GPS Art - využitie GPS aj pre zábavu

GPS Art - využitie GPS aj pre zábavu

209 komentárov

janoV. 23.01.2018 15 fotografií   Cestna Cyklistika Navigacia Cyklistika Horska Cyklistika

Cyklistika je fenoménom. Vieme, že vznikla skonštruovaním bicykla niekedy v 19. storočí, ale už Leonardo da Vinci kreslil prvé samohyby podobné bicyklu. Hlavnou hybnou silou rozvoja cyklistiky bola vtedy doprava.

 

V dnešnej dobe je to (okrem aj u nás sa rozvíjajúcej dopravy) rekreácia, turistika a, samozrejme, zásadne šport. Mnohí z nás na tomto portáli sme športoví cyklisti a vieme, že existuje množstvo odvetví a disciplín a hlavné delenie športovej cyklistiky je na technické a rýchlostné disciplíny. Súčasný rozvoj techniky však dáva aj iné možnosti pomoci a využitia, a to v systéme športovej prípravy, ako napríklad rôzne trenažéry, merače, sledovače výkonu a riadenia tréningu, evidencie a štatistík prejdených trás aj s využitím globálneho polohovacieho systému „GPS“.

Technika - pomoc v rozvoji nových disciplín cyklistiky


Vďaka technike vznikla napríklad indoor cyklistika s virtuálnou realitou, a to synchrónna (pretekajú všetci na trenažéroch v jednom momente) ako aj asynchrónna (keď trasou postupujem podľa mojich individuálnych možností). Technológia GPS pomáha jazdiť aj reálne úseky tratí, „segmenty“, a taktiež sledovať svoj výkon na týchto segmentoch. Umožňuje aj porovnávať sa, súťažiť s ostatnými a získavať hodnotenia najlepších v danom segmente, príslovečné KOM-y a QOM-y.

Nechcem zbytočne vypisovať aplikácie a služby, no poznáme Garmin, Endomondo, Strava a množstvo iných, či už lokálnych PC aplikácií alebo webových aplikácií. Charakterom sú to sledovacie „Sport Tracker“ služby s rôznymi možnosťami.
A tak ako existuje snaha byť čo športovo-rýchlostne najrýchlejší alebo športovo-technicky previesť danú úlohu alebo cvik čo najelegantnejšie, napr. krasojazdu v skupine alebo zložitý skok, tak s rozvojom a dostupnosťou GPS vznikla a svetom sa šíri (a to nielen v súvislosti s bicyklami) aj neoficiálna technická disciplína, kde ide o trasu, ktorú prekonávam, GPS Art.

GPS Art


Hlavným princípom je prejsť trasu tak, aby záznam bol zaujímavý a po stiahnutí do mapy vytvoril nejaký obrazec. Mňa samotného k tomu doviedol kamarát, výborný trailový bežec orsi, ktorý si raz pri tréningu len tak pobehoval a pri pozeraní záznamu som s humorom zistil, že jeho trasa sa podobá na torzo človeka s polohou „ruky hore“.A tak som sa popozeral po svete a aha! Áno, viacerí sa na takúto rekreačne turistickú a pohodovo zaujímavú, často až zábavnú aktivitu dali. Veď si skúste sami zadať do vyhľadávača obrázkov termín: "gps art". Som športový cestný cyklista a súťažím zopár rokov, teraz už v kategóriách Masters a veľmi rád fotím šport, a to najmä všetky odvetvia cyklistiky a cyklistov, malých aj veľkých. No aj tak som sa koncom roka neubránil a pustil som sa do písania GPS-kou. Začal som abecedou. Nie je dokonalá a ešte ani úplne dokončená, ale mne to vôbec neprekáža.

Áno, je to len doplnok k tréningovému jazdeniu, zábava. Často sú to krátke oddychovky po cestách v okolí mesta, kde žijem, čiastkové trasy z celkového denného nájazdu. Pri jazdení som striedal rôzne bicykle: cestný, turistický a festku, to len podtrhuje rekreačnú a regeneračnú stránku tohto môjho jazdenia a kreslenia abecedy. Samotná príprava na vykreslenie nebola náročná, stačilo mi trošku pozrieť do mapy a „napasovať“ znak na cesty. Jazdil som v okolí svojho mesta a cesty vcelku dobre poznám. Ťažšie a náročnejšie obrazce bude asi nutné pripraviť ako navigačné trasy.

Mal som len pár mäkkých pravidiel, a to, aby som písmenká jazdil po cestách všetkých druhov tak, ako sa zvyčajne píšu, a aby trasy boli jednoznačné a opakovateľné (t. j. nejaké charakteristické body na otočky a križovatky). Mali by mať zároveň aj adekvátne vzdialenosti pre jazdu na danom type bicykla. Veď ísť na festke 30 km s prevodom 50×16 v cestnej premávke je tiež „celkom dobrá káva“, a tak som si povolil prednú brzdu ako cukor do tejto kávy.

A tu už je moja GPS abeceda v obrázkoch – GPS Art Aphabet:A na úplný záver: Áno, aj piloti veľkého leteckého výrobcu Airbus sa pri testovacom lete zapojili a v predvianočnom čase nechali vyletieť vianočný stromček. Ved si pozrite celý vývoj tu a posúďte sami.PS: Stretli ste sa už s podobnými náhodnými alebo cielene jazdenými trasami? Motivovalo kreslenie GPS niekoho z vás? Veď vezmite MTB, fatbike alebo štandardný mestský bicyklík, zapojte fantáziu a smelo do toho! Je to zábava, teším sa s vami.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo ~ Cyklopočítače a GPS ~ GPS prístroje)

Komentáre

DudySVK 23.01.2018 (10:15)

2


Aj mne sa podarilo vytvorit zaujimavu mapu
https://www.mtbiker.sk/forum/post1330477.html#p1330477

 
MiroSurin 23.01.2018 (20:22)

2


 
janoV. Culex42 28.01.2018 (14:43)

0


super, pekné....autoportret?

 
Culex42 janoV. 28.01.2018 (18:31)

0


hehe, veru nie, nepodobám sa. dík za pochvalu

 
reactor 24.01.2018 (15:24)

0


Ja uz dlhsie chcem "nakreslit" bicykel. tak hadam, ked bude najblizsie statny sviatok, tak na nejakom velkom prazdnom parkovisku pred obchodakom sa mi to podari

 
Culex42 28.01.2018 (10:03)

0


Montezuma Trnava:

https://connect.garmin.com/modern/activity/1268756158

Ešte jedna mestská jazda je v pláne, hádam čoskoro...

 
janoV. 14.02.2018 (19:20)

0


 
Pridaj komentár