Ahojte,

uz dlhsi cas v sebe nosim taku myslienku, ze by nebolo od veci vyuzit potencial fora a ludi ktory sem chodia
aj na nieco pozitivne.

Mam na mysli podporu mladeze a mladych bikerov.
Ja som mal zhodou okolnosti stastie na to, ze som mal starsieho brata a fotrovcov s dobrym fin. zazemim
takze uz v 15tich som dostal prvy ozajstny bike aj ked s pevnou vidlou ale mal STX :). Samozrejme na ostatne som si uz musel zarobit sam.
Napriek tomu si myslim, ze je tu medzi nami kopec takych bikerov, hlavne mladych, ktori maju hlboko do vacku
a nemoze si dovolit ani zakladne veci.

Rozmyslam nad tym, ze by nebolo od veci vytvorit nejaky system, na systematicku podporu novej krvi
ked uz sa nemozeme spoliehat na stat, casom by sa do toho mozno dalo zapojit aj sponzorov.

Rozmyslal som nad dvoma scenarmi:

1. Dedenie komponentov, urcite sa kazdemu z Vas doma povaluje kopec bikovych komponentov, ktore uz nepouzivate
alebo povedzme su zastarane ale stale funkcne a niekoho by predsa len potesili. Je tu kopec mladych, nadsenych
bikerov, ktori by ich brali. Takze vymysliet nejaky system, ako by sa tieto veci zhromazdovali a potom distribuovali
bud zadarmo alebo za symbolicke ceny, tym ktori ich potrebuju. Aj ked neviem podla akych pravidiel a akeho kluca.

2. Dotacny system a sice, ze povedzme kazdy z nas zarabajucich alebo lepsie situovanych bikerov by rocne/mesacne
prispel nejakou sumou podla vlastneho uvazenia do spolocneho fondu. a z toho fondu by sa dotovali nakupy komponentov
z obchodov, ktore by nam tiez dali nejaku tu symbolicku zlavu. Viem si napriklad predstavit take nieco ze

mlady biker by zaplatil 70% z fondu by slo 20% a zvysnych 10% by spustil z ceny bikovy obchod.

mozno je tato myslienka na SK este prilis "progressive" a mozno som prilis idealista v tom, ze by sa do toho zapojil
aj niekto iny ako ja.

Kazdopadne si myslim, ze my starsi, skusenejsi bikeri by sme sa mali uz nad sebou zamysliet a namiesto
neustaleho zhadzovania mladych a zelenacov na fore, prispiet niecim pozitivnym a spravit nieco pre horsku cyklistiku a podporu mladeze.

Napiste mi svoje napady, samozrejme aj kritika je vitana. Popripade, svoje vlastne navrhy ako by to mohlo fungovat popripade preco by
to nemohlo fungovat.
20.02.2008 - 11:27:43
00
ja som uz zopar svojich smeti vypustil do obehu :)
20.02.2008 - 11:36:04
00
neviem presne ako si to predstavujes hlavne ten bod 2.ci a ako by to v praxi fungovalo,ale ohladom bodu 1. by sa mohla vytvorit nasa interna sekcia bazaru pre clenov fora.Podobne forum je aj v NL a BE a sekcia "nakupovanie"(na predaj,hladam,darujem...) tam funguje tak,ze nik,kto ma menej postov ako 25 nesmie v tej sekcii zalozit temu(teda predavat),co modi sleduju a locknu.Na zaciatku je tam ako mame my-"FORUM.mtbiker.sk - pravidlá diskusného fóra" pravidla a este jeden thread z pozitivnymi a negativnymi hodnotiami o predavajucich/kupujucich.Funguje to celkom dobre a hlavne pre clenov fora...
20.02.2008 - 11:38:54
00
dobry napad warzone, myslis ze by nieco take slo rozbehat CERVO ?

btw
dalsia vec,

ktora ma napada a ktoru som videl napriklad fungovat v USA bola
takzvana Bike Comunity card/ Karta bikerskej komunity

v nasom pripade by to mohlo napriklad fungovat takto
mladi ale aj stari ktori uz su zaregistrovani na fore alebo ktori sa este len zaregistruju
dostanu karticku s logom mtbikera (a obchodov a sponzorov, ktori podporuju tuto komunitu)
a na tuto karticku by mali v tychto specifickych obchodoch zlavu 1-2% na druhej strane
by to sponzorom bikovym obchodom vytvorilo dobre meno/reklamu takze kazdy
by z toho mohol profitovat.
co vy na to ?
20.02.2008 - 11:41:33
00
zlava 1-2% je..ehm..s prepacenim..
chcem tym povedat,ze podla mna nestoji za ostaru s dakymi kartickami
20.02.2008 - 11:43:02
00
napad je to dobry,ale ako pise marecej...snad by sa dalo casom aj viac,kto vie?Mozno by stalo za to rozhodit siete po SK obchodoch aky by bol feedback,myslim si,ze by to privitali...
Ohladom predstavy tej sekcie bazaru pozrite:
http://forum.mountainbike.nl/
dole sekcia Bike shop/Te koop(na predaj)-Gezocht(hladam...)-Koopjes(rady pre kupujucich)
20.02.2008 - 11:47:46
00
taky maly socik :twisted:

uz dlhsiu dobu sledujem trend na Slovensku, ze mlady si kupi radsej nove Alivio ako jazdene XT, takze by ti to vsetci opluli, je trend kupovat co najdrahsie veci ale hlavne nove (uz polroka neviem predat bajk :roll: )

a ak by si zaviedol "dokonaly" sekundarny trh, tak ti obchodnici podakuju... aj ked on vlastne uz funguje ale nie pod hlavickou mtbiker - bazar, ebay atd
20.02.2008 - 12:05:12
00
ja som starši šalter daroval tu niekmu z fora nemam s tým žiaden problém ked mam a nepotrebujem darujem alebo za rozumnu cenu predám už som sa tak zbavil vicero veci a kludne som mu to dal nech mi to zaplati ked bude mať.paku ako to v pripade nezaplatenia vydolovať mám.
20.02.2008 - 12:13:56
00
Ten interný bazar pre foristov je genialna vec... pekne feedback a hned to tu naberie na serioznosti.

Len sa bojim, že nám to červo neodklepne :)
20.02.2008 - 12:20:38
00
taky maly socik :twisted:

uz dlhsiu dobu sledujem trend na Slovensku, ze mlady si kupi radsej nove Alivio ako jazdene XT, takze by ti to vsetci opluli, je trend kupovat co najdrahsie veci ale hlavne nove (uz polroka neviem predat bajk :roll: )

a ak by si zaviedol "dokonaly" sekundarny trh, tak ti obchodnici podakuju... aj ked on vlastne uz funguje ale nie pod hlavickou mtbiker - bazar, ebay atd


noo, neviem ci by ti opluli jazdene XT zadara alebo za polovicnu cenu ako ho bezne v bazari dostat...nemam zaujem o tych co maju prachy,
ale prave o tych skromnych bikerov, ktori maju hlbsie do vacku a potesia sa kazdej moznosti upgradu, verim tomu ze sa tu taki najdu.

co sa napadov tyka, tak najschodnejsi mi pride asi warzonov navrh

co sa tyka tej clenskej karticky, samozrejme, ze zo zaciatku by to bolo malo ale postupom casu by to mohlo byt viac ako tych 1-2% to zalezi aj od ochoty obchodnikov.
20.02.2008 - 12:24:44
00
S tou podporou mladych to netreba velmi prehanat. Teraz pomozem ja tebe (nikto konkretny) a potom ma ty za odmenu supnes do decaku pre dochodcov.
20.02.2008 - 12:30:48
00
s tym prvym bodom od geroy-a, to darovanie predavanie jazdenych kompacov.
Ja som bol minuly rok pred zimou na jedenj burze radioamaterskych veci. Bolo to ladene tak, ze ludia zainteresovany prisli, vylozili na stol co mali, sadli a kecali kecali a kecali, a popri tom predavali/darovali. Fungovalo to velmi vyborne, kazdy odisiel s niecim novym, dalej sluzilo to ako take male rychle stretnutie (cca. 5 hodin) a bolo to super, a ohladom tohto by som bol aj za, setrite si doma veci, rocne sa spravia taketo dve nejake burzy/drazby alebo ako to nazvat a pravidlom by bolo, aby skalny doniesli svoje "nepotrebne vecicky" a aby doslo co najviac mladych a neskusenych - nieco dostanu, nieco si kupia, dostanu aj nejaku rady, skusenosti, pripomienky a podobne, ale kazdy odide s dobrym pocitom.
Napriklad ja som z tej spominanej burzy odchadzal so super pocitom, ako to pekne funguje :)
A popripade, to ma napadlo, ze kludne aj obchody, predajcovia, by mohli prist a ponukat svoje veci na predaj, s nejakou zlavou, ono ta zlava sa da dat vzdy, takze by nemal byt problem.

A keby sa tento napad ujal, tak by som mozno vedel aj organizacne podporit, dohodit nejake kontakty, s velkym stastim aj priestory...
geroy - napady vitam viac nez pozitivne!

bod 2. s tym fondom, by sa to muselo nejako dokonale premysliet, aby sa to zbytocne nepretahovalo a na druhej strane ani nezneuzivalo, takze think, ale ako ja osobne, sice nie som skalny, len taky amater, by som tiez prispel nejakou tou sumou, ktora by mi nezlomila rozpocet.....
20.02.2008 - 12:33:07
00
kaso02

diky za konstruktivny prispevok...
myslim, ze je to velmi dobra idea

podla mna zorganizovat take nieco aspon raz do roka by slo,
v nejakom vacsom meste, popripade to spojit s nejakym bike maratonom, tam sa vzdy premelie vela ludi...

ja osobne mam kopec veci, co by som vedel strelit, niektore z nich
ani raz pouzite...
20.02.2008 - 12:39:36
00
dobry napad

ja by som bol aj za navrh c2 aj za warzone-ov navrh.

skor nejaka kombinacia tychto moznosti:
1. neanonymna registracia celnov s uvedenim veku, ci je alebo nieje zamestanany ... s vystavenim karticky
2. majetnejsi clenovia by sa skladali nejakou sumou - z ktorej by boli dotovane nakupy na zaklade karticky...

napr. peppo (priklad lebo viem ze je student) by si s kartickou isiel kupit komponent.. v obchode by za neho zaplatil plnu sumu a na zaklade blocku by mu z uctu fora bolo vyplatenych napr 5% zo sumy (priklad)

+ min pocet prispevkov na fore 100 alebo min doba od zaregistrovania 1/2 roka
20.02.2008 - 12:41:18
00
Neviem si predstaviť ako by sa to dalo seriózne rozbehnúť, ale keď nájdete systém dajte vedieť. Ak dokážete vyselektovať koho naozaj treba podporiť, môžme sa baviť trebárs o zľavách v obchodoch a výraznejších ako je na kartičke uvedené.

Prílohy:

zakaznickakartacopy.jpg
zakaznickakartacopy.jpg 66.87 KiB thumb_up0thumb_down

20.02.2008 - 12:43:02
00
keyboard_arrow_up