Test: Bell 4FORTY MIPS – trailová prilba s ohľadom na maximálnu bezpečnosť

Test: Bell 4FORTY MIPS – trailová prilba s ohľadom na maximálnu bezpečnosť

74 komentáre

bimjeam 09.06.2018 18 fotografií   Trail Trail Ochrana Horska Cyklistika Test Bell Prilba

Hlava je najzraniteľnejšia časť ľudského tela. Šetriť v tomto ohľade naozaj nemá zmysel, zvlášť, pokiaľ sa vyžívate v drsnejšom štýle jazdy.

 

To však ešte nutne nemusí znamenať, že za poriadne odolnú “trail-ready” prilbu musíte zaplatiť trojcifernú sumu. Ak ste doteraz ešte nepočuli o pojme MIPS, je na čase trochu zbystriť pozornosť.Čo je to MIPS a prečo by ho mal človek vôbec chcieť?


Celkom na úvod by sa patrilo povedať, čo to vlastne ten MIPS je a na akom princípe funguje. Táto technológia nie je žiadny rýchlokvasený marketingový ťah, ale jej vývoj vzišiel na základe 19-ročného klinického výskumu vedcov z Royal Institute of Technologies, ktorí ho skúmali na pacientoch v nemocnici Karolinska v Štokholme. Pokiaľ sa bavíme o samotnej skratke, tak písmená MIPS označujú technológiu pomenovanú ako Multi-directional Impact Protection System, čiže systém zameraný na ochranu pred rôzne smerovanými nárazmi.

Prilba vybavená týmto systémom pozostáva z troch hlavných častí - polystyrénovej škrupiny, klznej podložky a elastomérov, ktoré tieto dve časti spájajú a umožňujú im vzájomný rotačný pohyb na úrovni niekoľkých milimetrov. Toto, zdanlivo minimálne prepruženie dokáže efektívnejšie pohlcovať energiu nárazu v rotačnom smere a ochrániť tak mozog pred nebezpečným otrasom. Temennú časť vašej lebky zasa lepšie chráni predĺžená zadná časť prilby.

Ako funguje technológia MIPS?
Spracovanie a prvý dojem - dizajn a lá Batman


Poďme ale späť k samotnej prilbe. Tá na prvý pohľad farbami ani grafickými prvkami veľmi nehýri, no pri detailnejšom preskúmaní jej povrchu nájdete rôzne zaujímavosti. “Batmanovsky” čierno-matnú povrchovú úpravu zdobí žlté logo “MIPS” na bočnej strane a štruktúrovaný nápis “4FORTY” v záhlavnej oblasti. Žlté logo MIPS presvecuje aj cez ventilačný otvor v oblasti čela a na jeho spodnej časti sa nachádza holografická nálepka deklarujúca bezpečnostnú certifikáciu systému MIPS.

Neprehliadnuteľným prvkom je praktický, výškovo nastaviteľný štít. Keď vezmete prilbu do ruky, zistíte, že to nie je žiadne “žiletkárske pierko”, ale poctivá robustná prilba. Jej hmotnosť činí reálne 374 g, čo je samo o sebe veľkým predpokladom, že prilba pri páde niečo znesie. Vnútorná výstelka je vyrobená z jedného kusu a kopíruje takmer celé vnútorné rebrovanie a čelovú časť. O kvalitné odvetranie sa stará 15 otvorov.Nastavenie podľa gusta


Možnosti nastavenia prilby sa neobmedzujú len na regulátor obvodu hlavy, ale temenný popruh si môžete nastaviť aj výškovo. Perfekcionistov poteší určite aj posuvný štítok, ktorý sa dá v prípade potreby demontovať pomocou imbusového kľúča a dokonca si môžete mierne nastaviť aj výšku jeho vertikálneho uchytenia na prilbe. Vlasatých bikerov určite poteší aj možnosť prestrčenia copu cez kruhový otvor nad nastavovacím kolieskom.Praktické skúsenosti


Prilba, ktorá sa dostala ku mne na test, mala veľkosť M - čiže obvod 55-59 cm. Na hlavu mi sadla ako uliata a v porovnaní s bežnými XC prilbami v nej bola moja hlava uložená "hlbšie". Vďaka väčšej kontaktnej ploche s hlavou, prilba držala na trailoch ako prikovaná, čomu značne napomáhal aj obojsmerný kolieskový upínací mechanizmus, ktorý nepovolil ani o milimeter.

Miernym nezvykom pre mňa bolo odsadenie popruhov, ktoré vychádzali z prostriedku polystyrenovej škrupiny a nie z vnútra prilby. Popruhy tak nepriliehali tesne na tvár, dali sa pod ne pohodlne strčiť okuliare a koža na spánkoch sa pod nimi teda nemala tendenciu potiť. Prvotne som sa bál, že nastaviteľný štít bude mať na nerovnostiach tendenciu padať dole, no tým, že je k prilbe de facto priskrutkovaný, tak sa táto moja hypotéza v praxi nepotvrdila. Vyššiu hmotnosť som pociťoval najmä pri prechode z ľahšej prilby, no s počtom narastajúcich kilometrov som si postupne privykol.Pochvalu zaslúži aj vnútorná výstelka, ktorá je uchytená k škrupine veľkým množstvom suchých zipsíkov a nikde neodstáva. Vďaka jej veľkej ploche nikde netlačí a v kritickej oblasti kontaktu čelovej kosti s prilbou ukážkovo lemuje celý jej obvod. Pot z čela teda nesteká do okuliarov ani do očí a keď si prilbu dáte dole aj po dlhšej jazde, nemáte okolo čela vtipnú čiaru ako Frankenstein . Čo sa týka odvetrávania, tak to bolo na výbornej úrovni a hlava sa mi neparila v prilbe ani počas horúcich dní, ktorých bola v priebehu posledného mesiaca drvivá väčšina.Plusy:

  • robustná konštrukcia
  • MIPS certifikácia
  • „hlboký“ strih dobre kopíruje hlavu
  • výškovo nastaviteľný štít
  • kvalitný mechanizmus utiahnutia
  • dobré odvetranie
  • dobre rozmiestnené výstelky – prilba nikde netlačí

Mínus:

  • vyššia hmotnosť ako udáva nálepka na prilbe

Napriek prevažujúcim pozitívam mám k prilbe BELL 4FORTY predsa len jednu výtku, a to je mierne zavádzajúca hmotnosť. Tá je výrobcom uvádzaná priamo na prilbe v hodnote 333 g, zatiaľ, čo kuchynská váha na displeji ukázala číslo 374 g, teda o 41 g viac. Pokiaľ by som však letel dole singletrackom po hlave, vyššia hmotnosť by bola asi posledná vec, na ktorú by som nadával. Popravde, bol by som za ňu asi celkom vďačný . Čo sa týka funkčnej stránky, prilba zodpovedá súčasným vysokým nárokom a potrebám trail- a enduro-orientovaných jazdcov, ktorí sa to neboja poriadne pustiť dole kopcom.Je dostupná v štyroch farbách (čierna, biela, fluo a červená), jej cena sa pohybuje okolo 96 € a viac informácií sa dozviete na stránkach slovenského dovozcu PROGRESS CYCLE na tomto odkaze.
 

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

AspidMan 09.06.2018 (23:08)

1


Nevyzera tak dobre ako Super Rx (dopln si cislo), ktora mi vsak vobec nesedi a tak som skoncil s Poc Tectal. Ta mi po vyskusani asi 10 prilieb vratane Ambush, Montaro ci vsetkych Urge sadla na hlavu tak dokonale, ze som bez vahania prehltol aj vyssiu cenu (na wiggle som ju nasiel za 50%). Urcite by som vyskusal aj tuto, ale som natolko spokojny ze menit budem uz len za bielu so Spin-om. Tak sorry za spam.

 
adamsss 13.07.2019 (19:38)

0


Snáď som to neprehliadol ale zaujímalo by ma či sa dá nosiť s mx okuliarmi . Ďakujem za odpoveď

 
Lelo adamsss 13.07.2019 (21:21)

1


Mam ju doma. Da sa. Pogumovanie co mas vzadu sluzi aby sa ti okuliare nezosuchli a silt sa da dat dostatocne vysoko na to aby si mohol okuliare poden zaparkovat.

 
Maros90 26.06.2020 (19:18)

0


Mám túto prilbu a som s ňou spokojný, až na jednu vec. Po jednej sezóne sa na výstelke začala odliepať vrchná látková vrstva, ktorá prekrýva molitán výstelky. Látku som prišil ale neriešil niekto, či sa dá zohnať niekde náhradná výstielka, pre túto prilbu? Na nete som zatiaľ nič nenašiel.

 
Pridaj komentár