Ako píše jurajt, toto nie je chyba algoritmu Garminu, ale podkladových máp. Lebo predpokladám, že sa bude používať nejaký bežný alebo čiastočne modifikovaný algoritmus vyhľadávania najkratšej cesty v hranovo ohodnotenom grafe (Dijkstra alebo niečo podobné. Z informy som po prvom ročníku vyletel a na strojarine sme teóriu grafov nemali, tak si spomínam už len letmo
).
Len tak zo zvedavosti som skúsil naroutovať scarinko-vu trasu 5-mi službami ktoré používam (Freemap.sk, cmaps, mapy.cz, strava a Garmin Connect). FM, GC a cmaps to ťahajú po skratkách, mapy.cz a strava správne. Čo mi príde celkom zaujímavé, lebo som myslel, že všetky používajú OSM data. Asi si ich upravujú ešte nejakým ďalším algoritmom alebo tie úseky majú u nich iné atributy. Strava možno použitím heatmaps. Naopak som prekvapený z GC, ktorý má vlastnú alternatívu heatmaps a routuje ešte aj po skratkách, ktorým sa FM a cmaps vyhýba.
Najjednoduchšie riešenie by bolo možno vypnúť zjazdnosť tých skratiek v OSM pre bike. Síce sa jazdia bežne dolu, ale vadiť by to asi až tak nemuselo.