uz som to tu pisal....mudri ludia, fyziologovia nam kedysi prednasali, ze ak ma clovek dostatocne kvalitnu stravu, staci mu na piti pri beznom vykone (cca 3 - 4 hod) obycajna voda, pripadne glukoza s citronom, aby to malo aj chut, pripajam sa preto k nazoru, ze zrejme ide o placebo efekt a reklamu


no v podstate mas pravdu, ale ja sa neviem pocas niekolkohodinoveho maratonu napchavat pevnou kvalitnou stravou, takze mi zostavaju iontaky na doplnenie potrebnych latok - mineralov a vitaminov... a toto v H2O zial nie je... ak vypotim na dlhej trase 8 litrov, tazko to nahradim obycajnou vodou... :(

takze ziadne placebo :shock:
18.07.2007 - 09:56:23
00
nikto nehovori o strave pocas maratonu, ale predtym a potom, ako o procese, nie jednorazovej zalezitosti
inak, rad by som si precital nejaku serioznu pracu o vstrebavani mineralov a vitaminov zo spominanych napojov pocas sportoveho vykonu, nie reklamu od vyrobcu, ale z nejakeho seriozneho vyskumu
kazdy si moze pit co chce, ja nikoho ani neodhovaram ani nic podobne, ked niekomu bude robit dobre borovicka s pivom, tak ok, hovorim len nazor, ktory nie je len moj a suhlasim s nim, to je vsetko
18.07.2007 - 10:24:45
00
dotm, tak si prečítaj toto, myslím že zdroj je viac ako seriózny.

http://www.kpo.cz/dokument/vyziva.htm
18.07.2007 - 10:40:25
00
nebudes verit, ale cakal som prave to :-), ale nie toto som mal namysli
samozrejme, ze sa to odporuca, ale sam pan doktor nikde nepreferuje, ze treba pit iontaky, kvoli mineralom, dokonca je tam toto:
"Z hlediska výživy jsou na těchto trasách dně nebezpečí, kterým je nutno předcházet. První - závratě a únava (hlaďák), když vyčerpáte své zásoby glykogenu (jestliže jízda není delší než 2 hodiny, obvykle k tomu nedochází). A druhé - dehydratace, úbytek tělesných tekutin, který vyústí v únavu.Zabránit oběma lze použitím sportovních nápojů, avšak odolejte pokušení spoléhat se pouze na ně. Na dlouhých jízdách a zvláště za teplejšího počasí přijde vhod i čistá voda, protože úbytek tekutin pocením je větší než ztráta energie" a sporotve napje doporucuje hlavne kvoli "cukrom", nikde nespomina mineraly a vo vode s glukozou a citornom pre chut to je a takisto spomina aj to,ze zaklad je strava, ja som si to nevymyslel, hovorili to mudrejsi ludia, ako som ja
chcel by som len vediet, ci sa robil nejaky vyskum, do akej miery za stratu vykonu mozu mineraly a ako rychlo sa dokazu vstrebat v porovnani so stravou, pretoze doteraz, co som cital bolo len od vyrobcov
18.07.2007 - 11:06:24
00
dotm, pôvodná otázka bola, či používame nejaké ionťáky. O vhodnosti čistej vody niet žiadnych pochybností. Ja to robím tak, že v bagu mám vodu a vo fľaši ionťák. Vyhovuje mi to tak.

Výskumy na túto tému nepochybne boli, inak by asi výroba iontových nápojov stála na veľmi hlinených nohách. Športová výživa predsa vychádza z lekárskych výskumov, takže určite by sa dalo niečo vygoogliť.

Niekde som čítal, že nedostatok takého, napríklad, draslíka sa prejavuje svalovou ochabnutosťou, poruchami v krvnom obehu, tráviacej sústave, poruchami činnosti srdca a nervového systému, čiže výkon ovplyvňuje značne.
18.07.2007 - 11:36:48
00
tour de senky(quidoo, prepac za neopravnene pouzitie znacky) - velka poriadne zachladena kofola...ani vedecke vyskumy nepotrebujem :lol:
18.07.2007 - 11:47:26
00
v povodnom prispevku som reagoval na povodnu otazku, dalej som len reagoval...
a vies aka potravina je bohata na obsah draslika? ktora sa casto pouziva pri sportovych vykonoch? myslis, ze ked mas dostatocne kvalitnu stravu bohatu aj na draslik, ze za maraton ho stratis tak vela, ze ho doplnis len iontakom? a ze iontak ti ho zazracne doplni a banan nie?
nie som proti iontakom, len tvrdim, ze netreba ich precenovat, je to len doplnok, podstata je niekde inde, ale vyrobcovia sa urcite tesia
inak, jedneho takeho "vyskumu" som sa nepriamo zucastnil,
v dnesnej dobe je mozne vsetko, zalezi len na vyske provizie, ako povedal jeden pan profesor
18.07.2007 - 11:48:49
00
dotm, my si asi nejako nerozumieme. Čúrame na tú istú stranu plota, ak si si nevšimol. Banán je jasný, o tom niet reči, veď to máš aj v tom linku, draslík som uviedol ako príklad. Ja som netvrdil, že minerály doplním len ionťákom, každopádne u mňa ionťák funguje, tak prečo nie? A či ho /draslíka/ stratím tak veľa, alebo nie, to tiež neviem, nebudem si predsa dávať robiť rozbor krvi pred a po maratóne. Každopádne, keď si predstavím, že mám ísť päť hodín v teréne, tak by som asi len na vode dlho nevydržal. Alebo možno vydržal, ale chvíle zúfalstva by boli pomerne časté...

Ešte som si tak spomenul. Pred dvadsiatimi rokmi sme organizovali triatlon. Vtedy to bolo ešte dosť v plienkach, ale chceli sme to mať tip top, vrátane iontových nápojov. Vtedy sme si ho museli dať namiešať v lekárni, lebo v obchode nič také nebolo. receptúru sme si pekne museli zohnať u športového lekára , vtedy na ČSTV. Takže tak, pôvod je u lekárov. Čo s tým potom porobili firmy vyrábajúce nápoje je iná vec.
18.07.2007 - 12:16:02
00
Ja som začal teraz používať VINEU 1,5 l vybrblem ju a dolejem tam 0,5 l mineralky, zatiaľ to funguje, tento víkend to otestujem na výjzde.
18.07.2007 - 12:58:35
00
nechapem jak mozte pit bublinkove humusy na biku...
18.07.2007 - 13:06:08
00
nechapem jak mozte pit bublinkove humusy na biku...

ved som napísal že ju vybrblem ( vybublinkujem ) :lol:
18.07.2007 - 13:25:29
00
jasne robert, ved ja sa ani hadat nemienim, u mna zase funguje voda, samozrejme, ze som skusal aj iontak, ale nic prevratneho som nezistil, cize, k iontakom sa mozem vyjadrit akurat v zmysle, ze ktory mi najviac chuti...no dobre, asi som sa nechal uniest, je to skratka moj nazor a nechcem ho za kazdu cenu vnucovat, chcel som ho len vyjadrit a je pravda, ze nech si kazdy vyjadri ten svoj
18.07.2007 - 13:26:21
00
Pohoda, mier. Ja som na vode a káve fičal do vlaňajška. Do ionťákov sa nie a nie nechať presvedčiť, každý sa mi čudoval. A pritom ja teda riadne "lejem". Nejako viac ma oslovili vlani na Súľove. Prvý maratón a hneď taký. Tak som si to trochu zanalyzoval a odvtedy aj ionťák. Takže tak nejako to je so mnou.
18.07.2007 - 13:46:07
00
hmmm....

skuste skusit

http://magazin.mattoni.cz/mattoni_active.php

som si vcera kupil.....odskusam :)
18.07.2007 - 13:47:25
00
ja som tiez dlhe roky fungoval na pive a kofole, ale po 4 pivach sa mi uz nejako tazko zjazduje...

tiez som zacal s jontakmi pred rokom a je to "nebe a dudy", pijem ich iba na maratonoch, kde nie som schopny do seba tlacit kopu bananov a piv...

a funguje to a odkedy som sa zacal cpat mineralmi od Penca, uz som nezazil krc...

nevyhoda cistej vody je, ze po nej velmi rychlo travi, pri dvoch hodinach je to v poho, ale skus pit cistu vodu 10 hodin na Krejzi... :D
18.07.2007 - 14:41:42
00
keyboard_arrow_up