Nieco pre Jana a jeho vyznavacov v uniforme
10 min dozadu

Prílohy:

IMG_20220330_165737.jpg
IMG_20220330_165737.jpg 431.73 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20220330_165813.jpg
IMG_20220330_165813.jpg 432.39 KiB thumb_up0thumb_down

30.03.2022 - 17:14:31
10
to je ekvivalent cyklistu, keď ide po ceste a vedľa je cyklotrasa. Je to nebodaj problém? Stačí použiť brzdy a spomaliť so šliapaním a počkať, kým ho bude môcť bezpečne predbehnúť. Tá istá rada, čo dávajú cyklisti šoférom áut tak veľmi radi.
30.03.2022 - 22:28:46
01
Hmm, nie je to ekvivalent.
Cyklista nema povinnost jazdit po cyklo ceste ak ide subezne s cestou, na druhu stranu, chodec nema co na cyklo ceste co robit.
30.03.2022 - 22:59:45
010
Nechcel som byt prvy...lebo lebo

toto je ekvivalent ak by cyklista isiel v zakaze (napr elektrickova trasa na Starom moste, dialnica, tunel...)
30.03.2022 - 23:12:45
00
Toto je presne to, co som pisal. Vsetci mozu vsade. Nic sa dorazne nevynucuje a teda ani nedodrziava. Bud sa zacne, alebo budu donekonecna na seba vsetci nadavat.
Mimochodom este sa mi osobne nestalo, aby v takej situacii nepomohol zvoncek. Skvela 1€ vec...
30.03.2022 - 23:41:52
04
zvoncek nie je na to aby si neustale upozornoval ludi co tam nemaju co robit aby sa pratali
tak isto ako klakson v aute nie je na stale vytrubovanie po pomalsich autach
31.03.2022 - 09:59:57
00
Ehmm ty vytrubujes na pomalsie auta...? Nemam dalsie otazky...
31.03.2022 - 10:30:24
00
Ak sa nemýlim, je tam na začiatku značka Cestička pre cyklistov, po starom značka C8, po novom neviem či sa menilo číslo značky. Paragraf 55 8/2009 Z.z. hovorí: 1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je, alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Atď...

Takže logicky, cyklista by mal využívať cestičku pre cyklistov. Ak tam je. Keďže tam je, tak na tom mieste chodec na cestičke pre cyklistov je ekvivalent cyklista na ceste.

Ak budete tvrdiť, že cyklista nemusí využívať cestičku pre cyklistov, ak tam aj je, tak načo sa budú? Poďme rušiť cestičky pre cyklistov, sú zbytočnosť.
31.03.2022 - 11:02:45
00
GeorgeWH napísal:
Ehmm ty vytrubujes na pomalsie auta...? Nemam dalsie otazky...

Praveze nie
31.03.2022 - 11:20:39
00
Jano1987 Problem je vo formulacii, a to ze "predovsetkym" nie je to iste ako "musiet" . Nevyjadruje to povinnost. Cyklo cesty maju vyznam "predovsetkym" (najma) pre menej skusenych cyklistov, ktori svojou neznalostou dopravnych predpisov by mohli ohrozit najma seba, ale aj svoje okolie.
31.03.2022 - 12:22:20
16
a dalsia vec ze ja nemusim prichadzat v bode kde ta cyklocesta zacina ale napriek tomu idem vedla nej. Nebudem teda zosadat, prekracovat nejake zvodilo, chodnik, neviem co aby som sa prehodil na cyklocestu ktora ma o 200m vypluje naspat na cestu
31.03.2022 - 12:25:35
07
S tymto presne mam problem aj ja, aj som to tu velakrat uz pisal, ze ja sa castokrat *proste ocitnem na ceste, povedla ktorej vedie cyklocesta* a absolutne netusim, ako sa tam zjavila. Vo chvili, ked ju mam vedla seba, nemam uz moznost sa na nu dostat. Z hlavy viem vymenovat niekolko takych miest, kde sa mi to stalo a stale neviem, ako sa ludia maju na tie cyklotrasy dostat z dovodu absencie akehokolvek znacenia, na jeden konkretny pripad som sa uz tu na fore vypytoval, aby sa mi to nabuduce podarilo:).
Ja nie som z tych cestnych cyklistov, co just pojdu po hlavnej. Ked viem o asfaltovej cyklotrase, ktora dava zmysel v ramci mojej cesty, rad ju pouzijem. Avsak, ked som za volantom, pri kazdej krizovatke (s vynikou marginalnych neoznacenych) mam informaciu o tom, ze tam krizovatka je, castokrat aj smerovnik, kam ktora cesta vedie, avsak ked som cyklista, nemam sa podla coho orientovat v ramci pozemnych komunikacii.
31.03.2022 - 12:58:01
26
Daná predmetná cyklotrasa na Blumentálskej, screenshot z mobilu, snáď to bude vidno, inak pohľad od križovatky Blumentálska-Vazovova, kde je jasne vidno a dokonca aj šípkami označené, že kade sa ide.

Druhý screenshot je z križovatky Blumentálska-Májkova. Ani v tomto prípade nie je problém identifikovať kade treba ísť.

Nemám pocit, že by som bol slepý, ale na normálnych cestách bežne nevidno vysvetlivky, že toto je cesta a ak chceš ísť do Rače, tak tadeto, ak ide človek cez mesto z Petržalky. Ak nevie, pozrie sa do mapy, alebo použije navigáciu. Rovnaké možnosti majú aj cyklisti. Napríklad mapy.cz, je to zadarmo, dajú sa tam stiahnuť offline mapy, dá sa navoliť trasa s využitím hlavne cyklotrás. Je to jednoduché na ovládanie, pochopil to aj môj 60 ročný otec po 10 minútovom vysvetľovaní. Držiakov na mobil na bicykel sú desiatky, stačí si vybrať. Problém vyriešený.

Aj kamoša keď namerali na bicykli v Londýne, kde na ceste, kde mali rýchlostný limit 20mph (cca 32km/h), tak mu namerali 35mph (cca 56km/h), bol tam pekný kopček dole, takže nebol problém to dosiahnuť. Tiež sa vyhováral, že ako má vedieť, koľko ide. Policajt to povedal jednoducho, má si kúpiť zariadenie. Najlacnejšie tachometre stoja pod £10, môže použiť cyklopočítač, mobil s GPS, hodinky s funkciou merania rýchlosti. A nebavil sa s ním. Mal to za £70.

Prílohy:

Screenshot_2022-03-31-13-19-39-564_com.google.android.apps.maps.jpg
Screenshot_2022-03-31-13-19-39-564_com.google.android.apps.maps.jpg 205.33 KiB thumb_up0thumb_down

Screenshot_2022-03-31-13-28-19-245_com.google.android.apps.maps.jpg
Screenshot_2022-03-31-13-28-19-245_com.google.android.apps.maps.jpg 172.67 KiB thumb_up0thumb_down

31.03.2022 - 13:50:58
00
Rachela keby cesty pre auta budovali tak ako cyklocesty tak by sa z toho kazdy asi posral - tolko dopravnych nehod co by bolo :-D kazdemu co nikdy nesedel na biku a nikam sa na nom nepresuval vravim - predstav si ze sedis v aute a mas takuto cestu
ono tu bude asi tym ze sa robia rychlo lahke useky bez akychkolvek navaznosti lebo dotacie
31.03.2022 - 14:07:11
01
Jano1987, v kratkosti ukazka na ilustraciu, co mam na mysli.
Takato fajna znacka informuje vodicov v meste Malacky o tom, ze ak chcu ist do obce Kostoliste, mali by ist doprava: LINK 1a
Tu je absolutne nic o tom, ze ak si na bicykli a chces ist do obce Kostoliste, mal by si odbocit dolava:
LINK 1b
Pretoze ak sa budes drzat len tej prvej znacky, informujucej vodicov, zanedlho sa ocitnes tu, slintajuc po moznosti jazdit nalavo:
LINK 1c

Toto je horsi priklad, pretoze Streetview je z roku 2012, ale je to velka skoda, lebo by to bol o to krajsi priklad v realite. Obec Male Levare a iduc po hlavnej ceste v nej vidime pred krizovatkou tabulu, ze ak chceme ist do Velkych Levar, mame ist vpravo:
LINK 2a
Avsak pozor, je to trik! Cyklisti by v skutocnost mali ist rovno, do tej randomnej ulicky v obci, lebo vdaka nej, a po dalsom obdoceni vpravo tu (2b), sa dostanu na krasnu novu asfaltovu cyklotrasu, ktora aktualne usti tu (2c). Zmenilo sa oproti streetview to, ze tam je dnes cyklotrasa, avsak na smerovej tabuli v dedine sa neupravilo nic.

Toto myslim tymi smerovymi tabulami, ktore dnes uz na cestach existuju, akurat ignoruju cyklodopravu, ba co viac, akurat ju mylia.

Dalsia vec je, ze ak sa tvarime, ze cyklisti na ceste pre auta vedla cyklocesty "nemaju co robit", tak sa to neda porovnat s tym "ist nespravnou cestou", kam ale de facto mozeme ist. A dopravne znacenie informujuce vodicov o tom, ze niekde nemaju co robit, je pritomne uplne vsade. Naco potom vobec oznacujeme zakazy vjazdu a cesty s jednosmernou premavkou znackami, ked si kazdy sofer moze kupit navigaciu a tym padom by mal vediet, ze tam nema co robit? Navigacia ho predsa do zakazu neposle:)

Oh a btw.: mapy.cz ma na bicykli medzi Kostolistom a Malackami posielaju po hlavnej.
31.03.2022 - 14:52:25
26
keyboard_arrow_up