Malé vs. veľké kolesá – aký je v nich rozdiel?

Malé vs. veľké kolesá – aký je v nich rozdiel?

PR článok

Každá veľkosť má totiž svoje výhody aj nevýhody a trh ponúka oboje. Pochopenie základných rozdielov vám pomôže pri rozhodovaní, aký bicykel a s akou veľkosťou kolies si zadovážiť.

Diskusia, či si kúpiť bicykel s 26-palcovými, 27,5-palcovými alebo 29-palcovými kolesami, je nekonečná. Každý cyklista si háji svoj názor, a to môže pri kúpe trochu zavádzať. Aké sú tie základné rozdiely?

Veľkosť kolesa


Veľkosť kolies je v cyklistike štandardizovaná a tie najbežnejšie nájdete pod každou značkou. Kvalitné, ale aj lacné bicykle nájdete v najrôznejších veľkostiach a štýloch. Veľkosť kolies sa určuje podľa priemeru plášťaovplyvňuje trakciu/priľnavosť, ovládateľnosť, priechodnosť terénom aj rýchlosť jazdy.

26-palcové kolesá


Tie boli dlho štandardom najmä v prípade horských bicyklov, pretože s menšími kolesami mal bicykel lepšiu ovládateľnosť a manévrovateľnosť – vlastnosti potrebné najmä v horskom teréne. Okrem toho, kratšie špice a menší priemer ráfika zvyšujú aj jeho pevnosť, vďaka čomu aj viac „znesie“. Horské a celoodpružené bicykle boli práve práve vďaka týmto aspektom najobľúbenejšie s kolesami tejto veľkosti.29-palcové kolesá


Do horskej cyklistiky boli zaradené iba nedávno, a to kvôli lepšiemu prekonávaniu prekážok rôznych tvarov a veľkostí. Plus, v spojení s novými technológiami stavby kolesa, sú tie moderné oveľa pevnejšie ako pred desiatimi rokmi. Väčšie kolesá majú o niečo horšiu manévrovateľnosť, ale pre cyklistické disciplíny ako XC a maratón, je táto nevýhoda akceptovateľná, podstatnejšia je vyššia rýchlosť a priechodnosť.

To najlepšie z oboch


Niektorí výrobcovia spravili kompromis v podobe bicykla, ktorý má vpredu 26-palcové koleso kvôli lepšiemu zatáčaniu a vzadu 29-palcové kvôli lepšiemu záberu. No takéto modely sú skôr raritou. Riešením môže byť aj veľkosť 27,5 palca, ktorá prináša nespútanosť 26-iek, s dravosťou 29-tok. Tie sa presadzujú najmä v segmente trail, all-mountain a enduro. Rovnako sú veľmi populárne medzi zjazdovými modelmi.

Zatáčanie


Horskí cyklisti boli spočiatku nedôverčiví voči 29-palcovým kolesám, vraj sú príliš veľké na to, aby úspešne zdolávali ostré zákruty typické pre zjazdy. Názor sa ale postupne menil s tým, ako sa vyvíjala geometria bicyklov. Väčšie kolesá majú v kontakte s traťou väčšiu plochu pneumatiky – výsledkom je lepšia trakcia, vyššia stabilita a bezpečnosť v zákrutách.

Plynulosť jazdy


Skúsení jazdci tvrdia, že väčšie kolesá sú pohodlnejšie a lepšie si poradia s prekážkami a nerovným terénom. Menšie (26-palcové kolesá) často zapadnú alebo sa od prekážky viac odrazia. Napríklad pri jazde po vyjazdených koľajách, vodou vymletých žľaboch či koreňoch, je v prípade väčších kolies nižšia pravdepodobnosť šmyku a straty kontroly.Rýchlosť


Je jasné, že väčšie kolesá si vyžadujú o niečo viac námahy pri rozjazde a rozbiehať sa budete na vyššom prevodovom stupni než ste zvyknutý. Ale, keď sa už rozbehnete, rýchlosť sa bude lepšie udržiavať. Toto pravidlo platí obzvlášť pri zjazdoch, kde dosiahnete vďaka lepšej stabilite väčších kolies vyššiu rýchlosť, ktorú viete lepšie udržať. V prípade prevýšení a šliapania do kopca je jednoduchšie udržiavať hybnosť na väčších kolesách, a to najmä zásluhou lepšej priľnavosti plášťov k povrchu (menej prešmykovania). To oceníte najmä v náročnejšom teréne.

Brzdenie


Väčšie kolesá zvyšujú rýchlosť jazdy, čo vedie k častejšiemu používaniu bŕzd. Preto buďte pri ich výbere dôsledný. V tomto prípade sa oplatí uprednostniť spoľahlivé modely hydraulických kotúčových bŕzd, ktoré majú dostatočnú silu a fungujú bez ohľadu na vonkajšie podmienky.

Bicykel s ideálnou veľkosťou kolies nájdete v e-shope aj v našich kamenných predajniach, kde vám odborne poradí vysoko kvalifikovaný personál, alebo vyberajte zo širokej ponuky na našom inSPORTline, s rýchlym a spoľahlivým dodaním až k vám domov.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Test: Craft CORE Dry Fuseknit - správne sa obliecť je základ

Test: Craft CORE Dry Fuseknit - správne sa obliecť je základ

Beh, cyklistika alebo outdoor. Ak sa počas zimy či prechodného obdobia venuješ týmto aktivitám a hľadáš do svojho šatníka novú spodnú vrstvu, tak mám jeden tip.
Hydratácia - dopĺňanie tekutín na výjazdoch či pretekoch PR článok

Hydratácia - dopĺňanie tekutín na výjazdoch či pretekoch

Jedna z najdôležitejších zásad je správna a dostatočná hydratácia. Pozrime sa spoločne na pár zaujímavých produktov v tejto kategórii.
Video: Trénuj pomaly, jazdi rýchlo – efektívny tréning s Petrom Zánickým play_arrow

Video: Trénuj pomaly, jazdi rýchlo – efektívny tréning s Petrom Zánickým

Prečo sa oplatí v tréningu spomaliť, aké sú časté chyby hobby jazdcov a ako aj z minima času vyťažiť postupný nárast kondície. Viac v rozhovore s bývalým trénerom Petra Sagana.
keyboard_arrow_up