„Deti a mladí ľudia už pomaly rok nechodia riadne do školy. Stovky rokov nezažila naša spoločnosť situáciu, že mladí ľudia nemajú vo všedné dni skoro žiadne povinnosti, majú len hŕbu voľného času,“ upozornil v utorok Podmanický.

Pripomenul, že pred rokom 1777, kedy Mária Terézia dekrétom Ratio educationis zaviedla povinnú školskú dochádzku pre deti od 6 do 12 rokov, mali deti svoje každodenné povinnosti v rámci rodinných prác, pomoci v domácnosti, pomoci na roli a podobne.

„Po tomto roku sa časť ich povinností nahradila účasťou na školskom vyučovaní, najmä v zimných mesiacoch. Niekoľko storočí v podstate bez prerušenia deti mali svoj voľný čas zaplnený prácou a školou. Aj cez svetové vojny bolo vyučovanie prerušené len na nevyhnutne krátky čas. Vlastne až do vypuknutia pandémie covidu-19 sme na našom území nezažili situáciu, kedy deti a mladí ľudia majú mesiace voľných dní bez poriadku a systému.“

Podmanický uviedol, že podľa neho ide o jeden z najhorších javov, ktoré priniesla pandémia. „Viacerí kolegovia starostovia mi pri rozhovoroch potvrdzujú to, čo vnímam aj ja už niekoľko mesiacov. Enormne rastie vandalizmus detí, mladí ľudia ničia verejný majetok, obrovské množstvo detí a tínedžerov sa túla po nociach, robia si nelegálne alkoholové koronapárty, a to sme radi, ak zostávajú len pri alkohole.“

„Deti vyspávajú do poludnia, lebo rodičov majú v práci a online hodiny nie sú schopné zistiť ich neúčasť. Stačí, keď si nechajú pustený počítač. Zatvorili sa aj všetky športové a záujmové krúžky, neexistuje futbal, hokej – skrátka nič, čo by zmysluplne zaplnilo mladú dušu, ktorá chce letieť…“
02.02.2021 - 14:07:43
01
A vzajomne sa nakazia .. im to nespravi nic .. ale nakazia dalsich v rodine. Ale je fakt, ze ani cez vojnu neboli zavrene skoly.
02.02.2021 - 14:08:39
02
Hosť napísal:
nemam rad fyzicky kontkat, najradsej bicyklujem sam, ale s vami niektorymi by som si siel zajazdit, najradsej s lapalomom, Itom, Kenaiom, Ivanom, fradogom, mozno aj Minikinom.


a so mnou nie? fnuk fnuk ;(
02.02.2021 - 14:11:46
01
Hazard napísal:
kľudne aj tak, minulý rok som takto objednával z cz skladu, to už ale nefunguje...


banggood.com ide... objednaval som pred 2 tyzdnami...
02.02.2021 - 14:26:17
00
v Cine nechodili deti do skoly 2 mesiace, len kapitalisti nevedia urobit drsticke opatrenia. Nieje mi to jedno ze budu sproste, ale co mam robit, ked kapitalisti tak rozhodli. Konspiratori sa toho mozno chytia a povedia ze chcu vychovat narod stada oviec, schopnych pracovat podradne prace a neschopnych mysliet. Par sikovnych sa samozrejme vzdy najde co bude vediet transplantovat srdce Rockefellerovi. Pozrite sa na USA aka je tam masa nevzdelanych, co ani nevedia kde je europa a nevedia ziadnu cudziu rec.
02.02.2021 - 14:26:37
01
Ito - Deti vyspávajú do poludnia, lebo rodičov majú v práci a online hodiny nie sú schopné zistiť ich neúčasť. Stačí, keď si nechajú pustený počítač -
Toto je tiež o zodpovednosti,moje decká to neflákajú a vlastne ani veľmi nemôžu lebo učiteľky ich kontrolujú cez mikrofón,ak sa niekto neozve,dostane neospravedlnenú hodinu. Ale inak pravda,celé je to na figu...
02.02.2021 - 14:27:23
02
no zase pozor, väčšina tých nevzdelaných vedia španielčinu, negerštinu a angličtinu ... čiže 2 svetové jazyky, koľko svetových jazykov poznáš ty?
02.02.2021 - 14:28:43
00
Predpokladam na zaklade tvojho tvrdenia o mase nevzdelanych Americanov, ze ty vzdelany extrovert ovladas minimalne dva svetove jazyky a zfleku mi na slepej mape ukazes hranicu USA a Kanady a povedzme Maryland a Texas - aby si to nemal take tazke :D
02.02.2021 - 14:44:12
05
iron.hide napísal:
....
su ludia co vobec nemaju mobil a jednak aj ludia, co nevedia posielat SMS.
Nikde v zakonoch sa nepise, ze kazdy obcan musi vlastnit mobil.

Kto nema mobil, posle korespondencny listok :)

Vuk dakujem za doveru, ale ja som podobny pripad ako ty. Tiez jazdim radsej sam, alebo potom v riadnej grupe, kde sa stratim :) Vo dvojici ma to bavilo s priatelkou, takze ak si zenska co nie je z hovna upletena... :f: :D

lto Na mladezi poslednych rokov ma vie fascinovat to, ze tie botasky nosia cely rok. Aj v zime. Ja ich tak pre seba volam ze "botaskari". Co si ja pamatam, uz ako deti sme nosili cizmy (aj tak sme kolkokrat vymrzli). Mohol by mi tento fenomen niekto vysvetlit? :)


Naposledy upravil Hosť dňa 02.02.2021 - 15:03:26, celkovo upravené 1 krát.

02.02.2021 - 14:54:30
01
Hosť napísal:
nemam rad fyzicky kontkat, najradsej bicyklujem sam, ale s vami niektorymi by som si siel zajazdit, najradsej s lapalomom, Itom, Kenaiom, Ivanom, fradogom, mozno aj Minikinom.


Ja idem, ale ziadne osahavanie a olizovanie, zema mi to v poslednej dobe nechce tolerovat. Aj ked ja hovorim, ze s chlapom to nie je nevera :rofl:
02.02.2021 - 15:01:33
01
iron.hide napísal:
a so mnou nie? fnuk fnuk ;(


Mňa tiež nechce :P :D
Ja chodím 90% sama, strach z medveďa u mňa zlepšuje výkonnosť :lol: Občas sa za mnou veru práši :D
02.02.2021 - 15:04:22
03
O tebe zrejme nevie, rovnako ako ja. :$ Tiez je otazka, co by tam s nami chcel robit.... nie som si isty, ze by si o to stala. :tmi:

A to myslis nejakeho Jana Medveda, nie ? Lebo trener tatranskeho typu beha 60km/h ked sa mu chce. Ja som mal tu cest len 2x ale ani raz na biku.


Naposledy upravil Kenai dňa 02.02.2021 - 15:44:49, celkovo upravené 2 krát.

02.02.2021 - 15:41:06
00
Hosť napísal:
v Cine nechodili deti do skoly 2 mesiace, len kapitalisti nevedia urobit drsticke opatrenia.

A kolko ze dni uz nechodia deti do skoly u nas ci v okolitych kapitalistickych krajinach?
02.02.2021 - 15:41:51
00
Kenai, o Piny viem.
Inak su tu ludia, ktori mozu mat odlisny nazor, ale nesrsi z nich na mna nenavist a vedia normalne komunikovat. Ked niekto napise ze dristam nezmysli a potrebujem lieky, je ine nez slusne vysvetlenie ako napriklad tu od admina Boo-boo na mna a este odpovie co sa pytam https://www.mtbiker.sk/clanky/123931/hej-commuter-chyba-ti-cesta-do-prace.html#komentare

Mne nevadi, ked mi niekto bude 100x protiargumentovat, pripadne si zo mna robit srandu, vlcik vlcik si umela inteligencia, ale nie kazdy vie dlhodobo slusne diskutovat.
Sympatickejsi su mi ludia, co vedia moje nazory inteligentne protiargumentovat pripadne ma v niecom poucit, clovek sa uci cely zivot. Za tu dobu ma poznaju a vedia ze mi staci malo k zivotu, ze ludom nevadi bilionovy dlh a vedia ze riesim co bude teraz a nie za 5 rokov.
Co si vyberiete, zajtra vam umru rodicia na covid, alebo preziju este 10 rokov a za 2 roky pojdete vsetci z vily do garsonky bez teplej vody a kablovky, pridete aj o auto a budete rozmyslat ci kupit v akcii zemiaky, alebo ryzu a na cipsy a kavu uz neostane?

Uz tu vadi aj zverejnenie oficialnej spravy zo SUKL, pokial sa to tyka hladania much na niecom dobrom.

Minikin u nas deti nechodia do skoly dlho preto, lebo sa cestuje a nechcu vsetko zavriet ako v Cine.
U nas miesto zatvarania, vyhadzuju peniaze na neucinne testy.
02.02.2021 - 16:23:52
01
K detom v kanade je homeschooling bezna prax dekady. Nemyslim ze by tam vyrastali tupci. Priznajte si, ze skutocny problem nie je strach z hlupich deti, ale to ze sa ich neviete ani cez tyzden zbavit.


Naposledy upravil Kenai dňa 02.02.2021 - 16:50:10, celkovo upravené 1 krát.

02.02.2021 - 16:49:06
01
keyboard_arrow_up