s tymi prevodmi pri niakej prirodzenej kadencii(80-90) musiš jazdiť jak šumacher, ale skorej predpokladam, že maš blby zlozvyk točiť pomaly :muscle:
no ale aby som netaral a volačo Ti aj poradil tak tam daj cestne kluky kde je šajba 53 zubova a veselo využiješ aj stredne kolečka na kazete
13.12.2010 - 22:51:20
00
Ani nie, občas použijem hrubú silu, občas zasa točím ako "šumacher" na ľahšom prevode :) . Preto chcem aj čosi medzi tým, také normálne krútenie (ani príliš silové a ani príliš ľahké ). Hodne záleží aj od plášťov,tých som sa namenil požehnane - 1.25 , 1.50 , 1.75 (terajšie) , 2.00 až po úplne hladké 2.10 (nejaký mestský typ plášťa ).

Cestné kľuky by už bol dosť veľký extrém, nie je to totiž crossový bike na 28" ale klasické MTB na 26" kolesách :) , takže tam by mal byť dosť veľký rozdiel už len v tom že naň nahodím crossové kľuky 48/38/28 a cestnú kazetu .
14.12.2010 - 08:55:39
00
teda neviem chlapi, ja som si horak kupil minuly rok, dovtedy som mlatil len na ceste..
na bajku som mal origos kazetu 12-34, dodnes nepochopim naco to je dobre. po asi dvoch vyjazdoch som ju vyhodil a nahradil za 12-28, co mi pri trojprevodniku uplne vyhovuje..
asi som silovejsi typ, na ceste mam 11-23 a na kompaktnych klukach mam gebhardty 52-38 a kludne by som zvladal aj 11-21.. len na fakt brutalne stupania menim prevodnik za 36-ku..

inak kazety bbb su plne skladatelne, konfigurovatelne, pozostavaju komplet z jednotlivych koliesok, teraz ju jazdim na ceste a zatial ziaden problem
14.12.2010 - 09:57:00
00
a kde okrem trnavy si bol jazdiť? :)
ale tak jasné, sú dupači ktorým netreba malú placku a 32z kazetu, ale to už treba mať našlapané..
14.12.2010 - 10:23:10
00
ja mam malu tiez len na okrasu, ktoru pouzijem len parkrat do roka. Ale mam ju pre pripad "kdyby neco" ;)
A skladatelna kazeta asi nebude nic moc na hlinikove orechy. :tmi:
14.12.2010 - 10:34:20
00
pre mna su kopce, ktore vyjdem na najmensom prevodniku a 28 kazete a potom su kopce ktore na tychto prevodoch nevyjdem... ale tie su tak strme ze ich aj tak nevyjdem ani na 32, resp. 34, takze ich musim tlacit..
jedina vyhoda kazety 32 alebo 34 pre mna je ze netreba tak casto radit na presmykaci na najmensi prevodnik.. inak nic
14.12.2010 - 10:38:19
00
u nas su kopce kde som vdacny aj za tu 32ku/22 ked su dlhe, strme,technicke vyslapy ;)
je to vecsinou o lokalite v ktorej jazdis..... ^_^
14.12.2010 - 10:57:49
00
Ani nie, občas použijem hrubú silu, občas zasa točím ako "šumacher" na ľahšom prevode :) . Preto chcem aj čosi medzi tým, také normálne krútenie (ani príliš silové a ani príliš ľahké ).


On je pri tom tvojom štandardnom opotrebovaní pastorkov ten "ľahší prevod" dosť relatívny pojem ;) V každom prípade je ten problém dosť netypický, jediný borec čo ma chcel presvedčiť o tom že 48 + 3 spodné pastorky vzadu mu v pohode stačia na čokoľvek skončil po výjazde na Martinky s dvojtýždňovou PN s nenormálnymi bolesťami kolien ...

Cestné kľuky by už bol dosť veľký extrém, nie je to totiž crossový bike na 28" ale klasické MTB na 26" kolesách :) , takže tam by mal byť dosť veľký rozdiel už len v tom že naň nahodím crossové kľuky 48/38/28 a cestnú kazetu .


Tak rozdiel to určite bude, po 1800 km s 52/42/30 (väčšia časť s kazetou 12-26) môžem za seba povedať, že to rozhodne nie je to pravé orechové. Po zmene komponentov som pre svoj zimák skončil na "real hybrid" kombinácii MTB rám + 28" + 44/32/22 + 11-26 a pri jazde po okolí rozhodne využívam celkom širokú škálu prevodov, lebo inak by som tých obligátnych +- 85 otáčok nedal. Nehovorím, že je to nejaká super rada, ale dospel som k nej experimentovaním a troškou výpočtov. Preto veľmi nechápem jednak tie narážky "teória vs. prax, však sa ukáže" (bez ohľadu na rozmer plášťa sa vplyv prevodového pomeru nezmení, to Jezusove smerovanie bolo úplne správne, čiže má pravdu nie možno, ale určite) a tiež možnosť "ak to bude na draka, tak sa vrátim k súčasným prevodom". To je celkom nákladná špekulácia, zvlášť keď stačí jednoduchá tabuľka s pár vzorcami v Exceli a voľba riešenia pre tvoje potreby - čo najširšia ponuka čo najjemnejšie odstupňovaných prevodov sa ponúka sama ...

Prílohy:

prevody.png
prevody.png 118.47 KiB thumb_up0thumb_down

14.12.2010 - 14:14:05
00
Aké narážky ??? Však ak bude kazeta 12-23 vyhovovať, nechám si poradiť . Zatiaľ mením len kľuky, kazetu nechám zatiaľ tú ktorú mám, čiže 11-30. Potom po nejakých testovacích jazdách uvidím či mi vyhovuje alebo nie.
14.12.2010 - 19:04:32
00
Ked teraz jazdis so 42z pilou 3 najmensie pastorky, tak co myslis, kolko ich budes jazdit na tej istej kazete so 48z pilou? Fakt zacni rozmyslat a pocitat. :x
14.12.2010 - 19:57:33
00
Ježiško, možno to nevie spočítať, tak mu pomôžem.
Pri 42x11 by po zmene na 48 vpredu bolo dvanásť zubov vzadu ťažší prevod, trinásť ľahší - potreboval by skoro presne 12 a pol zuba na rovnaký prevod... Hm, že by z jedeného na trinástke polovicu vylomil?
14.12.2010 - 20:39:39
00
Ked teraz jazdis so 42z pilou 3 najmensie pastorky, tak co myslis, kolko ich budes jazdit na tej istej kazete so 48z pilou? Fakt zacni rozmyslat a pocitat. :x


OK, a čo prostredný 38 zubový prevodník ??? Doteraz som tam mal 32 zubový a ten som používal výnimočne (samozrejme s prislúchajúcimi prevodmi na kazete, nie s tromi najmenšími) . Nebudem ho teraz používať viac ??
14.12.2010 - 21:01:05
00
38z nic nemeni co sa tyka pastorkov - neviem ako su na tej kazete 11-30 odstupnovane pastorky (ci 11-12-14 abo 11-13-15), takze dam len od oka. Ak chces vyuzivat priblizne rovnaky rozsah prevodov ako doteraz na 42z placke (rozsah v rozmedzi cca 2,8-3,8) a po novom budes pouzivat aj 48z aj 38z placku, tak na kazete budes pouzivat so 48z plackou 2. a 3. najmensi pastorok a s 38z plackou 1 . a 2. najmensi pastorok. Cize v podstate ziadna zmena a este sa tam budu niektore prevody pravdepodobne kryt (budu zhodne). Poriadne si spocitaj prevodove pomery a zvaz tu zmenu. Uz je jasne, ze nepouzivas len 3 najtazsie prevody ako si tvrdil doteraz, ale len Ty vies ake naozaj pouzivas, takze si to spocitaj a premysli.

Ked chces vyuzit viac pastorkov (to bola Tvoja povodna poziadavka), tak by som skor odporucil zhodit zo starych kluk vsetky povodne placky, na poziciu strednej placky namonotovat novu 44z pilu (+2z navyse nez mas teraz) a dozadu dat kazetu 12-23z - tym ziskas plynulejsie a jemnejsie odstupnovanie prevodov co pouzivas, cize realne zacnes pouzivat 5 az 7 pastorkov.
14.12.2010 - 22:18:37
00
To s tým samostatným 44T prevodníkom ma nenapadlo, tiež fajnová, ale v tomto prípade trošku hardcore úprava. Upozornenie na narážky o teórii a praxi neboli myslené v zlom, upriamil som na ne pozornosť len kvôli tomu, že to riešenie problému mi momentálne pripadá skôr pocitové, prípadne filozofické, hoci naozaj stačí len trochu matematiky. Pár testovacích jázd ťažko povie viac ako pár minút s kalkulačkou, pri určení najpoužívanejších prevodov v aktuálnom nastavení sa tie vhodné alternatívy dajú nájsť pomerne ľahko (úplne presné ekvivalenty ale samozrejme nie). Asi sa ale začínam strácať v tom, čo sa má zmenou dosiahnuť, lebo súčasné veľké skoky v prevodoch sa prechodom na krosové kľuky rozhodne nezmenšia. Ak platí pôvodná požiadavka a celkom náhodou nie je k dispozícii neobmedzený rozpočet a priestor na skladovanie nevyhovujúcich komponentov, plynulosť by som naozaj riešil najprv tou cestnou kazetou a pri pár testovacích jazdách skúšal skôr či 42T vyhovuje, alebo je najťažší prevod príliš ľahký a potom to upraviť buď výmenou prvého prevodníka za 44T verziu, prípadne previesť tú Jezusom navrhovanú úpravu (veľké rozdiely tam nie sú, takže tam mi rozhodovanie podľa pocitu pripadá vhodnejšie).

Prílohy:

prevody.png
prevody.png 44.4 KiB thumb_up0thumb_down

15.12.2010 - 09:14:37
00
OK, zatiaľ vďaka za cenné rady :y: :handshake: . Najskôr budem asi testovať ten 48/38/28 prevodník, s tým už nenarobím nič, ten je už vlastne kúpený.

Mám doma ešte jeden MTB na ktorom chodím do lesa na také "vychádzky", na ktorom tiež budem meniť prevody, takže počítam s tým že zbytočné kľuky alebo kazeta neostanú, použijem ich na ten "lesný" bike.

Potom sa podelím o skúsenosti z jazdenia ;) .

Teraz už len čakať na jar :f: .
15.12.2010 - 21:02:55
00
keyboard_arrow_up