Kenai napísal:
Dobre vedirt, to je funkcia, ktoru tu na rovine tazko otestujem. Jednak mam stale skoro 100% signal GPS a jednak za 50km nastupam ledva 200m. Otazka teraz je co sa stane az sa zmeni pocasie. To je dost obojsecna zbran. Idealne by bolo, ak by si to automaticky skalibrovalo vzdyked sa to dostane na plny signal GPS. Ak to spravil itak, malo byt obyt super.


to nie je pravda, nadmorska vyska a prevysenie pocitane z GPS je nepresne, ved to krasne vidno na mobilnych app a strave, jak pocitaju hausnumera ... vyrobca predsa nedava do cyklokompu barometer preto, aby potom nezmyselne pocital vysku a prevysenie z GPS ...
13.02.2021 - 15:12:24
00
vlastoch, nechem sa hadat, ale myslis sa.
1. Nadmorska vyska vsetkeho co sa kedy zmeralo je urcena pomocou GPS/Glonas a podobne systemy. Z vynimkou nepresnych historickych dat z teodolitov a podobnych optickcych pristrojov. Zameriavaju sa tak pozemky, domy cela GIS mapa z toho vychadza. A ne len plosne, ale v 3D. Ak GPS chyti 5 a viac satelitov a niktore su dost nizko nad horizontom je presnost nadmorskej vysky radovo v jednotkach metrov. Dobre GPS pristroje ti ten udaj dokonca vedia zobrazit. Bezne som bol zo starym garminom (armadnym) bez glonas s pouzitim WAAS na presnosti 3 m v 3D cize aj nadmorskej vysky. Ale chcelo to byt na vrchu kopca. v doline si mal len 2D pochopitelne. Nemozes vychadzat z telefonu co pouziva asistovane GPS (s udajmi od operatora) to je hracka pre deti, nie meracie zariadenie.
2.Barometricky tlak neurcuje vysku. Tlak ti hovori len o tlaku, nic viac. To ze sa pri zmene nadmorskej vysky sa meni, je sice fakt, ale meni sa aj pri zmene pocasia, teplote, vlhkosti, front.... Ak zariadenie nevie ci zmena nastala vplyvom zmeny pocasia, alebo zmeny nadmorskej vysky je mu udaj tlaku k nicomu. Tento problem bol roky na vsetkych outdoor hodinkach bez GPS. Bol tam algoritmus, ze ak doslo k rychlej zmene tlaku zaratalo to ako zmenu nadmorskej vysky, pomalu zmenu ratalo ako zmenu pocasia. Problem bol, ze prisla burka a tebe vyletela nadmorska vyska o 800m, pripadne si stupal cely den a nastupal pomaly 200m a hodinky ti vyhodili burkovy alarm, lebo dlhodobo klesal tlak a nadmorska vyska sa nezmenila. Preto take hodiny bolo treba kazdy den manualne kalibrovat, vzdy ked si nasiel udaj o nadmorskej vyske v terene. A aj tak si bol stovky metrov n.v. mimo za 24 hod
13.02.2021 - 16:53:26
00
mohol si si skutocne ten elaborat odpustirt, nemas pravdu ... NIKDY nebude urcenie nadmorskej vysky a prevysenia prostrednictvom GPS presnejsie ako pomocou barometra ... bavime sa samozrejme o cyklokomputeroch a mobilnych telefonoch, nie specialnych vojenskych pristrojoch :D
a co sa tyka 2., to je hadam jasne, ale ked komputeru povies na zaciatku v akej je vyske, on vie tlak, a zvysok uz vie vyratat na zaklade zmeny tlaku, viac mu netreba
amozrejme ze extremne zmeny pocasia pocas vyjazdu ovplyvnia vysku, ale za tie roky som nezacil vacsi rozdiel ako v jednotkach metrov a to som zazil prechod zo slnecneho pocasia do burky ... o celkovych nastupanych metroch ani nehovorim, tam GPS prehrava na celej ciare
13.02.2021 - 17:06:13
01
Chcel som ti usetrit samo-studium, ale ak nepomohlo tak studuj.
http://www.gpsinformation.net/main/altitude.htm
https://sk.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9rick%C3%BD_tlak
Z uvedeneho je zrejme ze bezna presnost zleho gps ako ma tel. je okolo +-23m nadmorskej vysky v priemere. Vo dobrych podmienkach ked mas vela satelitov si skor na urovni +-10m
wikimedia.org
https://fyzika.okhelp.cz/vypocty/tlak-vzduchu-nadmorska-vyska.php
Zmena tlaku vzduchu o 10hPa za 24 hod je uplne bezna.
Zmena nadmorskej vysky o 23m je zmena o 3hPa.
Cize ak je tvoj vyjazd dlhsi ako 8 hod uz si presnejsi aj zo zlym GPS. A to stale ratam len zmeny tlaku vzduchu, nezohladnil som zmeny teploty a prudenia vzduchu ktore je na biku extremne dolezite.

Je neargumentujem ci je presnejsie meranie N.V. pomocou GPS alebo barometra. Pre pohybujuci sa objekt je naj kombinacia oboch, presne tak ako to vsetci vyrobcovia aj navrhuju. Barometer je citlivejsi, ale potrebuje kalibraciu. Bez nej je k nicomu.

Aby si ma nepochopil zle. Samozrejme na finalnom vyjazde uvidis napocitanu odchylku n.v. z gps za kazdy bod trasy. To znamena ze ak zariadenie nema barometer bude tu odchylku zapocitavat. Gps ma odchylku pri kazdom merani +-23m barometer 23m za 8 hod (velmi zjednodusene). Ale to plati len ak vies vychodzi tlak a ten musis na zaklade niecoho s kalibrovat. A to nieco je GPS.
13.02.2021 - 17:39:16
00
s tebou sa neda diskutovat ... vacsinou to je tak, ze na zaciatku napises jednoduche tvrdenie, ktoré neplati univerzalne, ktore je blbost, nezmysel ... ked ti clovek napise ze to nie je pravda, tak samozrejme zacnes rozpisovat ako si to skutocne myslel, a spomenies milion podmienok, za ktorych to tvoje povodne tvrdenie je platne ... ale to samozrejme nic nemeni na tom, ze na uvod si napisal blbost ... ako v tomto pripade ... ved to co si teraz napisal nema nic spolocne s prvym prispevkom na ktory som reagoval :-) a tiez to nezmeni nic na tom, ze vsetky vypocty udajov na bajku (vzdialenost, rychlost, prevysenie) zalozene na GPS su znacne nepresne a mimo reality ...
13.02.2021 - 18:11:21
00
To je jednoduche. Ked trvrdis, ze sa mylim, znemana, za si ma nepochopil :rofl:

Predpokladam ze si nesuhlasil s:
Idealne by bolo, ak by si to automaticky skalibrovalo vzdy, ked sa to dostane na plny signal GPS


Tak prosim vysvetli na zaklade coho tvrdis, ze to ne je pravda.
13.02.2021 - 19:17:32
00
prerusim vas :lol: ... dnes na konci vyjazdu na rovine som kukal na ten lezyne,barometer ukazoval stabilne vysku pekne,grade kolisalo v prijatelnom rozmedzi,ale sup zrazu si tam supol 10 ci 15 m prevysenia. nie veru,barometer tuna nebude problem,to vyzera,ze to nepocitaju z barometra ,alebo ako sa im chce,obcas nerobil zlobu
13.02.2021 - 19:34:56
00
Kenai asi máš pravdu s presnosťou GPS (+-23m ). No len ono tá chyba nie je konštantná. A tie rozdieli jednotlivých meraní Ti spravia nastúpané metre. Profi GPS prístroje je iná liga. Tam sa koriguje aj aktuálne počasie, lebo aj to spôsobí chybu merania. A samozrejme meranie netrvá na jednej pozícii 1 sekundu ako pri cyklopočítači.

Ale iné som chcel. Bol som prevetrať Bryton 310, Lezyne SUPER GPS a SONY Z3 Compact.
Trasa: https://www.strava.com/activities/4781382330

Tak pre info budú dáta v poradí HORE/DOLE.
SONY z Locus Maps: 553m/536m
SONY z Locus Maps podľa SRTM: 581m/581m
Lezyne SUPER GPS:446m/453m
Bryton 310: 658m/678m
STRAVA po korekcii: 352m
A pocitovo to bolo aj 900m. Hlavne po tom, ako ma vyplieskalo na zelenom cyklomoste pod Skalkou n/Váhom :-(
13.02.2021 - 19:50:27
01
lto Hej mohli by. Naozaj neviem preco argumentujem, ked neodznel jediny argument dokazujuci, ze sa mylim. Ani ako to v skutocnosti, je alebo ma byt.
V skutocnosti Lezyne jasne napisal ako rataju nadmorsku vysku:
https://support.lezyne.com/hc/en-us/articles/115004090074-Elevation-Data
https://support.lezyne.com/hc/en-us/articles/360016312653-Feature-Elevation-Correction


Naposledy upravil Kenai dňa 13.02.2021 - 19:57:57, celkovo upravené 1 krát.

13.02.2021 - 19:54:13
00
Predám Bryton 310. S ním sa tvoj výkon skoro zdvojnásobí :-)
Si srandu robím. Nič nepredám. Deti zdedia.

Kenai aj ja robím v práci sem-tam prospekty k mojim výtvorom. Na tom papieri to vie všetko. Aj to, čo mám ešte len v hlave :-)
13.02.2021 - 19:57:46
02
presne tak, za cely vyjazd sa tie odchylky nascitaju a vo vysledku je to len hausnumero ... zvlast pri mtb, t.j. clenity teren s rychlymi zmenami profilu, jazda po vrstevnici, kde odchylka vo vodorovnom smere sposobi aj radovo vyssiu odchylku v horizontalnom smere (n.v.) ...
priklad z auta: isiel som po vrstevnici pod vysokym kopcom, a gps navigacia mi ukazovala o cca 200m vyssiu nadmorsku vysku nez v akej som bol, stacilo ze gps poloha bola v tej chvili zaznamenavana o 10-20m vedla ...
a tu niekto tvrdi ze meranie prevysenia (t.j. sucet rozdielov n.v. pocas zaznamenavania polohy) podla gps je presnejsie ako barometer ... no konec debaty, nezmysel ako ze cim tazsie kolesa, tym rychlejsie :-D kenai borič mytov :-D
13.02.2021 - 20:03:19
01
MarKac80 Jasne, ved v zasade vsetci tvrdime to iste, teda az na vlastocha ten netvrdi nic, len ze sa mylim a neda sa so mnou diskutovat.
Podla vsetkeho lezine po zapnuti robi kalibraciu. Ked chyti plny signal GPS ustali sa nadmorska vyska pripise jeje barometricky tlak. ako nahle zacnes nahravat nejako porovnava nadmorsku vysku z barometra s tou z GPS. Optimalne by bolo ak by pouzival barometer a ak sa dostane na plny signal GPS barometer skorigoval o zmenu atmosferickeho tlaku. Osobne si myslim, ze to tak je, lebo ked idem mam na obrazovke aj nadmorsku vysku aj sklon v percentach. Sklon je cisto zo zmeny nadmorskej vysky za cas, nema to ziaden gyroskop. A ten sklo reaguje na narazy vetra. Vidim to lebo jazdim po rovine kde fuka ako o zivot. Cize ide podla barometra prioritne. Na druhej strane zvacsa urobim 50-60km zacnem a skoncim na tom istom mieste a trva mi to tak 2-3 hod. V drvivej vacsine pripadov mam nastupane/vyklesane metre zhodne (+-3m) a to na cca 200m prevysenia. Tiez ked vybehnem na hradzu co je 5 m hore behom par sekund, je to okamzite na obrazovke, z gps by to tak presne nemalo sancu urcit. Za mna to funguje tak dobre, ze uz lepsie ani pohybujuceho sa vreckoveho GPS nemoze.

Mozem ale pre vlastocha urobit experiment, mam aj dvoje hodinky s barometrom bez GPS. Suunto Core a nejake cinske outdoorove. Mozm ich zobrat zo seobou a porovnat data, to az bude odchylka, moj odhad je tak 300m na 100m prevyseni. Je to pekne vidiet ked ich necham doma na stole v rezime nadmorskej vysky, za den "ujdu" v pohode aj o 300m a to su stale na tom istom stole.
13.02.2021 - 20:17:57
00
vlastoch napísal:
:-D kenai borič mytov :-D

Vlastoch siric mytov ? ;)
13.02.2021 - 20:21:21
00
KenaiMyslis to, co popisuju ked to uploadnes k nim do cloudu? Tam to prevrtia podobnym systemom ako ma Strava a ked ju mas nalinkovanu, uploadnu to aj tam. Presne to mi spravili pri prvom teste. Dnes som to spravil tiez, ale ziadnu korekciu uz nespravili. Musel som rucne /samozrejme hned na zaciatku nastretil dobrych 150 naviac a kdesi nabral dalsich200/. Takze ani toto im nefunguje. A nefunguje im uz ani to spojenie na mobil, ktorym sa tahaju trasy, nevedel sa s tachacom spojit. Musel som ho zapnut/vypnut. Nie su schopni ocividne nic poriadne spravit, kazde 2 tyzdne vydavaju novy fw , jedno pokazia, druhe pokazia este viac :)

MarKac80: Bryton 310 nepoznam, ale hodil som track do cmaps a prepocital cez SRTM body, sice to tam je tiez nejako divne, ale rozhodne to nevyzera (ani podla cykloserveru), ze to ma viac ako 500m. Bude to nieco medzi 350 az 450. Cize aj to SRTM v mobile , co mas, to robi dako zle :/ .. jo a vlastne to co ukazal Bryton, tak to vyzera skor, ako keby nepocital z barometrom, hmm.

Profi GPS nema obmedzenia , ako rychlost procesora a kopec dalsich veci, ako antena .. a ano, pocasie. Staci, ze je zamracene, privolany geodet zbali fidlatka a nic sa nerobi, ziadne kolikovanie :D

Tu niekto pisal, ze GPS urcenie nadmorskej vysky je presnejsie ako barometer ? Ooo, idem si to precitat :) .. bezne gpska lietaju tak 20-30m v idealnom pripade, barometer mi ukaze aj 10cm /ak je stupnica/.
13.02.2021 - 20:21:31
00
Kenai ty dokazes citat s porozumenim ? ved aj v tom linku co si dal lezyne jasne pise:
"Since satellite data isn't always the best way to measure elevation changes, our Y10 Super, Micro C, and Micro GPS and Y12 Mega XL and Mega C devices are all equipped with barometric altimeters (or barometer)."
cioze mi davaju zapravdu ... GPS je NEPRESNE, preto barometer
a dalej, tá korekcia barometrom pocas vyjazdu pocitanej vysky a nastupanych metrov podla GPS sa udeje az po nahrati vyjazdu na portal lezyne (cize nic sa nekoriguje pocas vyjazdu) ... a udeje sa, len ak si tú korekciu tam zapnes/vypnes ... a ta korekcia tam je kvoli nepresnostiam barometra pocas extremnych zmien pocasia pocas vyjazdu, standardne nie je dovod kokekciu zapinat a nechavat korigovat na gps dáta ...
treba citat poriadne ...
13.02.2021 - 20:30:50
00
keyboard_arrow_up