pindaro platí základné pravidlo: podľa kupujúceho to vždy môže byť lacnejšie, podľa predávajúceho to vždy môže byť drahšie. Samozrejme vždy tam musí byť nejaká úprava od predávajúceho, ak chce predať, že nesmie prestreliť cenu. Potom tu je ešte otázka nazvime to hodnota práce, ktorú veľa ľudí nepozná. Otcov známy ma cez neho poprosil, že potrebuje projekt rodinného domu. Ja že ok, ale keďže pracujem, budem to robiť po večeroch a cez víkendy a povedal som svoju hodinovú sadzbu s tým, že podľa komplikovanosti sa výsledná cena bude pohybovať niekde v týchto mantineloch. Chlapíka skoro vykotilo, čakal, že mi dá 100€ a bude mať projekt. Ja že ale to je tak 80-100 hodín roboty minimálne. Takže že mi dá 200€, to mi musí stačiť. Na moju otázku, či by robil za 2€/h v hrubom mi povedal, že pod 8€/h v čistom by ani ráno nevstal z postele. Nakoniec z toho nebolo nič, ale bol som ten zlý, čo ho chcel ošklbať.
29.03.2021 - 07:00:59
019
Jano1987 suhlas, kto si nevazi cudziu pracu, nevazi si ani svoju. dufam ze si mu povedal cenu za projekt pre stavebne povolenie nie realizacny projekt
29.03.2021 - 07:54:09
01
Cena bola za projekt na stavebné povolenie.
29.03.2021 - 08:10:35
00
i.redd.it
29.03.2021 - 20:55:21
03
pindaro napísal:
Ja len nepochopím, že niektorí z vás ešteže drankajú zľavu. V terajšej situácii je zázrak ak niekde nejde cena hore. Ktorý normálny predajca ju dá? Jediné na x ročnú neprestajnú blbosť.

ja som dnes dostal zlavu 15% ;)
29.03.2021 - 21:17:44
11
To nevylučuje to, čo som napísal.
29.03.2021 - 21:37:39
00
chces povedat ze predajca nie je normalny?
29.03.2021 - 22:07:40
00
Ale však aj mtbiker dáva zľavy, viď obrázok nižšie. Keď sa odhlásim, tak je tam normálna plná cena.

Prílohy:

Screenshot_2021-03-29-22-15-18-316_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2021-03-29-22-15-18-316_com.android.chrome.jpg 266.56 KiB thumb_up0thumb_down

29.03.2021 - 22:21:37
00
Jaiub napísal:
Takze vcera som sa tesil predcasne, ked tu "zdostupnela" xt-ckova kazeta a retaz a obratom som objednal. Prave mail ze u dodavatela nedostupna a opat nebude. To sa muselo vypredat rychlejsie jak teple rozky :| A opat som nahraty :worried:


Nechci vediet kolko sme ich mali napr my objednanych a kolko sme ich dostali na sklad...pridelovy system je po desatrociach spat :) ...proste niektore ziadane komponenty sa k nam aj dostanu, ale vybavi sa par starsich objednaviek co mame v systeme a tym sme skoncili...

Ale mozem zodpovede povedat ze su este stale ludia ktori ziju v tom, ze si myslia ze to na nich predajcovia s tou (ne)dostupnostou iba skusaju aby predavali. A potom clovek rano otvori mailovu schranku. tam 300+ kuskov a snad kazdy piaty mail "chutovka"..."ved vcera na obed ste to mali skladom, to chcete povedat ze ste to vypredali?" atd atd atd :shake:
30.03.2021 - 00:07:49
05
Potom videjka o prázdnych skladoch a akútnej nedostupnosti ničoho majú nulovú výpovednú hodnotu, ak aj to málo čo majú predávajú so zľavou 10 a viac percent a pritom údajne sa tento tok situácia nezlepší. Pravda bude zrejme tak niekde v polovici. Nie je toho skladom síce veľa, ale vyrobíme humbuk a vyšrubujeme ceny hore.
30.03.2021 - 06:21:33
00
Komplexne vysvetleny problem v clanku na SME:

Na bicykel v zľave zabudnite, je ich nedostatok
Slovenské značky hovoria o výpadkoch súčiastok a produkčných problémoch.
Biznis, ktorý zažíva obdobie paradoxu. Obrovský dopyt po bicykloch od vypuknutia pandémie by mal ich výrobcov tešiť, pretože vypredávajú sklady do posledného kusu. To sa im pozitívne prejavuje na tržbách a ziskoch.

Na druhej strane prežívajú najväčšiu produkčnú krízu v histórii, ktorá (zrejme) potrvá aspoň dva až tri roky. Už dnes si nová realita vyberá svoju daň v podobe vyššej ceny bicyklov, ich nedostupnosti a chudobnejšom výbere.

Dôvodom je globálny nedostatok komponentov, z ktorých sa skladajú bicykle. Tie sa dovážajú z Ázie - z krajín ako Čína, Taiwan, Japonsko či Indonézia. Situáciu vyhrotilo minuloročné zatváranie ekonomík, čo viedlo k ochromeniu výroby súčiastok a meškaniu v logistike. Problémy majú nielen slovenskí výrobcovia bicyklov, ale celý svet bez ohľadu na značku.

Zdržania v stovkách dní
Aby slovenskí výrobcovia bicyklov stihli do predajní dodať nové modely na sezónu 2021, pripravovali sa na to už od jari minulého roka a prispôsobujú tomu objednávky dodávateľom v Ázii.

Od zadania zákazky až po dodanie komponentov na Slovensko to kedysi trvalo tri až päť mesiacov. Výrobné a technologické možnosti dodávateľov sa však pandémiou výrazne obmedzili, čo sa prejavuje v tom, že sa naťahuje dodací čas - a to do extrémov, ktoré boli v minulosti nepredstaviteľné.

"Niektoré súčiastky meškali natoľko, že sme ich museli posunúť do ďalšej sezóny (na rok 2022)," tvrdí obchodný riaditeľ spoločnosti Dema Senica Richard Likavčan. Výrobca bicyklov zo Senice už objednáva súčiastky nielen na sezónu 2022, ale dokonca aj na rok 2023 a pre sezónu 2024.

Tvrdí, že u niektorých dodávateľov evidujú zdržania dodávok až 550 dní. K tomu treba prirátať dopravu, ktorá trvá loďou približne šesť týždňov, plus niekoľko dní navyše ešte dovoz tovaru z prístavu v Rotterdame alebo Hamburgu až pred brány fabriky.

Značka Kellys na tom nie je o nič lepšie. Návrhy rámov a montáž robia vo Veľkom Orvišti neďaleko Piešťan, ale komponenty na bicykle dovážajú rovnako z Ázie - množstvo dielcov pochádza z Číny či Japonska. "Už dnes máme produkčný výpadok takmer 2,5 mesiaca a kratšie odstávky nás ešte čakajú. Sú to niekoľkomiliónové straty," vysvetľuje výkonný riaditeľ Kellys Michal Divinec.

Depresívne slová nie celkom odzrkadľujú finančné hospodárenie firmy, ktorá zažíva zlaté obdobie. Kým iné sektory ekonomiky pandémia škrtí v hlbokých stratách, Kellys si vlani výrazne polepšil. Tržby firme medziročne narástli o 40 percent a dosiahli 44 miliónov eur. Zisk sa dokonca strojnásobil - na 3,1 milióna eur.

Divinec tvrdí, že pre výpadky v dodávkach, ale aj veľký záujem o bicykle museli investovať 2,5 milióna eur do skladovacích a produkčných kapacít spoločnosti, aby sme vedeli rýchlejšie dodať bicykle zákazníkom.

O rovnakých problémoch hovorí aj Kamil Vrábel, konateľ spoločnosti Belve zo Starej Turej, ktorá stojí za značkou CTM. Firma má zatiaľ evidované hospodárske výsledky za prvé tri kvartály 2020. Za toto obdobie dosiahla obrat viac než trinásť miliónov eur, teda o dva milióny viac než za celý rok predtým. Dobré výsledky ich však stáli kopu síl a energie.

Dodacie časy sa dnes natiahli v lepšom prípade na pol roka, u niektorých dodávateľov až na jeden až dva roky. "Boli sme (pred pandémiou) zvyknutí na istý štandard v dodávkach, ktorému sme sa prispôsobili. Dnes o štandarde nemožno hovoriť, pretože čo výrobca, to iné dodanie komponentov. Termíny lietajú v mesiacoch," vysvetľuje Vrábel.

Najväčšie oneskorenie hlási najväčší hráč na trhu so cyklosúčiastkami – japonský koncern Shimano. Ten vyrába prakticky všetko - od bŕzd až po prehadzovačky. Slovenskí výrobcovia svorne upozorňujú, že takmer každý deň im prichádzajú správy o tom, že ich dodávky súčiastok menia termíny dodania. Prispôsobiť preto výrobný režim neustále sa meniacim podmienkam je mimoriadne komplikované.

Ako vyzerá výroba
Jedným z hlavnýchdôvodov výpadkov súčiastok je zníženie produkčných kapacít ázijských dodávateľov komponentov počas prvej vlny. Niektoré firmy prepustili časť zamestnancov. Keď došlo k obrovskému dopytu po bicykloch počas lockdownu, nedokázali na rast objednávok flexibilne reagovať.

Ľudia začali omnoho viac dbať o svoje zdravie. Cyklistika ako športová aktivita sa na tomto trende zviezla. V celej Európe, a prakticky na celom svete, sa vlani bicykle vypredali. Do konca leta neostali ani skladové zásoby. "Doslova sa vypratali sklady a vypredali sme všetko do nuly. Kto už vlani na jar strategicky nezareagoval včas a neobjednal si komponenty, dnes naráža na veľké problémy," priznáva Vrábel z CTM.

Obrovský nárast objednávok zahltil dodávateľov a dodávateľský reťazec sa pod týmto náporom zosypal. Problém je, že bicykel či elektrobicykel je veľmi komplexný produkt a najdôležitejšou súčiastkou je, prirodzene, vždy tá posledná, vraví Divinec z Kellys.

V priemere je bicykel zložený z troch desiatok komponentov. "Nám dnes síce meškajú hlavne komplikované elektrotechnické súčiastky pre novú generáciu elektrobicyklov, no aj taká drobnosť ako sedlová objímka, či veľakrát neskoro dodané brzdy sú niečo, čo vám oddiali produkciu tisícov elektrobicyklov či bicyklov," upozorňuje Divinec.


Meškania budú podľa neho dlhodobý problém, ale verí, že od neskorej jari 2022 sa to začne zlepšovať. Kellys objednáva súčiastky na mesačnej báze, takže meškania im neinfikovali celú kolekciu, ale v ich portfóliu je množstvo modelov, ktoré budú oproti plánu meškať niekoľko mesiacov.

Vo fabrike CTM sa výroba v dôsledku výpadkov pohybuje po "sínusoide". Jeden-dva týždne sa vyrába naplno, ale potom prídu dni, keď na sklade súčiastky nie sú. Vrábel vysvetľuje, že firma nie je schopná zabezpečiť plynulú výrobu, pretože aj dve chýbajúce súčiastky môžu produkciu niektorých modelov zastaviť.

Firma zamestnáva 60 zamestnancov a neplánuje prepúšťať. Nemôže si to ani dovoliť. Už teraz CTM vie, že v apríli a máji im dorazia kľúčové komponenty a nápor na výrobu bude enormný. Ich produkčný plán sa oproti minulému roku napriek zvýšenému dopytu od spotrebiteľov nezmenil – ide o 55-tisíc bicyklov.

Dema Senica rieši výpadky operatívne. Prvým riešením je zháňať chýbajúce komponenty u alternatívnych dodávateľov, ktorí sú neraz drahší. Druhým riešením je iná konfigurácia bicyklov, ako boli plánované. Na bicykle sú inštalované iné sedadlá, plášte alebo duše, ako boli pôvodne naplánované.

"Ide často o komponenty-maličkosti, ktoré nerozhodujú o tom, ako bicykel vníma koncový zákazník, ale sú rozhodujúce pre nás, aby sa dal bicykel zmontovať dokopy," tvrdí obchodný riaditeľ Richard Likavčan.

Stačí teda, že na sklade chýba jedna súčiastka a bicykel nemôže do predaja.

Montovanie bicyklov je tak podobné sektoru automotive, ktorý je rovnako extrémne závislý od dodávateľského reťazca. Problémy jedného dodávateľa môžu spomaliť prípadne stopnúť výrobu vo fabrike, čo stojí obrovské peniaze. Príkladom sú aktuálne výpadky v dodávkach polovodičových súčiastok, ktoré zastavili výrobu v trnavskej automobilke Stellantis i v žilinskej Kii.

Problémy v automobilkách i u výrobcov bicyklov tak narážajú na identické ťažkosti. Keď sa vlani v lete rozbehla ekonomika, nápor na polovodiče do áut a komponenty do bicyklov spôsobili "produkčnú zápchu".

Keďže pandémia a zvýšenie dopytu bolo nárazové, dodávatelia operatívne nedokázali zvýšiť výrobné kapacity existujúcich fabrík o desiatky percent. Vybudovať nové kapacity bližšie k európskym trhom zasa potrvá niekoľko rokov (ak vôbec). Odkryla sa tým globálna závislosť od produkčných kapacít z Ázii, ktorým chýba prirodzená geografická diverzifikácia. Tou by sa minimalizovali riziká výpadkov v dodávateľskom reťazci.

Dopyt od veľkých značiek

Globálna závislosť od ázijských zdrojov ukázala aj odvrátenú stránku voľného trhu. Pripomína skôr divočinu, kde prežije ten najsilnejší. Veľké globálne značky bicyklov, ktoré majú silnú vyjednávaciu pozíciu, si podľa Likavčana z Dema Senica objednali na ďalšie obdobia obrovské objemy komponentov od dodávateľov.

Sú to kapacity, ktoré dnes menším hráčom chýbajú a veľké giganty tak nepriamo vytláčajú z trhu drobnú konkurenciu. To nie je všetko. “"Aj firmy, ktoré si objednali obrovské objemy určitých komponentov, stále nemajú garantované, že bicykle naozaj poskladajú," tvrdí Likavčan.

Na trhu nastala fascinujúca nerovnováha. Dochádza tak k situácií, že na skladoch jednej značky sú prebytky plášťov, ale chýbajú napríklad brzdy. Konkurenčná firma môže mať naopak dostatok bŕzd na sklade, ale na plášte márne čaká niekoľko mesiacov. Trh nemá o sebe dostatočné informácie, preto ním lomcuje panika: zrazu všetci producenti bicyklov, často aj z iracionálnych obáv, zvyšujú svoje objednávky u dodávateľov, hoci ich neppotrebujú. Týmto krokom tlačia produkciu dodávateľského reťazca ku kapacitnému stropu.

Je možné, že tento stav môže minimálne na tento a budúci rok znamenať to, že sa nakoniec predá menej bicyklov ako minulý rok. Výsledkom novej reality, v ktorej je dopyt spotrebiteľov vyšší než ponuka bicyklov, je už viditeľný - v podobe vyšších cien bicyklov. Tie už vlani rástli o päť až desať percent a tento rok sa očakáva ďalšie zdražovanie.

"Ceny bicyklov pôjdu určite hore a v roku 2022 sa dá očakávať možno ďalšie zdraženie, pretože je problém aj so základnými surovinami. Nie je napríklad hliník ako hliník aj pri rovnakej technickej špecifikácií kovu, pretože aj tu sú kvalitnejší a menej kvalitní dodávatelia," vysvetľuje Divinec.

Odhady, o koľko si spotrebiteľ priplatí, sa u výrobcov líšia - hovorí sa o rozptyle od desať do dvadsať percent. Nedostatok produktov má ešte jeden dôležitý efekt - už vlani absentovali výpredaje minuloročných modelov. Nedostatočná ponuka znamená, že cyklisti si už nezjednajú v predajni zľavu ako po uplynulé roky.

Drahšia doprava
Pod vyššie ceny sa podpísala aj drahšia doprava z Ázie. Komponenty sa do slovenských fabrík prevážajú najčastejšie lodnou dopravou. Cena za prepravu jedného kontajnera do hlavného európskeho prístavu v Rotterdame alebo Hamburgu sa dnes pohybuje na úrovni osemtisíc dolárov. Pri expresných zásielkách, keď je dovozca pod tlakom, prekračuje bez problémov desaťtisíc dolárov.

Ešte v roku 2019 pritom dovoz lodného kontajnera stál od 2000 do 2500 dolárov. V priebehu jedného roka tak doprava zdražela až štvornásobne.

Jednotková cena za prepravu kontajnerov je pre firmy kľúčová. Čím je spoločnosť silnejšia a prepravuje vyššie objemy, tým má zároveň silnejšiu vyjednávaciu pozíciu, ktorá jej stlačí náklady na dopravu.

Výrobcovia bicyklov sú však maličké rybky, ktoré musia cenu so sklopenými ušami akceptovať. Sú rady, že ich tovar prišiel na rad v prístave. Ak by cenu neakceptovali, ich kapacitu lodný prepravca ponúkne tomu, kto s ňou problém nemá. Ide teda o voľný trh, v ktorom sa dravo súperí.

Na bežnú nákladnú loď sa vmestí okolo päť- až sedemtisíc kontajnerov. Zopár najväčších lodí ich unesie až 14-tisíc. Kapacita lodnej dopravy je tak obmedzená, navyše v nej nefunguje dokonalá konkurencia. Svetovú námornú dopravu ovláda päť lodiarskych firiem, ktoré si tak diktujú podmienky. Ide o dánsky Maersk, švajčiarsko-taliansku firmu MSC, čínsku COSCO, francúzsku CMA CGM a nemeckú Hapag-Lloyd.

V ojedinelom prípade výrobcovia bicyklov využívajú aj leteckú dopravu. Je podstatne rýchlejšia, no zároveň drahšia. Preto si ju platia len pri dovoze komponentov, ktorých nedostatok reálne ohrozuje výrobu. V priemere je štvornásobne vyššia ako cena už i tak predraženej lodnej dopravy. Kilogram prepravovaného tovaru kedysi stál tri až štyri doláre, dnes je to desať dolárov.

Len na dopravu tak slovenskí výrobcovia bicyklov vynakladajú o desiatky tisíc dolárov za sezónu viac ako po uplynulé roky.

Rizikom pre výrobcov je aj kurz dolára voči euru, ktorý sa počas koronakrízy výrazne rozhýbal. Dolár je kľúčovou menou, v ktorej cyklofirmy obchodujú s ázijskými dodávateľmi a obchoduje sa ním aj v prípade dovozu. Menový kurz si firmy zaisťujú takzvanými forwardovými obchodmi, keď si obe strany vopred dohodnú kurz, aby sa istili proti menovým výkyvom.

Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/22624678/na-bicykel-v-zlave-zabudnite-je-ich-nedostatok-a-su-drahsie.html?ref=trz
30.03.2021 - 09:17:26
012
Akosi mi pri tom CTM to finančne nevychádza...obrat 13mil eur za 3/4 roka, tak som si povedal, koľko sakra vyrábajú bicyklov?? 10, max 15 tisíc??? a pritom všade vidím CTM...potom čítam ďalej, že 55 tisíc bicyklov ročne. To koľko majú priemernú cenu bicykla?? Pritom keď sa ma niekto pýta akého fulla za 2000 tisíc eur by si mal kúpiť, tak ma práve CTM napadne ako lacná slovenská značka a pozriem do katalógu a slušné fully od 2500€ vyššie. Myslím si, že ekonomické oddelenie robí dobrú prácu :)
30.03.2021 - 09:59:09
00
Ono asi gro tých bicyklov ozaj predajú lacné plečky. Načo si bude bežný človek na 10-15x do roka kupovať bicykel za 2500E. Napr. môj švagor má bicykel na dochádzanie do práce a pár krát do roka sa previezť s deťmi. Našiel som mu na bazáre slušný krosový bicykel za 100E lebo viac nebol ochotný dať a bez problémov mu slúži. Nie každý to má ako koníček a je ochotný do toho sypať tisíce. A myslím, že práve bicykel pre takýchto zákazníkov tvoria možno aj 80% ich produkcie.
30.03.2021 - 10:04:47
09
Na margo zdrazovania a cenotvorby: nikto z predajcov, ktory si chce udrzat zakaznikov dlhodobo, nezdrazuje hlava-nehlava. Zdrazovanie je dosledok vyssie popisanych zvyseni cien prvotnych surovin, dopravy a nedostatku materialu / komponentov na trhu, ktore sa priemietnu do nakupnych cien distributorov a predajcov. Predajcovia na to reaguju bud zvysenim cien, znizenim marze, alebo kombinaciou tychto dvoch veci. Urcite je mensia sanca na vyjednanie individualnej zlavy u predajcu, zaroven vsak (a to hovorim za nas primarne) predajcovia musia ctit vernostne zlavy pre existujucich zakaznikov, ak je to sucast ich prislubu zakaznikom. Preto je v screenshote od laca vidiet 10% zlava na novy bike, kedze vernostny system funguje nadalej v nezmenenej forme. Urcite by sme predali bicykle aj bez neho a zarobili viac, v dlhodobom horizonte by sme vsak prisli o nasich vernych zakaznikov.
30.03.2021 - 10:12:56
37
No..ja tu v horách vidím trošku inú skutočnosť. To, že to ľudia nemajú ako športovú aktivitu, ale trávia tak čas, ktorý by ináč trávili v nákupnom centre je pravda, ale veľa ľudí kupuje aj tak niečo z produkcie okolo 2 tisíc. A netreba zabúdať, že v súčasnosti neaktívna skupina ľudí, ktorá objavila doslova v zástupoch cyklistiku začína na e-bajkoch, ktoré pri tých najhorších variantoch začínajú na 2 tisíc. A lacné CTM do práce tiež už nestojí 4500 SK ako v roku 2007 :)
30.03.2021 - 10:15:56
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle)
keyboard_arrow_up