V januári 2011 som si v nemenovanej predajni zakúpil bicykel Superior XP 920 (2010) aj vzhľadom na skutočnosť, že z roka na rok som jazdil väčší počet kilometrov a absolvoval väčší počet maratónov. S odstupom času vidím základný problém v odpruženej vidlici. Nečakal som od vidlice Manitou Match Super Absolute LO žiadne veľké zázraky ale v porovnaní s vidlicami na predchádzajúcich bicykloch (Top Gun, RST Gila) som nepocítil až taký kvantitatívny pokrok k lepšiemu. Najväčší problém boli vytrasené ruky a najmä vytŕpnuté zápästia po cca. 2 hodinách jazdy v teréne. Realizoval som menší upragrade – výmena gripov, dokúpenie rohov a rukavíc ale bez výraznej pocitovej zmeny k lepšiemu. Predpokladám, že spoločným menovateľom problémov je vidlica, preto uvažujem o jej výmene a poprosil by som radu, ktorým smerom sa uberať. Často sa tu skloňujú vidlice TT Epicon, Axon a Reba. Ktorú by ste odporučili a prečo? Prípadne ďalšie návrhy. Poteším sa každej rade a postrehu.
02.03.2012 - 10:53:04
00
každá z nich bude výrazne ľahšia a aj bude fungovať o dosť lepšie. Reba 2012 by bola najľahšia, ale aj nadrahšia. Axon len ak by nebol veľký cenový rozdiel oproti epiconu - funkčne by to malo byť veľmi podobné, len epicon je o trochu ťažší.
02.03.2012 - 11:17:30
00
ak mas moznost tak mozno by si mohol uvazovat aj o pevnej osi
02.03.2012 - 11:40:03
00
Predovšetkým mi ide o funkčnosť. Nikdy som nebazíroval na váhe komponentov. Zo stránky TT - Suntour Axon RLD 2011, 7500 Kč, 1580g, Suntour Epicon 2011, 4800 Kč, 1830g. Neviem čo je pravdy na tom, že Axon je len ľahšia verzia Epiconu. Natíska sa ešte otázka či je Reba v niečom podstatne lepšia ako Axon.

Hlavným cieľom účasti na maratónov je zábava a snaha zmysluplne stráviť čas v prírode, čo mi znepríjemňuje práve uvedená skutočnosť. Niekedy sa stáva, že mám tak vytŕpnuté ruky, že mám problém brzdiť a po pretekoch citlivé tricepsy. Na ozrejmenie dodávam, že (samozrejme) mám nulovú techniku, 80% času stráveného na bicykloch pripadá na cestný. Moja váha je 80 kg.
02.03.2012 - 11:54:13
00
reba 2012, čo som spomínal je ešte lacnejšia ako axon tt, čiže by som sa rozhodoval epicon - reba. http://www.kupkolo.cz/rock-shox-reba-rl-disc-poploc-2012_z91077/
Reba má oproti axonu možnosť aj väčšieho zdvihu, je krajšia, možno aj o trochu ľahšia, plus teda aj lacnejšia :)

Alebo zobrať ten axon z bazáru, za ušetrené kúpiť nové kolesá a ešte niečo, to by bol celkom zaujímavý upgrade :)
02.03.2012 - 12:04:33
00
Za posledné roky som sa veľa naučil v bike technike aj vďaka tomuto fóru, ale stále mi je veľa vecí nových a nejasných, takže sa vopred ospravedlňujem, ak položím možno hlúpu otázku... nebol by tam problém s osou? Myslím tým, že pri nových mtb začína byť (alebo je) štandard 15 mm pevná osa. Jednoducho povedané, aby som po objednaní (keby som sa rozhodol pre Rebu) nezistil nekompatibilitu so súčasnými kolesami. Potešil by prípadne nejaký link na objasnenie tejto problematiky ohľadne pevných osí voči starším systémom ;).

Pozeral som aj na uvedeného Axona v bazáre, ale ako laik by som nevedel posúdiť skutkový stav a spoliehať sa na dobré slovo v prípade komponentu za 130 eur nechcem, takže v tomto smere by som asi radšej išiel do novej vidlice. A navyše by som radšej bielu variantu :P.

Rovnako si myslím, že ako laik by som nevedel dostatočne oceniť upgrade na pozícii kolies. Čo okrem úspory váhy a väčšej pevnosti by mi to prinieslo?

Tak ako väčšina bojujem s nedostatok času, takže neviem povedať koľko času strávim v sedle a z toho dôvodu nechcem veľmi investovať do ďalšieho upgrade. Ak by boli štatistiky rovnaké ako za posledné roky, skôr uvažujem nad prípadným prestupom na celoodpružený bike.
02.03.2012 - 15:29:38
00
jednoducho - pokiaľ nemáš vyslovene uvedené v popise/názve/na obrázku že ide o verziu na pevnú 15/20mm os, tak to pasovať bude :)

Tak nejaké kvalitnejšie kolesá by priniesli to čo si napísal, celkovo by to uľahčilo jazdenie, s pridaním rýchlych bezdušových plášťov dosť výrazne. By si toho viac stihol v tom obmedzenom čase pojazdiť :D
02.03.2012 - 18:04:57
00
Si si istý že tá vidla je v poriadku?Manitou nerobý zlé vidlice,a ked už stojí 270 eur tak to asi bude o kus lepšie od gili,alebo je to fakt taký šunt?
02.03.2012 - 18:30:48
00
je to najnižšia rada od manitou, prítomnosť oceľových pružín, oceľových vnútorných nôh a možno aj krku znamená "super" hmotnosť. Ohľadom chodu si tiež netreba robiť nejaké nádeje, ak tam bude nejaké základné tlmenie a už to spomínané takmer nenastaviteľné pruženie... Takže výmena len a len pomôže :D
02.03.2012 - 18:33:23
00
á tak potom nič,kukám že je to nástupca AXEL/SLATE,ale ak sú pružiny mazané vazelínou,tak skúsiť olej by nebolo odveci,na 3 XCM kách som to skúšal a z pevných vidlíc sa stali celkom funkčné kúsky,ktoré na svoju cenu pružili výborne.
02.03.2012 - 18:37:42
00
Sám predavač hovoril, že vidlica nie je zázrak. Samozrejme je nastavená na soft mód, ale očividne stále málo. A prípadná zmena pružín by tiež asi veľa vody nenamútilo.

V súčasnosti uvažujem v podstate len na upgrade vidlice. Či by som ušetril aj nejaké to kilo, mi v súčasnosti netrhá žily. Beztak do vaku dávam hneď 2 litre „sirupu“. Keď bude počasie, chcem využiť možnosť testovacích bicyklov a skúsiť full a možno zistím, že toto je ta správna cesta :) .

Akurát dnes som čítal diskusiu na bezdušovky a vidím, že radšej zostanem pri klasike :P .
02.03.2012 - 23:47:08
00
Nikto z vas neskusa macochy? Su povestne svojim dobrym maslovym, makkym chodom. Osobne mam Marozcchi Bomber Eta Mx Pro a neviem si ju vynachvalit. Vyborne nastavenie tvrdosti dofunknutim, odskok a uzamykanie.Ale ako sa pozeram kazdy su ma tie suntourky a dake tie RSTcky...
06.03.2012 - 14:24:28
00
no to vies ya macochu si treba slusne priplatit, za posledne roky sa kusok pokazili,sice sa to snazia napravit ale... reputacia sa tazko vracia
06.03.2012 - 19:19:53
00
lenze sa treba pozriet aj po bazaroch a pozriet tie starsie vyborne modeli. Ak by niekto mal zaujem o tuto vidlu Marzocchi Bomber Eta Mx Pro tak napiste PM. Je to po repase a je ako keby vysla z tovarne :)
07.03.2012 - 21:29:09
00
Ja mám MX comp 85mm 2006,a oproti tunenému AXONU (dosratému krámu) je to sakra rozdiel k lepšiemu,a to ma stála iba 50 eur,oproti nehoráznym 185 za AXON (ach bože dakujem že si ma zbavil toho krámu)
07.03.2012 - 21:38:09
00
keyboard_arrow_up