natankuj.sk pise:

Ani cyklisti sa nevyhnú pokutám za nedodržiavanie pravidiel

Cyklisti by nemali zabúdať na povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákona. Vyvarujú sa tým nielen nebezpečným úrazom, ale aj pokutám.
"Cyklista sa stáva na vozovke účastníkom cestnej premávky, takže má aj rad legislatívnych povinností," uviedol Peter Matúška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky ministerstva dopravy.

Prilby, reflexné prvky a ďalšie povinnosti
Ochranná prilba má byť samozrejmosťou pre deti do 15 rokov. Pre dospelých je povinná, ak jazdia mimo obce. Matúška radí vyberať kvalitnú prilbu s pevným upevnením. Cyklisti smú na ceste jazdiť len jednotlivo za sebou.

Mladší ako desať rokov môžu na vozovku iba v sprievode staršej osoby ako 15 rokov. Za zníženej viditeľnosti musia mať bicyklisti na sebe reflexnú vestu alebo reflexné pásky na ľavej ruke a nohe. Počas jazdy je zakázané viesť psa alebo iné zviera, či ťahať so sebou ručný vozík.

Podľa Matúšku je dôležité vybavenie bicykla - vpredu odrazové sklo bielej farby, svetlo, dve od seba nezávislé fungujúce brzdy, zadné sklo červenej farby a zadné svetlo. "Odporúčajú sa odrazové sklá oranžovej farby na kolesách z oboch strán a na pedáloch," doplnil Matúška s tým, že aj keď väčšina bicyklov tieto požiadavky spĺňa, treba ich mať na pamäti.
Ani cyklisti nesmú jazdiť s alkoholom v krvi

Na cyklistov podobne ako na vodičov áut sa takisto vzťahuje nulová tolerancia alkoholu v krvi pri jazde v cestnej premávke, zdôraznil Matúška. "Ak chcú cyklisti použiť priechod cez cestu, musia z bicykla zosadnúť." Zakázané je jazdiť aj po chodníku.

Pokuty, ktoré hrozia za nedodržanie zákonných povinností, sa môžu vyšplhať do vysokých čísel. Jazda bez prilby bude stáť 10 eur, cyklisti, ktorí ťahajú so sebou psa, či ručný vozík zaplatia 60 eur. Pokutu do 30 eur dostane ten, kto sa nevybaví reflexným označením za zníženej viditeľnosti.

Rodičia by mali aj v cyklistike ísť deťom príkladom
Vlani podľa Matúšku zahynulo na cestách 21 cyklistov, 12 z nich si smrť spôsobili vlastným zavinením. Príčinou bolo nedostatočné vybavenie, nepozornosť, ale aj nedanie prednosti v jazde.

Podľa Matúšku by už najmladších cyklistov mali viesť k správnym návykom samotní rodičia. "Mali by ísť príkladom." Zodpovedný rodič by si mal uvedomiť, že nie je dôležitá značka bicykla, ale jeho povinná výbava. Na spoločných výletoch treba mať dieťa vždy pred sebou, vybaviť ho vhodnou prilbou, chráničmi na končatiny a reflexnými prvkami na odeve.
18.05.2011 - 11:27:22
00
Zakázané je jazdiť aj po chodníku.

takže na niektoré cyklochodníky v BA sa normálne nedostanem.. musím zosadnúť, potlačiť, nasadnúť? :D
18.05.2011 - 11:49:09
00
Peter Matúška by mozno mohol vediet, ze ucastnikom cestnej premavky sa stava kazdy, kto sa dostane na verejnu komunikaciu, teda aj chodec na chodniku :tmi: .. ta definicia bicykla ako vozidla mi uz zacina liezt na nervy .. inak cyklisti so psom na voditku su zreli na psychiatriu podla mna :x
18.05.2011 - 11:50:15
00
takže na niektoré cyklochodníky v BA sa normálne nedostanem.. musím zosadnúť, potlačiť, nasadnúť? :D

Sak jasne, a ako inak :tmi: a hlavne v cestnych tretrach po dazdi, aby si sa mohol pekne skydnut na tych bielych pruhoch :P

edit:
Ja po prechode prakticky nikdy netlacim a ani nebudem aj keby furiky padali, bike mam na to aby som na nom siel a tlacim len ked sa inak neda, alebo ked sa mi chce ist peso (okrem toho niektore prechody su bezpecne len prejazdom veeelkou rychlostou :lol:).

Ovsem prejazd prechodom pre chodca je specificka vec, ten prikaz zosadnut ma svoj hlbsi zmysel .. aby sa nestalo,ze cyklista vbehne v rychlosti na prechod, na to sofer nema sancu zareagovat vobec .. preto je dolezite na prechod ist z minimalnej rychlosti a opatrne. Teda klasika .. davat pozor na vsetko,necakat a nevynucovat si prava za kazdu cenu. Samozrejme, zakon je uplne sprosty, pretoze riesia cyklistov (z titulu vozidla), lenze vobec neriesia ine technicke pomocky, ktore su casto porovnatelne rychle ako je bicykel (lyze,korcule), pricom su specifikovane ako chodec. Zakon by sa mal od zakladu v tomto zmenit .. a rovnaka sprostost je zakazovat jazdu bicyklom po chodniku (obmedzenie rychlosti este beriem). Zaujimave, ze za socializmu sa to mohlo a nebol s tym problem. Je jasne, ze na chodniku ma absolutnu prednost chodec, a nebudem sa trepat tam, kde sa da prejst len tazko a je tam plno ludi (ak sa teda inak neda). Ale radsej budem s RADOSTOU porusovat tento zakon, ako keby som mal riskovat vlastny zivot na ceste, kde neviem kedy ma niekto sunda.
18.05.2011 - 11:51:13
00
Predpisy bránia cyklistom jazdiť bezpečne

http://natankuj.sme.sk/c/5859641/predpisy-brania-cyklistom-jazdit-bezpecne.html
14.06.2011 - 08:09:10
00
Ja zase pridam zaujimave video k tomu, ze ak mame cyklopruh, tak musime byt v nom za kazdu cenu a vzdy :)

https://www.youtube.com/watch?v=bzE-IMaegzQ
14.06.2011 - 09:27:16
00
Jj, prekazka .. no a co ... policajt ma predsa pravdu :tmi: .. ale este lepsie je reakcia na video nasho oblubenca dfens-cz.com (alebo niekto z nich kto tam upravuje titulky) .. ten to nazval, citujem "Buzíček na kole se rozčiluje, že dostal pokutu." ... niektori z nich co tam chodia su zreli na psychiatriu :lol: (inak asi ma fobiu ten clovek, zije v Holandsku,sa mi zda)
14.06.2011 - 10:36:33
00
Nieco dalsie o vztahu tych dvoch:
http://auto.sme.sk/c/6769323/spadol-z-bicykla-a-tak-ho-tlacil-obvinili-ho-ze-jazdil-bez-svetiel.html
17.05.2013 - 08:14:26
00
heh, tie rozpravky na sme....
17.05.2013 - 08:30:33
00
Vymyslena pikacovina Tomaska.
17.05.2013 - 08:51:54
00
Sice bulvar, ale...
http://vas.cas.sk/clanok/8236/roman-spadol-z-bicykla-a-skaredo-si-dokatoval-tvar-dorazia-ho-policajti-pokutou-800-eur.html
15.07.2013 - 09:22:03
00
v Trenčíne este ten modrý pacific jazdí??? pred par roky som ih videl ale odtedy ani raz....aj tak by ma nechytili, no rad by som si dal zavod snima..zdy ma to lakalo..a keby vidia moje porusovanie predpisov mnaam, kto by cakal na cervenej ked nic nejde...css
16.07.2013 - 13:59:40
00
Nejaka letna skola gramatiky Ta nelaka ?
16.07.2013 - 17:55:40
00
comu nedokazes pochopit? :P
17.07.2013 - 10:09:54
00
kto by cakal na cervenej ked nic nejde...css

Napr. ja
17.07.2013 - 10:13:02
00
keyboard_arrow_up