Test: Fenix BC15R – keď nie je lúmen ako lúmen

Svetlá Fenix testujem už sedem rokov a BC15R je suverénne papierovo najslabším svetlom, ktoré sa mi dostalo od tejto značky do rúk. Teória je však jedna vec a prax druhá.

Po prvotnom váhaní, či vôbec do tohto testu ísť, som si povedal, že však prečo nie, skúsiť sa má všetko a aspoň si rozšírim obzory aj v „nižšej triede“. Výsledok bol popravde celkom iný, ako som očakával. Ak vás zaujíma, či sa oplatí ísť do tohto svetla a komu bude vyhovovať, v dnešnom článku vám ponúkam moje dvojmesačné skúsenosti a postrehy.

Test Fenix BC15R

Konštrukcia, materiály, parametre a obsah balenia

Po dizajnovej stránke BC15R nijako nevybočuje z radu a tvarom tela sa najviac ponáša asi na svetlo BC21R. Telo svietidla je vyrobené z kvalitného polykarbonátu, vďaka čomu má BC15R hmotnosť len 109 gramov. Napriek tomu však znesie pád z výšky 1 metra (nechtiac som vyskúšal a môžem potvrdiť) a vďaka ochrane IP66 zvládne aj intenzívny dážď alebo očistu záhradnou hadicou celkom bez ujmy.

Maximálny výkon svetla generovaný diódou Luminus SST-20 je 400 lúmenov s dosvitom 78 metrov. Teplota farebného podania je medzi 5500-6500 K, čo značí neutrálny biely odtieň označený ako „denná biela“. Vstavaný akumulátor má pomerne slušnú kapacitu, a to 2600 mAh.

Úsporu nákladov cítiť trochu na úchyte na riadidlá, ktorý je vyrobený z plastu a gumy a narozdiel od úchytu zo svietidiel vyššej rady ho nemožno stranovo natáčať. Na druhej strane je zase ľahší (15 gramov) a vďaka sťahovacej gume nemá problém prispôsobiť sa ani rôznym aeroriadidlám, ktoré nemajú kruhový prierez.

review Fenix BC15R
Na spodnej strane svietidla sa nachádza plastová koľajnica a USB-C nabíjací port utesnený gumovou záslepkou. Po bokoch svietidla sa nachádzajú malé „okienka“, vďaka ktorým ste viditeľní potme aj zboku. Ovládanie svetla zabezpečuje jediné štvorcové tlačidlo v hornej časti, súčasťou ktorého je aj dvojfarebný indikátor stavu nabitia. Na omak pôsobí svetlo veľmi solídnym dojmom, nič nepovrzáva ani pri cielenom silovom stláčaní.

Obsah balenia je, ako už býva pri Fenixe zvykom, pomerne sparťanský. Okrem svietidla s úchytom nájdete v balení len kratučký nabíjací káblik, návod na použitie a záručnú kartičku, ktorá deklaruje záruku v štandardnej, zákonom stanovenej lehote 2 roky.

Fenix BC15R svetlo na bicykelFenix BC15R recenzia

Režimy, výdrž, ovládanie

Svetlo má 4 režimy, z toho 3 svietiace a 1 blikací. Výkon BC15R je odstupňovaný na 400/150/50 + 400/50 lm blikanie s papierovou výdržou 3 h 40 min/10 h 30 min/31 h 30 min. Podobne ako aj u iných svetiel, aj pri BC15R úraduje elektronika, ktorá postupne po troške uberá z výkonu, ako si vaše oči privykajú na tmu, respektíve sa to deje aj pri prehrievaní svietidla, keď napríklad stojíte na mieste.

Ako už bolo spomenuté vyššie, na ovládanie slúži jediné tlačidlo, ktorým pri dlhšom podržaní zapínate a vypínate svetlo, krátkym stlačením meníte režimy, dvojklikom spustíte blikací mód. Krátkym stlačením tlačidla vo vypnutom stave sa rozsvieti kontrolka, ktorá signalizuje stav nabitia akumulátora (svietiaca zelená: 100-85 %, blikajúca zelená: 85-50%, svietiaca červená: 50-25 %, blikajúca červená: pod 25 % kapacity akumulátora). Blikajúca diódka počas jazdy na mňa pôsobí síce mierne rušivo, no zvykol som si už aj na horšie veci.

BC15R nechýba ani pamäť na posledný zvolený režim. Pozitívne hodnotím, že svetlo vám „neumrie“ náhle, ale pokiaľ klesne kapacita batérie pod 25 %, tak sa prepne do slabšieho módu a vy sa tak neocitnete v totálnej tme.

review Fenix BC15R

Nie je výkon ako výkon - čáry, máry, facula!

Podobne ako svetlo BC21R, aj BC15R má „špéci“ optiku - tzv. „facula“ šošovku, ktorá zrezáva svetelný tok v hornej polovici a usmerňuje ho smerom dole. Pocitovo sa teda toto 400 lm svetlo javí citeľne silnejšie, než je tomu v prípade obdobne výkonných svetiel od konkurencie. Rozptyl svetelného kužeľa pripomína tvar písmena D a na horizonte vidíte jasne zrezanú čiaru, ktorej primárny význam je zabránenie oslňovania vodičov protidúcich vozidiel a osôb.

Na strane druhej optika smeruje všetok výkon na vozovku pod predné koleso, kde ho treba najviac. Nevýhoda takéhoto technického riešenia je napríklad to, že neviete umiestniť o 180° zvrtnuté svetlo zospodu pod predstavec do osi riadenia (napr. na cestnom bicykli).

Test Fenix BC15R

Reálne postrehy z testovania - nie a nie sa vybiť

Ako prvé by som chcel vyzdvihnúť spracovanie svetla, ktoré je na veľmi vysokej úrovni a napriek tomu, že ide o plastové telo, tak svetlo vôbec nepôsobí lacným dojmom. Svetlo v úchyte neklepe ani pri prejazde suchej koľaje od traktora. Tlačidlo ovládania je príjemne tvrdé a dostatočne veľké, takže ho nie je problém ovládať ani v rukaviciach so stuhnutými prstami od zimy. Vďaka zabudovanej dióde ho bez problémov nahmatáte aj v čiernočiernej tme.

Čo sa týka farby svetla, osobne mám radšej teplejšie farebné podanie okolo 4000-5000 K, no farba svetla je prirodzená, neťahá oči ani pri dlhšej jazde a nemusíte sa obávať ani nepríjemných nádychov do modra. Veľmi dobrý je aj rozptyl svetla do bokov.

Gumová pracka plastového úchytu držala svetlo pevne na spevnených cestách, v prípade nejakého skoku to už bolo trochu horšie, no BC15R nie je svetlo určené na skákanie a traily, takže by som mu to bez problémov odpustil.

Výkon svetla je na 400 lm prekvapivo oslnivý, za čo môže v prvom rade optika, ktorá svetelný kužeľ láme smerom dole k vozovke. Znamená to síce, že svetlo nie je príliš vhodné do hustého lesného porastu, kde vám môže dať nejaký konár po hlave, no v porovnaní s konkurenciou s podobným výkonom svieti BC15R rozhodne lepšie.

Ak po výjazde zabudnete svetlo nabiť, nič sa nedeje, s veľkou pravdepodobnosťou bude svietiť aj zajtra.
Na asfaltovej cyklotrase som v pohode dokázal šliapať aj na najslabšom režime bez toho, aby som žmúril ako indický zvárač. Na prostrednom režime to už bola pohodová jazda a na najsilnejšom režime som nemal obavu poriadne dupnúť do pedálov alebo sa v plnej rýchlosti spustiť dole kopcom. Na 400 lm až prekvapivo silný výkon, na takýto typ presunov absolútne postačujúci. Za celý čas testovania sa mi nestalo ani to, že by ma vyblikal nejaký šófér protiidúceho vozidla, takže facula optika so zrezaným kužeľom evidentne funguje. Svetlo sa však nestratí ani na otvorených poľných cestách. Nadpriemerná je aj výdrž batérie, ktorá zo svojich 2600 mAh dokáže svetlo kŕmiť v najsilnejšom režime pohodlne cez 3 hodiny.


Ja osobne som dokázal zvládnuť na jedno nabitie štyri ranné štyridsaťminútové cesty do práce bez toho, aby sa mi svetlo vybilo. Na 150 lm režime som vydržal svietiť s prehľadom celý týždeň dochádzania do práce. Skôr, než sa svetlo vybije, však elektronika prepne do 50 lm režimu a vy svietite ešte niekoľko hodín ďalej. Svetlu neublížilo blato, niekoľkometrový polet v kamenistom teréne, umývanie pod točkou, ani očista záhradnou hadicou.

Pochvalu si zaslúži aj použitie nabíjacieho portu USB-C. Typické uberanie výkonu svetla elektronikou v tomto prípade až také markantné nebolo, nakoľko výkon nepadal z nejakých vysokých hodnôt. Z praktických vecí mi chýbala trochu možnosť natáčania svetla do strán, ktorá by sa pri riadidlách s väčším zakrivením občas zišla.

Fenix BC15R recenziaTest Fenix BC15R

Plusy:

 • výborný pomer cena/výkon
 • kvalitné spracovanie
 • veľmi dobrý rozptyl svetla
 • výborná výdrž batérie
 • šošovka, ktorá bráni oslňovaniu protiidúcich vozidiel
 • kompaktné rozmery, nízka hmotnosť
 • úchyt si poradí aj s aero riadidlami
 • USB-C nabíjací port

Mínusy:

 • slabé osvetlenie priestoru nad riadidlami (napr. v hustom lesnom poraste)
 • akumulátor nie je možné vymeniť
 • svietidlo nemá ochranu voči ponoreniu do vody
 • úchyt sa nedá stranovo natáčať

Fenix BC15R skúsenosti

Pre koho bude toto svetlo ideálne?

Fenix BC15R bude vyhovovať pravdepodobne jazdcom, ktorí nepotrebujú extra silné svetlo na lesné traily, nemajú v pláne investovať viac ako je nevyhnutné, no zároveň si potrpia na kvalitné spracovanie a dlhú výdrž batérie na jedno nabitie.

BC-pätnástka ponúka za rozumné peniaze fintu v podobe facula optiky, ktorá pocitovo pridá svetlu na výkone a nebude rozčuľovať ostatných protiidúcich účastníkov premávky.

Ak teda hľadáte svetlo, ktoré vám dostatočne nasvieti cestu do práce v premávke, cyklotrasu, alebo poľné spojky, už viac hľadať nemusíte – BC15R je ideálny kandidát, ktorý za dané peniaze ponúka pomerne slušnú muziku na dlhohrajúcej platni.

review Fenix BC15R

Pár slov na záver

Za seba môžem povedať, že napriek počiatočnému skeptickému pohľadu ma v praxi BC15R milo prekvapila slušným výkonom (vzhľadom na 400 lm). Výdrž batérie v kombinácii s ľahkým telom robia z tohto kúska ideálne svetlo na dochádzanie do práce za tmy, alebo večerné vetranie hlavy po cyklotrase. Ak zabudnete svetlo po výjazde nabiť, nič sa nedeje, s veľkou pravdepodobnosťou bude svietiť aj zajtra.

Ak vyslovene neplánujete jazdiť v teréne a robiť z noci deň, myslím, že s týmto svetlom určite neurobíte krok vedľa a budete viac než spokojní.

Pokiaľ by ste mali nejaké otázky, pokojne ich napíšte do komentárov a ak to bude v mojich silách, tak vám ich rád zodpoviem.

DMOC svetla Fenix BC15R je stanovená na 36,90 € a nájdete ho aj na MTBIKER shope. Kompletnú špecifikáciu nájdete na stránke dovozcu na tomto odkaze.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Doplnky na nočné jazdy – bezpečne mestom aj lesom PR článok

Doplnky na nočné jazdy – bezpečne mestom aj lesom

Jeseň je typická sychravým počasím, šerom a skorým stmievaním. Od jazdenia to však mnohých neodradí. Čo by sa mohlo zísť na takéto neskoré jazdenie?
Výbava do mesta – ekologicky, bezpečne a štýlovo PR článok

Výbava do mesta – ekologicky, bezpečne a štýlovo

Bicykel – šetrný k životnému prostrediu a mnohokrát najrýchlejší dopravný prostriedok v meste. So správnou výbavou môže byť ešte bezpečnejší a užitočnejší.
Test: Lazer Z1 KinetiCore – Kráľovná medzi prilbami

Test: Lazer Z1 KinetiCore – Kráľovná medzi prilbami

Kým som sám nevyskúšal, naozaj som neveril, že cyklistická prilba môže mať takú úžasnú aerodynamiku a nízku hmotnosť.
keyboard_arrow_up