Vrchárska koruna Žilinská alebo, ako sa jazdí s batoľaťom

Vrchárska koruna Žilinská alebo, ako sa jazdí s batoľaťom

thumb_up62thumb_down 15 komentárov

iceman 07.02.2018 18 fotografií   Trail Horska Cyklistika Zilina

V roku 2017 pokračovala Vrchárska koruna Žilinská svojim druhým ročníkom. Každý, kto chcel VKŽku úspešne absolvovať, musel zdolať predpísaných 20 vrcholov.

 

Rodinné kategórie mali trošku ústupok a im stačilo zvládnuť 10 ľubovoľných vrcholov. Po našej úspešnej minuloročnej rodinnej premiére, sme si chceli opäť rodinnú cyklistickú VKŽ-ku zopakovať. Rovnako ako vlani, vrcholy sme zdolávali s dcérou Jankou v cyklovozíku za mojím bikom. Niekoľko vrcholov sme dali len vo dvojici bez mamy, keďže sa už Janka dokázala zaobísť aj bez maminho mlieka. Za rok nám pekne vyrástla, a to znamenalo zhruba o 8 kíl ťažší náklad zapriahnutý za mojím bikom. Celá naša jazdná súprava, čiže bike + vozík + Janka + ostatný náklad, vážila 38-40 kg. A poviem vám, v kopcoch to už je „trošku“ cítiť. Ale keď potom vozík odpriahnete ...1. Chata pod Suchým


Na Chatu pod Suchým sme sa vydali 1. mája, keďže v tento deň už tradične žilinskí cyklisti smerujú na túto chatu. Išli sme vo väčšej skupinke a cestou sme stretali doslova davy. Väčšina ma samozrejme v stúpaní obiehala, ale zopár „skalpov“ som si uchmatol aj napriek nákladu . Prudký záver pred chatou nám už pomáhali zdolať kamaráti, ktorí išli s nami. Odpojili sme vozík, rozdelili si medzi seba náklad a biky a pomaly sme sa vytrepali hore. Okolo chaty bola už tradične tlačenka. Chvíľku sme tu posedeli a potom nasledoval zjazd dolu. Rozbitý úvod sme museli ísť len pomaličky a opatrne. Kúsok predo mnou si to dokonca ustlal jeden nešťastník, čo mi veľmi na sebavedomí nepridalo. S vozíkom som prešiel bez následkov, aj keď som už na väčších kameňoch miestami chytal podvozok. A ako minulý rok, tak aj teraz Janka pri zjazde do Varína zaspala.

Vzdialenosť: 57 km
Výškové metre: 950 m2. Straník


Výjazd na Straník bola taká rýchlovka po práci a len vo dvojici s Jankou. Vyrážali sme z domu do Budatína, potom sme prešli okolo Váhu na Vodné dielo a ďalej do Tepličky. V stúpaní z Tepličky do Zástrania je jeden zo zaujímavých segmentov na Strave. Tento raz sa Juro Sagan nemusel obávať, že by som mu uchmatol KOM . Celé stúpanie zo Zástrania až na vrchol Straníka som dal bez zosadnutia, ale v tých najprudších pasážach to bola veru riadna hrana.

Vzdialenosť: 30 km
Výškové metre: 500 m

3. Polom


Na Polom sa každý poriadny žilinský biker dostane niekoľkokrát za rok. Ja som tam bol minulý rok dokonca 3x s vozíkom. Na VKŽ-kový výjazd sa k nám pridalo aj niekoľko kamarátov. Počasie nám veľmi neprialo, hore bolo dosť chladno. Našťastie máme pre Janku vo vozíku oblečenie hádam do každého počasia. Nanešťastie ja to musím všetko ťahať.

Vzdialenosť: 54 km
Výškové metre: 850 m4. Orloj v Starej Bystrici a 5. Sedlo Demänová


Najľahší vrchol VKŽ, v tomto prípade skôr „vrchol“, bol orloj v Starej Bystrici. Auto sme parkovali asi 30 metrov od orloja a výjazd sme začínali pod ním. Potom sme pokračovali po cyklomagistrále až do Novej Bystrice, odtiaľ do Vychylovky a po starej ceste, až do sedla Demänová ku križovatke kysuckej a oravskej horskej železnice. Rovnako ako vlani, zišli sme do Oravskej Lesnej a odtiaľ dlhým zjazdom až k nádrži Nová Bystrica. Prestávku sme si urobili pri kostole, ktorý jediný ostal po zatopenej obci Riečnica. Obkrúžili sme skoro celú nádrž a výjazd sme ukončili opäť pod orlojom na námestí v Starej Bystrici.

Vzdialenosť: 63 km
Výškové metre: 980 m6. Sedlo Patúch


Tento výjazd bol opäť z kategórie rýchlych popracovných. Keďže piatky končím v práci už o 13-tej, tak vlastne toho po práci stihnem ešte dosť. Spoločnosť mi robil okrem mojej malej tréningovej parťáčky aj kolega z práce. Z domu som šiel prevažne po vedľajších cestách cez Hričov, Ovčiarsko, Brezany, Babkov až do Lietavskej Svinnej a odtiaľ po šotolinke, až do sedla Patúch. Plynulosť jazdy mi výrazne narúšali odvodňováky na ceste, ktoré som mohol prechádzať len veľmi pomaličky. Predsa len, bunny hop sa s vozíkom robí dosť ťažko .

Vzdialenosť: 58 km
Výškové metre: 815 m

7. Kamenné gule v Megoňkách, 8. Trojmedzie, 9. Semeteš


Na tomto výjazde sme prešli až 3 vrcholy VKŽ. Výjazd sme začínali v Milošovej pri Čadci. Po chvíli sme už boli v lome pri Kamenných guliach v Megoňkách. Tu sme sa na chvíľu zamotali, pretože sme hľadali cestu zjazdnú s vozíkom smerom k Mostom u Jablunkova. Nakoniec sme šli po hlavnej ceste cez starý hraničný prechod Milošová-Šance. Peknou lesnou asfaltkou sme potom stúpali do obce Hrčava, v blízkosti ktorej je trojmedzie SK-CZ-PL. Z Hrčavy to bol k Trojmedziu už len kúsok s jedným poriadnym „padákom“ a krátkym stúpaním. Hlavne na spiatočnej ceste sme si ten „padák“ pekne užili. Cestou domov sme sa ešte stihli zastaviť aj na Semeteši.

Vzdialenosť: 42 km
Výškové metre: 990 m10. Rozhľadňa v Terchovej


Toto bol náš najkratší výjazd v rámci VKŽ. Do Terchovej sme šli po ceste na 24-ku do Belej, kde sme sa šli pozrieť. Aby sa nám oplatilo vykladať bicykle a vozík z auta, urobili sme si aspoň krátky výjazd smerom do Hornej Tižiny.

Vzdialenosť: 10 km
Výškové metre: 100 m

Celkovo sme za vrcholmi VKŽ najazdili 314 km s 5 180-timi výškovými metrami. Obsadili sme medzi rodinnými tímami 3. miesto. Ak sa Janke bude chcieť sedieť vo vozíku aj tento rok, tak si dáme rodinnú VKŽ aj do tretice. A ak sa jej tam sedieť nebude chcieť, tak to aby sa naučila čo najskôr bicyklovať .
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Detské bicykle)

Komentáre

iceman 07.02.2018 (20:25)

thumb_up1thumb_down


Brzdy úplne v pohode. Z chaty cez ten rozbitý úsek veľmi pomaly slalomom medzi veľkými kameňmi.

 
Andobiker 08.02.2018 (08:43)

thumb_up1thumb_down


Paradicka, najviac sa mi rataju vyhovorky ze odkedy sa mi narodili deti uz nemam cas na nic nieto na bike, wtf. kup si sedacku alebo vozik a mozes sa vozit nie? Ja osobne nie som zastanca nejakych dlhych vyjazdov s malymi detmi, tiez by sa mi nepacilo sediet 2+ hodiny niekde v sedacke alebo voziku. Vyhladavam miesta tak do max. hodiny kde sa mala moze zahrat, ja si dam pifko a potom cesta nazad, idealne miesto mam z RK no Majecku pod Malinom Brdom, urobim 400vm a za hodinu som tam, je tam detske ihrisko a terasa a mozem vegetit

 
iceman Andobiker 08.02.2018 (10:39)

thumb_up1thumb_down


Pivko a detské ihrisko je ideálna kombinácia. Tiež využívam. Keď bola malá menšia, tak vo voze aj viac pospala. V druhej polovici roka vydržala tak hodku - hodku a pol a museli sme si dávať pauzu. Ale potom sme mohli v pohode pokračovať.

 
luke 08.02.2018 (11:52)

thumb_up1thumb_down


Prosím Vás, odkiaľ je 1. a 3. fotografia? Vôbec sa neviem zorientovať, kde je taká asfaltka.

 
iceman luke 08.02.2018 (12:47)

thumb_up0thumb_down


To uz sa pýtali viacerí. Je to asfaltka zo Štiavnika na Kasárne. Vyasfaltovaná na novo bola vlani. Chodievame tam radi aj na cesťákoch. Dokonalú asfaltku v lese nenájdeš hocikde.

 
user_id 07.02.2018 (18:25)

thumb_up0thumb_down


Vsetko to boli cesty vhodne aj pre cestaky alebo je potrebny kross/MTB?

 
iceman user_id 07.02.2018 (20:02)

thumb_up0thumb_down


Väčšina by sa na cesťáku nedala a niektoré by bol problém aj na krosovom.

 
user_id iceman 07.02.2018 (20:47)

thumb_up0thumb_down


Doplnil by si prosim tuto informaciu pod vzdialenost a vyskove metre?

 
iceman user_id 07.02.2018 (21:26)

thumb_up1thumb_down


Do článku už neviem doplniť nič, ale na cesťáku sa dali dať Semeteš, Megonky a s prižmúreným okom aj Trojmedzie.

 
palo14 iceman 08.02.2018 (08:18)

thumb_up0thumb_down


Pokial si to nedal po hrebeni Javornikov (pekna trasa)

 
DudySVK 07.02.2018 (19:17)

thumb_up0thumb_down


Krasne, taketo trate by som si prial aj u nas v KE myslim tie kopce pre cyklovozik.

 
Patoza 07.02.2018 (20:18)

thumb_up0thumb_down


A ako zvladaju takuto zataz brzdy? Ako si siel z chps?

 
Supafly666 07.02.2018 (22:06)

thumb_up0thumb_down


Z Chaty pod Suchým šiel dole po kamennom prudkom úseku (cca 300m) a potom sa odbočí doprava na Varín...píše to aj v článku, že mu tam malá zaspala

 
Jozef0805 25.02.2018 (20:52)

thumb_up0thumb_down


Na Polom ste išli kade cez Stráňavy? Alebo okolo hradu Strečno?

 
iceman Jozef0805 26.02.2018 (07:43)

thumb_up0thumb_down


Samozrejme cez Stráňavy. Zo Strečna je to na vozík už moc hrboľaté.

 
Pridaj komentár