjemnú situáciu, kde prísť o cenné sekundy je to najmenej... Túto situáciu som väčšinou vyriešil s kľudom ešte pred štartom. S pomalším pretekárom sme sa dohodli, ako budeme postupovať pri prebiehaní a každý sme potom vedeli, čo očakávať na trati. Samozrejme, v rámci pravidiel pomalší jazdec je nútený rýchlejšiemu jazdcovi uhnúť a ak to nespraví, hrozí diskvalifikácia.Kto je teda víťazom?


"Každý, kto príde živý a zdravý" - je to síce pekná poučka, ale tak to nie je. Víťazom pretekov je jazdec, ktorého výsledný súčet časov všetkých rýchlostných skúšok je najmenší. A pochopiteľne prišiel v stanovenom limite .Čím je pre mňa enduro a súťažné enduro?


Aj keď možno trochu klišé, ale hlavne odreagovanie od dennej, neutíchajúcej reality života, či víkend strávený na pretekoch alebo hodina po práci strávená na traili. No a samozrejme motivácia sa neustále zlepšovať v niečom, čo spája všetky atribúty pohybových schopnosti atléta (sila, rýchlosť, vytrvalosť, koordinácia...). A totálne klišé - Sloboda, v štýle „...Getting Away from the Cops, the Cars, the Concrete“.

(zdroj fotiek: enduroserie.cz, pinkibike.com)
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle ~ Celoodpružené)

Komentáre

marosh16v 26.08.2017 (22:28)

7


Co to je za disciplinu? Za mlada jsme tomu rikali MTB...

 
lto marosh16v 27.08.2017 (16:42)

2


To je MTB s nizkymi nakladmi, ako sa pise v clanku. Nizky ale citaj, ze ak do toho nedas aspon 4-5tisic euro, tak nie si endurista

 
marosh16v lto 27.08.2017 (18:33)

0


Na Enduro musi clovek nasetrit, to neni o dovednostech

 
pby lto 28.08.2017 (06:36)

0


Co tam stoji 4-5e ? Ako jasne bajk je najnakladnejsia polozka, ale dobry sa da zohnat uz za 1500e ostatne veci ako chranice cca 120e prilba "rozoberacia" cca 200e a ides mozno lepsi batoh s chranicom chrbtice cca 180e viac menej nijako extra finance viac ako ostatne kategorie.

 
marosh16v pby 28.08.2017 (08:55)

1


Mě to neříkej

 
nostro66 27.08.2017 (14:10)

6


Konecne osviezujuci clanok po vsetkych tych XC a cestakoch!

 
nimm_zwei 27.08.2017 (10:46)

2


1970s Evening Magazine - Klunking https://youtu.be/SVWP6VaLtvw

 
perez 27.08.2017 (07:52)

1


Dobre zhrnuté...len si to nabudúce daj niekomu skontrolovať kvôli štylistike a chybám.

 
maros1974 26.08.2017 (18:30)

0


zaujimave a dobre napisane

 
wiedrzensky 26.08.2017 (20:43)

0


Super článok, viac am/endura na mtbiker! Len pre spresnenie, myslim ze Klunkers boli prve biky s brzdou na protipohyb kluk, neexistovali este v-brakes ani kotucove brzdy. Preteky sa robili po zvazniciach.

 
bobris 27.08.2017 (10:50)

0


Nebyt zavodov v CZ a v PL tak si ani nezapretakas 😃. Na SK to ide od 10 k 5tim a lespie to asi nebude lebo nie je kde.

 
desertfremen 27.08.2017 (11:08)

0


A aký je rozdiel medzi XC, endurom a maratónom? 😶

 
maros.hrobar desertfremen 29.08.2017 (14:26)

0


enduro je to co bolo v clanku. XCO (cross country) a XCM (maraton) su discipliny kde sa jazdi rychlo aj do kopca pretekari maju lahke bajky (casto aj HT) a zvacsa obtiahnute oblecenie.
XCO sa jazdi na niekolko okruhov, kde kazdy okruh ma rozne pasaze (prudky vyslap, tehcnicky zjazd atd).
XCM je velky okruh (100+ km), no s tym ze do kopca nenaslapes 30m ale v pohode 3000m

 
ppi maros.hrobar 30.08.2017 (07:53)

0


V clanku pisu ze enduro je cross country alebo maraton - podla profilu trate. Mne to vychadza ze su tri mtb discipliny - enduro, zjazd, cyklotrial. Pre ne biky ciastocne odpruzene, celoodpruzene a neodpruzene bmx. Tie ostatne discipliny su skor preto ze stale niekto potrebuje vymyslat nieco nove.

 
maros.hrobar ppi 30.08.2017 (08:49)

0


tym cross country asi mysleli fakt, ze sa jazdi po "beznych" lesnych trailoch (nie velke umele DH sekcie). internet je plny porovnani XC vs. Enduro.
skusim to povedat takto: XC sa vyhrava pocas slapania do kopca, Enduro pri ceste dole z kopca, pricom sa moze ist po cca rovnakej trati akurat, ze enduro ma merane len useky dole kopcom

 
ferdopedro 03.09.2017 (00:28)

-4


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
Pridaj komentár